Sivu 1/3

Interpol etsii internetissä esiintyvää pedofiiliepäiltyä

Lähetetty: Ma Loka 08, 2007 11:22 pm
Kirjoittaja Lizzie B.
Ilta-Sanomat 8.10.2007 11:45, päivitetty 08.10. 14:16
Kansainvälinen poliisijärjestö Interpol etsii internetissä esiintyvää pedofiiliepäiltyä poikkeuksellisesti suoralla vetoomuksella yleisölle.

Interpol julkaisi maanantaina verkkosivuillaan pedofiliasta epäillyn miehen kuvan. Ratkaisuun päädyttiin, koska hänen jäljilleen ei muulla tavoin ollut päästy. Mies esiintyy internetissä kuvissa, joissa hän käyttää sukupuolisesti hyväkseen nuoria poikia.

Otoksissa miehen kasvot on käsitelty digitaalisesti tunnistamattomiksi, mutta asiantuntijat onnistuivat kuitenkin muokkaamaan niiden pohjalta tunnistettavan kuvan. Mies on 30-45-vuotias, tummahiuksinen ja näyttää eurooppalaiselta. Kuvat on tiettävästi otettu Vietnamissa ja Kambodzhassa.

Kasvokuvan julkaisu herätti välittömästi laajaa kansainvälistä kiinnostusta, minkä seurauksena Interpolin palvelin kaatui hetkeksi iltapäivällä. Vika saatiin kuitenkin korjattua nopeasti. Poliisin mukaan vihjeitäkin on jo tullut.

- Yleisön kiinnostus on ollut ennennäkemätöntä. Olemme saaneet runsaasti vihjeitä miehen henkilöllisyydestä sekä tavallisilta ihmisiltä että poliiseilta, kertoi rikoskomisario Anders Persson Interpolin päämajasta Lyonista.

Poliisi on tutkinut juttua tuloksetta vuodesta 2004.
Kuva

Etsintäkuulutus Interpolin sivuilla:
Wanted: search for this man photographed sexually abusing children

INTERPOL is seeking the help of the public to try to identify this man, photographed sexually abusing children in a series of images posted on the Internet.

The photos shown here are from a series of around 200 pictures involving 12 different young boys, believed to have been taken in Vietnam and Cambodia in 2002 or 2003.

These pictures have been produced by specialists from Germany’s federal police force, the Bundeskriminalamt, working from originals found on the Internet, which had been digitally altered to disguise the man’s face.

Extensive police efforts worldwide to identify the man have so far failed and Interpol is now enlisting the support of the media and the public to help identify him as a priority.

Anyone with information on his identity or whereabouts should contact their local police or INTERPOL’s Trafficking in Human Beings Unit via email.

Lähetetty: Ma Loka 08, 2007 11:55 pm
Kirjoittaja EuroJR
Kiitos kun jaksoit postata tämän kuvineen päivineen. Olenkin tätä tapausta tänään miettinyt. Olisi kiintoisaa tietää hieman enemmän, mihin tuo mies on materiaaliaan levittänyt.

Jonkinnäköinen kompromissihan tuo "korjattu" kuva on. Kuinka suuri sellainen, jää nähtäväksi. Vihjetulvan on oltava aivan hillitön ja sen seulomiseen menee aikaa.

Veikkaan kiinni jäävän ja hyvä niin.

Lähetetty: Ti Loka 09, 2007 10:35 pm
Kirjoittaja Lizzie B.
Nettipedofiili onkin ruotsalainen?
Ilta-Sanomat 9.10.2007 20:42

Kansainvälisen poliisijärjestön Interpolin ympäri maailmaa etsimä mies saattaakin olla ruotsalainen. Internetissä surffailevaa miestä epäillään pedofiliasta.

Siitä lähtien, kun Interpol julkaisi miehen kuvan eilen verkkosivuillaan, poliisille on tulvinut yli 250 vihjettä ympäri maailmaa. Osassa niistä epäillään, että mies on ruotsalainen.

- Se on hyvä vihje, rikoskomisario Anders Persson Interpolin päämajasta paljasti Expressenin verkkolehdelle.

- Enempää en siitä sano, Persson napauttaa kansalaisuuskysymyksestä.

Vihjeitä on satanut erityisesti Euroopasta ja Yhdysvalloista.

