Viidesluokkalainen tyttö yritti myrkyttää luokkakaverinsa
Lähetetty: Su Touko 29, 2016 1:43 pm
http://m.iltalehti.fi/ulkomaat/20160528 ... 8_ul.shtmlViidesluokkalainen tyttö yritti myrkyttää luokkakaverinsa - poliisi löysi tappolistan
Eilen klo 22:34
Viidesluokkalaisen tytön epäillään yrittäneen myrkyttää luokkakaverinsa Yhdysvalloissa.
Tapaus sattui alakoulussa 13. toukokuuta Tampa Bayssa Yhdysvalloissa. Paikallinen uutissivusto 10News WTSP kertoo, että tyttö oli laittanut koulussa luokkakaverinsa juomaveteen valkaisuainetta.
Koulun oppilas kertoo uutissivustolle, että tytöllä olisi ollut tappolista kirjoitettuna. Myös hänen nimensä oli listalla.
- Peruskoulussa lapset eivät aina ymmärrä tekojensa seurauksia, pojan isä Omar Vazquez sanoo.
Poliisin mukaan yksi oppilas oli kertonut opettajalle, että hänen vetensä maistuu pahalle. Opettaja ei tajunnut vaaraa, koska vesi oli pullotettua ja käski oppilaan vain heittää vetensä menemään. Oppilas ei sairastunut vedestä.
Päiviä myöhemmin toinen koululainen paljasti, että vedessä oli ollut valkaisuainetta. Koulusta otettiin heti yhteyttä poliisiin ja vanhempiin.
Poliisin mukaan tyttö oli uhannut vahingoittaa muita oppilaita. Tutkimukset ovat vielä kesken.
Tyttö on erotettu koulusta. Pahimmassa tapauksessa häntä voi uhata syyte henkirikoksen suunnittelusta ja taponyrityksestä.
Lähde: Wtsp.com
TEIJA LASSI
[email protected]
Uusi tulokas minfolla aiemmin käsiteltyyn aihepiiriin; Seinäjoen nuori myrkyttäjätär, brittiläinen snapchat-kaksikko, mitä niitä muita vielä oli. Minulla ei kuitenkaan ole tilastoja siitä, että näitä olisi sen enempää kuin aiemminkaan.
Lähdeartikkelissa ei ole pahemmin mitään, mitä ei olisi Iltiksessä tullut ilmi; ei mitään tietoja mahdollisesta kiusaamisesta tai perhetaustoista. Suomessahan 5. luokalle mennään sinä vuonna, kun täyttää tai on täyttänyt 11 (ellei ole tullut luokalle jäämisiä, tms.), Yhdysvalloissa samoihin aikoihin, ehkä vuoden aikaisemmin?