Sivu 1/2

Mies surmattiin Kokkolassa 27.4.2013

Lähetetty: La Huhti 27, 2013 4:17 pm
Kirjoittaja Blue<3
Henkirikos Kokkolassa
27.04.2013

Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren poliisilaitos sai lauantaina hieman ennen kello 10:ntä ilmoituksen, että Kokkolassa Laajalahdentien varressa sijaitsevassa rivitaloasunnossa olisi kuollut henkilö. Poliisipartion päästyä kohdeasuntoon, löysi partio asunnonhaltijan kuolleena. Ulkoisessa tarkastuksessa voitiin todeta vainajassa olevan ulkoisen väkivallan merkkejä.

Poliisi on ottanut tutkinnan yhteydessä kiinni muutamia henkilöitä. Asiaa tutkitaan tappona.

Poliisi tiedottaa asiasta seuraavan kerran sunnuntaina.

Petri Kangaskoski

Pohjanmaan yleisjohtaja, rikoskomisario

http://www.poliisi.fi/poliisi/etela-poh ... 5A0047BD78

Re: Henkirikos Kokkolassa

Lähetetty: La Huhti 27, 2013 8:32 pm
Kirjoittaja karramurmur
Jaaha toinen henkirikos samaan taloon ja kolomas vainaja.

Re: Henkirikos Kokkolassa

Lähetetty: La Huhti 27, 2013 10:38 pm
Kirjoittaja matlockb
Ilta-Sanomien uutisessa vain murunen lisätietoa mutta laitetaan nyt sekin:
Rivitalon asukas surmattiin kotiinsa Kokkolassa

Julkaistu: 27.4.2013 16:51

Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren poliisilaitos sai lauantaina hieman ennen kello 10:ntä ilmoituksen, että Kokkolassa Laajalahdentien varressa sijaitsevassa rivitaloasunnossa olisi kuollut henkilö.

Poliisipartion päästyä kohdeasuntoon, löysi partio asunnonhaltijan kuolleena. Rivitalokaksiossa ei ollut poliisin tultua paikalle muita henkilöitä.

Ulkoisessa tarkastuksessa voitiin todeta vainajassa olevan ulkoisen väkivallan merkkejä.

Poliisi on ottanut tutkinnan yhteydessä kiinni muutamia henkilöitä. Asiaa tutkitaan tappona.

Uhri on rikoskomisario Petri Kangaskosken mukaan keski-iän ylittänyt mies. Kokkolan Laajalahdentiellä on muun muassa tukiasuntoja.
Kangaskoski ei halua kertoa, miten poliisi sai ilmoituksen kuolleesta henkilöstä.

IS
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 90755.html

Re: Henkirikos Kokkolassa

Lähetetty: Su Huhti 28, 2013 12:29 am
Kirjoittaja Samuli
Ja juuri tuota olin tulossa ihmettelemään, että mitä kautta ilmoitus oli tullut. Eiköhän tämä ole joku tyypillinen känniporukkakeissi.

Re: Henkirikos Kokkolassa

Lähetetty: Su Huhti 28, 2013 8:05 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Kokkolan henkirikos: Vieras surmasi asunnonhaltijan

Poliisi on jatkanut Kokkolassa Isojärven asuinalueella tapahtuneen henkirikoksen tutkintaa.

Rivitalossa oli tapahtumahetkellä paikalla useita henkilöitä. Asunnonhaltijan ja yhden vieraan kesken syntyi sanaharkkaa, jonka päätteeksi noin 40-vuotias kokkolalainen mies puukotti asunnonhaltijaa. Uhri menehtyi vammoihinsa.

Poliisi on esitutkinnan aikana ottanut kiinni ja kuulustellut useita henkilöitä. Kaksi henkilöä on pidätetty.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013042 ... 6_uu.shtml
Sunnuntai 28.4.2013 klo 18.49 (päivitetty klo 19.26)

Re: Henkirikos Kokkolassa

Lähetetty: Ma Huhti 29, 2013 5:39 pm
Kirjoittaja taavetti
Onko tässä totuuden siementä?

Nimimerkki karramurmur:

Eipä Seppo kauaa eläny noista Tiinan viesteistä. Pari päivää. Kuulin et se ois ollu Seppo joka tapettiin Kokkolassa Laajalahdentien varrella siaitsevaan asuntoonsa.

http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php? ... 1&start=15

Re: Mies surmattiin Kokkolassa 27.4.2013

Lähetetty: Ti Huhti 30, 2013 12:52 pm
Kirjoittaja BURVIS

Re: Mies surmattiin Kokkolassa 27.4.2013

Lähetetty: To Touko 02, 2013 10:12 pm
Kirjoittaja karramurmur
Nyt on nimikin tiedossa. Kaksi murhaajaa kohtasi verisin tuloksin. Ei taida viel viittiä kirjottaa sitä tänne.

