Nuori nainen kuristi nukkuvaa miestä kahdesti - ei tehonnut
Lähetetty: Su Loka 02, 2016 7:24 pm
Kannattaisiko seuraavalla kerralla huutaa, eikä kuristaa? Toimisi vähintään yhtä hyvin, mutta ei tarttis lusia.
1.10.2016 - 20.45 PUHEENAIHE
Nuori nainen yritti kuristaa nukkuvan miesystävänsä vyöllä – "Se oli jokinlainen avunhuuto"
Oikeuden mukaan oli lähinnä sattuma, että mies jäi henkiin.
Miesystäväänsä vyöllä kuristaneen naisen tuomio tapon yrityksestä pysyi voimassa Helsingin hovioikeudessa.
Tuusulan käräjäoikeus tuomitsi 26-vuotiaan naisen tapon yrityksestä 3 vuodeksi 6 kuukaudeksi vankeuteen viime joulukuussa. Hovioikeus ei muuttanut naisen tuomiota.
Oikeuden mukaan oli lähinnä sattumaa, ettei nainen onnistunut kuristamaan miestä kuoliaaksi Keravalla viime vuoden maaliskuussa.
Rikoksen tapahtuma-aikaan pariskunta seurusteli.
Mies ei esittänyt oikeudessa mitään vaatimuksia naista kohtaan.
Nainen ei osannut selittää, miksi hän alkoi kuristaa miesystäväänsä, mutta hän arveli teon olleen jonkinlainen avunhuuto.
Hän kertoi olleensa ahdistunut maksamattomista laskuistaan ja pelännyt miehen jättävän hänet niiden takia.
Nainen kuitenkin kiisti, että hänen tarkoituksensa oli tappaa mies.
Mies oli nukkumassa, kun nainen alkoi kuristaa häntä ensin käsin ja hetken päästä keinonahkaisella vyöllä.Mies ei herännyt käsin kuristamiseen, hän vain huitaisi naisen kädet pois."
Käsin kuristamiseen mies ei herännyt. Hän vain havahtui, huitaisi naisen kädet pois kaulaltaan, kääntyi vatsalleen ja jatkoi nukkumista.
Nainen kertoi ajatelleensa silloin, että leffoissa kuristetaan vyöllä. Hän otti keinonahkaisen vyön ja kiersi sen takaapäin miehen kaulan ympärille.
Vyön päät hän veti ristiin miehen niskan taakse.
Vyöllä kuristamiseen mies heräsi kunnolla ja karusti, mutta mitä enemmän hän rimpuili sitä tiukemmin nainen kuristi.
Nainen painoi polvellaan miehen niskaa saadakseen kuristamiseen enemmän voimaa.
Mies sai ujutettua toisen kätensä vyön alla onnistuen hieman estämään kuristusta. Se oli kuitenkin niin kova, ettei hän esimerkiksi pystynyt huutamaan apua.
Oikeus piti lähinnä sattumana, ettei nainen onnistunut kuristamaan miestä kuoliaaksi.
Nainen potkaisi vahingossa seinää yrittäessään pysyä sängyllä rimpuilleen miehen päällä. Sänky siirtyi ja hän putosi sängyn ja seinän väliin, jolloin hänen otteensa vyöstä irtosi.
Mielentilatutkimuksen mukaan nainen oli tekohetkellä täydessä ymmärryksessä eli ymmärsi tekonsa.
Hän oli humalassa, mikä lääkärilausunnon mukaan hänen tapauksessaan saattoi vaikuttaa impulsiiviseen käytökseensä.
Tuomioon sisältyi myös laiton uhkaus ja rattijuopumus. Hän oli uhannut miestä keittiöveitsellä samana päivänä ennen kuristamista ja ajanut humalassa autoa.
Lähde: http://www.helsinginuutiset.fi/artikkel ... okinlainen