Sivu 1/1

Järkeä tekijänoikeuslakiin -kansalaisaloite

Lähetetty: Pe Heinä 26, 2013 11:12 am
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Tällainen kansalaisaloite sai hiljattain vaadittavat 50 000 kannattajaa: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/70

Aloitteessa on toistakymmentä muutosehdotusta, joten en rupea käymään sitä tässä kokonaisuudessaan läpi. Nostan esiin ainakin nämä kolme kohtaa:

1) Aloite pyrkii kohtuullistamaan tekijänoikeusrikkomuksista ja -rikoksista lankeavia korvauslaskuja. Suomessakin on ollut oikeudenkäyntejä, joissa vertaisverkoissa materiaalia jakaneet on tuomittu jopa satojen tuhansien eurojen vahingonkorvauksiin.

2) Aloitteessa vaaditaan, että yksittäisten ihmisten tekijänoikeuksin suojatun sisällön lataaminen rangaistaisiin tekijänoikeusrikkomuksena (nykyisin se luokitellaan tekijänoikeusrikokseksi).

3) Aloite tähtää siihen, että luokkahuoneessa tapahtuvaa opettamista ei laskettaisi teoksen julkiseksi esittämiseksi. Nykyisin opettaja ei voi esimerkiksi näyttää opetuksen tukena vaikkapa YouTubessa olevaa videota.

--

Haluaisin herättää keskutelua aiheesta. Tärkeitä kysymyksiä ovat ainakin

1) Onko nykyinen tekijänoikeuslaki aikansa elänyt?

ja

2) Onko tekijänoikeusrikoksista annetut rangaistukset ja korvauslaskut oikeudenmukaisia?

--

Loppuun voisi listata viisi Suomessa puitua tekijänoikeusjuttua:

1) Turkulainen musiikkikauppias myi tekijänoikeuslain vastaisesti ja ilman oikeudenhaltijoiden lupaa valmistettuja äänitallenteita internetin kotisivuillaan sekä omistamassaan levykaupassa 13-84 euron kappalehinnoilla. Tallenteita oli myynnissä 869 ja lisäksi 52 ääni-ja kuvatallennetta, joista osa oli elävästä esityksestä luvatta tehtyjä DVD-taltiointeja.

Turun käräjäoikeus tuomitsi miehen tekijänoikeusrikoksesta 60 päiväksi ehdolliseen vankeuteen. Seitsemälle asianomistajalle hänet määrättiin pulittamaan yli 40 000 euron korvaukset.

* Turun Sanomat 2.11.2004: Turkulaismies joutuu maksamaan tekijänoikeuskorvauksia tähdille

2) Vuosina 2006-2010 käytiin oikeudenkäyntejä Finreactor-vertaisverkkopalvelun ylläpitäjiä vastaan. Oikeuden mukaan kyseisessä vertaisverkossa jaettiin vuonna 2004 tekijänoikeudella suojattuja musiikki-, elokuva-, peli- ja ohjelmistotiedostoja.

Viimeinen sana sanottiin korkeimmassa oikeudessa 30.6.2010. Seitsemän ylläpitäjää määrättiin yhteisvastuullisesti maksamaan satojen tuhansien eurojen hyvitykset Teostolle ja 52 muulle asianomistajalle. Rikosnimikkeenä oli tekijänoikeusrikkomus.

Kysymyksessä oli ensimmäinen kerta Euroopassa, kun vertaisverkkopalvelun ylläpidon rikosoikeudellista vastuuta selvitettiin korkeimmassa tuomioistuimessa.

* Turun Sanomat 27.10.2006: Turun käräjäoikeus tuomitsi 22 miestä tekijänoikeusrikkomuksista ja avunannosta
* Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus 30.6.2010: KKO kovensi Finreactor-ylläpitäjien tuomiota
* KKO 30.6.2010

3) Helsinkiläiset mies ja nainen pyörittävät Sarah's Secret Chamber -nimistä DC-hubia. Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskuksen mukaan palvelimella oli noin 1600 käyttäjää, joilla oli jaossa yhteensä noin 50 teratavua tiedostoja (vastaa määrällisesti lähes 750 000 musiikkialbumia).

