Sivu 1/1

Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Pe Helmi 12, 2016 2:30 am
Kirjoittaja Valoviikate
Tytär yritti tappaa äitinsä myrkytetyllä mutakakulla – ei ymmärtänyt tekoaan
Julkaistu: 11.2. 22:35

Vuonna 1969 syntynyt nainen syyllistyi yhteensä kymmeneen rikokseen viime vuoden maaliskuun ja toukokuun välisenä aikana.
Nainen muun muassa pahoinpiteli ja yritti tappaa äitinsä. Hän myös uhkaili alaikäistä lasta.

Vakavin rikos, eli tapon yritys tapahtui Hämeenkyrössä viime vuoden huhtikuussa. Tytär leipoi äidilleen mutakakun, jonka sisälle hän oli laittanut vahvaa lääkettä.

Tämän jälkeen tytär yritti saada äitinsä syömään kakkua. 65-vuotias äiti maistoi kakkua, mutta hän lopetti sen syömisen kesken pahan maun takia. Jos äiti olisi syönyt puolet kakusta, hänelle olisi tullut vakava myrkytystila ja hengenvaara. Jos hän olisi syönyt kakun kokonaan, olisi siitä seurannut naisen kuolema.


TYTÄR myös pahoinpiteli äitinsä yli kuukausi aiemmin.

Vuonna 1969 syntynyt nainen uhkasi myös alaikäistä lasta viime vuoden huhtikuussa oikeaa asetta muistuttavalla esineellä.

Nainen syyllistyi tapon yrityksen, pahoinpitelyn ja laittoman uhkauksen lisäksi, kahteen näpistykseen, kahteen varkauteen, kahteen moottorikulkuneuvon käyttövarkauteen ja kotirauhan rikkomiseen.


MIELENTILATUTKIMUKSEN mukaan nainen oli tekoja tehdessään kuitenkin syyntakeeton, eli hän ei ymmärtänyt tekojaan. Tämän takia nainen jätetään rangaistukseen tuomitsematta.

Nainen joutuu maksamaan kuitenkin erinäisiä korvauksia, kuten oikeudenkäyntikorvauksia, kipukorvauksia ja anastetusta omaisuudesta yhteensä vajaat 7 200 euroa.

Pirkanmaan käräjäoikeus antoi asiassa ratkaisun keskiviikkona.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 25711.html

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Pe Helmi 12, 2016 7:32 am
Kirjoittaja bettyab
Kuva

Paskapuhetta, mutta tähän nyt uskotaan. Olin nuorena mielisairaalassa miesten suljetulla osastolla töissä ja näin tapauksen jossa raivostunut potilas hyökkäsi rikkomaan päiväsalin isoja ikkunoita. Hän oli kroonikko ja diagnosoitu siis syvästi mielisairaaksi ja älykkyysosamäärä oli reilusti alle 100. Panin merkille että juuri ennen ikkunoiden rikkomista hän vetäisi villapuseronsa hihan alaspäin nyrkin suojaksi ja vasta sitten syöksyi pahantekoon.

Hänkään ei ymmärtänyt tekoaan.

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Pe Helmi 12, 2016 9:23 am
Kirjoittaja Tuomion Pasuuna
Mitä kummallista tuossa on? Jos vaikka uskoo että ikkunassa asuu paholainen niin kannattaahan se rikkoa niin ettei satuta kättään.

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Pe Helmi 12, 2016 11:57 am
Kirjoittaja Jukka Siintonen
Tästä päästäänkiin ikuisuuskysymykseen kuinka ihminen voidaan määritellä hulluksi, mieleltään epävakaaksi tms. ? kun hulluksi tekeytymällä voidaan vältellä kovempaa tuomiota. Ja monen sekavuustila mielisairaalassakin ei johdu mistään muusta kuin äärimmäisen vahvoista lääkityksistä. Pistävät varmasti täysin mieleltään terveeksi diagnosoidunkin sekavaksi :roll:

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Pe Helmi 12, 2016 12:04 pm
Kirjoittaja Tuomion Pasuuna
Onko todisteita tapauksesta jossa olisi onnistuttu teeskentelemään syyntakeetonta?

