Sivu 1/1

(U) Alice Gross, 14 vuotta

Lähetetty: Ti Syys 16, 2014 5:10 pm
Kirjoittaja hipsulainen
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... 46411.html

Perheen epätoivo kasvaa: Missä on Alice, 14?

Kuva

Britanniassa etsitään kuumeisesti 14-vuotiasta Alice Grossia, josta ei ole saatu havaintoja viimeisten kahden viikon aikana.
Teini-ikäinen Alice katosi kotoaan Hanwellista elokuun 28. päivänä.

Valvontakameratallenteista on saatu selville, että tuona päivänä Alice liikkui Thamesin sivujoen vieressä kulkevalla polulla. Myöhemmin poliisit löysivät samaisen polun vierestä, aluskasvillisuuden joukosta Alicen selkärepun.

Selkärepussa oli tennarit, jotka Alicella oli luultavasti jalassaan lähtiessään kotoa, sekä lisäksi alusvaatteita, lounaslaatikko ja eväistä jääneitä roskia.

Nyt tapauksen tutkinnanjohtaja Andy Chalmers Metropolitan Police Servicesta sanoo, että poliisille olisi suureksi avuksi, jos he onnistuisivat löytämään Alicen valkoisen iPhone 4 -kännykän.

- Meidän on selvitettävä, onko joku ottanut jotain Alicen selkärepusta ennen sen löytymistä ja onko jollakulla hänen kännykkänsä hallussaan, Chalmers kertoo Metropolitan Policen tiedotteessaan.

Tekstiviesti isälle


Alicen kännykkä oli viimeksi käytössä hänen katoamispäivänään. Ennen katoamistaan Alice lähetti isälleen tekstiviestin kysyäkseen, oliko isä tullut jo töistä kotiin, sillä hän oli hukannut kotiavaimensa. Myöhemmin illalla hänen kännykästään muodostettiin yhteys internettiin, mutta sen jälkeen kännykästä loppui akku tai se suljettiin.

Alice sairasti anoreksiaa ja kärsi pahoista itsetunto-ongelmista. Poliisin mukaan on mahdollista, että tyttö on jonkinlaisessa sairauteen liittyvässä hädässään päättänyt lähteä kotoaan.

- Julkisuudessa on spekuloitu myös paljon sillä, onko katoamisen taustalla perheriita. Ei ollut. Alice lähti kotoaan ulos kuten tavallisestikin. Hänen perheensä on suunniltaan, kun ei ole kuullut hänestä mitään kahteen viikkoon.

"Ajattelemme sinua"


Alicen vanhemmat Rosalind Hodgkiss ja Jose Gross pyytävät tiedotteessa tytärtään palaamaan kotiin:

- Alice; jos näet tai kuulet tämän, kerro meille että olet kunnossa. Ajattelemme sinua alituiseen ja haluamme sinut takaisin kotiin.

Poliisi on tähän mennessä haravoinut läpi Alicen kodin ympäristön ja läheiset vesistöt. Selkärepun ja valvontakamerahavaintojen lisäksi tytöstä ei ole löydetty jälkeäkään. Poliisi ei sulje pois myöskään henkirikoksen mahdollisuutta ja kaksi miestä onkin vuoronperään ollut pidätettyinä murhasta epäiltyinä. Heidän on kuitenkin myöhemmin vapautettu.


Miika Viljakainen

Re: (U) Alice Gross, 14 vuotta

Lähetetty: Ti Syys 16, 2014 11:59 pm
Kirjoittaja OAY
Jonkun verran olen brittimediasta tätä etsintää seurannut, ja sieltä saa aika vahvasti sen kuvan, että henkirikosta pidetään hyvin todennäköisenä. Kaksi miestä ollut jo pidätettynä ja kolmatta yritetään nyt yleisön avulla löytää. Tätä kolmatta tosin ei ilmeisesti ainakaan toistaiseksi epäillä mistään, hän on vain itsekin hävinnyt tietämättömiin reilu viikko Alicen jälkeen, ja hänen tiedetään kulkevan samoja reittejä, kuin Alice kulki katoamispäivänään.

