Sivu 1/2
4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: To Elo 01, 2013 2:36 pm
Kirjoittaja hipsulainen
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... 78945.html
Lyötiin, yritettiin hukuttaa, pidettiin nälässä... - 4-vuotias kidutettiin kuolemaan Isossa-Britanniassa
Murhatuomio Vanhempien kuukausia jatkama kidutus johti pienen brittipojan kuolemaan.
Äiti
Magdelena Luczak ja isäpuoli
Mariusz Krezolek tuomittiin keskiviikkona Daniel Pelkan murhasta.
Daniel kuoli vuoden 2012 maaliskuussa Coventryssa, Englannissa, kuukausien kestäneiden julmuuksien ja väkivallan päätteeksi. Poliisin mukaan tuo väkivalta muutti "suloisen pikkupojan kasaksi luita."
Pientä poikaa oli pidetty kuukausien ajan vankina pienessä huoneessa, pakkosyötetty suolalla ja pidetty nälässä. Häntä oli myös lyöty ja lähes hukutettu.
Coventryn aluetta Englannin alahuoneessa edustava Geoffrey Robinson syyttää opettajien ja sosiaaliviranomaisten pettäneen pienen pojan.
- Missä olivat nämä yksilöt, kun Daniel tarvitsi niitä eniten? Byrokratia voitti järjen, huolenpidon ja myötätunnon, Robinson sanoi Sky News -uutiskanavan mukaan.
Robinson ihmettelee kuinka hälytyskellot eivät soineet, kun lapsi kaiveli jäteastioista ruoantähteitä ja varasti ruokaa lounaslaatikoista. Hän painoi kuollessaan alle 11 kilogrammaa.
- Sikäli kuin tiedän, kukaan ei tehnyt mitään. Kukaan ei reagoinut ajoissa. En sano, että he ovat syyllisiä, mutta tiedän, että he tekivät virheen, Robinson sanoi.
IS
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: To Elo 01, 2013 3:53 pm
Kirjoittaja pikasso
Kuvottavuuden vuoksi melkein jätin avaamatta koko uutista. Nyt sitten kaipaisi vähän muutakin kuin iltasanomien luetuinta ulkomaan uutista. Uutisoiminen on ärsyttävän leväperäistä. Täällä minfossa on hyviä kaivajia ulkomaan osastolla, joten antaa palaa.
Molemmat ovat puolalaisia tämä äiti ja isäpuoli. Pojan nimi on kuitenkin eri kuin äitinsä, eli nimi viittaa brittiläisyyteen. Nelivuotiaana ei aloiteta briteissä koulua, vaan viisivuotiaana.
Pohjois-Irlannissa toisin.
http://www.maatieto.net/suuntana_britan ... arjestelma
http://www.news.com.au/world-news/danie ... 6689196209
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: To Elo 01, 2013 4:08 pm
Kirjoittaja saasara
Nämä on niitä kauheimpia rikoksia.
Mitenkähän pitkät tuomiot ovat saaneet?
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: To Elo 01, 2013 5:37 pm
Kirjoittaja Täysi Purenta
Minua kiinnostaa tarinan taustat. Kuinka tilanne pääsi noin pitkälle vaikka naapurusto siis tiesi, että lapsi on aliravittu ja etsii roskiksista hengenpitimiä. Jos lapsi pääsi varastelemaan lounaslaatikoista, hänen täytyi olla tekemisissä muiden lasten kanssa. Koska opettajia syytetään, hän kaiketi kävi jotakin kerhoa tai esikoulua jolloin hänen tilansa oli myös lapsityön ammattilaisten tiedossa. Silloin on kyllä aihettakin syyttää. Noin pitkään jatkunut ja julma rääkkääminen on pakko näkyä myös lastensuojelun silmiin vaikka he olisivat miten halutomia toimimaan.
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: To Elo 01, 2013 6:20 pm
Kirjoittaja Destiny
Jahas,eivät sitten brittiviranomaiset oppineet läksyjään Baby P:n tapauksesta vaikka kova kohu ja haloo nousi mm. sosiaaliviranomaisten toimia (=toimettomuutta) vastaan ja muutoksia vaadittiin.
Linkki pikku Peter Conellyn tapaukseen
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?p=192942
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: To Elo 01, 2013 7:15 pm
Kirjoittaja maija turjukka
Muutama lisätieto pikakäännöksenä BBC News -uutisesta:
Daniel vanhemmat olivat muuttaneet Englantiin vuonna 2006 ja Daniel on syntynyt Englannissa. Vanhemmat olivat eronneet äidin uskottomuuden takia, mutta Danielin isällä ei ollut aavistustakaan, että poikaa kohdeltiin noin julmasti.
Danielin äiti on kertonut koulun väelle, että Daniel olisi ollut hoidossa jonkunlaisen syömishäiriön takia ja ohjeistanut koulua olemaan antamatta pojalle ruokaa.
