Tästä tulikin jo kommentoitua - tosin väärään ketjuun, mutta otetaan uusiksi. Tällä kertaa kuvien kera:
Nimimerkki Chikatilo siinä jo oikein muistelikin, että maksukortin tunnuslukua siinä tivattiin. Rahaa piti saada. Vaikka väkisin.
Oli juhannuksen aatonaatto, 22.6.1989. Kello kävi iltaseitsemää. Kemiläisessä baarissa kulki pöydästä toiseen 31-vuotias apumiehen ammattinimikettä käyttänyt
Juha Tapani Tirkkonen. Hän oli päihtynyt runsaasta alkkoholin nauttimisesta.
Kohtalokseen hän ajautui entuudestaan tuntemattomien miesten pöytään. Miehet olivat
Kari Johannes Mäkivuoti, 32. Roteva miekkonen, jolla taustalla jos jonkinlaista pahoinpitelyyn ja ryöstöön liittyvää, mm. Karihaaran postin ryöstö vuonna 1982. Muut kaverukset olivat Juha B, 36 ja Kari O, 33. Heistä Juha B oli selvin päin - hänen tapoihinsa ei oikein kuulunut ryypiskely.
Tirkkonen halusi toiseen baariin ja kyyti järjestyi - sillä Mäkivuotin taka-ajatuksella, että ryypätään matkalla Tirkkosen viinakset. Miehet ahtautuivat Juha B:n omistamaan Chevrolet El Camino -merkkiseen avolavapakettiautoon.
Tirkkosen kohtaloksi koitui kerskuminen. Jostain syystä hän sai ajatuksen kehua pikapankkikorttiaan ja tilillä olevaa kymppitonnia. Mäkivuoti innostui; hän otti Tirkkosen pankkikortin ja alkoi tivata tunnuslukua. Sitä ei tullut, joten auto pysäytettiin Kallinkankaan laskettelurinteen kohdalla, jossa Mäkivuoti "pyysi" Tirkkosen ulos autosta.
Mäkivuoti hakkasi Tirkkosta nyrkein, niin että tämä kaatui maahan. Samalla Mäkivuoti juhlisti tilannetta ampumalla taivaalle yhden Juha B:n autossa olleista "kynäraketeista".
- Tämän jälkeen avuton Tirkkonen nostettiin auton lavalle ja pressu nostettiin päälle.

