Sivu 1/1

Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: La Heinä 04, 2015 7:12 pm
Kirjoittaja Luupää
'
Liikenneonnettomuus vai tahallinen alleajo?
Karkkilassa valtatiellä 2 on sattunut vakava liikenneonnettomuus. Henkilöauton ja bussin nokkakolarissa kuoli yksi ja loukkaantui 18 ihmistä.

Noin puoli yhdeltä lauantai-iltapäivänä tapahtuneessa kolarissa menehtyi henkilöauton kuljettaja, joka oli tuntemattomasta syystä ajautunut vastaantulevalle kaistalle törmäten suoraan linja-auton keulaan. Bussi kaatui kyljelleen ojaan.
http://yle.fi/uutiset/elakelaisryhma_bu ... ui/8129482

Eläkeläisryhmä bussiturmassa – henkilöauton kuljettaja kuoli, 18 loukkaantui

Henkilöauto oli ajautunut linja-auton kaistalle ja törmännyt suoraan keulaan.

4.7.2015 klo 15.19 päivitetty 4.7.2015 klo 18.46

Karkkilassa valtatiellä 2 on sattunut vakava liikenneonnettomuus. Henkilöauton ja bussin nokkakolarissa kuoli yksi ja loukkaantui 18 ihmistä.

Noin puoli yhdeltä lauantai-iltapäivänä tapahtuneessa kolarissa menehtyi henkilöauton kuljettaja, joka oli tuntemattomasta syystä ajautunut vastaantulevalle kaistalle törmäten suoraan linja-auton keulaan. Bussi kaatui kyljelleen ojaan.

Linja-autossa oli 18 matkustajan eläkeläisryhmä, joilla kaikilla on eriasteisia vammoja. Poliisin mukaan kaikki loukkaantuneet on kuljetettu alueen sairaaloihin, joihin hälytettiin lisää henkilökuntaa suuronnettomuushälytyksen mukaisesti pian kolarin tapahduttua.

Lohjan ja Hyvinkään sairaalat ovat vastaanottaneet yhteensä 10 lievemmin loukkaantunutta. Kolme vakavammin loukkaantuneelta vaikuttanutta potilasta ohjattiin Helsinkiin Töölön sairaalaan. Heidän vammansa eivät osoittautuneet hengenvaarallisiksi.

– Kaikki loukkaantuneet ovat olleet tajuissaan ja vakaassa tilassa. Murtumia ja ruhjeita, kertoo Töölön sairaalan takapäivystäjä Vincent van Iterson.

– Semmoisen onnettomuuden jälkeen ovat tietysti yleensä hyvin järkyttyneitä.

Turmapaikka on noin neljän kilometrin päässä Karkkilan keskustasta Porin suuntaan. Paikalle on hälytetty onnettomuustutkintalautakunta sekä onnettomuustutkintakeskus.

Ylen toimittaja Tapio Pellinen kertoi onnettomuuspaikalta kello kolmen aikaan iltapäivällä, että bussiin törmännyt henkilöauto on kärsinyt pahoja vahinkoja. Auton keula on täysin rutussa.

– Paikalla ei enää ole ambulansseja, mutta poliisiautoja ja paloautoja paikalla vielä on.

Kymmenisen henkilöä oli onnettomuuspaikalla töissä.

Turma katkaisi liikenteen 2-tiellä Rautamäen ja Tuorilan välillä kokonaan noin kolmeksi tunniksi. Liikennettä ohjaavan poliisin mukaan kiertotiet tukkeutuivat ruuhkasta.

Molemmat kaistat onnettomuuspaikalla saatiin avattua liikenteelle puoli seitsemän aikaan illalla. Poliisi varoittaa kuitenkin liukkaasta tienpinnasta, sillä onnettomuusautoista on valunut öljyä. Tielle tuodaan sen takia varoitusmerkit.


Tuvavöistä ei tainnut olla apua:

Kuva
Henkilöauto onnettomuuspaikalla lauantaina 4. heinäkuuta 2015.

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: La Heinä 04, 2015 7:40 pm
Kirjoittaja URSA
Silminnäkijän mukaan tahallinen kolari.
http://www.hs.fi/kotimaa/a1435974086421
Karkkilan bussikolarissa kuollut yksi ja loukkaantunut 18 – "henkilöauto ajoi tahallaan päin"

Kotimaa 4.7.2015 13:20 Päivitetty: 4.7.2015 16:29

Karkkilassa on tapahtunut kuolonkolari neljä kilometriä keskustasta Poriin päin.