Telkkarissa on Englannissa tänään ilmeisesti näytetty Crimewatch-ohjelma, jossa lisätietoja pyydetään. Toivottavasti niitä myös saadaan.

Re: (U) Alice Gross, 14 vuotta

Lähetetty: To Syys 18, 2014 12:29 pm
Kirjoittaja OAY
Poliisi on tänä aamuna päivittänyt tietoja Alicesta, ja nyt tuo etsittävä mies (latvialainen Arnis Zalkalns) on epäiltynä. Mies on ilmeisesti aikanaan istunut Latviassa seitsemän vuotta murhatuomiota. Miestä ei ole nähty eikä hänen pankkitiliään tmv. käytetty sitten syyskuun kolmannen päivän, vaikka poliisi on hänen peräänsä huudellut. Poliisien mielestä on mahdollista, että joku auttaa Zalkalnsia piilottelemaan.

Myös 20 000 punnan palkkio on tarjolla vihjeestä, joka johtaa Alicen löytymiseen. Aika muhkea summa, toivottavasti joku asiasta tietävä tarttuu syöttiin.

http://news.sky.com/story/1337855/alice ... d-murderer

Re: (U) Alice Gross, 14 vuotta

Lähetetty: To Syys 18, 2014 1:29 pm
Kirjoittaja Kat_Revolver
Kyllähän tuo väkisinkin aika pahalta kuulostaa. Tuskin kauheasti enää toivoa omaehtoisesta katoamisesta, jossa tyttö olisi vieläkin hengissä.

Kiitos OAY tiedoistasi, toivottavasti seurailet ja päivität jatkossakin jutun etenemisestä tänne.

Re: (U) Alice Gross, 14 vuotta

Lähetetty: Ke Loka 01, 2014 10:25 am
Kirjoittaja OAY
Nyt on sitten tutkimus virallisesti muuttunut murhatutkimukseksi, koska eilen nostettiin katoamisalueen läheltä sijaitsevasta joesta ruumis. Ruumista ei ole vielä tunnistettu, mutta Alicen perhettä on jo löydöstä tiedotettu. Poliisiin mukaan ruumiin kätkemiseksi oli nähty "huomattavaa" vaivaa, mitä tuo sitten tässä tapauksessa tarkoittaakin, sitä emme tiedä. Pääepäiltynä on edelleen tämä sama latvialainen rakennusmies Zalkalns, jota ei vieläkään tavoitettu.

Vaikka tästä on paljon tuolla Britanniassa uutisoitukin lähes päivittäin, tuli itselleni uutisena tämän etsinnän olleen suurin ihmisjahti sitten 7.7.2005 Lontoon pommi-iskujen. Valitettavan surullinen oli lopputulos, mutta ainakin Alice löytyi.

http://news.sky.com/story/1345266/alice ... estigation

Samat asiat ja hieman laajemmin taustoja + kuvia uhrista ja etsinnöistä
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... river.html

Re: (U) Alice Gross, 14 vuotta

Lähetetty: To Loka 02, 2014 2:43 am
Kirjoittaja hipsulainen
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201410 ... 2_ul.shtml

Kammottava ruumislöytö Lontoosta: Kuka murhasi 14-vuotiaan Alicen?
Torstai 2.10.2014 klo 02.26

Elokuun lopussa oudosti kadonnut lahjakas teinityttö on viimein löydetty Lontoosta - kuolleena.

Kuva
Alice oli pidetty ja ahkera tyttö. (GETTY IMAGES)

Alice Gross, 14, katosi 28. elokuuta lähdettyään kotoaan Länsi-Lontoon Hamwellista. Herttaiseksi kuvatun teinitytön katoaminen johti pääkaupungissa suuretsintöihin, jotka päättyivät kuitenkin tiistaina surullisesti. Alicen ruumis naarattiin illan pimetessä läheisestä Brentin joesta.