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Pe Helmi 12, 2016 3:05 pm
Kirjoittaja aivoriihi
Kiinnostaisi tietaa minne tama ns. syyntakeeton tytar kotiutuu? Toivottavasti tarvittava laitos loytyy ja ulospaasyn mahdollisuus on nolla.

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Pe Helmi 12, 2016 4:52 pm
Kirjoittaja Teacher.Jill
Hieman asiasta tietävänä voin kertoa että ellei omista kunnon myrkkyviinoja taikka kemikaaleja on myrkyttäminen aika vaikeaa ja loppujenlopuksi tehotonta siihen tarvittavan kestonsa takia. Esim. konvehteja, liköörikaramellejä yms. on turha myrkyttää koska niihin mahtuu hyvin vähän ainetta jotta se olisi tehokasta.

Mitä syyntakeettomuuteen tulee niin sanoisin että myrkyttäminen on harkittu ja suuniteltu teko. Mutta koska en lakia tunne voin vain tuoda esille oman näkemykseni asiasta.

Itse ainakin tiesin mitä tein.

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Pe Helmi 12, 2016 5:10 pm
Kirjoittaja CharlesBronson
Teacher.Jill kirjoitti:Hieman asiasta tietävänä voin kertoa että ellei omista kunnon myrkkyviinoja taikka kemikaaleja on myrkyttäminen aika vaikeaa ja loppujenlopuksi tehotonta siihen tarvittavan kestonsa takia. Esim. konvehteja, liköörikaramellejä yms. on turha myrkyttää koska niihin mahtuu hyvin vähän ainetta jotta se olisi tehokasta.

Mitä syyntakeettomuuteen tulee niin sanoisin että myrkyttäminen on harkittu ja suuniteltu teko. Mutta koska en lakia tunne voin vain tuoda esille oman näkemykseni asiasta.

Itse ainakin tiesin mitä tein.
Asiasta tietämättömyys paistaa tekstisi läpi, aivan kuten massiivinen penis työntyy brutaalisella voimalla immenkalvon läpi.

Sopivaa myrkkyä ei tarvita kovinkaan suurta määrää aiheuttamaan kuoleman.

Ainoa ongelma on se, että se myrkky havaitaan ruumiinavauksessa.

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Pe Helmi 12, 2016 5:16 pm
Kirjoittaja Kaito Kid
Tuomion Pasuuna kirjoitti:Onko todisteita tapauksesta jossa olisi onnistuttu teeskentelemään syyntakeetonta?
Ja miksi kukaan edes haluaisi teeskennellä syyntakeetonta, eli esittää hullua? Vankilatuomion sijaan edessä siintäisi määrittelemättömän pituinen komennus vankimielisairaalaan tai muuhun pakkohoitolaitokseen, ja niiden ovet avautuvat huomattavasti kitsaammin kuin vankilan.

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: La Helmi 13, 2016 3:46 pm
Kirjoittaja CharlesBronson
Kaito Kid kirjoitti: Ja miksi kukaan edes haluaisi teeskennellä syyntakeetonta, eli esittää hullua?
Rahankäyttö ei ole vahvinta osaamistasi?
Ymmärrätkö, kuinka kalliita mömmöt ovat vankilassa?
Hullujen huoneelle saa täysin samat laillisesti ja ilmaiseksi.

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: La Helmi 13, 2016 10:23 pm
Kirjoittaja Nuori Sherlock
Väittäkää nyt vielä että ihminen on selvästi ajatteleva,rationaalisesti toimiva tässä tapauksessa?? Ei ole,kyllä tämä tapaus toivoisi viettävän Niuvassa loppuelämän.

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Su Helmi 14, 2016 9:25 am
Kirjoittaja Jukka Siintonen
Tuomion Pasuuna kirjoitti:Onko todisteita tapauksesta jossa olisi onnistuttu teeskentelemään syyntakeetonta?
Onhan noita, enemmän tai vähemmän jokaista hullujenhuonetta kohden.

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Ma Helmi 15, 2016 9:29 am
Kirjoittaja Tuomion Pasuuna
Luetteletko muutamia tapauksia Suomesta?

