Poliisi tutkii Vantaan talopaloa henkirikoksena
Lähetetty: Ti Helmi 24, 2015 2:21 pm
Laitan tämän ajankohtaisiin, koska tekstissä sanotaan, että poliisi on tässä vaiheessa tutkintaa saanut viitteitä siitä, että palo on sytytetty tahallaan. Mutta aika varmoja varmaan ovat henkirikoksesta, tuskin muuten tällä tavalla tiedottaisivat.
http://www.hs.fi/kaupunki/a1305931270776
http://www.hs.fi/kaupunki/a1305931270776
Onko kellään paikallisella enempää tietoa tai huhua tapahtuneesta? "Oleskellut useampi kuin yksi ihminen" ja "hieman huonokuntoinen talo" viittaisi g-miesten majapaikkaan.Vantaan tuhoisaa talopaloa tutkitaan henkirikoksena
Kaupunki 24.2.2015 6:00 Päivitetty 24.2.2015 12:58
Mark Autio Helsingin Sanomat
Marju Järvinen Helsingin Sanomat
Vantaan Koivuhaassa syttyi varhain aamulla tuhoisa omakotipalo, joka vaati yhden kuolonuhrin.
Pelastuslaitos sai puoli neljän aikaan hälytyksen Peltolantiellä sijaitsevaan rintamamiestaloon.
Pelastushenkilökunnan saapuessa talo oli jo ilmiliekeissä.
Savusukeltajat löysivät menehtyneen palavasta talosta. Hän kuoli pelastusyrityksistä huolimatta.
Itä-Uudenmaan poliisi tutkii tulipaloa henkirikoksena. Poliisin alustavien tutkimusten mukaan palo on sytytetty tahallaan.
"Poliisi on tässä vaiheessa saanut palonsyyntutkinnassa viitteitä siitä, että palo olisi sytytetty tahallisesti palamaan ja ainakin yksi henkilö on menehtynyt", rikoskomisario Kimmo Hyvärinen sanoo.
Poliisi pyytää havaintoja Peltolantie 38:n lähellä maanantai-iltana ja tiistaina aamuyöllä liikkuneista ihmisistä. Poliisi on kiinnostunut kaikista taloon menneistä ja sieltä tulleista ihmisistä, sekä palopaikan lähistöllä nähdyistä autoista.
"Talossa on asunut vakituisesti yksi ihminen, mutta siellä on oleskellut paljon muitakin ihmisiä. Kiinteistö oli hieman huonokuntoinen", kertoo Hyvärinen.
Poliisin paikkatutkimukset ovat vielä kesken Peltolantiellä. Hyvärisen mukaan naapurustoa on jo jututettu, mutta kaikki havainnot talon lähistöllä liikkuneista ovat tervetulleita.
Täysin tuhoutunut talo sijaitsee syrjässä muusta omakotiasutuksesta.
"Lähimmät naapurit ovat teollisuuskiinteistöjä. Palon leviämisestä ei ollut vaaraa", toteaa Hyvärinen.
Pelastuslaitos työskenteli kello 13:n aikaan edelleen palopaikalla jälkisammutustöissä.
Mahdollisia tietoja palopaikan lähellä liikkuneista voi soittaa poliisin puhelinnumeroon 029 543 6442.