Sivu 1/3
17-vuotias tyttö siepattiin ja surmattiin Saksassa 13.8.-15
Lähetetty: Ma Elo 17, 2015 12:49 pm
Kirjoittaja VoDKa
Tälläinen otsikko osui silmään. Suhteellisen mielenkiintoinen siinä mielessä, että tytöllä on ollut koirakin mukana - olisi kuvitellut sen vähentävän sieppausintoa. Vai onko lie sitten suunniteltu enemmän ja pidempään jo tätä, niin että tiedettiin mahdollisesta koirasta ja paikka ja tilanne oli muuten vain niin sopiva, ettei haluttu enää päästää sitä lipeämään käsistä?
Iltalehti kirjoitti:17-vuotias tyttö siepattiin - miljoonien lunnasvaatimus
Maanantai 17.8.2015 klo 10.52
Sieppaajat repivät 17-vuotiaan Annelin pyörän päältä mukaansa Saksassa.
17-vuotias Anneli-niminen tyttö on ollut neljä päivää kateissa Saksassa. Yritysjohtajan tytär siepattiin torstaina Saksin osavaltiossa sijaitsevan Meissenin pikkukaupungin läheisyydestä.
Sieppaajat vaativat tytöstä peräti 1,2 miljoona euron lunnaita. Tytön hyvinvoinnista ei ole mitään merkkejä torstain jälkeen.
Annelin vanhemmat ovat halukkaita maksamaan lunnaat saadakseen tyttärensä turvallisesti kotiin.
- Anneli, me kaipaamme sinua. Olemme sinun kanssasi, vanhempien julkisuuteen lähettämässä viestissä lukee.
Viestissä pyydetään yleisöltä apua ja kerrotaan sieppaajille, että heidän vaatimuksiinsa suostutaan.
Koirakin kateissa
Anneli lähti torstaina puoli kahdeksan aikaan illalla ulos kotoa Meissenin lähettyvillä. Hänellä oli mukanaan perheen koira sekä oma polkupyöränsä.
Tyttö katosi jäljettömiin. Bildin mukaan vain Annelin polkupyörä löytyi myöhemmin maastosta. Koiran kohtalosta ei ole tietoa.
Pian katoamisen jälkeen vanhemmat saivat lunnasvaatimuksen.
Anneli on 172 senttimetriä pitkä ja hoikka, ja hänellä on ruskeat pitkät hiukset. Kadotessaan hänellä oli yllään vaalea paita, jossa on ohuita sinisiä raitoja, sekä siniharmaat, lyhyet farkut.
Saksalaismedia on ollut tietoinen sieppauksesta, mutta pidättäytynyt julkistamasta tietoa aiemmin tytön turvallisuuden takaamiseksi. Nyt Saksan poliisi kuitenkin pyytää yleisöltä apua Annelin löytymiseksi.
Lähteet: Bild, Süddeutsche Zeitung
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201508 ... 4_ul.shtml
Henkilökohtaisesti en usko että kumpikaan on elossa, koira tai tyttökään. 17-vuotias on kuitenkin jo niin vanha, että osaa tehdä tarkkojakin havaintoja. Toisin olisi ehkä jos siepattu olisi lähinnä 17 kuukautta tai alle 5-vuotias. Tulee mieleen itseasiassa
Lindberghin tapaus jotenkin, vaikka kuvio onkin eri. Siinäkään ei saatu lapsesta mitään elonmerkkiä, rahaa maksettiin ja lopputuloksena oli kuollut taapero maksusta huolimatta.
Otsikkoa tarkennettu
-NILS-
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ma Elo 17, 2015 4:19 pm
Kirjoittaja Destiny
Minkähänlaisesta koirasta on ollut kyse, isosta vai pienestä? Pikkupuudelista tuskin mitää vaaraa ole ja estettä sieppaamiselle. Koira tuskin ainakaan elossa, enkä usko, että tyttökään.
Lunnaita ei ole vielä kuitenkaan maksettu?
