Sivu 1/1

Korjauskuluista raivostunut masinoi ryöstön

Lähetetty: To Tammi 10, 2013 10:38 pm
Kirjoittaja aga
Korjauskuluista raivostunut asiakas masinoi autokauppiaan ryöstön

Kotimaa | Turun Sanomat 21:56

Auton korjauskustannuksista raivostunut ostaja masinoi autokauppiaan rusikoinnin ja ryöstön. Kaksi velanperintään lähetettyä miestä mukiloi autokauppiasta nyrkein, potkimalla ja sorkkarautaa apuna käyttäen.

Lisäksi ryöstäjät uhkasivat katkaista hänen sormensa pihdeillä ja antaa sähköiskuja hänen sukupuolielimiinsä. Myös autokauppiaan perhettä uhkailtiin.

Pääosan pahoinpitelystä toteutti Turun seudulla asuva 41-vuotias vapaaottelijataustainen mies, joka on tuomittu muun muassa Suomen Pankin Turun konttorin ryöstöstä ja Liedon rahankuljetusauton ryöstöyrityksestä. Hänen apunaan rikoksessa toimi 28-vuotias espoolaismies.

Autokauppiaan ryöstöön johtanut tapahtumaketju sai alkunsa vuoden 2011 kesällä, kun uusikaupunkilainen mies osti kuorma-auton kotikaupungissaan sijaitsevasta autoliikkeestä. Kauppojen jälkeen mies joutui korjauttamaan ajoneuvoa. Hän vaati autokauppiaalta 800 euron hyvitystä korjauskustannuksista, mutta kauppias ei summaa suostunut maksamaan.

Lakimiesten neuvo oli, ettei rahaa kannattaisi alkaa periä oikeusteitse. Viime lokakuussa tyytymätön ostaja lähetti asialle vanhan työkaverinsa. Varsinais-Suomen käräjäoikeudelle hän kertoi, että ei tiennyt muka mitään 41-vuotiaan taistelulajitaustasta tai rikoshistoriasta.

Ryöstäjät saivat autokauppiaalta saaliiksi noin 3 600 euroa. Ryöstön masinoinut mies oli laskenut saataviensa määräksi korkoineen 3 800 euroa.

Ryöstön toteuttaneet miehet kielsivät syyllistyneensä ryöstöön tai laittomaan velanperintään. Heidän mukaansa vierailun tarkoituksena oli saada sovinto aikaiseksi autokaupan osapuolten välille.

Miehet tunnustivat kuitenkin autokauppiaan luovuttaneen rahat pakon edessä. Autokauppiaalle he olivat leveilleet suorittaneensa kaksitoista vuotta velanperintää koskaan epäonnistumatta tehtävässään.

Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi auton ostaneen miehen vuoden ja seitsemän kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen ryöstöön yllyttämisestä. 28-vuotias espoolaismies sai rikoksestaan vuoden ja kahdeksan kuukautta ehdollista vankeutta sekä 80 tuntia yhdyskuntapalvelua.

Ehdonalaisessa vapaudessa olleen 41-vuotiaan oikeus passitti vankilaan istumaan kahdeksi vuodeksi ja neljäksi kuukaudeksi.

Autokauppiaalle miehet määrättiin maksamaan kärsimyskorvauksia yhteensä 7 300 euroa.

TS


http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/436221 ... an+ryoston

Re: (K) Korjauskuluista raivostunut masinoi ryöstön

Lähetetty: Pe Tammi 11, 2013 4:09 pm
Kirjoittaja Isoviha
Jos autokauppiaan nimi käy jostain selville, niin tietäisi, mistä en ainakaan uutta kuormuria osta :lol:

Re: (K) Korjauskuluista raivostunut masinoi ryöstön

Lähetetty: Pe Tammi 11, 2013 9:27 pm
Kirjoittaja matahari
Ukissa tää autokauppa.

Re: (K) Korjauskuluista raivostunut masinoi ryöstön

Lähetetty: Pe Tammi 11, 2013 10:22 pm
Kirjoittaja obeliski
Eikö tuossa menny kuitenkin niin että autokauppias oli uhri? Kohtuuttomia korjauskuluja ei suostunut maksamaan ja sai sen takia pahoja poikia perään?

Re: (K) Korjauskuluista raivostunut masinoi ryöstön

Lähetetty: La Tammi 12, 2013 12:43 am
Kirjoittaja Isoviha
Autokauppias huijaa aina, nyt on vaan erheekseen mennyt huijaamaan jotain kriminaalia. En tiedä, onko 800 euron korjauskulut kuormurista kohtuuttomat, kuormurit on kalliita. Mutta jos tuolta myyjältä ei voi olettaa saavansa korvauksia sorkkaraudallakaan, niin eipä hänen kanssaan kauppaa huvittaisi tehdä.

Re: (K) Korjauskuluista raivostunut masinoi ryöstön

Lähetetty: La Tammi 12, 2013 12:48 am
Kirjoittaja Kaahari
Älä nyt vaan loukkaa autokauppiaiden kunniaa.

Re: (K) Korjauskuluista raivostunut masinoi ryöstön

Lähetetty: La Tammi 12, 2013 2:01 am
Kirjoittaja obeliski
Tapausta tuntematta sanon ettei ole oikein mtn. perintäporukkaa laittaa perään vaikka kuin vituttais. Kai sille kauppiaalle jotain muuta olis keksiny jos kerta se kusettanu kaikkien mielestä? Vaikka eipähän nuo a-kauppiaat toisaalta ole aikojen saatossa oppinu mitään muuta kuin tehokkaammin ihmisten rahat viemään.

Re: (K) Korjauskuluista raivostunut masinoi ryöstön

Lähetetty: La Tammi 12, 2013 2:43 am
Kirjoittaja McMorokolli
Nopeasti oli kaveri päässyt ryöstöjen jälkeen taas "avohoitoon" kadulle :mrgreen: Olikohan istunut peräti vuoden? :P Se on tätä nykyistä Kokoomus-Suomen liberaalia rangaistuspoliitikkaa, rikolliset hopihopi-vauhtia kadulle vankiloista, katsos, säästetään, säästetään. :evil: