Sivu 1/2

19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: Ti Syys 01, 2015 3:49 pm
Kirjoittaja Auskinen
Nainen kuljetettiin sairaalaan hoidettavaksi.
Itä-Uudenmaan poliisi sai tiistaina aamuyöllä noin kello kolme tehtävän Hyvinkäälle Uudenmaankadulle Kirjavatolpan kaupunginosaan, jossa ilmoituksen mukaan oli ammuttu.

Paikan päällä selvisi, että 19-vuotiasta naista oli ammuttu ja epäilty tekijä oli poistunut paikalta. Nainen kuljetettiin sairaalaan hoidettavaksi. Poliisi on ottanut kiinni tekoon epäiltyjä henkilöitä. Poliisi tiedottaa asiasta lisää myöhemmin iltapäivällä.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 87608.html

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: Pe Syys 04, 2015 4:44 pm
Kirjoittaja Matteus
Piripäiden välienselvittely? Ihme kun ei aiheesta ole minkäänlaista keskustelua täällä...

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: Pe Syys 04, 2015 10:16 pm
Kirjoittaja Kalla
Tiedä häntä, viimeinen viesti uhrilta Facebookissa oli kyllä aikamoinen ennustus....

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: La Syys 05, 2015 12:17 am
Kirjoittaja Destiny
Kalla kirjoitti:Tiedä häntä, viimeinen viesti uhrilta Facebookissa oli kyllä aikamoinen ennustus....
Avaudupa, niin saadaan ehkä keskustelua aikaiseksi.

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: La Syys 05, 2015 5:06 am
Kirjoittaja JackSparrow
Kalla kirjoitti:Tiedä häntä, viimeinen viesti uhrilta Facebookissa oli kyllä aikamoinen ennustus....
Niin, mikäli tiedät asiasta tarkemmin, kerro toki meille muillekin.

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: La Syys 05, 2015 8:42 am
Kirjoittaja Kalla
Olisiko nuo jonkun laulun sanat 27.8. päivitetty...
"I need a doctor, call me a doctor
I need a doctor, doctor to bring me back to life"

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: La Syys 05, 2015 1:29 pm
Kirjoittaja ns_
Kalla kirjoitti:Olisiko nuo jonkun laulun sanat 27.8. päivitetty...
"I need a doctor, call me a doctor
I need a doctor, doctor to bring me back to life"
Dr. Dre ft. Eminem Skylar Grey - I Need A Doctor on kyseinen kappale.

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: La Syys 05, 2015 7:54 pm
Kirjoittaja ihmetellyt
Tekijä M M leikki jo pitkään lännenlokaria esitellen pyssyjään teinien keskuudessa. Uhri on useamman vuoden liikkunut ja seurustellut Hyvinkäällä porukassa missä päihteet maistuu.. Tehtaillaan asunto ryöstöjä yleensä tuttujen ja kavereiden lähinnä nuoriin kohdistuneet nämä ryöstöt , puukotukset, pahoinpitelyt. Ihmetellyt pitkään surkeita tuomioita vaikka sikäläistä käytöstä pitkään. Istutaan kuukausi pari ja taas sama rumpa. Inhottavaksi tekee tämän se että uhrit ovat yleensä nuoria tai muuten hitaalla kulkevia. Kimpassa yhden päälle yleensä väijytään yksinolojaa josta ei ole puolustamaan itseään tai omaisuuttaan. Toivottavasti nämä nätit tytöt älyävät vaihtaa kaveripiiriään ja huomaisivat miten nolossa porukassa ovat. Uhri S K

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: Su Syys 06, 2015 2:08 am
Kirjoittaja TeePee
En halua tekijää puolustella, mutta ei ole helppoa hänenkään elämä ollut.
Päälle parikymppisestä eteenpäin ei ole kaverilla ollut yhtään ketään omaisia, ei vanhempia, ei serkkuja, tätejä, enoja ei mitään.
Siihen päälle kun lisätään luonne, joka on kaikkien vietävissä...soppa on valmis.
Jossain vaiheessa eli ihan normi elämää ja perusti perheen lapsen kera ym.
Ja tosiaan kaverilla ennestään tapon yritys, mutta ei siinä millään porukalla oltu, vaan 1-2 vastaan.
Ja uhreillakin oli kyllä ihan "meriittejä" ei siis ollut mitään hitaalla kulkevia, päin vastoin (kts.amfetamiini)
Korostan vielä siis, että en todellakaan ole millään tavalla hänen puolella, kunhan nyt faktat faktoina vaan.