Linja-auto ja henkilöauto törmäsivät lauantaina keskipäivällä lähellä Karkkilaa. Nokkakolarin jäljiltä linja-auto ajautui kyljelleen ojaan. Henkilöauton kuljettaja kuoli ja 18 linja-autossa matkustanutta ihmistä loukkaantui, poliisi kertoo.

Iltakuuden jälkeen raivaustyöt oli onnettomuuspaikalla saatu valmiiksi. Liikenteen pitäisi sujua normaalisti.

Bussi oli lähtenyt lauantaiaamuna seitsemältä Kristiinankaupungista kohti Helsinkiä. Bussin kyydissä oli 18 hengen ryhmä Pohjanmaan Lapväärtin seudun eläkeläisiä sekä ryhmän opas ja kuljettaja, kertoo onnettomuusauton eläkeläisryhmälle vuokrannut Boris Haglund. Ryhmän oli tarkoitus tehdä neljän päivän matka Etelä-Suomeen.

Poliisin tutkinnassa on selvinnyt, että Helsingin suunnasta tullut henkilöauto ajautui toistaiseksi tuntemattomasta syystä vastakkaiselle kaistalle törmäten suoraan linja-auton keulaan. Henkilöautossa ei ollut matkustajia.

"Puhuin äsken ryhmän oppaan kanssa, joka on nyt sairaalassa. Hänen mukaansa henkilöauto törmäsi tahallisesti päin bussia", Boris Haglund sanoi HS:lle.

Helsingin Sanomien paikan päällä Karkkilassa olevien toimittajan ja kuvaajan mukaan onnettomuus tapahtui tieosuudella, jossa on erinomainen näkyvyys molempiin suuntiin. Tie onnettomuuspaikalla on suora ja hyväpintainen.

Kaikki linja-autonmatkustajat on kuljetettu sairalaan hoitoa ja jatkotutkimuksia varten, kertoo poliisi. Myös Karkkilassa olevan HS:n toimittajan mukaan kaikki loukkaantuneet on kuljetettu pois onnettomuuspaikalta.

Loukkaantuneiden vammojen vakavuudesta ei ole toistaiseksi tarkkaa tietoa. Jari Saarelainen Espoon poliisin tilannekeskuksesta kertoo, että kaikki bussissa olleet loukkaantuivat ja heidän vammansa ovat eri asteisia.

Henkilöauto tuhoutui onnettomuudessa täysin, kertoo HS:n valokuvaaja Kari Pullinen.

"Auto oli kappaleina ja sen moottori irronnut törmäyksessä. Bussin runkorakenne ei ollut juurikaan vaurioitunut, mutta kaikki sen etuikkunoista olivat rikki. Näytti siltä, että auto on törmännyt bussiin kovassa vauhdissa", Pullinen kuvailee.

Poliisi sai tiedon onnettomuudesta kello 12.25.

Porintien liikenne katkaistiin onnettomuuden vuoksi yli kolmeksi tunniksi ja ohjattiin kiertoteille. Poliisi ohjaa edelleen liikennettä onnettomuuspaikalla.

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: La Heinä 04, 2015 8:25 pm
Kirjoittaja Dr Bergmeister
Jälleen kerran tällainen itsemurhakolari, jossa loukkaantui useita sivullisia ihmisiä. Onneksi kukaan linja-autossa matkustanut eläkeläinen ei kuollut, toivottavasti kaikki loukkaantuneet paranevat. Käsittämätöntä että sitä pitää vaarantaa muidenkin henki, olisi tuokin kuski vaan tyytynyt muilla keinoin itsensä lahtaamaan.

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: La Heinä 04, 2015 8:37 pm
Kirjoittaja Derrick
Pitäisi olla sellainen julkinen palvelu, että erityisen järeä rekka ja karski kuljettaja ajelisivat kerran kuukaudessa ennalta ilmoitetun aikataulun mukaan Utsjoelta Helsingiin, jotta halukkaat voisivat käydä täräyttämässä itsensä päin keulaa ja muut liikenteessä liikkuvat voitaisiin vapauttaa tästä riskistä.

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: Su Heinä 05, 2015 3:54 pm
Kirjoittaja Hellapoliisi
Derrick kirjoitti:Pitäisi olla sellainen julkinen palvelu, että erityisen järeä rekka ja karski kuljettaja ajelisivat kerran kuukaudessa ennalta ilmoitetun aikataulun mukaan Utsjoelta Helsingiin, jotta halukkaat voisivat käydä täräyttämässä itsensä päin keulaa ja muut liikenteessä liikkuvat voitaisiin vapauttaa tästä riskistä.
Muista, että eduskunnassa pitäisi päättää eutanasian sallimisesta Suomessa. Rekkakuskille palkka tietenkin vaarallisen työn lisän kera.

