Sivu 1/4
Mies surmattiin Vantaan Koivukylässä 4.6.2013
Lähetetty: Ke Kesä 05, 2013 10:25 am
Kirjoittaja Chigurh
http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutise ... avaintoja/
Mies surmattiin Vantaan Koivukylässä tiistaina 4. kesäkuuta, kertoo Itä-Uudenmaan poliisi.
Henkirikos tapahtui Karsikkokujalla kello 20 aikaan. Surmansa sai helsinkiläinen 59-vuotias mies. Poliisi ei vielä paljasta surman tekotapaa tutkinnallisista syistä. Uhri ei ole poliisille ennestään tuttu.
Poliisi pyytää silminnäkijähavaintoja tapahtumapaikalta sekä tekijästä. Havainnoista voi ilmoittaa puhelimitse Itä-Uudenmaan poliisin väkivaltarikosten tutkintayksikköön numeroon 071 873 6442.

- Karsikkokuja surma.jpg (134.04 KiB) Katsottu 9771 kertaa

- Karsikkokuja kartta.jpg (49.92 KiB) Katsottu 9771 kertaa
Lisätty pyynnöstä Iltasanomien uutinen ja kartta tapauksesta
-NILS-
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: Ke Kesä 05, 2013 4:20 pm
Kirjoittaja Arlene
http://yle.fi/uutiset/oliko_vantaan_sur ... ki/6675029
5.6.2013 klo 15.58päivitetty 4.11.2015 klo 09.52
Oliko Vantaan surmaajalla tällainen takki?
Poliisi on kertonut lisätietoja Vantaan Koivukylässä tiistaina tapahtuneesta henkirikoksesta.
Poliisin tietojen mukaan uhrin kimppuun hyökkäsi mies teräaseen kanssa. Surma tapahtui Karsikkokujan hiekkakentän lähistöllä jalkakäytävällä kello 20.20. Rikoksen uhri oli työmatkalla ja ilmeisimmin kävelemässä kohti Koivukylän rautatieasemaa.
Tekijän on nähty poistuvan Karsikkokujan hiekkakentän eteläpuolella olevaa hiekkatietä kohti Virpikuja 1:n kerrostaloja. Seuraava havainto miehestä on Karsikkokujan ja Kytötien risteyksessä. Mies ylitti Kytötien ja poistui Kytökujalle kerrostalojen väliin.
Epäilty tekijä on 175 cm mies, joka oli tapahtumahetkellä pukeutunut harmaaseen, puolipitkään kevyttoppatakkiin. Toppatakissa on poikittainen, leveä raita selässä.
Poliisi pyytää ilmoittamaan tuntomerkkeihin sopivan miehen liikkeistä numeroon: 071 8736442.
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: To Kesä 06, 2013 9:50 am
Kirjoittaja PaxCow
Eli tällainen on etsityn takki:
IL:n mukaan tappajan takki oli
kevyttoppatakki. Luulisi, että sellainen herättää ainakin pientä huomiota hellesäällä.
Mutta hyvin vähän on vielä tietoja itse tapauksesta... surmattu oli ilmeisesti työmatkalla eikä ollut poliisin tuttu. Muuta ei vissiin ole tiedotettu.
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: To Kesä 06, 2013 12:02 pm
Kirjoittaja Timppa
Poliisin mukaan oli työmatkalla, Metro uutisoi olleen töihin matkalla. Kun kyseessä oli kuitenkin helsinkiläismies, niin olisiko ollut matkalla kotiin? Hyviä työpaikkoja joutuakseen uhriksi näyttää olevan Karsikkokujalla terveysasema ja turvakoti.
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: To Kesä 06, 2013 2:58 pm
Kirjoittaja taavetti
Matkalla töistä kotiin. Uutta tietoa satelee:
- Jatkuvasti saamme uutta tietoa, tutkinnanjohtaja Kimmo Hyvärinen Itä-Uudenmaan poliisista kertoo.