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ma Elo 17, 2015 6:03 pm
Kirjoittaja hipsulainen
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201508 ... 6_ul.shtml
Saksassa siepatun Annelin, 17, koira löytyi
Maanantai 17.8.2015 klo 15.57
Poliisit etsivät kuumeisesti Saksassa kidnapattua tyttöä.
Kadonneen saksalaistytön kohtalosta ei vielä ole tietoa. Yritysjohtajan tytär
Anneli siepattiin torstaina hänen lähdettyään puoli kahdeksan aikaan illalla polkupyöränsä ja koiransa kanssa lenkille lähellä Meissenin pikkukaupunkia Saksin osavaltiossa.
Tytön kadottua jäljettömiin sieppaajat ilmoittivat 1,2 miljoonan euron lunnasvaatimuksensa.
Saksan poliisi julkaisi sunnuntai-iltana Annelin valokuvan ja tuntomerkit. Maanantaina poliisi ilmoitti, että tytön koira on löytynyt. Koira löytyi Bild-lehden mukaan elossa läheltä Annelin katoamispaikkaa. Polkupyörä on myös löytynyt.
Annelin vanhemmat ovat julkaisseet kirjeen, jossa sanovat sieppaajille suostuvansa näiden vaatimuksiin.
Poliisi teki viime yönä ja tänä aamuna etsintöjä autiolla maatilalla Klipphausenissa, noin 11 kilometrin päässä Meissenista.
Anneli, 17, katosi jäljettömiin torstai-iltana. (POLIZEI SACHSEN)
NINA DALE
[email protected]
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ma Elo 17, 2015 6:10 pm
Kirjoittaja NoKillingPls
Todnäk. siepannu itte ittensä. Hyvin yleistä.
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ma Elo 17, 2015 6:11 pm
Kirjoittaja VoDKa
Yllättävää sinällänsä että ainakin koira on elossa, mutta toisaalta, eipähän se koira tosiaan varmasti kauheasti sieppaajien tuntomerkkejä kerro.
Tuli mieleen sellainenkin skenaario jossa tyttö on joutunut normaalimman rikoksen uhriksi: Raiskaus, joka on edennyt tappoon tarkoituksella tai vahingossa. Rikosta on sitten yritetty naamioida aivan toisenlaiseksi, jotta jäisi vaikutelma että tyttö on elossa ja tutkintalinjat harhautuisivat pahemman kerran.
Tai sitten sieppaus on todellinen ja kun tapaus onkin saanut julkisuutta - sieppaajat kuvitelleet ehkä pääsevänsä pienemmällä huomiolla - ovat he säikähtäneet ja tyttö on tapettu.
Onhan noita tietysti aina silloin tällöin kun siepatut oikeasti lunnaiden jälkeen pääsevät hengissä takaisin, mutta kovin yleistä se ei taida enää nykyisellään olla.
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ma Elo 17, 2015 6:15 pm
Kirjoittaja NoKillingPls
VoDKa kirjoitti:
Tuli mieleen sellainenkin skenaario jossa tyttö on joutunut normaalimman rikoksen uhriksi: Raiskaus, joka on edennyt tappoon tarkoituksella tai vahingossa. Rikosta on sitten yritetty naamioida aivan toisenlaiseksi, jotta jäisi vaikutelma että tyttö on elossa ja tutkintalinjat harhautuisivat pahemman kerran.
Saksa kun on kyseessä niin paskaneekerit todnäk. asialla, että noin munimutkaiseen ajatteluun ne eivät kykene.
Veikkaisin itsesieppausta tähän.
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ma Elo 17, 2015 6:33 pm
Kirjoittaja Pula-aho
Eiköhän tuo ole ihan siepattu rahan vuoksi, ei mikään pieni firma Annelin vanhemmilla, kun 1,2 miljoonaa on luvattu jo maksaa sieppaajille. Koira on todennäköisesti chihuauhuau, tai kultainen noutaja tms.
Onneksi ainakaan koiralle ei ole käynyt mitään vaan hänet on löytynyt.
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ma Elo 17, 2015 6:39 pm
Kirjoittaja Destiny
Koira elossa, hyvä hänelle. Koiran tappaminen olisi kyllä ollut huono veto mahdollisilta kidnappaajilta, nykyään kun nuo Mustit ja Muffet ovat monen silmissä jopa ihmisiä arvokkaampia.
Olisiko tyttö itse voinut lavastaa kidnappauksen, jospa hän on vaikka karannut jonkun (vanhemmille epämieluisan ja persaukisen) poikaystävän kanssa.
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ma Elo 17, 2015 6:45 pm
Kirjoittaja Pula-aho
Destiny kirjoitti:Koira elossa, hyvä hänelle. Koiran tappaminen olisi kyllä ollut huono veto mahdollisilta kidnappaajilta, nykyään kun nuo Mustit ja Muffet ovat monen silmissä jopa ihmisiä arvokkaampia.
Olisiko tyttö itse voinut lavastaa kidnappauksen, jospa hän on vaikka karannut jonkun (vanhemmille epämieluisan ja persaukisen) poikaystävän kanssa.
En usko, kun tyttö on revitty pyörän päältä autoon. Jos olisi lavastettu olisi varmaankin helpompaa vaan kadota ja vaatia lunnaita. Luultavasti koiraakaan ei päästäisi irti, tai enhän minä tiedä millainen eläintenvihaaja pikku-Anneli on.
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ti Elo 18, 2015 10:07 am
Kirjoittaja kat
Kansainvälisessä mediassa on viestejä että eilen on löytynyt ruumis Saksenista maatilalta ja sen epäillään kuuluvan Annelille. Kaksi miestä pidätetty.
En ehdi nyt kääntämään, linkki hollanninkieliselle sivulle:
http://www.hln.be/hln/nl/960/Buitenland ... neli.dhtml
Ja vielä saksaksi:
http://www.sueddeutsche.de/panorama/sac ... -1.2611511
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ti Elo 18, 2015 10:55 am
Kirjoittaja hipsulainen
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201508 ... 7_ul.shtml
Nuoren naisen ruumis löytyi Saksassa - onko hän siepattu Anneli?
Tiistai 18.8.2015 klo 10.26
Poliisit tekivät ruumislöydön Klipphausenissa lähellä Dresdeniä. Kaksi miestä on pidätetty.
- Rikospoliisin tutkijat ovat maanantai-iltana pihamaan tutkinnassa löytäneet nuoren naisen ruumiin. Henkilön identiteetti ei ole vielä aukottomasti selvillä, poliisin tiedottaja Thomas Knaup sanoi varhain tiistaiaamuna.
Poliisi uskoo kuitenkin, että kyseessä on torstaina Saksin osavaltiossa siepattu 17-vuotias Anneli-niminen tyttö, varakkaan yritysjohtajan tytär. Anneli kidnapattiin hänen ollessaan iltalenkillä koiran ja polkupyörän kanssa. Pian sieppauksen jälkeen vanhemmat saivat 1,2 miljoonan euron lunnasvaatimuksen.
Tytön polkupyörä löytyi myöhemmin, ja myös koira löydettiin elossa. Vanhemmat julkaisivat tiedotteen, jossa he sanoivat suostuvansa sieppaajien vaatimuksiin.
Kaksi epäiltyä
Tiistaiaamuna vanhempien suurin pelko muuttui todeksi. Ruumis löytyi vain muutaman kilometrin päästä paikasta, jossa Anneli siepattiin.
- Tällä hetkellä lähdemme siitä, että ruumis on 17-vuotias Anneli, Knaup totesi.
Poliisi on ottanut kiinni kaksi miestä. Toinen heistä on Bild-lehden tietojen mukaan 39-vuotias työtön kokki ja toinen 61-vuotias jalometallikauppias. Toinen miehistä kertoi poliisikuulusteluissa ruumiin sijaintipaikan.
Miehistä nuorempi on sukua henkilölle, jonka autiota maatilaa poliisi tutki vainukoirien ja lämpökameroiden avulla maanantaina Klipphausenissa. Pelto, josta ruumis löytyi, sijaitsee aivan maatilan vieressä.
