Sivu 1/1
Siivojan tappo Vantaalla 2006
Lähetetty: Ma Marras 19, 2007 7:39 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Moniko muistaa tapauksen?
Azerbaidžanilainen Ruhin Nasirov surmasi vuonna 1976 syntyneen venäläissyntyisen siivojan, johon hän oli tutustunut netissä, Vantaan Varistossa maaliskuussa 2006. Nasiroville vaadittiin elinkautista murhasta, mutta Vantaan käräjäoikeus päätyi tuomitsemaan hänet 10 vuodeksi vankeuteen taposta.
Nasirov väitti oikeudessa, että teossa oli kysymys itsepuolustuksesta. Nasirovin mukaan tappoa edelsi käsikähmä, jonka taustalla oli liian rajuksi yltyneet seksileikit.
Lähetetty: Ti Marras 20, 2007 6:40 am
Kirjoittaja Doctor Lecter
Ei tästä surmasta (taida) olla omaa osiota vielä aloitettu. Otaksun, että jonkun muun tapauksen yhteydessä tästä on keskusteltu.
Milloin ja miten surmaaja jäi kiinni? Miksi kumpikin oli muuttanut aikoinaan Suomeen ja millaisia seksileikkejä oli tarkoitus harrastaa? Miten uhri ja tekijä tapasivat

netissä - tiedän, mutta millä sivustolla?
Kuka muistaa/tietää ja kertoo lisää?
Re: muistan joo
Lähetetty: Ke Marras 21, 2007 3:01 pm
Kirjoittaja joey
Taisi olla siivooja töissä Myyrmäen uimahallilla.
Lähetetty: Ke Marras 21, 2007 5:30 pm
Kirjoittaja EuroJR
Koitan nyt vihdoin lähipäivinä pläräillä taas noita Aliipeja. Eiköhän siellä löydy tapauksesta...
Lähetetty: Ke Marras 21, 2007 11:12 pm
Kirjoittaja Tampereen Tyttö
Täällä sivuttiin aihetta, mutta ei isommin kuitenkaan.
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... highlight=
Lähetetty: La Marras 24, 2007 10:30 am
Kirjoittaja Surma-Slim
No niin, voisin itsekin osallistua aiheen käsittelyyn, kun kerrankin sattuu olemaan tietoa:
Nasirov ja uhri olivat tutustuneet internetin välityksellä jo aiemmin, kun uhri vielä asui Petroskoissa ja Nasirov Azerbaidzhanissa. Molemmat muuttivat sittemmin Suomeen ja kun sattumalta saivat tietää asuvansa samassa maassa ja samoilla seuduilla, sopivat tärskyt.
Naisen Varistossa sijaitsevassa vuokra-asunnossa sitten harjoitettiin kiihkeää seksiä, johon kuului sidontaa sun muuta. Humalassa ollut uhri oli innostunut vähän liikaa ja viiltänyt veitsellä Nasirovin reiteen. Tästä kimpaantuneena Nasirov oli täräyttänyt uhria nyrkillä naamaan ja tökkinyt sekä viiltänyt tätä aiemmin mainitulla veitsellä aiheuttaen mm. kaulaan 12 milliä syvän haavan. Uhri oli puolustautuakseen hakenut itselleen keittiöstä toisen veitsen, mutta saanut Nasirovin heittämän jakkaran päin näköä. Nasirov viimeisteli teon viiltelemällä uhria pään ja kaulan alueelle. Peiteltyään uhrin peitolla hän poistui asunnosta vieden mukanaan uhrin matkapuhelimen ja teossa käytetyt kaksi veistä.
Re: Siivojan tappo Vantaalla 2006
Lähetetty: Ma Huhti 08, 2013 4:06 pm
Kirjoittaja kakkosurpo
Lieköhän Nasirov vielä on Suomessa?
On se vaan hurjaa toi seksi. Selibaatilla ei olisi tullut uhria.
Re: Siivojan tappo Vantaalla 2006
Lähetetty: Ma Marras 04, 2013 7:32 pm
Kirjoittaja NancyDrew
kakkosurpo kirjoitti:Lieköhän Nasirov vielä on Suomessa?
Kaiken tietävästä Facebookista löytyy yksi Ruhin Nasirov, joka on kaiken lisäksi kotoisin Azerbaidžanista. Voisikohan olla sama tyyppi? Näyttää asuvan tällä hetkellä Lontoossa ja olevan kaikin puolin vapaa mies. Sääli.