Re: Mies surmattiin Kokkolassa 27.4.2013

Lähetetty: La Touko 04, 2013 11:17 am
Kirjoittaja Destiny
"Ti 14:25 KP24 | Päivitetty: Ke 10:25
Puukottaja vangittiin, yllytyksestä epäilty vapautettiin

Keski-Pohjanmaan käräjäoikeus vangitsi henkirikoksesta pidätetyn, noin 40-vuotiaan kokkolalaisen miehen tiistaina. Häntä epäillään todennäköisin syin taposta Kokkolassa viime viikonvaihteessa.

Tapaus paljastui, kun Isojärven rivitaloasunnon 50 ikäinen vuokralainen löydettiin kotonaan kuolleena. Hänen todettiin menehtyneen puukotuksen uhrina

Tapahtuma-aikaan huoneistossa kyläili useita henkilöitä. Sekä epäillyllä että tekijällä oli taustallaan tuomioita henkirikoksista: toisella murhasta, toisella kahdesta taposta.

Tutkinnanjohtajan vaati vapun aattona myös toisen epäillyn, niin ikään kokkolalaisen miehen vangitsemista samaan henkirikokseen liittyen.

Tuomioistuin kuitenkin vapautti 1971 syntyneen pidätetyn miehen, jota poliisi oli kuulustellut yllytyksestä tappoon. Käräjäoikeus totesi, ettei edes syytä epäillä -kynnys ylittynyt, kun poliisi haki vangitsemista todennäköisin syin."

http://www.kp24.fi/uutiset/teemat/1480/ ... pautettiin

Re: Mies surmattiin Kokkolassa 27.4.2013

Lähetetty: Su Tammi 26, 2014 12:06 am
Kirjoittaja kurvijor
Lauantaina 27.4.2013 kello 9.30 Kokkolan poliisitalolle saapui mies kertomaan huolistaan.
-Kaverilleni on tapahtunut jotain, mies toteaa.
Poliisi kyselee lisää mieheltä, mutta vastausta ei saada. Lopulta hän paljastaa sen verran, että oli aamulla ennen poliisilaitokselle tuloa käynyt kaverinsa asunnon ikkunan takana ja nähnyt tämän makaavan elottomana lattialla. Kyseinen ilmoittaja kertoi myöhemmin olleensa surmailtana uhrin asunnolla. Poliisit lähtevät tarkastamaan elottaman miehen tilaa. Poliisin saavuttua Laajalahdentielle olevaan rivitaloasuntoon, he löytävät asunnon haltijan makaavan verilammikossa. 1963 syntynyt Seppo makasi kuolleena rivitalokaksion keittiön lattialla. Sepon kaulan etupuolella oli kolme teräaseen aiheuttamaa vammaa ja kaulan takapuolella yksi teräaseen vamma. Uhrin asunnosta taltitoitiin kolme Hasaki merkkistä keittiöveistä, mutta yksikään niistä ei ollut tekoväline. Tekovälineenä käytetty teräase jäi kateisiin.

Poliisi puhutti uhrin seinänaapureita, joista yksi kertoi olleensa uhrin asunnossa edellisenä iltana . Asunnossa oli naisen mukaan myös kaksi muutakin miestä, jotka hän tunsi ulkonäöltä. Nainen vietti uhrin luona tunnin pari, mutta poistunut "oman turvallisuutensa takia". Naisen mukaan asunnossa ei tapahtunut mitään riita tai uhkailua, kunnes yhtäkkiä Seppo sanoi naiselle "Sinun on parempi lähteä pois." Muutama päivä henkirikoksen jälkeen nainen mehtyi äkillisesti. Kuolemaan ei liittynyt rikosta.
Poliisin tutkimuksessa selvisi asunnolla olleen kolmen miehen henkilöllisyys, joista yksi oli 43 vuotias Kari Tapio Lahtinen. Lahtinen kertoi tutustuneensa pari vuotta sitten Seppoon vapauduttuaan vankilasta. Lahtinen oli istunut elinkautista. Aivan kuten Seppokin.

Henkirikoksen tapahtumailtana Lahtinen oli lähtenyt Sepon asunnolle toisen henkilön pyynnöstä. Kello oli tuolloin 22- 24 välillä. Lahtisen istuttua keittiönpöydän ääreen, hän ei kokenut tulleensa tervetulleeksi. Jo asunnon ovella Seppo oli sanonut Lahtiselle "Sinä et tule sisälle". Lopulta Lahtinen sai tullakkin. Keittiön pöydän ääressa Lahtinen otti ulkopuoliseksi tulemisen olon esille, jolloin lahtisen ja Sepon välille syntyi sanaharkkaa. Seppo ryhtyi uhkailemaan Lahtista ja otti selkänsä takana olleesta lusikkalaatikosta juustohöylän käteensä ja kysynyt, että lyökö sillä vai jollain muulla välineellä. Lahtinen nousi seisomaan ja otti mukanaan olleen puukon esiin, otti Sepon pään kainaloon ja iski puukolla muutamia kertoja kaulan seudulle. Lahtisen päästettyä puukoniskujen jälkeen Seposta irti, Seppo lysähti velttona lattialle. Muut paikalla olijat säikähtivät Tilannetta. Yksi siirtyi olohuoneesee, toinen lähti pois ja kolmas Lahtisen seurassa asunnolle tullut mies poistui Lahtisen jälkeen. Lahtisen poistuttua hän pesi teräaseen onnistuen hukkaamaan sen.