Poliisi ilmoitti keskiviikkona, että tapauksessa on käynnistetty murhatutkinta. Poliisin mukaan tytön ruumista oli selvästi yritetty kätkeä.

Tapauksessa on noussut yksi pääepäilty: murhasta jo aiemmin tuomittu 41-vuotias latvialainen Arnis Zalkalns. Mies istui kotimaassaan seitsemän vuotta vankilassa hakattuaan sekä puukotettuaan vaimonsa kuoliaaksi.

Epäilty havaittiin pyöräilemässä Grand Union -kanavaa pitkin 15 minuuttia sen jälkeen, kun Alice oli kävellyt paikalla katoamisiltana. Miestä ei ole tavoitettu sen jälkeen, kun hän lähti syyskuun 3. päivänä kodistaan.

Lontoon poliisi on kertonut toimivansa tiiviisti Latvian poliisin kanssa epäillyn löytämiseksi. Alicelle suoritetaan parhaillaan ruumiinavausta.

Teinitytön katoaminen on liikuttanut suuresti paikallisyhteisöä. Poliisi järjesti tytön löytämiseksi suurimmat etsinnät sitten vuoden 2005 Lontoon pommi-iskujen. Lontooseen levisivät nopeasti kadonneen Alicen kuvat sekä keltaiset etsintäkampanjan nauhat.

Kuva
Pääepäiltynä on latvialaismies, jonka tämänhetkisestä olinpaikasta ei ole tietoa. (AP)

Kuva
Keltaiset nauhat muistuttavat lontoolaisia Alicen kohtalosta. (GETTY IMAGES)

Kuva
Vanhemmat ehtivät kampanjoida kuukauden päivät sinnikkäästi tyttärensä löytämiseksi. (GETTY IMAGES)

Lahjakas ja rakastettu

Alicen vanhemmat ovat luonnollisesti murtuneita tyttärensä kohtalosta.

- On vaikeaa ymmärtää, että suloinen ja kaunis tyttäremme joutui kauhean rikoksen uhriksi, vanhemmat sanoivat keskiviikkona.

- Alice oli rakastava ja hyvin paljon rakastettu tytär ja sisko, vanhemmat lisäsivät.

Alicen koulu julkaisi ruumiin löytämisen jälkeen tiedotteen, jossa tyttöä kuvailtiin "loistavaksi ja lahjakkaaksi oppilaaksi, jota kouluyhteisö tulee kaipaamaan suuresti". Alicen kuolema on koululle traaginen menetys, oppilaitokselta todetaan.

Kadonnutta Alicea etsineet aikovat jättää keltaiset nauhat kaupungille toistaiseksi kunnioituksenosoituksena tytölle.

- Tämä päivä on se päivä, jota yhteisömme on pelännyt. Keltaiset nauhat osoittavat, kuinka syvästi yhteisömme välittää, ja kuinka tapaus on koskettanut meitä, kunnanvaltuuston johtaja Julian Bell totesi.

Lähteet: BBC, The Guardian

Kuva
Alicen kasvot ovat tulleet tutuksi paikallisille lukuisien ilmoitusten myötä. (GETTY IMAGES)

Kuva
Täältä Alicen ruumis naarattiin myöhään tiistaina. (GETTY IMAGES)

Kuva
Tutkinta rikospaikalla jatkuu. (GETTY IMAGES)

MIMOSA HEDBERG
[email protected]

Re: (U) Alice Gross, 14 vuotta

Lähetetty: To Loka 02, 2014 6:51 pm
Kirjoittaja transylvanian
Tällaisissa tapauksissa sitä toivoo, että uhri tuli "vain" tapetuksi, eikä ehtinyt joutua seksuaalisen väkivallan kohteeksi tai muuten kidutetuksi ennen lopullista kohtaloaan. :?

