Sivu 1/1
82-vuotias nainen mestattiin puutarhassaan Lontoossa
Lähetetty: Pe Syys 05, 2014 8:59 pm
Kirjoittaja NancyDrew
Nainen mestattiin Lontoossa - tekijä käytti viidakkoveistä
82-vuotias nainen joutui silmittömän väkivallan uhriksi omassa puutarhassaan.
Pahaa-aavistamaton Palmira Silva, 82, surmattiin raa'asti omalla kotipihallaan Lontoon esikaupunkialueella Edmontonissa torstaina. Uhrille entuudestaan tuntematon 25-vuotias mies hyökkäsi raivon vallassa Silvan kimppuun viidakkoveitsen kanssa keskellä päivää.
Mies oli aiemmin heiluttanut viidakkoveistään kadulla ja mestannut siellä ainakin yhden kissan. Sen jälkeen tekijä säntäsi ihmisten puutarhoihin etsimään sopivaa uhria. Hän yritti lyödä veitsellään myös kahta muuta sivullista. He onnistuivat kuitenkin pakenemaan.
Yksi naapureista, Freda Odame, 30, pelastui täpärästi. Tekijä huusi ulkona ja hakkasi hänen oveaan, jolloin hän meni kurkistamaan ulos ikkunasta.
- Kuulin huudon, mutten saanut selvää, mitä hän sanoi. Näin, että hänellä oli suuri, kaareva veitsi, noin käsivarren pituinen ja että hän kyykisteli kuin etsien jotakin. Hänellä oli hullunkiilto silmissään, joten suljin peloissani verhot, Odame selitti The Telegraph -lehdessä.
Myöhemmin poliisi haki Odamen turvaan kotitalosta. Silminnäkijät todistivat, miten paikalle saapuneet monipäinen poliisijoukko hajotti naapuruston ikkunoita, evakuoi asukkaita ja kantoi pelosta kirkuvia lapsia turvaan.
Idea mestausvideoista?
25-vuotias tekijä saatiin lopulta kiinni poliisin ahdistettua hänet erään talon sisään ja käytettyä tainnutusasetta. Myös poliiseja loukkaantui kiinniottotilanteessa.
Palmira Silva todettiin kuolleeksi tekopaikalla. 25-vuotiasta epäillään murhasta.
Poliisi ilmoitti nopeasti tiedotusvälineille, että kyseessä ei ollut terrori-isku. Viranomaiset tutkivat kuitenkin mahdollisuutta, että tekijä olisi saanut inspiraation tekoonsa amerikkalaistoimittajien viimeaikaisista mestausvideoista Syyriasta.
Lähde:
Iltalehti
Palmira Silva.
Naapurit kuvailivat Palmira Silvaa herttaiseksi rouvaksi, joka rakasti puutarhanhoitoa. Italialaista syntyperää oleva Silva kävi iästään huolimatta edelleen töissä ravintolassa.
Saipahan ainakin lähteä hartaasti hoitamansa puutarhan äärellä.

Re: 82-vuotias nainen mestattiin puutarhassaan Lontoossa
Lähetetty: Pe Syys 05, 2014 10:12 pm
Kirjoittaja Colicco
NancyDrew kirjoitti:Saipahan ainakin lähteä hartaasti hoitamansa puutarhan äärellä.:cry
Mikäpä se sen mukavampaa kuin joutua murhatuksi,kenties pitkään kitumassa,omassa puutarhassa,ihan ok homma siis kaikinpuolin,mummo varmaan nautti tilanteesta omassa puutarhassa.
"ihanaa,kuolema ikiomassa puutarhassa,nyt tulee puukkoa päähän ja mahaan,on tämä ihan hyvä tunne,ikioma puutarha"
Re: 82-vuotias nainen mestattiin puutarhassaan Lontoossa
Lähetetty: La Syys 06, 2014 3:22 am
Kirjoittaja Destiny
En tiedä kauanko mummo on kärsinyt, mutta pää häneltä katkaistiin. Pään katkaisijana toimi Nicholas Salvadore, 25, joka olisi halunnut olla vapaaottelija, mutta Läski-Nickiksi häntä kutsuttiin. Häirikkö,huumediileri, kääntynyt viisi vuotta sitten Islamistiksi. Mies oli tapellut kämppistensä kanssa ennen amok-juoksuaan ja katkaisut pään kahdelta kissalta ennen mummohyökkäystä.