Lauantaina puolenpäivän aikaan Lahtinen käveli erään pihan grillikatokselle kaljatölkki kourassa, vaatteet veressä ja alavatsassa rehotti pintaviilto. Tuttavien kysyttyä mitä oli tapahtunut, johon Lahtinen vastasi viileästi : "Tulipa tuossa tapettua yksi mies". Lahtinen kertoi tarttuneensa Seppoa kädellä kaulasta kiinni ja lyönneensä puukko kaulaan, niin että kaulavaltimo meni poikki. Mies kertoi Sepon vuotaneen verta kuin teurastettu sika. Lahtinen uhkaili myös tuttaviaan tappamisella, jos kertovat jollekkin.

Syyttäjä vaatii käräjillä Kari Lahtiselle 15 vuoden vankeusrangaistusta taposta, törkeästä pahoinpitelystä, kahdesta pahoinpitelystä ja vahingonteosta. Kovantamisperusteena oli Lahtisen rikoshistoria.
Lahtinen määrättiin mielentilatutkimukseen.
ALIBI 2/2014

Re: Mies surmattiin Kokkolassa 27.4.2013

Lähetetty: La Helmi 08, 2014 1:04 pm
Kirjoittaja salmirakki
Päivää palstalle, uusi palstailija yrittää. Tässä Kari Lahtisen ensimmäinen murha, istui 17 vuotta, vapautui 2011. Selvinpäin ilman huumeita tai viinaa kiltti ja hiljainen kaveri, vähän yksinkertainen. Päissään ja kamoissa täysin arvaamaton.

Keskipohjanmaa-lehti, 1994.

Rikollinen talvi päättyi vasta surmapidätykseen - Sorkkarautamurhaajalle elinkautinen

Kokkolalainen Kari Tapio Lahtinen tuomittiin keskiviikkona elinkautiseen vankeusrangaistukseen Kokkolan käräjäoikeudessa. Lahtinen murhasi tammikuussa Kokkolassa vuonna 1950 syntyneen miehen lyömällä tätä sorkkaraudalla useita kertoja päähän.
Miehet olivat nauttineet alkoholia uhrin asunnossa Laajalahdentiellä 13.1. Heille oli tullut jostain syystä riitaa ja Lahtinen oli käynyt hakemassa vähän ennen kahdeksaa illalla samassa rakennuksessa sijaitsevasta asunnostaan noin 60-senttisen sorkkaraudan. Sillä hän oli heti palattuaan lyönyt sohvalla juovuksissa maannutta, mutta tajuissaan ollutta uhria useita kertoja täydellä voimalla päähän. Tämä oli ensin yrittänyt estellä, mutta ei oluut oikeuden näkemyksen mukaan kyennyt itsepuolustukseen eikä pakenemaan. Hän kuoli myöhemmin samana päivänä saamiinsa vammoihin: kallo oli murskaantunut.

Käräjäoikeus katsoi, että surmaa kokonaisuudessaan oli pidettävä törkeänä ja raakuutta osoittavana. Sitä vastoin murhaajan käyttäytymisessä ei ollut huomattavissa vakaata harkintaa vaan rikosta leimasi päätöksen yhtäkkisyys. Teon motiivia ei pystytty selvittämään. Mielentilatutkimuksessa Lahtisen oli todettu olleen täydessä ymmärryksessä rikoksen tehdessään.
Henkirikoksen yhteydessä Lahtiselle määrättiin useita vahingonkorvausvastuita. Rahallisesti merkittävin koskee surmatun kahden alaikäisen lapsen elatusapuja, joiden suuruus on 5800 markkaa kuukaudessa kummallekin. Lapset ovat syntyneet 1977 ja 1979. lisäksi murhatulla oli yksi 1974 syntynyt lapsi.