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: Su Syys 06, 2015 10:06 am
Kirjoittaja ihmetellyt
Ihan oikein teepee kirjoitit ja ymmärsin pointin. Itse kirjoitin huolimattomasti ja lähinnä tarkoitin uhrin ystäväpiiriä joka on saanut mellestää monta vuotta törkeällä tavalla ja uhreina usein alaikäisiä tai muuten heikompia täysi ikäisiä. Jos oikein olen ymmärtänyt tekijä on hiljan vapautunut eikä ole tässä remmissä kauan ollut. Harmi että aineet sekoittavat monen päät ja luullaan että ollaan kuninkaita.. Todellisuuden raja kadotettu aikaan sitten. Voin sanoa että tiedän todella tämän porukan todella ala arvoisista teoista.. Jos eletään isojen poikien maailmassa ja aineisiin pitää saada rahaa niin ei sitä tarvitse tuttujen asuntoja ryöstellä. Tai aina vaan samoja henkilöitä piestä ja putsata. Eli tekijä tosiaan ei ole kauan pyörinyt tuon ongelmapesäke porukan kanssa. Toivon että jokainen uhri ja tekijät löytää polun pois tuosta älyttömyydestä ja katsoisivat peiliin vastuun ottamalla mitä ovat toisille tehneet. Peace !!

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: Su Syys 06, 2015 11:21 pm
Kirjoittaja Kaahari
Pankaahan nimiä kun kerran tietoa on.

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: Pe Syys 11, 2015 8:53 am
Kirjoittaja Auskinen
Vantaan käräjäoikeus vangitsi perjantaina miehen, jota epäillään 19-vuotiaan naisen ampumisesta Hyvinkäällä. Miestä epäillään todennäköisin syin tapon yrityksestä.

Ampumistapaus sattui Hyvinkäällä tiistaina. Vangittu 37-vuotias mies on myöntänyt käyttäneensä asetta.

Naista ammuttiin Kirjavantolpan kaupunginosassa noin kolmen aikaan aamuyöllä. Epäilty ja uhri tuntevat toisensa. Teon motiivi ei ollut poliisin tiedossa ainakaan ampumatapauksen jälkeen.

Poliisi kertoi keskiviikkona, että naisen saamat vammat eivät olleet hengenvaarallisia.

http://www.lapinkansa.fi/kotimaa/mies-v ... pumisesta/

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: Ke Loka 19, 2016 3:09 am
Kirjoittaja Keep ur eyes open
Miksi aiheesta näin lyhyesti?
Eniten ihmetyttää tekijän M****.M lyhyt tuomio ampui uhria niskaan ja nyt jo vapaalla jalalla kulkee vajaan vuoden istuttuaan tuomiotaan riihimäellä... Ei ennen näin vähällä selvitty?! Onko tietoa uhrin suhteesta tekijään huhujen mukaan seurustelivat surullista vaan kun nuori tyttö ihastuu pahaan poikaan (tässä kyseessä jo mies) niin yleensä tulos selvä aineet kun päätä sekoittaa. Uhrin jotenkin tietäen olisi kiva saada aiheesta enemmän keskustelua vaikka onkin jo kulunut aikaa. Tuomio vaan tosiaan ihmetyttää vai onko tekijä uhannut tyttöä sairaalaan niin että ei ole uskaltanut hakea tuomiota vai mistä kyse?

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: La Loka 22, 2016 8:16 am
Kirjoittaja Alf
Onko tekijän nimeä tiedossa? Laittakaa edes yv:llä.

Re: 19-vuotiasta ammuttiin Hyvinkään Kirjavatolpalla

Lähetetty: Su Loka 30, 2016 9:33 pm
Kirjoittaja ihmetellyt
Toihan on niin tuttua että nämä saavat näin pieniä tuomioita. Uhri kävelee vielä huonosti ja tekijä huomattavasti vanhempi uhria.. samat piirit samat touhut jatkuu...