- Ne voivat liittyvä siihen, mitä joku on nähnyt kadulla tai internetissä tai että vihjeen antajalla on ollut joku muu yhteys asiaan, Persson muotoilee.

Interpol kiinnostui miehestä, kun internetistä löytyi kuvia, joissa mies käyttää hyväkseen nuoria poikia. Uhrit ovat tiettävästi Vietnamista ja Kambodzhasta.

Nettikuvissa miehen kasvot oli käsitelty tunnistamattomiksi, mutta poliisi onnistui kaivamaan piirteet esiin ja muokkaamaan kuvasta tunnistettavan.

Lähetetty: To Loka 11, 2007 12:11 am
Kirjoittaja EuroJR
En svänne igen!

Lähetetty: Ma Loka 15, 2007 7:48 pm
Kirjoittaja Loka
Etsitty nettipedofiili on brittiopettaja
15.10.2007 19:26, päivitetty 15.10. 19:40

Kansainvälisen poliisijärjestön Interpolin ympäri maailmaa etsimä nettipedofiili on osoittautunut englantilaiseksi opettaja, joka on aiemmin työskennellyt Etelä-Koreassa.

Interpolin mukaan mies oleskelee tällä hetkellä todennäköisesti Thaimaassa.

Aiemmin epäiltiin, että internetissä surffaileva pedofiili olisi ollut ruotsalainen, mutta nämä vihjeet osoittautuivat vääriksi.

Interpol aloitti poikkeuksellisen suuren ja näkyvän jahdin selvittääkseen miehen henkilöllisyyden. Miehen valokuva julkaistiin Interpolin verkkosivuilla, ja poliisijärjestö alkoi heti saamaan vinkkejä.

Interpol kiinnostui miehestä, kun internetistä löytyi kuvia, joissa mies käyttää hyväkseen nuoria poikia. Uhrit ovat tiettävästi Vietnamista ja Kambodzhasta.

Nettikuvissa miehen kasvot oli käsitelty tunnistamattomiksi, mutta poliisi onnistui kaivamaan piirteet esiin ja muokkaamaan kuvasta tunnistettavan.
Kuva

Lähetetty: Ma Loka 15, 2007 8:29 pm
Kirjoittaja Lizzie B.
Etsitty nettipedofiili on englannin opettaja

Ilta-Sanomat 15.10.2007 19:26, päivitetty 15.10. 20:20

Kansainvälisen poliisijärjestön Interpolin ympäri maailmaa etsimä nettipedofiili on osoittautunut länsimaalaiseksi mieheksi, joka on työskennellyt englannin kielen opettajana Etelä-Koreassa.

Interpolin mukaan mies on paennut Thaimaahan.

Interpol kertoo tietävänsä miehen nimen, kansallisuuden, syntymäajan ja passinumeron. Näitä tietoja ei kuitenkaan ole annettu julkisuuteen.

- Thaimaassa on nyt meneillään massiivinen ihmisjahti. Sikäläiset poliisiviranomaiset yhdessä Interpolin kanssa yrittävät saada miestä kiinni, kertoo Interpolin pääsihteeri Ronald K. Noble.

Miehen tiedetään lentäneen viime torstaina Etelä-Korean pääkaupungista Soulista Thaimaan Bangkokiin. Nettipedofiilin saapuminen Thaimaahan on tallentunut lentokentän turvakameroihin.

Mies pakeni Etelä-Koreasta Thaimaahan kolme päivää sen jälkeen, kun Interpol julkaisi miehen kasvokuvan.

Aiemmin epäiltiin, että internetissä surffaileva pedofiili olisi ollut ruotsalainen, mutta nämä vihjeet osoittautuivat vääriksi.

Alunperin Interpol kiinnostui miehestä, kun internetistä löytyi kuvia, joissa tämä käyttää hyväkseen nuoria poikia. Uhrit ovat tiettävästi Vietnamista ja Kambodzhasta. Poliisin mukaan uhreja näkyi kuvissa 12. Nuorimmat heistä olivat iältään noin kuusivuotiaita.

Nettikuvissa miehen kasvot oli käsitelty tunnistamattomiksi, mutta saksalaiset poliisiviranomaiset onnistuivat kaivamaan todelliset kasvonpiirteet esiin ja muokkaamaan kuvasta tunnistettavan.