Poliisi on muun muassa tarkastanut läheisen juna-aseman valvontakameroiden nauhoja.
- Suurin osa niistä on ollut kiinni, Hyvärinen kertoo.
Poliisi jakoi keskiviikkona läheisten kerrostalojen asukkaille lappusia, joissa kehotettiin ottamaan yhteyttä poliisiin, jos jotakin uutta ilmenee. Osasta kerrostaloasunnoista on suora näköyhteys surmapaikalle.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 32710.html
Oliko randomitappaja vai oliko taustalla jotain henkilökohtaista, sepä aikanaan selvinnee.
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: To Kesä 06, 2013 3:03 pm
Kirjoittaja Kalle-Ville
Tässä tapauksessa ei surmattu missään Havukoskella vaan Koivukylässä.
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: To Kesä 06, 2013 3:09 pm
Kirjoittaja Timppa
Kalle-Ville kirjoitti:Tässä tapauksessa ei surmattu missään Havukoskella vaan Koivukylässä.
En ole Vantaalta, mutta karttojen mukaan Havukosken ja Koivukylän raja menee rautatiessä. Samoin monen muun kaupunginosan suhteen. Siis tuo on kylläkin Havukosken puolella.
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: To Kesä 06, 2013 7:09 pm
Kirjoittaja Kaustinen
Itse olen asunut tuossa Kytökujalla. Uskoisin, että ainakin paikalliset tosiaan mieltävät paikan Koivukyläksi, meni rajat sitten missä meni. Mielestäni rajat ovat vähintäänkin epäselvät. Havukoski sijaistsee kauempana radasta; siellä missä on surullisen kuuluisa Pub Tiilenpääkin, jonka pihalta se yksi nuori äiti (Madetoja?)löytyi surmattuna ja surmaajaa ei ole löytynyt. Ostarista, joka on hyvin lähellä tämän nyt po. surman tapahtumapaikkaa, puhutaan ihan yleisesti Koivukylän ostarina ja se on juuri tällä Havukosken puolella.
Koska uhri on ollut paikallisen kierrätyskeskuksen esimies, niin itse epäilen syyllisen löytyvän jostain työllistetystä. Ymmärtääkseni kierrätyskeskuksissa on työvoimana vaikeasti työllistettäviä 'kuntoutujia' yms.
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: To Kesä 06, 2013 7:30 pm
Kirjoittaja EuroJR
Aika vähän on tiedotettu tästä tapauksesta. Eikö tekijästäkään ole muuta tuntomerkkiä antaa kuin takkimalli?
Takavuosina Koivukylällä ympäristöineen oli aika hurja maine. On kuulemma viime vuosina kovastikin sitten siistiytynyt.
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: To Kesä 06, 2013 7:44 pm
Kirjoittaja Kylli
taavetti kirjoitti:Poliisi on muun muassa tarkastanut läheisen juna-aseman valvontakameroiden nauhoja.
- Suurin osa niistä on ollut kiinni, Hyvärinen kertoo.
Miten ihmeessä tuntuu siltä että aivan liian usein valvontakamerat ovat joko a) kiinni b) rikki tai sitten nauhat ovat jo tuhoutuneet?
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: To Kesä 06, 2013 7:54 pm
Kirjoittaja i_i
Kylli kirjoitti:taavetti kirjoitti:Poliisi on muun muassa tarkastanut läheisen juna-aseman valvontakameroiden nauhoja.
- Suurin osa niistä on ollut kiinni, Hyvärinen kertoo.
Miten ihmeessä tuntuu siltä että aivan liian usein valvontakamerat ovat joko a) kiinni b) rikki tai sitten nauhat ovat jo tuhoutuneet?
Osittainhan niiden vaikutus perustuukin siihen, että kamera ylipäätään on näkyvillä, vrt. nopeusvalvontakamerat. Siinä mielessä on siis mielekästä antaa valvontakameroiden olla paikoillaan, vaikka ne olisivatkin jo aikaa sitten hajonneet eikä korjaukseen ole varaa tjs. Mutta olisi totta kai suotavaa, että varsinkin tuollaisten rautatieasemien ym. kamerat olisivat ihan toiminnassakin.

Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: Pe Kesä 07, 2013 10:32 am
Kirjoittaja taavetti
Poliisi sai kiinni Vantaan surmasta epäillyn
Poliisi on pidättänyt miehen, jota epäillään Koivukylän Karsikkokujalla tiistaina tapahtuneesta henkirikoksesta. Mies ehti olla karkuteillä kaksi vuorokautta.
Poliisi tavoitti 34-vuotiaan miehen torstai-iltana espoolaisesta yksityisasunnosta. Kiinniotto sujui rauhallisesti.
Miehen jäljille päästiin todistajilta saatujen vinkkien perusteella. Epäilty ja uhri tunsivat toisensa ennestään työpaikan kautta.
Poliisi ei vielä ole kuulustellut epäiltyä ja pyytää edelleen havaintoja tuntomerkkeihin sopivan miehen liikkeistä Koivukylän, Havukosken ja Hiekkaharjun alueella.
59-vuotias helsinkiläinen mies surmattiin tiistaina Vantaan Koivukylässä. Henkirikos tapahtui keskellä katua Karsikkokujalla noin kello 20 jälkeen.
http://yle.fi/uutiset/poliisi_sai_kiinn ... yn/6677930
Tuolla aiemmassa viestissä mainittiin Kierrätyskeskus, eli sielläkö hommissa molemmat?
Lisäys: Juu, Kierrätyskeskus
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 98696.html
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: Pe Kesä 07, 2013 10:33 am
Kirjoittaja vempele
Kiinniotto tehty
Poliisi on ottanut kiinni 34-vuotiaan miehen epäiltynä Vantaan Koivukylän henkirikokseen.
Torstaina illalla tehty kiinniotto tapahtui rauhallisesti yksityisasunnosta Espoossa.
Poliisi pääsi epäillyn jäljille todistajilta saatujen vinkkien perusteella. Epäilty ja uhri tunsivat toisensa ennestään työpaikan kautta. Poliisi ei ole vielä kuulustellut epäiltyä.
Poliisi pyytää edelleen havaintoja tuntomerkkeihin sopivan miehen liikkeistä Koivukylän, Havukosken ja Hiekkaharjun alueella.
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: Pe Kesä 07, 2013 10:47 am
Kirjoittaja PaxCow
Kierrätyskeskuksissa tosiaan on työssä vaikeasti työllistettäviä ihmisiä, mm. mielenterveyskuntoutujia. Kierrätyskeskus on siis
yhteiskunnallinen yritys. Onhan siellä toki muunkinlaista henkilökuntaa, joten ei voi olla varma, onko tappaja kuulunut vaikeasti työllistyviin vai ei.
Re: Mies surmattiin Vantaan Havukoskella 4.6.2013
Lähetetty: Pe Kesä 07, 2013 12:23 pm
Kirjoittaja Neltsi
Tähän ihan pakko kommentoida tätä Havukoski / Koivukylän raja-asiaa siis koivukylä on virallisesti hyvinkin pieni kärpäsen kakka kartalla ja suurin osa alueesta jota koivukyläksi kutsutaan kuuluu oikeasti havukoskeen esim koivukylän ostari on oikeasti havukoskea koska raja kulkee junarataa pitkin myös siis tämä karsikkokuja kuuluu havukoskeen vaikka sielä sijaitseekin koivukylän terveyskeskus yms mutta yleisemmin helpommin paikan paikalliset tunnistaa koivukylänä koska mitään koivykylää ei todellisuudessa ole kuin s-market, posti ja citymarket