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Pe Helmi 19, 2016 6:31 am
Kirjoittaja Thelea
Minäkin odottelen noita tapauksia, varsinkin kuin Hannu Lauerman mukaan:
Hullun näytteleminen ei onnistu

Voiko tutkittava huijata lääkäriä - näytellä hullua?

- Sitä voi tietysti aina yrittää, mutta Suomessa se ei näytä kertaakaan onnistuneen. Siitä on luotettava tieto sen vuoksi, että sairaalahoitoon joutuneista kukaan ei ole ihmeparantunut nopeasti.
Samasta jutusta:
Syyntakeettomuusdiagnoosia ei yleensä toivota, koska se on kova diagnoosi. Syyntakeettomuuden seurauksena ihminen määrätään tahdosta riippumattomaan hoitoon rajaamattomaksi ajaksi. Silloin edessä voi olla ihan oikea, todellinen elinkautinen.
Lähde: http://yle.fi/uutiset/mielentilatutkimu ... et/5657753

Mielentilatutkimuksia koskevassa keskustelussa Mariacka (http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... 99#p322384) oli lainannut Poliisi-tv:n haastattelua, jossa Lauermaa haastatellaan. Siitä pätkä:
Mielentilatutkimuksessa on erittäin vaikea huijata. Mielisairauden oireiden teeskentely ympäri vuorokauden – sopivan tasoisena ei ole helppoa.

- Jos hän vaikuttaa sangen hilpeältä pelatessaan biljardia, mutta ottaa murheellisen ilmeen nähdessään lääkärin, niin voimme tehdä joitain johtopäätöksiä.

Voiko ihminen tulla hulluksi niin, että teeskentelee onnistuneesti mielentilatutkimuksessa mielisairasta? Lauerman mukaan näin ei voi käydä. On olemassa mielisairaita henkilöitä, jotka eivät ymmärrä olevansa mielisairaita. He eivät ymmärrä esimerkiksi, että heidän kokemansa vainoharhaluulot ovat sairauden oire, vaan he pitävät itseään todella vainottuina.

- He tapaavat kertoa muille mielentilatutkittaville tarinaa, että he vain teeskentelivät. Heidän sairautensa saattaa joissakin tapauksissa olla kehittynyt päällenäkyväksi. Tällaisessa tilanteessa tämän kaltainen kertomus tuntuu varsin järkyttävältä ja todelta.

Sairauden oireiden peittely onkin yleisempää kuin se, että yritettäisiin teeskennellä sairasta. Syyntakeettomaksi todettu joutuu pakkohoitoon, jonka kesto on ennalta määräämätön. Psykiatrisesta vankisairaalasta ei pääse lomallekaan.
Boldaus minun.

Samassa keskustelussa nimimerkki specialhousingunit (http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... 99#p325854) muistelee (silloisen) Niuvan johtavan lääkärin kertoneen seuraavaa:
mielentilatutkimuksissa huijaamista yritettiin ennen useammin kuin nykyisin. Ennen ns "vartti hullu" oli täyttä ymmärrystä vailla oleva ja sai vankilatuomion, mutta tuomiosta leikattiin reippaasti pois.Vankien keskuudessakin asiasta ei ollut mitään haittaa.
Nykyisin vangit vierastavat, jos papereihin tulee merkintä aleentuneesti syyntakeinen ( vai mikä se oikea nykyisin on ) joten haluavat enemmän esittää olevansa "terveitä", kun tuomiostakaan ei niin paljon leikata kuin ennen ja vangit ei halua "vartti hullun" mainetta.
Huijaamista yrittävät kumminkin huomataan, sillä mielentilatutkimus on nykyisellään 24/7 ja kukaan ei jatkuvaan voi näytellä.
Summa summarum: Syyntakeettomuuden teeskentely ei tule menemään läpi, eikä vangit pidä sitä edes järkevänä. Eikä heitä myöskään Suomen laitoksissa siten voi olla.

Re: Syyntakeeton tytär yritti myrkyttää äitinsä mutakakulla

Lähetetty: Pe Helmi 19, 2016 3:05 pm
Kirjoittaja burned
Lehden mukaan 48 kpl 50 mg Levozin -lääkettä olisi sisältänyt kakku.