Interpol aloitti viikko sitten poikkeuksellisen suuren ja näkyvän jahdin selvittääkseen miehen henkilöllisyyden. Miehen valokuva julkaistiin Interpolin verkkosivuilla, ja poliisijärjestö alkoi heti saada vinkkejä.

Kasvokuvan julkaisu herätti välittömästi laajaa kansainvälistä kiinnostusta, minkä seurauksena Interpolin palvelin kaatui hetkellisesti.

Interpol päätyi kasvokuvan julkistamiseen, koska miehen jäljille ei muulla tavoin oltu päästy. Poliisi oli tutkinut juttua tuloksetta vuodesta 2004.

Pedofiilin jäljille päästiin lopulta viiden vinkin perusteella. Nämä vinkit lähetettiin kolmesta eri maanosasta.

Lähetetty: Ti Loka 16, 2007 2:49 am
Kirjoittaja Kalessin
tämän miehen matkan pää alkaa jo häämöttää, paitsi siinä tapauksessa, että on rutkasti käteistä matkassa, koska Vietnamissa pääsee lahjomalla eteenpäin. Tosin taannoinen Gary Glitterin tuomio antaa jonkinlaista toivoa tämänkin miehen kiinnisaamiseksi, koska siellä on alettu oikesti panostaa tämän sorttisiin toimiin.

Lähetetty: Ti Loka 16, 2007 6:44 am
Kirjoittaja kahvitar
Tuossa lentokentän kameran kuvassa on kyllä niin pedofiilin näköinen kuin olla voi. Miten sitä moni pedofiili onkin juuri "tyypillisen" pedofiilin näköinen. Tietenkin poikkeuksiakin on.

Lähetetty: Ti Loka 16, 2007 7:34 am
Kirjoittaja Minney Magia
^nyt en oikein ymmärtänyt?! Ihan tavallisen näköinen ukko toi mun mielestä on. Onko pedofiileillä samanlainen ulkoinen profiili? :shock:

Lähetetty: Ti Loka 16, 2007 9:05 am
Kirjoittaja Kalessin
mun mielestä tää mies oli kanssa pedofiilin näköinen... :oops: en tiedä miksi, mutta limanuljaskan piirteet ovat universaalit.

Lähetetty: Ti Loka 16, 2007 9:10 am
Kirjoittaja Minney Magia
KAUHEETA! Mä tunnen parikin saman tyyppistä ja melko saman näköistä miestä! :shock:
Hei älkää nyt viitsikö! :lol:

Lähetetty: Ti Loka 16, 2007 9:13 am
Kirjoittaja Kalessin
kyllä viitsitään, kun musta se on ihan pedofiilin näköinen ihan niin kuin tämäkin jannu

http://www.amw.com/fugitives/brief.cfm?id=32261

ja tämä

http://www.amw.com/captures/brief.cfm?id=25405

Lähetetty: Ti Loka 16, 2007 9:21 am
Kirjoittaja Minney Magia
Sorry! Älkää loukkantuko, mutta mä nauran täällä ääneen!
Siis en pedofilialle, vaan näille ulkonäkö-kommenteille! Eihän nämä ^kaverit mitään kaunokaisia ole, mutta mä nyt vaan olen sitä mieltä, että aikuinen ihminen ymmärtää, ettei ulkonäkö tee kenestäkään vielä mitään. :x

Lähetetty: Ti Loka 16, 2007 9:34 am
Kirjoittaja jamppa
Minuakin Minney pikkasen huvittaa mut en tiiä voiko sitä sanoa ääneen. Sivustollahan on asiantutevaa kasvoprofiloinnin eliitti joukkoa. Pitäisi laittaa nää tonne kadulle passiin ja sitä kautta tulisi poistettua kaikki paha joukostamme. Mitä nyt muutama vahinkokin joukkoon sattuisi niin ei se mitään "olihan se niin syyllisen näkönen mun mielestä".

Lähetetty: Ti Loka 16, 2007 9:45 am
Kirjoittaja ShipWreck
Kalessin kirjoitti:kyllä viitsitään, kun musta se on ihan pedofiilin näköinen ihan niin kuin tämäkin jannu
Jaa, no sinähän voisit tähän luetella pedofiilien yleisiä kasvonpiirteitä, kiitos. Odotan vastauksia innolla. Vai menikö kenties jauhot suuhun? :lol: