Sivu 1/4
Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 7:08 pm
Kirjoittaja kzq
Vasta tutustunut aineistoon, sekä myös keskusteluun ja yleisön mielipiteisiin.
On täysin selvää että Auer tappoi miehensä.
Hämmästyttävää on kuinka tietyt ihmiset lähestyvät Aueria. Puhutaan "Annu":sta, kirjoitetaan suoraan hänelle osoitettuja, henkilökohtaisia lausuntoja ikään kuin tunnetulle, hyvälle ystävälle. Kannustetaan, jopa lähetetään sydämelliset onnittelut, virtuaalihalaukset.
Tällainen kupla on äärimmäisen huolestuttava. Vaikka ei ole samanlainen, se muistuttaa Stockholmssyndroomaa, jossa sivullisen arvostelykyky vääristyy ja alkaa muokkaamaan hänen käyttäytymistään, vastoin mitä hän on tähän asti oppinut rationaaliseksi.
Jopa jotkut oikeuden parissa työskentelevät tekevät tämän. Tämä on huono asia, koska tällaiseen työhön tarvitaan järjellisiä ihmisiä.
Olen oppinut:
1) Ensivaikutelma on yleensä pätevä ja oikea
2) Tutki itse, jos haluat tietää varmasti
3) Hallitse ja ymmärrä kehykset, kuten tila, aika, numeroavaruus, skaalat
Liian moni epäonnistuu tuossa, ja fantasia alkaa ohjaamaan toimintaa. Murhaajalle, valehtelijalle, pahalle ja sairaalle ihmiselle osoitettu ystävällisyys, ystävyys, sydämellisyys, on vähintään yhtä huolestuttavaa kuin itse murhanteko. Kyseessä on julma ihminen, joka katsoo että oma aggressio on oikeutetumpi kuin lasten oikeus saada pitää isäänsä. Ihminen joka tällä hetkellä istuu vangittuna, rikoksesta josta hän itse tietää mutta pyöreillä silmillä valehtelee.
Hänelle, vankilamimmille, lähetetään Sydämelliset Onnitelut? Te, jotka sen teette, oletteko täysin, totaalisesti järjiltänne?
O sancta simplicitas.
Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 7:19 pm
Kirjoittaja Pieni liekki
kzq kirjoitti:
Hänelle, vankilamimmille, lähetetään Sydämelliset Onnitelut? Te, jotka sen teette, oletteko täysin, totaalisesti järjiltänne?
O sancta simplicitas.
Emme ole järjiltämme, vaan harvinaisen hyvin jo vuosien ajan tapaukseen perehtyneitä yksilöitä. En tiedä, miten sinä jaksat aina uudelleen ja uudelleen tulla uuden nimimerkin varjosta meitä kiusaamaan. Jos olet oikea murhaaja, niin mene tunnustamaan tekosi. Se helpottaa!
Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 7:20 pm
Kirjoittaja silentservice
En ole vuosiin tänne kirjoitellut, mutta on kyllä kompattava tämän ketjun aloittajaa! Täysin käsittämätöntä toimintaa...
Vaikka meneekin vähän sivuun otsikosta (tai ei oikeastaan), niin pakko laittaa tämä. Jokohan jossain muussa ketjussa ollut äärimmäisen vakava ja puhutteleva haastattelu!
https://www.youtube.comhttps://www.youtube.com/watch?
Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 7:21 pm
Kirjoittaja silentservice
Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 7:25 pm
Kirjoittaja annaanna
kzq kirjoitti:Vasta tutustunut aineistoon, sekä myös keskusteluun ja yleisön mielipiteisiin.
Ensitöiksesi sitten tuomitsit sekä Anneli Auerin, että suuren joukon kirjoittajia. Perustat ketjun jossa parjaat, nimittelet, diagnosoit ja arvostelet muita kirjoittajia. Nämä tällaiset ketjut kuuluvat Lautamiehiin, jos sinnekään. Sinne kuuluvat myös hyymöripitoisten linkkivinkkien laittaminen, ja sinne tuo on jo aikoja sitten laitettu tiedoksi by Frankie.
Stockholm syndrom

!
Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 7:46 pm
Kirjoittaja kzq
Pieni liekki kirjoitti:Emme ole järjiltämme, vaan harvinaisen hyvin jo vuosien ajan tapaukseen perehtyneitä yksilöitä.
Se, jos olet pitkään ollut asian kimpussa, ei vaikuta minuun mitenkään. Päinvastoin uskon että olet sokea tässä vaiheessa. Minä tutustuin asiaan nyt, ja tein selkeät johtopäätökset. Auerin käyttäytyminen murhahetkellä ei ole avaruustiedettä.
Pieni liekki kirjoitti:En tiedä, miten sinä jaksat aina uudelleen ja uudelleen tulla uuden nimimerkin varjosta meitä kiusaamaan.
Ketjun alku oli ensimmäinen viestini murha.info:ssa. En ole aikaisemmin seurannut sivustoa.
Pieni liekki kirjoitti:Jos olet oikea murhaaja, niin mene tunnustamaan tekosi. Se helpottaa!
Pieni ylimielinen heitto, minulle? Ei se nyt valtavasti vaikuta, haasteen otan toki aina vastaan, jos viitsin, mutta edellytän että siinä on älyä tai jotain hauskaa, yllättävää... sophistication?
Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 7:48 pm
Kirjoittaja peltirumpu
kzq kirjoitti:Vasta tutustunut aineistoon, sekä myös keskusteluun ja yleisön mielipiteisiin.
On täysin selvää että Auer tappoi miehensä.
Sittenhän sinulle ei tuota ongelmia kertoa meille muillekin, mistä tai miten tuo selvyys ilmenee. Olet tutustunut aineistoon, joten ole hyvä ja kerro meillekin. Maltan tuskin odottaa
ps. tervetuloa takaisin.

Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 7:53 pm
Kirjoittaja kzq
annaanna kirjoitti:Ensitöiksesi sitten tuomitsit sekä Anneli Auerin
Kyllä
annaanna kirjoitti:, että suuren joukon kirjoittajia.
Ilmeisesti, jos sanot näin. En ole katsonut kuka on kirjoittanut mitäkin, vain lukenut tekstejä.
annaanna kirjoitti:Perustat ketjun jossa parjaat, nimittelet, diagnosoit ja arvostelet muita kirjoittajia.
Reagoin järjen mukaisesti. Minua tunnetaan älykkäänä ihmisenä.
annaanna kirjoitti:Nämä tällaiset ketjut kuuluvat Lautamiehiin, jos sinnekään.
Laitoin viestin paikkaan jossa sitä luetaan. Ohita, jos et halua lukea.
annaanna kirjoitti:Stockholm syndrom

!

Kerrotko minulle mikä siinä oli hauskaa?
Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 8:04 pm
Kirjoittaja Edwin
Erinomainen avaus ajankohtaisesta asiasta!
Tänään iltalehtien lööpit huusivat, että "Annua" pelottaa astua vapautueen. - On hyvä, että hän ymmärtää edes pelätä, sillä hänen paikkansa ei ole vapaudessa. Lastenraiskaajien ja lasten pahoinpitelijöiden paikka vankilassa, ja mitä pidempi rangaistus on sen parempi. Auerin kohdalla istumista tulee vajaat neljä vuotta.
On todellakin mysteeri, miten Auer on kyennyt kokoamaan ympärilleen tällaisen fanijoukon. Mikä erottaa hänen Touko Tarkista, Sirpa Laamasesta tai Jammu Siltavuoresta? Tai Pirkanmaan mieskolmikosta, joka raiskasi kaksivuotiaita lapsia. Ei mikään. Auer on paha ja vaarallinen. Hän on valinnut uhreikseen sekä omat lapsensa että aviopuolisonsa. Yhteiskunnan ja tavallisten ihmisten kai pitäisi olla peloissaan, kun tarkkeja, auereita ja muita hirviöitä lasketaan vapauteen.
Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 8:05 pm
Kirjoittaja kaljaloota
Kyllä video uppoo ihan täysillä, poliisin toiminnalle on syytä antaa kritiikkiä, nimen omaan ylimmän johdon tekemistä alokasmaisista virheistä, rikos aluetta ei edes eristetty kunnolla.
Mutta mitä parasta tästä on otettu opiksi ja keissin virheet kuuluu poliisin opetusohjelmaan

Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 9:33 pm
Kirjoittaja kzq
peltirumpu kirjoitti:ps. tervetuloa takaisin.

Kuten sanottu, ketjun alku on ensimmäinen viestini murha.info:ssa. Minua ei valtavasti kiinnosta tuollaiset heitot, mutta ymmärrän niitä.
peltirumpu kirjoitti:kzq kirjoitti:On täysin selvää että Auer tappoi miehensä.
Sittenhän sinulle ei tuota ongelmia kertoa meille muillekin, mistä tai miten tuo selvyys ilmenee. Olet tutustunut aineistoon, joten ole hyvä ja kerro meillekin. Maltan tuskin odottaa
Omistat osan tästä foorumista, sinä ja "me muut"?
Minä taas toimin ihan yksin, enkä tarvitse "meidän muiden" tukea. Tämä on siinä rajalla, mutta ehkä viihtyisin seurassasi muutaman bissen kanssa, ehkä en. Sinun "kerro meillekin" kehotuksesi on kuitenkin liian ylimielinen. Tiedät hyvin mistä saat tiedot, ja profiilisi mukaan olet ollut hyvin aktiivinen tässä Ulvila-osiossa.
Ketjun aiheena on se täysin hämmästyttävä ilmiö, että ihmiset samaistuvat "Annuun", kun mielestäni hän on hengenvaarallinen ja jokaisen pitäisi pysyä mahdollisimman kaukana. Voidaan heittää hymiöitä sinne sun tänne, mutta Auer on joukossamme (kohta, valitettavasti) ja hän istuu 7.5 vuoden tuomiota nyt. Logiikkani mukaan, ne jotka heittävät näitä sydänonnittelujaan Auerille ovat joko
- sitä mieltä että nykyinen, hovioikeuden tiukentama tuomi on väärä
- kärsivät ketjun alussa mainitsemastani ongelmasta
http://sv.wikipedia.org/wiki/Stockholmssyndromet
Oli miten paljon hurttia huumoria tahansa, mutta minulla on ihmisiä joista on vastuu. Koen tämän tilanteen äärimmäisen kiusallisena ja jopa vaarallisena, ehkä ei suoraan omille jälkeläisilleni, mutta kylläkin jollekin, kuka se sitten onkaan, tai toivottavasti ei ole koskaan.
Ikinä, eläessäni, en lähtisi tuolle onnittelutielle - se on mielestäni sairas.
Tämä ei vaan ihan ole leikin paikka.
Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 9:41 pm
Kirjoittaja Caldera
Edwin kirjoitti:
On todellakin mysteeri, miten Auer on kyennyt kokoamaan ympärilleen tällaisen fanijoukon. Mikä erottaa hänen Touko Tarkista, Sirpa Laamasesta tai Jammu Siltavuoresta?
No näistä ainakin erottaa se että Anneli on psyykkisesti täysin terve. Tarkki on riippuvainen persoonallisuus epäkypsillä ja estyneillä piirteillä, Laamanen on antisosiaalinen psykopaatti, Jammun mielenterveydestä en tarkemmihn tiedä mutta hän oli Niuvaniemessä.
Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 9:48 pm
Kirjoittaja Elizzza
Hienoa että tulee uutta näkökulmaa ja uusia kirjoittajia.
Tukholman syndrooma onkin ajatuksia herättävä.
Yleisellä tasolla, mikä mekanismi on, kun joku saa kannattajajoukon. Joku ihan ihmeteltävä tyyppi, kuten Kathryn Kulman, Maria Åkerblom tai se mies joka vei lahkonsa Etelä-Amerikkaan tekemään joukkoitsemurhan.
"Normaali" fanitustakaan ei tule pohdittua, kun kannatetaan vaikkapa Teemu Selännettä.
Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 9:54 pm
Kirjoittaja peltirumpu
kzq kirjoitti:
Ketjun aiheena on se täysin hämmästyttävä ilmiö, että ihmiset samaistuvat "Annuun", kun mielestäni hän on hengenvaarallinen ja jokaisen pitäisi pysyä mahdollisimman kaukana. Voidaan heittää hymiöitä sinne sun tänne, mutta Auer on joukossamme (kohta, valitettavasti) ja hän istuu 7.5 vuoden tuomiota nyt. Logiikkani mukaan, ne jotka heittävät näitä sydänonnittelujaan Auerille ovat joko
- sitä mieltä että nykyinen, hovioikeuden tiukentama tuomi on väärä
- kärsivät ketjun alussa mainitsemastani ongelmasta
Oli miten paljon hurttia huumoria tahansa, mutta minulla on ihmisiä joista on vastuu. Koen tämän tilanteen äärimmäisen kiusallisena ja jopa vaarallisena, ehkä ei suoraan omille jälkeläisilleni, mutta kylläkin jollekin, kuka se sitten onkaan, tai toivottavasti ei ole koskaan.
Ikinä, eläessäni, en lähtisi tuolle onnittelutielle - se on mielestäni sairas.
Tämä ei vaan ihan ole leikin paikka.
Joo, arvasinkin ettei perusteluja kuulu. Olet sitä porukkaa, joka näkee naamasta kuka on syyllinen ja kuka syytön.
Hyvä muuten kun muistutit. En olekaan vielä muistanut onnitella Annelia vapauttavasta päätöksestä:
Onneksi olkoon Anneli ja koko suomi. Asumme edelleen oikeusvaltiossa, missä naamastakatsojat ja pikkuoravat eivät tuomitse syyttömiä ihmisiä vankilaan. Anneli on syytön sanoi hovioikeus!
Vielä kerran
oikein paljon onnea Annelille ja kaikille tukijoille!
Re: Stockholm syndrom
Lähetetty: La Helmi 21, 2015 9:55 pm
Kirjoittaja ANDYROM
Erittäin hyvä ja järkevä avaus. Itseäni on myös ihmetyttänyt tämä "Annu"- lähestymislinja. Olen täysin samaa mieltä otsikon aloittajan kanssa asiasta.
Toinen asia on myös oikeuden ja poliisin suhtautuminen ihmiseen, joka ei alun alkaen kuulu ns. rupusakkiin, jolla on näköä kokoa, älyä ja manipulointitaitoa. Olisiko lopputulos ollut toinen, jos syyteytyn sosioekonominen asema olisi toinen.
Asiaa on pohdittu täällä kauan ja ilmeisesti lähes kaikki on esitetty. Katsoin klipin AA:n sairaalahaastattelusta ja en voi välttyä vaikutelmalta, että jossakin kohdassa hänen ilmeensä oli hetken huvittunut.
Minusta tälle "Annu"-tyyppiselle keskustelulle pitäisi laittaa piste.