Epäilty Nicholas Salvadore, 25
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/ ... nvert.html
Re: 82-vuotias nainen mestattiin puutarhassaan Lontoossa
Lähetetty: La Syys 06, 2014 12:00 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Totean tähän sen porilaisen sosiaaliämmän sanoin: "Monikulttuurisuus rikastuttaa odottamattomilla tavoilla"
Lontoon väestöstä 11 % on mustia ja he vastaavat lähes puolesta kaupungin väkivaltarikoksia. Olisiko syytä harkita maahanmuuton ja "siirtolaisuuden" voimakasta vähentämistä Brkehitysmaista. Toki tämänkin "traumatisoituneen" ja "kidutetun" tulemisella Britanniaan tekivät tilin tietyt tahot; sosiaaliviranomaisilla oli töitä, maahanmuuttoviranomaisilla oli töitä. Kotoutussuunnitelmia tehtiin, asunto hankittiin, rahaa syydettiin ja myötäelettiin hänen kertomuksissaan. Eikä mukamas tiedetty, että nigerialaisen paikka on Nigeriassa.
Suomalaisissa medioissa käytettiin sanaa "mies". Muutoin taustastaan vaiettiin, sillä sehän ei sovi yhteen sen kanssa mitä meille syötetään; hyvät mustat vs pahat valkoiset, maksamme velkaa, työvoimapulan paikkaajat...
Re: 82-vuotias nainen mestattiin puutarhassaan Lontoossa
Lähetetty: La Syys 06, 2014 1:07 pm
Kirjoittaja VoDKa
Eipä olla Lecter pitkään aikaan törmätty foorumilla. Kiva nähdä!
Se on totta, että Britanniassa ulkomaalaisten määrä on todella suuri, varsinkin Lontoossa monikulttuurisuus kukoistaa. Tietyt alueet on "varattu" maahanmuuttajien ja maahanmuuttaja-taustaisten ihmisten asumiseen, esimerkiksi Viiltäjä-Jackin perässä jos lähtee katselemaan maisemia, törmää jo asemalla heti vastaan puskevaan intia/lähi-itä -henkeen.
Ulkomaalaisten rikollisuuteen on tosin myös ihan sama syy kuin Suomessakin; vaikka Britanniassa todennäköisesti saa vuosikymmeniä jatkuneen ulkomaalaisten sisäänvirtauksen vuoksi paremmin töitä (varsinkin isommissa kaupungeissa) kuin Suomessa, niin ei ulkomaalainen/ulkomaalaistaustainen tumma silti saa yhtä herkästi töitä kuin vitivalkoinen John Smith. Tämä on todettu ympäri maailmaa "valkoisissa" maissa, enkä usko että se on ihan heti muuttumassa jatkossakaan. Huvittavaa sinällänsä on se, että valkoinen väestö vähenee koko ajan ja joidenkin tutkimusten mukaan valkoisten syntyvyys esimerkiksi Jenkeissä on jo vähemmistössä suhteessa muihin. Pian on valkoiset huppupäät tiukilla.

Mutta tuo työttömyysongelma on osittain se, mikä vaikuttaa. Rikoksilla saa rahaa (jota ei muuten juurikaan tule ilman töitä) ja sen maailmaan on helppo lähteä, mikä taas tuo lisää ongelmia: huumekuviot, kouluttamattomuudet, turvattamuuden tunteen (sekä taloudellisen että henkisen) jne. Tälläisiä ihmisiä kun pakataan paljon yhteen kasaan tietyille asuinalueille niin ongelmat lisääntyvät räjähdysmäisesti ja siellä syntyvät lapsetkin päätyvät samaan soppaan. Tulevaisuutta ei ole ja kun on jo lapsena opittu siihen vääristyneeseen maailmankuvaan (ja mahdollisesti kärsitty siitä jo äidin raskausvaiheessa) on ongelman ratkominen helvetin kova pala. Ihan sama tilannehan se on valkoisillakin jotka on samanlaiseen maailmaan päätyneet asuinaluetta myöten, vaikka siellä ei olisi yhtään ainoaa mustaa; ei tarvitse kuin vilkaista tiettyjen valkoisten asuinalueiden rikostilastoja ja sama show se sielläkin on (määrät toki vähäisempiä kuin ihmisiäkin vähemmän, suhteessa varmaan pyöritään aika lähellä noiden alueiden lukuja?). Ei Suomessakaan ole helppo päästä irti, turhaan ne ei Eputkaan laulaneet syyttömänä syntyvistä.
Mitä tulee itse tähän topikin aiheeseen, niin luulen kyllä että tuo uskontotausta vaikutti kovasti. 25-vuotias lienee päätynyt siihen vaiheeseen elämässään jossa kaikki tuntui merkityksettömältä ja ainoa keino oli tehdä itsestään "kuuluisa" äärimuslimistien silmissä oli tehdä tämä naurettava hyökkäys viattomia kohtaan. Villi veikkaus, että facepalmia tässä tuli omienkin joukoista. Kissoja ja mummo, mahtava saalis.