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi 20.1.2011 syytetyt tekijänoikeusrikoksista ehdollisiin rangaistuksiin: 35-vuotiaan naisen neljäksi kuukaudeksi ja 21-vuotiaan miehen kolmeksi kuukaudeksi. Tämän lisäksi oikeus määräsi heidät maksamaan yli 800 000 euron edestä vahingonkorvauksia. Oikeus ei uskonut syytettyjen selitystä, että palvelin oli perustettu ainoastaan keskustelufoorumiksi.

Helsingin hovioikeus ei muuttanut tuomioita 6.7.2012.

* Turun Sanomat 20.1.2011: Nettipiraatit tuomittiin yli 800 000 euron korvauksiin
* Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus 6.7.2012: Hovioikeus ei muuttanut käräjäoikeuden tuomiota Sarah’s secret chamber -tapauksessa

4) Oulun käräjäoikeus aloitti lokakuussa 2012 Suomen (tiettävästi) laajimman tekijänoikeusjutun käsittelyn. Kysymys oli vuosina 2006 ja 2007 ylläpidetystä Angel Falls -tiedostonjakopalvelusta, jossa oli jaossa luvattomia musiikki- ja elokuvakopioita sekä muun muassa tietokonepelejä ja -ohjelmistoja.

15.4.2013 käräjäoikeus tuomitsi neljä 30–32-vuotiasta miestä tekijänoikeusrikoksesta ehdollisiin vankeusrangaistuksiin. Pisin tuomio oli kuusi kuukautta, lyhin 50 päivää. Lisäksi miehet tuomittiin 45 000 euron hyvitys- ja korvausmaksuihin.

Tekijänoikeusjärjestö kertoi harkitsevansa valitusta, koska sen vaatimat noin kuuden miljoonan euron korvausvaatimukset eivät menneet läpi.

* Yle 29.10.2012: Laajan tekijänoikeusrikoksen oikeuskäsittely alkoi
* Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus 15.4.2013: Vankeutta Suomen suurimmasta tekijänoikeusrikoksesta
* Yle 15.4.2013: Tekijänoikeusjärjestö harkitsee valitusta Oulun piraattituomiosta

5) 17-vuotias mies perusti vuonna 2009 Huomisen Salkkarit -nimisen sivuston, jonne linkitettiin Salatut elämät -sarjan vielä tv:ssä esittämättömiä jaksoja. Jaksot oli kopioitu luvatta maksullisesta Katsomo-palvelusta. MTV pyysi miestä vuonna 2010 lopettamaan sivuston toiminnan, mutta siihen tämä ei suostunut.

4.6.2013 Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi 22-vuotiaan miehen tekijänoikeusrikoksesta 30 päiväsakkoon, mikä teki hänen tuloillaan 180 euroa. Hänen syykseen luettiin myös eräs Huuto.netissä tapahtunut lievä petos. Sakkojen lisäksi hänet määrättiin maksamaan MTV Oy:lle vahingonkorvauksia 50 477 euroa sekä oikeudenkäyntikuluja 9 920 euroa. MTV Oy:n verkkojohtaja Henrik Laine kommentoi päätöstä Maikkarin uutisessa näin:

MTV:n näkökulmasta tämä on erittäin tärkeää ennakkopäätös ja osoittaa, ettei myytäväksi tarkoitettuja sisältöjä voi rangaistuksetta jakaa eteenpäin teknisiä suojauksia kiertämällä.

Vaadittuja korvaussummia saadaan kuitenkin odottaa pitkä tovi. Tuomittu kertoi oikeudessa käyneensä pelkän peruskoulun ja elävänsä toimeentulotuella.

