Rippisalaisuus pitää myös pedofiliatapauksissa
Lähetetty: Ke Loka 03, 2007 11:16 am
Osuipa silmiini Aamulehdestä seuraavaa:
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/46537.shtmlRippisalaisuus pitää myös pedofiliatapauksissa
03.10. - 07:12 (Luotu: 02.10. - 21:28)
Lastensuojelulaki: Vain pappien salassapitovelvollisuus on koskematon
Vaikka lastensuojelulaissa lapsen hyvinvointi on muuten kaiken a ja o, yksi poikkeus löytyy. Rippisalaisuuden takaamaa yksityisyyden suojaa ei ole pakko murtaa edes silloin, jos ripin sisältö vaatisi lastensuojeluilmoituksen tekemistä.
- Rippisalaisuus aiheuttaa henkilökohtaisella tasolla joskus ahdistusta seurakuntien työntekijöille, tietää toiminnanjohtaja Kristiina Valkama Raiskaustukikeskus Tukinaisesta.
Tukinaisen päivystykseen soittavat esimerkiksi salassapitovelvollisuuksiensa kanssa kamppailevat nuorisotyöntekijät, joille nuori on kertonut joutuneensa seksuaalisen hyväksikäytön kohteeksi, mutta vannottanut, ettei asiaa saa kertoa eteenpäin.
Kirkkoneuvos Seppo Häkkinen Kirkkohallituksesta painottaa, että seurakunnan työntekijöille on selvät ohjeet sekä vanhassa että uudessa lastensuojelulaissa.
- Laki velvoittaa kaikkia seurakunnan työntekijöitä, myös pappeja ja lehtoreita, tekemään lastensuojeluilmoituksen tarvittaessa. Rippi ja sielunhoidollinen keskustelu papin tai lehtorin kanssa on poikkeus. Muuten ei ole harkinnan varaa.
Häkkinen muistuttaa, että ripittäytymällä ei voi pestä pahoja tekojaan kuin suihkussa käymällä.
Lastensuojelulakiin perehtyneen oikeustieteen tohtori Sami Mahkosen mukaan se, että rippisalaisuus sivuuttaa ilmoitusvelvollisuuden, on lainsäädännön mukainen.
- Kirkkolaissa on sataprosenttinen salassapitovelvollisuus. Tilanne muuttuu vasta, jos laki muuttuu.
Mahkosen mukaan kirkkolaki kuitenkin rikkoo esimerkiksi YK:n lapsen oikeuksien yleissopimusta.
Suomen vuonna 1991 ratifioiman sopimuksen mukaan lasten tarpeet täytyy asettaa etusijalle kaikissa lapseen vaikuttavissa asioissa.
Lakia voidaan tulkita toisinkin
Hallitussihteeri Eeva Mäenpää sosiaali- ja terveysministeriöstä lisää, että uutta lastensuojelulakia voidaan tulkita siten, että myös papit voisivat salassapitovelvollisuudestaan huolimatta ilmoittaa lastensuojelun tarpeesta. Ilmoitusvelvollisuutta heillä ei ole.
- Kyse on siitä, miten kirkko lakia tulkitsee.
Maanantaina Tampereella sosiaali- ja terveysministeriön järjestämässä koulutustilaisuudessa uudesta lastensuojelulaista luennoineen Mäenpään oma kanta on selvä.
- Lapsen oikeus välttämättömään huolenpitoon on vahvempi kuin vanhemman yksityisyyden suoja.
Käytännössä tilanteet, joissa pappi yksin tietäisi jostakin lastensuojelutoimia vaativasta asiasta, ovat hyvin harvinaisia.
Myös Mannerheimin lastensuojeluliiton lakimies Esa Iivonen heittää pallon kirkolle.
- Oman tulkintani mukaan uuden lain myötä ripistä ei ole pakko tehdä ilmoitusta, mutta siitä voi sen tehdä.
Diakoni puolustaa lapsen etua
Tampereen seurakuntien diakoniajohtaja Matti Helin ymmärtää hyvin kirkon saaman kritiikin. Hänen mukaansa monet kirkon työntekijät mieltävät itsensä sielunhoitajiksi, joilla on salassapitovelvollisuus.
- Lapsen etu on kuitenkin ensisijainen asia. Sitä pitäisi kirkonkin paukuttaa, Helin sanoo. Hän muistuttaa, että pappi voi havainnoida lapsensuojelun tarpeen muustakin kuin ripissä kerrotuista asioista.
Niin Helinin, Iivosen, Valkaman kuin Mahkosenkin mukaan avainasemassa ovat työntekijöiden kouluttaminen ja ohjeistaminen sekä sosiaalipuolella että seurakunnissa.
Kasvatuksen ja nuorisotyön johtaja Marja-Leena Toivanen Kirkkohallituksesta kertoo, että koulutuksen tarve on huomattu.
- Hiippakunnissa on käynnistymässä koulutuskierros, jossa käsitellään uutta lastensuojelulakia.
Riina Perttula