Lainvoimaisuuden ratkaisee hovi

Syytetyn asianajaja ilmoitti tyytymättömyytensä päätökseen. Lahtisen avustaja valittaa asiasta hovioikeuteen. Surmaoikeudenkäynnissä Lahtiselle luettiin kymmenkunta muuta tuomiota. Useimmat niistä eivät liittyneet veritekoon. Kuitenkin syytetty oli muunmuassa aiemmin murhapäivänä uhannut tappaa tulevan uhrinsa 14-vuotiaan pojan, tästä hän sai oikeudelta tuomion laittomasta uhkauksesta. Nimenomaan uhkauksen kohteeen alaikäisyys vaikutti raskauttavasti. Lahtinen oli myös murhailtana poliisilaitokselle tuotaessa äitynyt potkaisemaan poliisiautosta suuntavilkun lasin rikki.

Murhayhteyden ulkopuolellakin Lahtinen ehätti viime talven mittaan saada aikaan paljon pahaa. Esimerkiksi viime joulupäivää Lahtinen vietti ensin henkilöauton luvattoman käyttöönoton merkeissä, särki myöhemmin musiikkiliikkeen näyteikkunan ja vei 6500 markan arvoisen haitarin, puhumattakaan muusta kaupassa aiheuteuneesta vahingosta.
Hasista Lahtinen ehätti käyttää parikymmentä kertaa ajalla lokakuusta tammikuuhun. Hän myös piti huumausainetta hallussaan, samoin puolitoista litraa laittomasti valmistettua alkoholia. Kaupunki esitti yhteensä 26100 markan korvausvaatimukset, kun Lahtinen oli hajottanut kaupungin omistamassa vuokra-asunnossaan kahteenkin eri otteeseen ikkunoita, keittiökalusteita, seiniä, sähköpäätekaapin jne. Vahingon välikappaleena oli silloinkin sorkkarauta.

Lahtisen tunnolle vietiin myös autojen luvattomia käyttöönottoja ja tällaisten autojen kyydissä olemista. Esimerkiksi joulukuun puolessa välissä Lahtinen oli toisen henkilön kanssa tunkeutunut henkilöautoon ja käynnistänyt sen virtalukkoa käsitellen ruuvimeisselillä.
Oikeuden puheenjohtaja kiinnittikin huomiota jo entuudestaan ehdonalaisessa olleen Lahtisen kaikin puolin laista piittaamattomaan käyttäytymiseen. (KP) Antti Kolari

Re: Mies surmattiin Kokkolassa 27.4.2013

Lähetetty: La Helmi 08, 2014 7:21 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Kokkolan sorkkarautamurha

Tammikuussa 1994 24-vuotias mies surmasi samassa talossa asuneen kaverinsa sorkkaraudalla, eikä osannut antaa teolle mitään selitystä. Oikeus katsoi teon murhaksi erityisen julman tekotavan vuoksi. Tuomiolauselmassa oli myös muita vakavia rikoksia.

Elinkautisen kesto: 17 vuotta (vapautui 2011)


Lähde: MTV

Hirveän pitkään ei Lahtinen näemmä ehtinyt "uutta elämää" elämään.

Re: Mies surmattiin Kokkolassa 27.4.2013

Lähetetty: La Helmi 08, 2014 8:50 pm
Kirjoittaja PerryMason
Taas yksi esimerkki siitä kuinka onneton suomalainen oikeusjärjestelmä on. Toivottavasti demarit ja muut punikit ovat tyytyväisiä.

Re: Mies surmattiin Kokkolassa 27.4.2013

Lähetetty: Ma Huhti 07, 2014 4:44 pm
Kirjoittaja taavetti
Kokkolassa miehen tappanut 15 vuodeksi vankilaan

Keski-Pohjanmaan käräjäoikeus on tuominnut kokkolalaismiehen 15 vuoden vankeuteen. Tuomittu tappoi miehen Isojärven asuinalueella huhtikuussa 2013. Hän syyllistyi tapon lisäksi useisiin muihin rikoksiin.


Vuonna 1970 syntynyttä miestä syytettiin tapon lisäksi törkeästä pahoinpitelystä, kolmesta pahoinpitelystä, vahingonteosta ja toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen hallussapidosta. Hän syyllistyi rikoksiin ehdonalaisen vapauden aikana, joten hänelle määrättiin 3 vuoden jäännösrangaistus.

Oikeus määräsi miehen suorittamaan koko rangaistuksen vankilassa.

Miehelle tehtiin viime syksynä mielentilatutkimus, jonka tulokset saatiin maaliskuussa. Hänet todettiin syyntakaiseksi ja vaaralliseksi toisten hengelle ja terveydelle.

http://yle.fi/uutiset/kokkolassa_miehen ... an/7178029

Re: Mies surmattiin Kokkolassa 27.4.2013

Lähetetty: Ma Huhti 07, 2014 6:52 pm
Kirjoittaja joona.linna
Ketkä on pisinpään istunneet Suomessa ? Lahtisella on uuden tuomion myötä piikki paikalle mahdollisuus!Eli vuonna 2028, kolkyt vuotta ja rapiat!Ja täydellä hoidolla!