Danielin huoneessa on ollut vain ohut matto lattialla, ei leluja eikä huonekaluja. Ovesta oli poistettu ovenkahvakin, ettei poika päässyt itse huoneesta ulos.
Danielin ruumiissa oli ollut yli 30 erilaista ruhjetta tai vammaa, joiden sijainnista on piirroskuvat uutisessa. (varoituksena herkimmille, etteivät avaisi linkkiä)
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-co ... e-23224826
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: Pe Elo 02, 2013 11:28 am
Kirjoittaja elli72
Siis nyt on minunkin pakko tähän tarttua. Danielin isä ei tiennyt, että poikaa kohdellaan noin huonosti. Eikö tämä isä tavannut poikaa ollenkaan? Tämähän on ihan selkeä samanlainen tapaus kuin meillä Eerikan tapaus. Kaikki muut näkee, että jotakin on vialla, mutta sosiaalitoimi ei tee mitään.
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: Pe Elo 02, 2013 11:55 am
Kirjoittaja Atlanta
Missäs tuo isä piileskeli? Eikö muka tavannut lastaan eron jälkeen?
Niinpä niin. Nyt tullaan sitten julkisuuteen kauhistelemaan ja jeesustelemaan.
Sosiaalitoimi on näköjään joka maassa yhtä huonosti hoidettu asia.
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: Pe Elo 02, 2013 12:32 pm
Kirjoittaja Destiny
Kiduttajaäidin äiti on noussut puolustamnaan tytärtään sanomalla, että tämä on ihan normaali tyttö. Hän väittää kaiken olevan tämän uuden miesystävän syytä ja tyttärensä olleen tämän vaikutteille altis. Hän toivoo, että tuomaritkin huomaavat hänen olevan "ihan tavallisen tytön". Isoäidin mielestä sosiaaliviranomaisia tulisi syyttää pojan kuolemasta.
No,tätä tavallista tyttöä odottaa nyt,miesystävineen,jopa elinikäinen vakeustuomio.
Ylemmät tahot ovat antaneet ymmärtää,että sosiaalitoimen johtajan olisi syytä erota.
Kiduttajat kiduttivat poikaa, aiemmin mainittujen tapojen lisäksi, juoksuttamalla ja kyykkyhypyttämällä lasta.
Tietoa liikkuu, että herra Krezolek on etsintäkuulutettu rikollinen kotimaassaan ja Luczak huumeaddikti prostituoitu.
Krezolkenin sisko on todistanut veljensä olevan väkivaltainen persoona ja saaneensa potkut armeijasta hyökättyään armeijatoverinsa kimppuun. Hän kertoo myös veljensä terrorisoineen kotonaan sekä aiheuttaneen häpeää suvulleen ja hakanneen häntä pojan ollessa 15 ja siskonsa 18. Hän sanoo,että oli kamalaa kasvaa veljensä terrorin alla,eikä koskaan jättäisi lapsiaan veljensä hoteisiin. Sisko kertoo, että Krezolak oli kova juomaan ja käytti amfetamiinia. Poliisi oli tuttu näky heidän kodissaan. Krezolakin toinen sisko sanoo, ettei tällä ole veljeä.
Mitä tulee tytärtään puolustavaan Yolanta Luczakaan,napurit kertovat hänen olleen herkkähermoinen nainen, joka hakkasi tytärtään. Isä oli paljon töissä ja poissa kotoa.
Magdelena Luczakin nuorempi sisko kertoi äitinsä olleen huolissaan Danielin turvallisuudesta ja hyvinvoinnista käytyään perheen kotona vierailulla Puolasta 2vko:a ennen pojan kuolemaa. Sisko kertoo, että äitillä oli kamalia tarinoita kerrottavanaan ja sanoi, että talossa tapahtui jotain kammottavaa ja kertoi Krezolkan terrorisoivan Magdaa. Magdalenan siskon mielestä, Magdalena on kuitenkin vastuussa siitä, mitä Danielille tapatui,siskon mielestä tämän olisi pitänyt reagoida kun hänen poikansa oli vaarassa.
Yolanta Lucaz sanoo miehensä kuolleen stressiin, joka johtui tämän tyttären vangitsemisesta syytettynä lapsenlapsen murhasta.
Naapurit kertovat Magdalenalla olleen vaikea lapsuus agressiivisen äitinsä vuoksi ja kertovat, että tyttö alkoi melko varhaisessa vaiheessa pukeutumaan kalliisti ja meikkaamaan rajusti. Naapuri sanoo saman auton hakeneen tytön illalla ja tuoneen takaisin aamulla. Hän epäilee tämän olleen Magdalenan parittaja.