Re: Siivojan tappo Vantaalla 2006
Lähetetty: Pe Tammi 20, 2017 10:52 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Natalian surmasta epäilty kiinni
Vantaan poliisi on saanut kiinni venäläissyntyisen siivoojan surmasta epäillyn miehen. Epäilty on poliisikuulusteluissa myöntänyt olleensa naisen asunnossa viime lauantai-iltana, mutta surmatyön hän kieltää. Miestä epäillään murhasta.
Kolmekymppinen yksin asustellut nainen löytyi surmattuna kotoaan sunnuntaina. Hänet löysi sukulainen, joka ilmoitti asiasta poliisille. Poliisi ei ole tutkinnallisiin syihin vedoten vielä kertonut verityön tekotapaa.

- sidorova.jpg (8.4 KiB) Katsottu 3177 kertaa
Uhri ja mies tutustuivat toisiinsa internetin kautta.
Murhasta epäilty on 25-vuotias azerbaidzhanilaismies, joka on tullut Suomeen viime vuoden lopulla. Hänet on nyt pidätetty.
Poliisi kaipaa yhä havaintoja erityisesti asunnolta lauantaina kello 21:n aikaan poistuneista ihmisistä. Vihjeet voi soittaa Vantaan poliisille numeroon 09-873 0259.
Ex-mies: Natalia halusi naimisiin
Vantaalla surmatun
Natalia Sidorovan entinen miesystävä, 51-vuotias espoolainen Tom, kertoo löytäneensä Natalian kolme vuotta sitten television deittisivuilta. Pariskunta vaihtoi ensin kuulumisia puhelimitse.
Tapaaminen oli ihastusta ensi silmäyksellä.
- Natalia oli hyvin iloinen ja huumorintajuinen. Se vetosi minuun.
Iso ikäero ei aluksi vaikuttanut suhteen laatuun, mutta ajan myötä se alkoi haitata. Natalia olisi halunnut lapsia, Tom ei.
- Siinä vaiheessa, kun hän alkoi puhua naimisiinmenosta ja jälkikasvusta, vedin käsijarrusta.
Tapaamiskerrat vähenivät, kunnes päättyivät lopulta kokonaan. Natalia oli Tomin mielestä ajoittain hyvin masentunut.
- Hän sanoi, ettei viihdy Suomessa. Ilmeisesti koti-ikävä vaivasi.
Uutinen Natalian kuolemasta tavoitti Tomin vasta tiistaina, kun IS soitti hänelle.
- Järkyttävä asia, sai ex-miesystävä sanotuksi.[/i]
IltaSanomat
9.3.2006
--------------------------
Natalian surma: PIDÄTYS!
Kotiinsa surmatun Natalia Sidorovan murhasta epäillään 25-vuotiasta azerbaidzhanilaista turvapaikanhakijaa. Poliisi otti uhrin nettituttavaksi osoittautuneen miehen kiinni jo tiistai-iltana Helsingin Pitäjänmäellä.
31-vuotias Natalia tutustui vasta pari viikkoa sitten internetin keskustelupalstalla Suomeen hiljattain muuttaneeseen mieheen. Poliisin mukaan uhri ehti tavata epäillyn lyhyen tuttavuuden aikana vain kahdesti. Poliisi epäilee, että toinen ja samalla viimeinen tapaamisista päättyi Natalian surmaan viime lauantaina Vantaalla.
Epäilty on myöntänyt olleensa Natalian luona lauantai-iltana mutta kiistää teon.
- Hän kertoo käyneensä siellä, mutta poistuneensa pikaisesti. Suurin piirtein kahvikupposen juonut ja sitten lähtenyt. Minähän en sitä usko, toteaa komisario Juha Juurinen Vantaan poliisista.
Poliisin mukaan mikään ei viittaa siihen, että Natalian asunnossa olisi käynyt kohtalokkaana iltana epäillyn lisäksi muita henkilöitä.
Ennen kuolemaansa Natalia oli mieheen yhteydessä puhelimitse. Seurustelusuhteeseen tuttavuus ei koskaan ehtinyt johtaa.
- He olivat pidätetyn mukaan vain ystäviä, Juurinen kertoo.
IltaSanomat
10.3.2006
-----------------------
Nettitutun taposta epäilty mielisairaalaan
Siivooja Natalia Sidorovan, 31, murhasta epäilty 25-vuotias nettituttava passitettiin eilen Vantaan poliisivankilasta vankimielisairaalaan Turkuun.
