Sivu 1/1

32v. mies puukotettiin Oulaisissa v. 2002

Lähetetty: Ke Huhti 10, 2013 1:07 pm
Kirjoittaja avatar
Surmattiin muistaakseni joskus 2000 -luvun vaihteessa, onko kenelläkään tästä enempää informaatiota? Uhrista olen kuullut sen verran että hänelle ei kannattanut kääntää selkäänsä tämän ollessa humalassa, ja jossain ryyppyporukassa tapahtui tämä (vatsaan?) puukotuskin. Ilmeisesti jonkun kanssa tuli riitaa -puukko tuikattiin vatsaan -puukko poistettiin ja riita sovittiin -ryyppäämistä jatkettiin kunnes puukotettu menetti tajuntansa -Tällaisen version olen kuullut, mutten tiedä sen paikkaansapitävyydestä, eikä muualtakaan löydy asiasta infoa.
Tietääkö kukaan täällä olevista?

Re: Mies puukotettiin Oulaisissa (n. 2001-2003)

Lähetetty: Ke Huhti 10, 2013 1:17 pm
Kirjoittaja matlockb
Ilmeisesti kyseessä on tämä tapaus (sattunut syksyllä 2002):

HELSINGIN SANOMISTA:
Kotimaa

TORSTAINA 29.8.2002


Mies kuoli puukoniskusta

STT

OULAINEN. Yksityisasunnossa Oulaisissa tapahtunut puukotus johti 32-vuotiaan miehen menehtymiseen keskiviikkona. Teosta epäilty on pidätetty.

Ylivieskalainen 38-vuotias mies iski puukolla tuttavaansa vatsaan tiistaina.

STT
Kotimaa

LAUANTAINA 31.8.2002


Oulaisten puukotuksesta epäilty vangittiin

STT

YLIVIESKA. Ylivieskan käräjäoikeus vangitsi perjantaina kuolemaan johtaneesta puukotuksesta epäillyn ylivieskalaisen miehen. Syytteen nostamisen takaraja on lokakuun lopussa.

Oulaislainen 32-vuotias mies sai puukoniskun alavatsaansa tiistaina, kun humalapäinen miesjoukko vietti iltaa yksityisasunnossa Oulaisissa. Epäillyn ja uhrin välille tuli illan aikana riitaa, joka johti puukotukseen.

Uhri leikattiin samana iltana Oulun yliopistollisessa sairaalassa, mutta hän menehtyi vammoihinsa.

STT

Re: Mies puukotettiin Oulaisissa (n. 2001-2003)

Lähetetty: Ke Huhti 10, 2013 1:21 pm
Kirjoittaja avatar
Taitaa olla juurikin kyseinen tapaus. Ihmettelen vain kuinka vähäistä informaatio kyseisessä keississä on, vaikka onkin vain yksi ryyppyporukassa sattunut tappo muiden joukossa.

Re: Mies puukotettiin Oulaisissa (n. 2001-2003)

Lähetetty: Ke Huhti 10, 2013 1:25 pm
Kirjoittaja matlockb
^Luulisin että kuitenkin jostain Alibista löytyy lisätietoa, tuolloin nettiuutisointi oli muutenkin paljon vähäisempää kuin nykyään. Onko tuomiosta tietoa?

Re: 32v. mies puukotettiin Oulaisissa v. 2002

Lähetetty: La Maalis 21, 2020 5:42 pm
Kirjoittaja Rodney Alcala
Tämä kyseinen uhri sai niin sanotusti maistaa omaa lääkettään. Ei kauheen kauan ennen tätä, tää tyyppi puukotti kahta ihmistä. Molemmat säilyi onneksi hengissä.
Ja oikeassa olet avatar, oli tunnettu äkkipikaisuudesta.

Re: 32v. mies puukotettiin Oulaisissa v. 2002

Lähetetty: To Maalis 26, 2020 7:00 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
avatar kirjoitti: Ke Huhti 10, 2013 1:21 pm Taitaa olla juurikin kyseinen tapaus. Ihmettelen vain kuinka vähäistä informaatio kyseisessä keississä on, vaikka onkin vain yksi ryyppyporukassa sattunut tappo muiden joukossa.
Oudon vähälle tämän tapauksen julkisuus jäi - ja kuten lainauksessa mainitaan, niin vain yksi ryyppytappo kymmenien muiden joukossa. Tuomiosta en tiedä, mutta jotain sentään löytyi:
Kissan raapaisu johti puukotukseen

Ylivieskan käräjäoikeus aloitti perjantaina elokuussa yksityisasunnossa Oulaisissa tapahtuneen puukotuksen käsittelyn.
Kihlakunnansyyttäjä Vuokko Hautala vaati ylivieskalaiselle miehelle rangaistusta joko taposta tai vaihtoehtoisesti törkeästä pahoinpitelystä ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.

Ylivieskalainen mies iski syyttäjän mukaan oulaistelaista miestä leipäveitsellä vatsan alaosaan. Terä lävisti vatsanpeitteet ja suoliliepeen ja teki yhdeksän millimetrin mittaisen haava lonkkalaskimoon.

Vammoista aiheutui verenvuotoa vatsaonteloon ja uhri menehtyi puukotusta seuraavana päivänä Oulun yliopistollisessa sairaalassa.

Syytetty kiisti syytteet. Hän piti tekoa vahinkona, joka sattui hätävarjelutilanteessa. Lisäksi syytetty piti mahdollisena, että kuolema on aiheutunut ennemminkin lääketieteellisestä hoitovirheestä.

Tapahtuma sai alkunsa miesten yhteisen kaverin asunnossa. Syytetyn mukaan ärsykkeenä koko tapahtumaketjulle toimi kissan rääpäisy, josta uhri sai naarmuja ihoonsa. Sen jälkeen tämä yritti sitoa syytetyn ja lopulta tarttui leipäveitseen.

Syytetty tarttui uhrin käteen ja pian tämä ilmaisi saaneensa piston. Nujakan jälkeen miehet ottivat syytetyn mukaan vielä lonkeroryypyt ja uhri kävi ulkona maksamassa taksin.

Jutun käsittely jatkuu maanantaina useiden todistajien kuulustelulla. Esiin nostetun hoitovirheen vuoksi asiassa on tilattu lausunto myös terveydenhuollon oikeusturvakeskukselta.

Koska lausunto ei mitä ilmeisemmin ehdi maanantain istuntoon, jutun käsittely siirtynee tuonnemmaksi.
Kaleva
8.11.2002 14:35

Re: 32v. mies puukotettiin Oulaisissa v. 2002

Lähetetty: To Maalis 26, 2020 9:56 pm
Kirjoittaja Alakangas
Ketähän mahtoi olla nämä taistelijat?

Re: 32v. mies puukotettiin Oulaisissa v. 2002

Lähetetty: To Heinä 16, 2020 12:44 pm
Kirjoittaja Rodney Alcala
Alakangas kirjoitti: To Maalis 26, 2020 9:56 pm Ketähän mahtoi olla nämä taistelijat?
Marko R oli uhri ja olisko puukottaja ollu joku Korhonen

Re: 32v. mies puukotettiin Oulaisissa v. 2002

Lähetetty: Ke Heinä 29, 2020 9:48 am
Kirjoittaja erisaani
Uhri oli kyllä aika villi tapaus. Asusti samalla perällä mistä olen kotoisin. Muistan, kun jonain uutenavuotena muut ampui raketteja niin hän jysäytteli dynamiittia 😁