Lähde: Bild
NINA DALE
[email protected]
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ti Elo 18, 2015 4:49 pm
Kirjoittaja Permit_Denied
Tuollaisille tyttöjä rahasta tappaville psykopaateille pitäisi olla kuolemantuomio olemassa.
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ti Elo 18, 2015 5:35 pm
Kirjoittaja Pula-aho
Permit_Denied kirjoitti:Tuollaisille tyttöjä rahasta tappaville psykopaateille pitäisi olla kuolemantuomio olemassa.
Kaikki murhaajat ja tappajat voitaisiin teloittaa julkisesti paikkakunnalla, jossa teko tapahtui. Ei toisen hengen riistänyttä tarvitsisi silitellä päähän ja päästää linnakoulutuksen jälkeen ensikertalaisena 4v päästä vapauteen aiheuttamaan lisää kärsimystä ja mahdollisia uhreja.
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ti Elo 18, 2015 8:33 pm
Kirjoittaja ktaina
Saksassa kadonneen Anneli-Marien kohtalo selvisi: Poliisi löysi 17-vuotiaan ruumiin
Dresdenin alueen poliisipäällikkö Dieter Kroll kertoi surullisia uutisia tiistaina.
Dresdenin alueen poliisipäällikkö Dieter Kroll kertoi surullisia uutisia tiistaina. (KUVA: ARNO BURGI)
Julkaistu: 18.8. 20:19
SAKSA Poliisi kertoi tiistaina, että viime viikosta jatkunut etsintä päättyi tragediaan, kun 17-vuotiaan tytön ruumis löytyi läheltä Dresdeniä.
Saksaa laajasti järkyttänyt nuoren tytön katoaminen sai traagisen käänteen tiistaina, kun poliisi vahvisti, että tyttö löytyi kuolleena.
Uutistoimisto Reutersin mukaan tyttö on Anneli-Marie R:ksi nimitetty, varakkaan saksalaisen yritysjohtajan tytär. Tytön ruumis löytyi hylätyltä maatilalta.
Tyttö nähtiin viimeisen kerran viime torstaina, kun hän lähti ulkoiluttamaan perheen koiraa lähellä perheen kotia. Tytön isä sai myöhemmin puhelun, jossa häntä vaadittiin maksamaan 1,2 miljoonan euron lunnaat tytön vapauttamiseksi. Isä kuuli puhelun taustalla tyttärensä huutavan, poliisi kertoi Reutersille.
Tytön isä oli löytänyt perheen koiran ja tytön polkupyörän etsiessään tytärtä.
– Kaikki toivomme ja rukouksemme valuivat hukkaan, poliisipäällikkö Dieter Kroll sanoi tiedotustilaisuudessa, joka lähetettiin televisiossa.
Poliisi kertoi pidättäneensä kaksi miestä epäiltyinä murhasta. Miehet ovat iältään 39- ja 61-vuotiaita.
Poliisi eristi maatila-alueen Lampersdorfissa lähellä Dresdeniä alkuviikolla.
Poliisi eristi maatila-alueen Lampersdorfissa lähellä Dresdeniä alkuviikolla. (KUVA: ARNO BURGI)
Poliisi tutki Bild-lehden mukaan hylättyä maatilaa jo maanantaina. Lehden tietojen mukaan toinen miehistä olisi paljastanut paikan poliisille.
Poliisi mukaan miesten jäljille päästiin useiden kymmenien vihjeiden perusteella. Poliisi ei tässä vaiheessa kerro tutkinnasta tarkemmin, sillä se on vasta alussa, Bild-lehti kertoi tiistaina
Re: Sieppaajat veivät 17-vuotiaan Saksassa 13.8.2015
Lähetetty: Ti Elo 18, 2015 9:58 pm
Kirjoittaja ihka
Mutta vanhemmathan sanoivat että maksavat lunnaat.
Silti piti tappaa ja raiskaa tyttö ??