Danielin biologinen isä Eryk Pelka sanoo,että hän tapasi erittäin rajoitetusti Danielia sen jälkeen, kun hän muutti takaisin Puolaan. Hän sanoo Magdalenan aina keksineen jotain tekosyitä kun hän soitti.
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... ghter.html
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: Pe Elo 02, 2013 7:36 pm
Kirjoittaja hipsulainen
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201308 ... 8_ul.shtml
Pojan hengiltä kiduttaneelle pariskunnalle 30 vuoden tuomio
Perjantai 2.8.2013 klo 18.09
Brittituomioistuin langetti perjantaina 30 vuoden vankeustuomion puolalaispariskunnalle, joka oli kiduttanut naisen 4-vuotiaan pojan kuoliaaksi.
Magdalena Luczak ja Mariusz Krezolek aloittivat puoli vuotta sitten Daniel Pelkan järjestelmällisen kiduttamisen. Poikaa pidettiin väkisin veden alla, lukittiin eristykseen ja hänelle pakkosyötettiin suolaa.
Lopulta pariskunta pieksi langanlaihaksi riutuneen pojan hengiltä viime vuoden joulukuussa.
Danielin oli terve poika, kun hän aloitti koulunkäynnin syksyllä 2011. Britanniassa on kysytty, miten on mahdollista etteivät Danielin opettajat taikka sosiaaliviranomaiset nähneet pojan hätää.
Pariskunta muutti Puolasta Britanniaan 2006. Luczak, 27, ja Krezolek, 34, ovat molemmat huume- ja alkoholiriippuvaisia. Krezolek on aiemmin tuomittu vankilaan kolmesti Britanniassa.
STT-AFP
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: Pe Elo 02, 2013 11:19 pm
Kirjoittaja AutumnForever
Oksettavaa. En voi käsittää miten omaa lastaan voi kohdella noin. Tai olla sellaisen miehen kanssa joka kohtelee lasta huonosti. Päässä täytyy olla vikaa tällä Magdalenalla.. tehdäänkö tuolla mielentilatutkimuksia?
Toisaalta huumeiden ja alkoholin käyttö selittää asioita. Päässä vissiin alkanut melko pahasti heittää jo. Tappotuomio tuollaisille pitäisi tulla. Ja sitä ennen kidutusta.
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: La Elo 03, 2013 1:40 am
Kirjoittaja Destiny
Ei sitten elinkautisia jaeltu,miksiköhän??Miksi vuosituomio,mikä oli"lieventävänä" asiana,ettei ek:ta tullut?Onhan tietysti 30-vuottakin paljon istuttavaa..
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: La Elo 03, 2013 12:05 pm
Kirjoittaja Täysi Purenta
Onkohan tuossa uutisessa joku käännösvihe vai menikö poika todella kaksivuotiaana kouluun? Onkohan siinä sotkettu koulu ja joku päiväkodin tyyppinen valmistava laitos?
Olen yhä vahvemmin sitä mieltä että lapsipoloisen kohdalla viranomaisten laiminlyönnit ovat räikeitä. Niin moni näkyy tienneen että lapsen vanhemmat ovat virkaansa kykenemättömiä, nähneet että lasta kohdellaan huonosti ja silti antaneet homman jatkua loppuun asti. Ei selvästikään olisi haittaa vaikka päitä putoilisi myös viranomaiskoneistossa.
Minustakin tuomio oli lievänlainen. Toki 30 vuodessa on istumista, mutta olisi tuossa ollut elinkautiseenkin mahdollisuudet kun teko kuitenkin oli pitkään ja harkiten toteutettu.
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: La Heinä 18, 2015 6:23 pm
Kirjoittaja inner circle
Magdelena Luczak on tehnyt tiistaina itsemurhan hirttäytymällä sellissään.
http://news.sky.com/story/1520726/danie ... n-her-cell
Re: 4-vuotias brittipoika kidutettiin kuoliaaksi
Lähetetty: La Heinä 18, 2015 7:04 pm
Kirjoittaja Palle
Sanat eivät riita kuvaamaan näiden jätteiden kuvottavuutta. Kuinka ollakaan, naikkonen Luczak
oli juutalainen. Osasinkin jotenkin jo aavistaa sen luettuani jutun.
Laittakaa linkin nimiluettelo talteen, jos tulee jotain juttua mafian/itämafian toimista julki.
http://www.cd89.cz/central-european-jew ... me-list/14
Googlehaulla löytää lisää nimien taustoja.
Miten se sanalasku menikään: ei nimi miestä (tai naista) pahenna ellei mies nimeä.
Onkohan lapsi ollut sitten juutalaisessa koulussa, kun ketään ei kiinnostanut luurangon jätteiden tonkiminen... Kyseessä voi olla saatananpalvontakin, ei pelkkä väkivalta ja heitteillejättö. Pakkohan koulun henkilökunnan oli jotain huomata.