Salametsästäjä ampui kolme Itävallassa 2013
Lähetetty: Ke Syys 18, 2013 9:36 am
Poliisi panttivankina - Salametsästäjä ampui kolme Itävallassa
Tiistai 17.9.2013 klo 11.22 (päivitetty klo 12.31)
Itävallassa salametsästäjäksi epäilty mies on ampunut kuoliaaksi kolme ihmistä. Uhreista kaksi on poliiseja ja yksi pelastustyöntekijä.
Kotitaloonsa linnoittautuneen miehen panttivankina on ilmeisesti vielä yksi poliisi. Poliisin erikoisjoukot ovat piirittäneet talon, kertoo Die Presse -lehti verkkosivullaan.
Ampumavälikohtaus sattui yöllä Annabergissa, satakunta kilometriä Wienistä länteen kun salametsästyksestä epäiltyä miestä oltiin pidättämässä.
Aiemman tiedon mukaan maatilalla saattaa olla myös miehen lapsia.
Oe24-uutissivuston mukaan mies oli piinannut seutua vuosia muun muassa asettelemalla ampumiensa eläinten päitä teille.
STT-AFP
Itävallan ampujan ruumis löydettiin pahoin palaneena
Keskiviikko 18.9.2013 klo 02.16 (päivitetty klo 06.07)
Itävallan poliisi ilmoittaa löytäneensä epäillyn ampujan kuolleena.
Itävallan armeijan sotilaat saapuivat auttamaan poliisia panttivankitilanteen ratkaisussa. (AP)
Epäilty löytyi kotitalostaan maaseudulta. (EPA)
Salametsästäjä ampui kolme Itävallassa - Poliisi panttivankina
Epäillyn ampujan pahoin palanut ruumis on löytynyt Itävallassa. Löytö tehtiin ampujan kotitalosta lähellä Melkiä.
Itävallan poliisin erikoisjoukoista noin 100 poliisia piiritti paikkaa, jossa epäilty oli. Poliisi teki rynnäkön miehen piilopaikkaan tunteja kestäneen piirityksen päätteeksi. Mies oli poliisin mukaan sytyttänyt itsensä tuleen.
Tapahtumat saivat alkunsa maanantaina, kun mies yritettiin pidättää tiesulun avulla, koska häntä epäiltiin salametsästyksestä. Mies ajoi läpi tiesulusta ja avasi tulen suistuttuaan takaa-ajon päätteeksi ojaan. Kaksi poliisia ja ensihoitaja saivat tulituksessa surmansa.
Myöhemmin epäilty kaappasi vielä poliisiauton ja ajoi panttivangikseen ottamansa poliisin kanssa kotitalolleen. Panttivanki löydettiin myöhemmin kuolleena autosta.
Epäilty on BBC:n mukaan noin 55-vuotias mies. Hänen kerrottiin olleen vahvasti aseistettu