Re: 82-vuotias nainen mestattiin puutarhassaan Lontoossa
Lähetetty: La Syys 06, 2014 1:31 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Kas VoDKa... siitä onkin jo aikaa. Postauksiasi luen mieluusti.
Ongelma on se, että ihmisiä on liikaa. Syyllisiä ovat kehitysapu, humanismi, ahneus. Työttömyys ei ole syy, vaan seuraus. Kehitysapu mahdollisti lähes rajattoman väestönkasvun, jonka hedelmiä korjataan nyt; hallitsematon maahanmuutto, konfliktit, nälänhätä, ihmissalakuljetus.
Humanismilla taas puolustellaan jokaisen ihmisen rajatonta oikeutta päästä Eurooppaan. Kuitenkin jätetään kertomatta se ikävä totuus, että ei ole töitä tai tulijoilla ei ole tarjottavanaan mitään sellaista osaamista jota Euroopassa tarvitaan.
Ahneus. Yksi kuolemansynneistä. Maahanmuuttojärjestöt ja muut turhakkeet tienaavat hyvät rahat vastaanottamalla loputtomasti ihmisiä pääosin Afrikasta ja Lähi-idästä. Miljardibisnes, josta sadattuhannet tienaavat leipänsä. On heidän etunsa, että tulijoita on mahdollisimman paljon.
Norjassa sudanilainen surmasi kolme ihmistä bussissa. Nyt tuo hörhö on hypännyt vankilan muurilta ja saattaa olla halvaantunut. Olisi vaan kuollut, niin olis maailma taas hiukan parempi paikka. Se olisi ollut myös edullisempaa Norjalle. Nyt on edessä kuntoutukset sun muut...
Italiassa Lambedusan kautta tullut surmasi taannoin niin ikään kolme henkilöä.
Onko se siis humanismin hinta? Uhreja tulee ja sille ei vaan voi mitään.
Ruotsalainen akka, EU:n maahanmuuttokomissaari Cecilia Malmström totesi olleensa tyrmistynyt kun kuusi "siirtolaista" kuoli ylittäessään Välimerta. Hän kuitenkaan ei tyrmisty kun "siirtolainen" surmaa uudessa "kotimaassaan". Kaikki nuo voitaisiin välttää jos EU ei olisi naiivi. Mutta koska ihmisoikeudet.
Lainattua: "Viranomaiset haluavat lopettaa Kaljakellunnan, mutta sosiaaliturvapaikkakellunta on ok: väyliä pitää vain lisätä!"
Re: 82-vuotias nainen mestattiin puutarhassaan Lontoossa
Lähetetty: La Syys 06, 2014 2:11 pm
Kirjoittaja NancyDrew
Colicco kirjoitti:NancyDrew kirjoitti:Saipahan ainakin lähteä hartaasti hoitamansa puutarhan äärellä.:cry
Mikäpä se sen mukavampaa kuin joutua murhatuksi,kenties pitkään kitumassa,omassa puutarhassa,ihan ok homma siis kaikinpuolin,mummo varmaan nautti tilanteesta omassa puutarhassa.
"ihanaa,kuolema ikiomassa puutarhassa,nyt tulee puukkoa päähän ja mahaan,on tämä ihan hyvä tunne,ikioma puutarha"
No niin. Varmaan suurin osa ymmärsi pointtini. Yritin etsiä näinkin kauheasta rikoksesta jotain lohdullista, mutta se on varmaan turhaa. Ehkä se on sen tulosta, kun mieli ei haluaisi ymmärtää tällaisia tekoja sellaisenaan.
Päästäisiin varmaan pitkälle, jos Euroopan ympärille rakennettaisiin muuri. Olihan Palmira Silvakin Italiasta tulleena mamu, mutta Euroopan sisällä tunnetaan kuitenkin sellaiset käytöstavat, jotka tekevät ihmisestä ihmisen.
Re: 82-vuotias nainen mestattiin puutarhassaan Lontoossa
Lähetetty: Ke Kesä 24, 2015 2:30 pm
Kirjoittaja inner circle
Salvador on saanut tuomionsa. Kaksi psykiatria ovat diagnosoineet hänen kärsivän paranoidisesta skitsofreniasta. Mies viettänee loppuelämänsä Broadmoorin mielisairaalassa.
http://news.sky.com/story/1507032/behea ... definitely