Re: (U) Alice Gross, 14 vuotta

Lähetetty: To Loka 02, 2014 11:08 pm
Kirjoittaja Täysi Purenta
Surullinen juttu. Tyttö-parka!
Mutta tämä tekopyhyys sapettaa. Ensin myönnetään että tyttö oli anorektikko jolla oli pahat itsetunto-ongelmat ja epäiltiin hänen loikanneen jokeen omin avuin ja tahallaan.
Mutta annas olla kun löytyy ruumis ja onkin kyseessä henkirikos. Uhri saa heti sädekehän ja hän onkin kaikkien ihailema, aurinkoinen, lahjakas ja vaikka mitä. Alicen elämä olisi varman ollut helpompaa jos tämä kaikki olisi kerrottu hänelle hänen eläessään.

Re: (U) Alice Gross, 14 vuotta

Lähetetty: La Loka 04, 2014 6:15 pm
Kirjoittaja OAY
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-london-29492356

Zalkalnsia etsineet poliisit ovat löytäneet Lontoosta ruumiin. Asiasta ei ole vielä sen enempää tiedotettu, mutta eiköhän lisätietoa ole piakkoin tulossa.

Olisiko mies tullut katumapäälle ja vetänyt itsensä narun jatkeeksi huomattuaan perässään olevan ihmisjahdin?

Re: (U) Alice Gross, 14 vuotta

Lähetetty: La Loka 04, 2014 7:26 pm
Kirjoittaja mikaelk
^^
Näin ilmeisesti on:

Uusi käänne Alice Grossin, 14, henkirikostutkinnassa: Pääepäilty löytyi kuolleena

14-vuotiaan Alice Grossin murhasta epäilty latvialaismies Arnis Zalkalns, 41, on löydetty kuolleena. Asiasta kertoo The Mirror.

Poliisin mukaan Zalkalnsin ruumis löydettiin lauantaina tiheästä metsiköstä Boston Manor Parkista läheltä Brentfordia. Zalkalns oli kateissa syyskuun alusta lähtien ja häntä etsittiin epäiltynä Alice Grossin, 14, murhasta.

Alice Gross oli kokonaisen kuukauden kateissa, kunnes hänen ruumiinsa löydettiin Länsi-Lontoosta joesta syyskuun lopussa.

Poliisin mukaan tytön ruumis oli yritetty piilottaa alle metrin syvyiseen kohtaan joessa, kasaamalla muun muassa puupöllejä ja muita esineitä painoksi ruumiin päälle.

IS; http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... 62414.html

Re: (U) Alice Gross, 14 vuotta

Lähetetty: La Loka 04, 2014 8:35 pm
Kirjoittaja hipsulainen
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201410 ... 2_ul.shtml

Alicen, 14, surman pääepäilty löytyi kuolleena - miehellä rankka rikostausta
Lauantai 4.10.2014 klo 20.08

Poliisi löysi 14-vuotiaan Alice Grossin henkirikostutkinnan pääepäillyn ruumiin tänään iltapäivällä.

Brittilehdistön mukaan latvialaissyntyinen Arnis Zalkalns, 41, löytyi kuolleena metsiköstä vain noin puolentoista kilometrin päästä Alice Grossin ruumiin löytöpaikasta.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Suomessa Ilta-Sanomat.

Gross löydettiin noin kuukauden etsintöjen jälkeen joesta Länsi-Lontoossa syyskuun lopulla.

Hänen kuolemansyynsä on epäselvä, epäillyn surman motiivista puhumattakaan.

Murhannut aiemmin

Sen poliisi sen sijaan jo tietää, että pääepäillyksi nimetyllä Zalkalnsilla on rikostausta ja vieläpä rankka sellainen.

The Mirror kertoo, että Latviassa asuessaan mies murhasi ensimmäisen vaimonsa. Teko tapahtui vuonna 1997. Zalkalns pahoinpiteli ja puukotti vaimonsa kuoliaaksi ja sen jälkeen hautasi tämän ruumiin. Hänet tuomittiin seitsemän vuoden vankeuteen.