Poliisin tutkinnanjohtajan komisario Juha Juurisen mukaan mies oli psykiatrisen hoidon tarpeessa.
Azerbaidzhanilaismies on myöntänyt vain kahvitelleensa tapahtumailtana Sidorovan luona.
- Kun tapahtumia syvemmin häneltä on tiedusteltu, hän vastaa, ettei muista, Juha Juurinen kertoo.
Turvapaikanhakijamies tutustui Sidorovaan netissä. Siivoojana työskennellyt nainen surmattiin kotiinsa Vantaan Varistossa puolitoista viikkoa sitten.
IltaSanomat
14.3.2006
--------------------------------
Seksileikeissä nettituttavan surmannut vankilaan
Venäläissyntyisen siivoojan ja Azerbaidzhanista Suomeen tulleen turvapaikanhakijan nettituttavuus päättyi toisella tapaamisella henkirikokseen.
Vantaan käräjäoikeus tuomitsi maanantaina 26-vuotiaan Ruhin Nasirovin kymmeneksi vuodeksi vankeuteen taposta. Nasirov oli rikosta tehdessään syyntakeinen eli täydessä ymmärryksessä.
Vantaan kihlakunnansyyttäjä Mikko Sipilä vaati miehelle rangaistusta murhasta, mutta käräjäoikeus katsoi, ettei teko ollut erityisen raaka eikä julma.
Henkirikos paljastui maaliskuussa, kun kolmekymppinen siivooja löydettiin surmattuna kotoaan Vantaan Varistosta. Naisen löysi sukulainen, joka oli hälytetty paikalle, kun uhri ei ilmaantunut työpaikalleen.
Syyttäjän mukaan Nasirov pisti ja viilsi naista veitsellä sekä löi tätä nyrkein ja tuolilla. Uhri kuoli vammoihin. Teon jälkeen mies keräsi asunnosta mukaansa veitsiä sekä naisen matkapuhelimen ja heitti ne menemään.
Tuomittu vetosi hätävarjeluun
Mies kiisti oikeudessa syytteen murhasta. Hän myönsi syyllistyneensä hätävarjelun liioitteluna tehtyyn törkeään pahoinpitelyyn ja törkeään kuolemantuottamukseen.
Miehen mukaan nainen kutsui hänet kyseisenä päivänä asuntoonsa ja alkoi ehdotella lemmenleikkejä, jotka äityivät liian rajuiksi. Tuomittu kertoi oikeudessa, että siivooja sitoi hänen kätensä selän taakse kylpytakin vyöllä ja viilsi veitsellä reiteen.
Tästä seurasi kamppailu, jonka yhteydessä vieras löi humalassa ollutta naista nyrkillä. Miehen mukaan nainen ei tokeentunut vaan haki toisen veitsen. Tämän jälkeen mies heitti naista jakkaralla ja pyrki pois huoneistosta. Nainen sai kuitenkin taas veitsen käteensä, ja rytäkässä teräase osui häntä kaulaan.
Nasirov kertoi, että välikohtauksen jälkeen hän sitoi uhrin haavan ja ajatteli soittaa apua. Se ei kuitenkaan onnistunut, koska hänen matkapuhelimensa akku oli tyhjä eikä naisen kännykän pin-koodista ollut tietoa.
"Kertomus ei täysin uskottava"
Käräjäoikeus katsoi, että miehen kertomusta oli vaikea pitää kaikilta osin uskottavana. Todisteet muun muassa viittasivat siihen, että asunnossa oli ollut paljon enemmän väkivaltaa kuin syytetty oli kertonut.
Käräjäoikeus totesi, ettei Nasirov ollut sellaisessa tilanteessa, jossa hänellä olisi ollut oikeus käyttää hätävarjelua. Hätävarjelun liioittelukaan ei tullut kysymykseen.
Käräjäoikeus katsoi, ettei Nasirovilla ollut asuntoon mennessään ja siellä ollessaan tarkoitus tappaa naista. Itse teko oli tapahtunut verraten lyhyen ajan sisällä.
Käräjäoikeus määräsi tuomitun maksamaan uhrin molemmille vanhemmille korvausta kärsimyksestä 8 000 euroa.
Nasirov saapui Suomeen viime vuonna. Siivooja oli asunut Suomessa vuodesta 2001 lähtien.
IltaSanomat
20.11.2006 15:48, Päivitetty: 20.11.2006 17:30