- Uhria kuljetettiin tämän auton lavalla. Kuva Alibi 10/1989.
- pick_up.jpg (67.02 KiB) Katsottu 8977 kertaa
Mäkivuoti oli hurjistuneessa tilassa; tunnusluku saatana, mä tarviin sen tunnusluvun! Juha B ja Kari O eivät uskaltaneet vastustaa Mäkivuotia - olipahan tämä joskus pahoinpidellyt Juha B:n.
Suunnaksi määrättiin Karsikkoniemi. Mäkivuoti ”kehotti” Tirkkosta nousemaan ylös ja keskustelemaan tunnusluvusta. Tämä ei edelleenkään ollut yhteistyöhaluinen, joten Mäkivuoti otti valopistoolin ja ampui sillä noin metrin etäisyydeltä Tirkkosta oikean käden ranteeseen.
- Juha B ja Kari O olivat tällöin 6-7 metrin päässä tilanteesta.
Saatuaan osuman Tirkkonen tuli toisiin ajatuksiin ja päätti kertoa tunnusluvun. Juha B kirjoitti sen muistiin – koska Mäkivuoti valopistoolilla osoittaen näin pyysi tekemään.
Saatuaan ”tunnarin”, Mäkivuoti ampui nopeassa tahdissa Tirkkosta muutaman kerran, mm. keskelle kasvoja, polveen ja vatsaan.
Tirkkonen ei kuollut suinkaan heti, vaan hän korisi henkitoreissaan ja tuskissaan. Mäkivuoti käski Kari O:n auttamaan häntä nostamaan Tirkkosen auton lavalle. Kari O:n vaatteet vereentyivät siinä määrin, että myös hän meni lavalle – pressun alle yhdessä kuolemaa tekevän Tirkkosen kanssa.
Sitten lähdettiin. Mäkivuoti sanoi, että Veitsiluodon tielle ja siitä nelostien risteyksen kohdalta oikealle pienemmälle tielle. Parin kilometrin ajon jälkeen auto pysäytettiin. Tirkkonen oli kuollut matkan aikana. Hänen ruumiinsa nostettiin lavalta ja raijattiin pöheikköön. Matka jatkui kaupungille, jossa hankittiin alibia, että täällä sitä ollaan koko ilta oltu. Sitten mentiin Juha B:n asunnolle, jossa peseydyttiin ja vaihdettiin vaatteita. Pihalle päästyä pestiin myös auton lavalta veret pois.
Tämän jälkeen oli vuorossa se Suuri Kliimaksi; kymppitonni kortilla! Laurilan Säästöpankin automaatti oli kohteena ja Kari O meni käskyn saatuaan katsomaan onko tunnusluku oikea ja jos on, niin rahat pois. Jostain syystä Kari O kuitenkin ei käyttänyt korttia automaatissa, vaan palasi autoon ja oli sammuvinaan, jolloin Mäkivuoti pyysi Juha B:n ajamaan erään tutun naisen luo, jossa voisi tutkia löytyykö kortti lompakosta.
Pian tämän jälkeen eräs henkilö löysi automaatin vierestä pankkikortin ja lapun jossa oli tunnusluku. Hän toimitti kortin Kemin poliisille.
- Tilin saldo oli muutes 357 markkaa 60 penniä. Kymppitonni oli haihattelua, mutta se koitui Juha Tirkkosen kohtaloksi.
Torstaina 29.6. jälkeen puolenpäivän kaksi hyönteistieteilijää löysivät maastosta Tirkkosen ruumiin. Löytöpaikka oli Simon kunnan alueella, Puntarniemessä, Mottimajantien lähellä, Iso-Ruonaojan kävelysillalta lähtevän polun kohdalla.

- HS 1.7.1989.
- Ruumislöytö_Tirkkonen.jpg (61.13 KiB) Katsottu 8977 kertaa
Jo lauantaina 1. heinäkuuta otettiin Keminmaassa kiinni entinen toimitusjohtaja Juha B. Muutamaa päivää myöhemmin tavoitettiin ahtaaja Kari O. Hän löytyi Tukholmasta ja toimitettiin Suomeen. Mutta Mäkivuoti oli ja pysyi kateissa.
- Häntä peräänkuulutettiin lehdissä ja poliisi luonnehti miestä vaaralliseksi sekä mahdollisesti aseistautuneeksi.
Kuulusteluissa Juha B:n ja Kari O:n kertomukset olivat yhteneväisiä; Mäkivuoti oli tekijä ja he toimivat pakotettuina mukana. Kari O kertoi, että hän, Mäkivuoti ja joku nainen matkasivat juhannuksen jälkeen Luulajaan Ruotsiin ja sieltä edelleen etelämmäs. Mäkivuoti oli sanonut, että jos Tirkkosen kuolemasta joku joskus jotain kyselee, niin sovitaan, että Juha B surmasi hänet.
Mäkivuoti jäi kiinni 16.8. Kemin Takajärven kaupunginosassa sijaitsevasta rivitaloasunnosta. Poliisi teki asuntoon rynnäkön ja pidätys tehtiin ilman vastarintaa.

- Kuva Alibi 10/1989, uutinen HS 17.8.1989.
- Mäkivuoti_kiinni.jpg (250.64 KiB) Katsottu 8977 kertaa
Oikeutta käytiin aikanaan ja Mäkivuoti sai 9 vuoden tuomion mm. taposta. Muiden osallisten tuomiosta en (vielä) tiedä.
Puolikkaalla ei Mäkivuoti päässyt, sillä hän lusi vielä heinäkuun lopulla 1995 Sukevan vankilassa. Tuolloin hän karkasi saattajiltaan Iisalmessa optikkokäynnin yhteydessä. Hän jäi kiinni runsaan viikon kuluttua Porissa liikenneratsian yhteydessä.