Perhe toivoo rauhaa

Isossa-Britanniassa on tapauksen takia virinnyt keskustelua siitä, valvooko maa kyllin hyvin rikoksista tuomittujen maahanmuuttoa. Esimerkiksi BBC omisti torstaina kysymyksen pohtimiselle oman keskusteluohjelman.

Alice Grossin Nina-sisko otti tähän debattiin kantaa Twitterissä toivomalla sille loppua.

- On erittäin tunteetonta käyttää siskoni menetystä poliittisen agendan hyväksi. Perheellämme on suruaika.

HILKKA KARVONEN
[email protected]

Re: (U) Alice Gross, 14 vuotta

Lähetetty: Ma Loka 06, 2014 1:39 am
Kirjoittaja hipsulainen
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... crosspromo

14-vuotiaan Alice Grossin kuolemasta uutta tietoa: Ruumis oli kääritty muoviin

Alice Gross, 14, ja Arnis Zalkalns, 41, katosivat noin kuukausi sitten Länsi-Lontoossa vain päivien sisällä toisistaan. Nyt heidät molemmat on löydetty kuolleina ja mysteeri paisuu entisestään.
Ensin 14-vuotiaan Alicen ruumis löydettiin jokeen upotettuna Länsi-Lontoosta.

London Evening Standardin mukaan on selvää, että tyttö murhattiin. Hänet oli kääritty muoviin ja työnnetty vedessä kelluvien raskaiden puiden alle.

Suur-Lontoon poliisia on kritisoitu paljon siitä, että ruumiin löytäminen kesti niinkin kauan kuin neljä viikkoa.

Löytöpaikka sijaitsi kuitenkin vain metrien päästä siitä, mistä Alicen selkäreppu löydettiin jo viikkoja aiemmin. Sinä aikana, minkä ruumis lojui vedessä, tutkinnan kannalta tärkeät dna-todisteet saattoivat tuhoutua kelvottomiksi.

Pääepäilty kuollut

Seuraavaksi poliisit löysivät Boston Manor Parkin tiheästä metsiköstä hirttäytyneen miehen.

Vainaja paljastui latvialaiseksi Arnis Zalkalnsiksi, 41, joka oli Alicen murhan pääepäilty.

Ruumis oli todennäköisesti ollut metsässä jo viikkoja.

Metropolitan Police pyrkii nyt selvittämään dna-testien perusteella, oliko Zalkalns Alicen murhaaja vai ei.

On kuitenkin muistettava, että Zalkalnsia ja Alicea ei ole pystytty yhdistämään toisiinsa kuin valvontakameratallenteella.

Tallenne on Alicen katoamispäivältä, ja siinä Zalkalns nähdään pyöräilemässä samaa reittiä, jota Alice käveli vain varttituntia aiemmin.

Toisaalta Zalkansilla oli entuudestaan rankka väkivaltatausta. Vuonna 1998 hän murhasi Latviassa silloisen vaimonsa ja istui kahdeksan vuotta vankilassa taposta. Britteihin Zalkalns tuli vuonna 2007.

Vuonna 2009 Zalkalns pidätettiin epäiltynä 14-vuotiaan tytön seksuaalisesta ahdistelusta. Syytteitä ei koskaan nostettu, sillä tyttö kieltäytyi antamasta lausuntoa asiasta.

Harkittu teko

Oli Zalkalns syyllinen Alicen murhaan tai ei, Birminghamin yliopiston kriminologian professori David Wilson sanoo The Telegraphille, että Alicen surma oli todennäköisesti ennalta suunniteltu ja harkittu teko.

Se seikka, että murhaaja onnistui välttämään sekä alueen valvontakamerat että pysymään piilossa muilta ihmisiltä, sulkee Wilsonin mukaan pois satunnaisen väkivallanteon mahdollisuuden.

- Vaikuttaisi siltä, että murhaaja tunsi alueen ja tiesi tarkasti, missä murhan ja ruumiin hävittämisen voi tehdä valvontakameroilta piilossa.

Miika Viljakainen