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: Su Heinä 05, 2015 4:09 pm
Kirjoittaja Justina
Jos kerran on pakko päättää päivänsä voisi vaikka ajaa päin kalliota, hukuttautua tms. mutta että pitää sivullisiakin viedä mukanaan niin sitä ei voi ymmärtää. :evil:

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: Su Heinä 05, 2015 7:23 pm
Kirjoittaja marisol
Toivottavasti tämä itsemurha autoilija ei ole kytköksissä siihen Helsingissä asunnosta löytyneisiin henkilöihin, jotka löydettiin kuolleina/murhattuina..Tuli vaan mieleen.. :roll:

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: Su Heinä 05, 2015 10:20 pm
Kirjoittaja ha.ahola
Ei paljonkaan ole tainnut ajatella enää se henkilöauton kuljettaja. Iso määrä loukkaantuneita ihmisiä joutui itsemurhakuskin takia sairaalaan. :(

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: Su Heinä 05, 2015 11:13 pm
Kirjoittaja snake
Derrick kirjoitti:Pitäisi olla sellainen julkinen palvelu, että erityisen järeä rekka ja karski kuljettaja ajelisivat kerran kuukaudessa ennalta ilmoitetun aikataulun mukaan Utsjoelta Helsingiin, jotta halukkaat voisivat käydä täräyttämässä itsensä päin keulaa ja muut liikenteessä liikkuvat voitaisiin vapauttaa tästä riskistä.
Koitas nyt ajatella järjelläs ajatella mitä kirjoitit.
30+ ajannut täysperävaunuyhdistelmaa.

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: Su Heinä 05, 2015 11:24 pm
Kirjoittaja MAAHINE
Jostain luin (netin uutisista) tai kuulin (radiosta, yle suomesta) että ko. henkilöautonkuljettaja oli tuon bussifirman toimitusjohtaja tai joku vastaava? Toki, oon voinu käsittää jotain väärin, mutta näin ymmärsin...
Ko. bussifirma Vaasalainen, joka järjestää tilausajoja. Onnettomuusbussissa matkustaneet eläkeläiset olivat matkalla jostainpäin Pohjanmaata Helsinkiin.

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: Ma Heinä 06, 2015 12:36 am
Kirjoittaja NancyDrew
MAAHINE kirjoitti:Jostain luin (netin uutisista) tai kuulin (radiosta, yle suomesta) että ko. henkilöautonkuljettaja oli tuon bussifirman toimitusjohtaja tai joku vastaava? Toki, oon voinu käsittää jotain väärin, mutta näin ymmärsin...
Nyt tarvittaisiin vähän faktaa. :?:

Kyse ei ole ainakaan toimitusjohtajasta, koska Boris Haglundia on haastateltu Helsingin Sanomissa.

Samassa haastattelussa on muuten vähän epäselvä kohta. Siinäkin voisi nopealla vilkaisulla käsittää, että kyse on henkilöauton kuljettajasta.
Onnettomuudessa olleen linja-auton omistava liikennöitsijä Boris Haglund kertoi HS:lle, että auton kuljettaja oli yhä sunnuntaina Töölön sairaalaan teho-osastolla.

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2015 12:57 am
Kirjoittaja Mischa
Aloitusviestin linkissä henkilöauto on ilmeisesti "avattu", koska täällä http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 06019.html se näyttäisi lukijan ottamassa kuvassa olevan hieman ehjempi.

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2015 6:04 am
Kirjoittaja Rescuer
Mischa kirjoitti:Aloitusviestin linkissä henkilöauto on ilmeisesti "avattu", koska täällä http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 06019.html se näyttäisi lukijan ottamassa kuvassa olevan hieman ehjempi.
Ei tuota ole "avattu", kyllä auto molemmissa kuvissa on ihan samassa kunnossa. Tuo linkittämäsi kuva on toisesta suunnasta ja kauempaa, mutta ei sitä kovinkaan tarkkaan tarvitse katsoa että yhtäläisyydet huomaa...

Re: Karkkilan kuolonkolari 4.7.2015

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2015 8:51 pm
Kirjoittaja Mischa
Olet varmaan oikeassa Rescuer, silmäni tekevät välillä tepposia ☺

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hp ... JpIjoidCJ9