Sivu 1/1

Nuoret ajoivat varkaita takaa sata kilometriä

Lähetetty: To Tammi 02, 2014 8:40 am
Kirjoittaja irmuska
Iltasanomissa tarinointia hienosti toimineista nuorukaisista.
Nuoret ajoivat varkaita takaa sata kilometriä
Julkaistu: 2.1.2014 5:23

KEITELE Pienen pohjoissavolaisen kunnan nuorukaiset osoittivat valppautta ja urheutta pelastaessaan paikallisen ruokakaupan murrolta.
Nuoret miehet hätyyttivät murtoa yrittäneet paikalta ja seurasivat heitä noin sata kilometriä, kunnes poliisi ehti avuksi.

Murtoyritys tapahtui myöhään viime sunnuntai-iltana lähes heti sen jälkeen kun K-market Reimarin kauppias Essi Kosonen oli siivouksen päätteeksi lähtenyt myymälästä.

Kolmen nuorehkon miehen kopla murtautui sähkökeskukseen kello 22.40 ja katkaisi sähköt.

- Kylällä liikenteessä olleet pojat näkivät kaupan pimeänä ja vieraan auton kaupan pihalla. Siitä alkoi action, Kosonen kertoo.

Paikalliset pojat ajoivat paikalle, ja muualta luvattomille asioille tullut kopla hyppäsi ajopeliinsä paetakseen. Pojat eivät halunneet jättää asiaa siihen, vaan yrittivät pysäyttää vieraat.

- Poikien piti väistää, etteivät murtomiehet olisi ajaneet päälle.

Kolme autokuntaa osallistui takaa-ajoon

Käynnistyi takaa-ajo, johon osallistui kolme keiteleläistä nuorten miesten autokuntaa. Sivuteillekin vienyt seikkailu päättyi vasta puolenyön jälkeen Rautalammilla, jossa poliisi oli rikollisia vastassa.

- Pojat ohjasivat poliisia puhelimitse. Poliisi sanoi pojille, että ajakaa kovaa. Kerrankin saivat hurjastella oikein luvan kanssa, Kosonen nauraa.

Poikien piti väistää, etteivät murtomiehet olisi ajaneet päälle.

Pian kolme vuotta kauppiaana Keiteleellä toiminut Kosonen oli jo ennestään ihastunut alle 2500 asukkaan kuntaan.

- Tämä tapaus vahvistaa asiaa ja kertoo kylähengestä. Nuoret miehet pistivät hienosti rosvot kuriin. He päättivät, että meidän kylän kauppaan ei kyllä mennä.

Poliisi sanoi pojille, että ajakaa kovaa.

Sankarinuoret ovat kauppiaalle tuttuja asiakkaita. Kauppias myös palkitsi murtomiesten aikeet estäneet nuoret.

- Tankkasin poikien tankit täyteen. Lisäksi he saivat lahjakortit.
Terho Vuorinen
Itseäni pisti silmään tuo että poliisit on kehottaneet ajamaan lujaa. Onkohan tosiaan näin? Todella hienosti toimittu pojilta, oli tai ei. Harmi, ettei juttu kerro minkä ikäisiä nämä "pojat" ovat.

Re: Nuoret ajoivat varkaita takaa sata kilometriä

Lähetetty: To Tammi 02, 2014 10:25 am
Kirjoittaja PL84
irmuska kirjoitti: Itseäni pisti silmään tuo että poliisit on kehottaneet ajamaan lujaa. Onkohan tosiaan näin? Todella hienosti toimittu pojilta, oli tai ei. Harmi, ettei juttu kerro minkä ikäisiä nämä "pojat" ovat.
2006 Porin yössä mersu ajoi kovaa vauhtia ohitseni ja vei sivupeilin mennessään. Soitin hätäkeskukseen josta yhdistettiin tätä mersua takaa-ajavalle poliisipartiolle. Sieltä tuli ohjeena, "koita pysyä perässä, ihan sama kuinka lujaa ajat et saa sakkoja!!"... No tätä koitettiin suorittaa mutta ei 1,7 litraisella diesel astralla kauhean kauaa pysynyt V8 bensamersun perässä, jäi siis yrityksen tasolle.

Jälkeenpäin mietin itsekin että ei tainnut olla ihan "laillinen" tuo lupa ajaa niin kovaa kun tarvii.

Re: Nuoret ajoivat varkaita takaa sata kilometriä

Lähetetty: To Tammi 02, 2014 12:35 pm
Kirjoittaja Mman
Hyvä että Suomesta löytyy vielä reipasta nuorisoa jotka "valvovat" omia kulmiaan
kun poliiseja ei riitä enään joka paikkaan 8)

Re: Nuoret ajoivat varkaita takaa sata kilometriä

Lähetetty: To Tammi 02, 2014 3:13 pm
Kirjoittaja Kikki Hiiri
Ei ole kauaaakaan aikaa ku vastaavassa tilanteessa takaa-ajajalta lähti kortti ja tuli sakkoa, en nyt muista yksityiskohtia. Mikähän tässä sit oli niin erilaista?

Re: Nuoret ajoivat varkaita takaa sata kilometriä

Lähetetty: To Tammi 02, 2014 3:21 pm
Kirjoittaja Rurik Rusit
Eri poliisit kyseessä. Toisilla on eri prioriteetit kuin toisilla.

Re: Nuoret ajoivat varkaita takaa sata kilometriä

Lähetetty: To Tammi 02, 2014 3:35 pm
Kirjoittaja irmuska
^vai olisiko syynä se, että toisessa tapauksessa poliisit on kehottaneet ajamaan niin lujaa kuin pääsee ja toisella kertaa taas on omaehtoisesti lähdetty takaa-ajoon ilman poliisien kehoitusta kovaa ajamiseen?

Oli miten oli, niin hienoa että tosiaan on vielä ihmisiä jotka puuttuvat eivätkä jää toimettomina seuraamaan tai poistu hiljaa paikalta. Ansiokasta toimintaa ja hienoa, että kauppiaskin palkitsi heidät toimistaan.

Re: Nuoret ajoivat varkaita takaa sata kilometriä

Lähetetty: To Tammi 02, 2014 3:48 pm
Kirjoittaja Kalistinpää
Nykyisessä, byrokraattien rakentamassa maailmassa herää vain kysymys; entäpä jos takaa-ajajat olisivat paukauttaneet kovalla ylinopeudella mutkan pitkäksi ja päin mäntyä, yhdeltä henki pois?
Kuinkas tällöin esim. vakuutusoikeudelliset tai muut juridiset vastuut? Lähinnä nyt ajan takaa sitä, onko poliisilla muka oikeus valtuuttaa "apulaissheriffit" kaahaamaan?
Itsellä ei siis aavistustakaan.

Re: Nuoret ajoivat varkaita takaa sata kilometriä

Lähetetty: To Tammi 02, 2014 4:50 pm
Kirjoittaja irmuska
^tosi hyvä kysymys. Onko tällaisesta poliisin antamasta kehotuksesta mitään "tallennejälkeä" missään vai voiko poliisi tässä kohtaa todeta, että ei me mitään ylinopeusajokehoitusta annettu, ei se meidän vastuulla ole? Kiinnostaisi kieltämättä tietää.