* Aamulehti 23.5.2013: Saippuasarjasivustosta 20 euron tuotto – MTV vaatii 50 000 korvauksia
* AfterDawn 24.5.2013: MTV vaatii Salkkarit-fanilta 50 000 euron korvausta
* Digitoday 24.5.2013: IS: MTV3 tuimana Salkkari-linkeistä, vaatii 50 000 euroa
* MTV3 4.6.2013: Salkkareita nettiin jakanut tuomittiin jättikorvauksiin

Re: Järkeä tekijänoikeuslakiin -kansalaisaloite

Lähetetty: Ma Heinä 29, 2013 10:23 pm
Kirjoittaja holmesin haamu
Tämä aloite jos mikä tarvitsee huomiota ja voi hyvin mennä myös läpikin.

Re: Järkeä tekijänoikeuslakiin -kansalaisaloite

Lähetetty: To Elo 01, 2013 12:52 pm
Kirjoittaja peikonlehti
Tekijänoikeuslain pohjatyöt on tehty aikoina, jolloin käytössä ei ollut digitaalitekniikkaa ja internettiä. Myöskään IT-alan teollisuutta ja nykymuotoista viihdeteollisuutta ei tunnettu. Lakia on paikkailtu tuon tuostakin ja tuloksena on melkoisen sekava kooste, jossa erilaisia mm. teoksia asetetaan erilaiseen asemaan muun muassa yksityiseen tarkoitukseen tehdyn kopioinnin suhteen. Tekijänoikeusrikos on vahva nimike kun puhutaan lähinnä rikkomuksista. Vahingonkorvausvaatimuksia voidaan vatia sekä vahingonkorvauksena että hyvityksenä.

Luovan työn tekijöiden suojaaminen on tekijänoikeuslain yksi tavoite. Tosiasiassa se suojaa isoja kv. yrityksiä ja niiden halua omia omaan yksityiskäyttöön mitä kummallisimpia asioita (siis myös esim. tavaramerkkeinä). Pidennety suoja-ajat voivat hyödyttää esim. säveltäjiä ja heidän perillisiään. Toisaalta ne hyödyttävät oikeuksien luovutuksensaajia.

Tarvitsemme uuden ja hyvin jäsennellyn lain, jota jokainen ymmärtää. Erityisesti opetuksen puolella tulee päästä irti keinotekoisista "julkisen esittämisen" -rajoitteista. Luovan työn tekijöiden asemaa tulee parantaa ja jättää välistävetäjille vähemmän valtaa.

Re: Järkeä tekijänoikeuslakiin -kansalaisaloite

Lähetetty: Ke Loka 02, 2013 5:51 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Kansalaisaloite tekijänoikeuslain muuttamiseksi etenee eduskuntaan. "Järkeä tekijänoikeuslakiin" -aloite on tarkistuslaskelman perusteella kerännyt runsaat 51 000 ääntä.

Äänistä on siis karsittu pilailuäänet ja mahdolliset huijausyritykset. Eduskunnan on näin ollen pakko ottaa aloite käsittelyynsä.

"Kyse on tähän asti monipuolisimmasta kansalaislakialoitteesta, joka on saatu eduskunnan käsittelyyn", aloitetta edustava Avoin ministeriö ry:n puheenjohtaja Joonas Pekkanen kertoo tiedotteessa.

Pekkasen mukaan kaikki aloitteessa esitetyt muutosehdotukset on mahdollista toteuttaa Suomessa EU-direktiivien puitteissa.

Aloitteen vireillepanijat odottavat tiedotteen mukaan, että aloitteen ehdotukset käsitellään eduskunnassa erikseen.

"Kaikkia ehdotuksia ei saa kaataa sillä perusteella, että jokin yksittäinen ehdotus koetaan pulmalliseksi", Pekkanen kirjoittaa.

Tekijänoikeusjärjestöt ovat erityisesti kritisoineet aloitteessa ehdotettua laillisesta lähteestä luopumista.


- -

Lähde: Helsingin Sanomat 2.10.2013: Kansalaisaloite tekijänoikeuslaista sai lainvoiman – etenee varmasti eduskuntaan