Sivu 1/2

Psyykelääkebisnes

Lähetetty: To Marras 24, 2016 6:48 pm
Kirjoittaja Aps4
Oletteko miettineet kuinka kieroa peliä onkaan nk."Psykiatrinen Hoito?" . Entä kuinka suuria rahoja siinä liikkuu, kuka hyötyy? Oletteko ihmetelleet miksi psykiatriset lääkärit määräävät nykyisin lääkkeitä niin paljon, ja silti kukaan ei tunnu paranevan? Mielestäni se täyttää monessa kohtaa rikoksen tunnusmerkit, ihmisten kärsimyksellä rahastetaan! Entä jos asia onkin niin päin että ihmiset halutaan nimenomaan pitää sairaina, rahallisen voiton takia ja jotta voidaan luoda ja ylläpitää luokkaeroja yhteiskunnassa?
Kun ihminen sairastuu ja hakeutuu hoitoon häntä ei monessa mielessä edes aleta hoitamaan, vaan päinvastoin hänet usein leimataan jo alkumetreillä parantumattomasti sairaaksi! Ihmiselle tehdään siis diagnoosi, mutta psykiatrian diagnoosit eivät ole ollenkaan niin tieteellisesti perusteltuja ja todistettuja kuin yleisesti luullaan. Ne perustuvat Amerikkalaiseen DSM-tautiluokitukseen, monista diagnooseista on päätetty äänestämällä. Suurimmassa osassa tapauksista potilaasta ei löydy mitään fyysistä, biologista vikaa. Tämä jo herättää mielestäni paljon epäilyksiä! Entäpä jos ihminen oli vain hyvin herkkä, ja elämässä tapahtui rankkoja asioita, niinpä hänen mielensä järkkyi? Mutta nyt hänet on leimattu skitsofreenikoksi, tai epävakaaksi persoonallisuudeksi! Tälläinen diagnoosi on hyvin tuhoisa ihmisen identiteetille ja omanarvontunnolle, siitä tulee asia jota ihminen alkaa toistelemaan itselleen, "olen sairas, minussa on jotain pahasti vialla". Hän alkaa usein eristämään itseään muista.
Sitten päästäänkin tietysti lääkitykseen. Asiaan jota psykologit ja psykiatrit ja lääkärit ovat ensisijassa mielellään tuppaamassa ihmiselle. Puhun nyt omasta kokemuksesta! Psyykelääkkeet ovat hyvin voimakkaita ja pitkään syödessä ne tekevät terveestäkin varmasti sairaan.
Tiedän että asia ei ole näin mustavalkoinen, siinä on monta puolta. Mielenterveysalalla on paljon hyviä ihmisiä ja lääkkeistäkin on oma hyötynsä, etenkin akuuttivaiheessa. Mutta mielestäni nämä ovat vakavia kysymyksiä joita on pakko kysyä, yhä nuoremmille määrätään voimakkaita psyykelääkkeitä nykyisin!

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: To Joulu 01, 2016 12:08 am
Kirjoittaja Tuomion Pasuuna
Mistä rikoksesta tässä on kyse?

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: Pe Joulu 02, 2016 1:24 am
Kirjoittaja TiiaStiina
Pasuuna taas jäykistelee, miksei käsitteitä saisi välillä vähän venyttää?

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: Pe Joulu 02, 2016 2:03 am
Kirjoittaja TuskaistaTietoa
Tuomion Pasuuna kirjoitti:Mistä rikoksesta tässä on kyse?
Muutamia vuosia sitten lääkeyritykset harrastivat vielä sitä, että tekivät lääketestejä ja julkaisivat vain ne, joista saivat haluamansa tulokset. 20 samanlaista koetta ja vain paras julkiseksi.

En ymmärrä miksei ketää asiasta vastannutta ole syytetty asiasta (ainakaan tietääkseni). Erityisesti USA:n lainsäädäntö monien asioiden kohdalla kuulostaisi siltä, että valehtelemalla tuotteesta voi joutua herkästi ainakin joukkokanteen alle. Noin kai ei sielläkään lääkkeiden kohdalla ole, vaan maailman suurin business saa porhaltaa vapaasti moraalivapaalla kaistalla rahaa painaen.

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: Pe Joulu 02, 2016 9:48 am
Kirjoittaja Tuomion Pasuuna
Mutta mistä rikoksesta tässä nyt puhutaan ja ketä siitä epäillään?

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: Pe Joulu 02, 2016 6:38 pm
Kirjoittaja Koimies
Mielenkiintoinen aihe mutta kuuluisiko sittenkin esim. osastoon "vapaa keskustelu"?

Aps4: "Oletteko ihmetelleet miksi psykiatriset lääkärit määräävät nykyisin lääkkeitä niin paljon, ja silti kukaan ei tunnu paranevan? Mielestäni se täyttää monessa kohtaa rikoksen tunnusmerkit, ihmisten kärsimyksellä rahastetaan! Entä jos asia onkin niin päin että ihmiset halutaan nimenomaan pitää sairaina, rahallisen voiton takia ja jotta voidaan luoda ja ylläpitää luokkaeroja yhteiskunnassa?"

Osaan ihmisistä ei joku lääke tepsi, osaan ei tepsi mikään lääke, mutta jokin sähköshokkihoito voi jopa toimia sen sijaan. Sivusta tätäkin alaa seuranneena tiedän, että lääkkeitä todellakin vallan tuputetaan erityisesti julkisen terveydenhoitosektorin puolella, ja jopa jonkin tärkeän todistuksen kirjoittamisen ehdoksi voidaan asettaa lääkärivaltaisesti toteutunut lääkitys. Yksityisellä puolella psykiatrit kunnioittavat ehkä yleisesti enemmän potilaitaan. Psyykelääkkeillä voi olla runsaasti sivuvaikutuksia, osa jopa vakavia. Mielestäni niillä tulisi korkeintaan taittaa sairauden kärki, mikä sekin voi kestää parisen vuotta (ei tietysti päde vaikeisiin sairastumisiin, esim. sktisofreniaan, jossa suojalääkitystä harhojen takia tarvitaan pitkäänkin). Viimeistään heti sairauden hillitsemisen jälkeen pitäisi lähteä opettelemaan elämänhallintaa ja muuttamaan, mielellään terapeutin kanssa, sairastuttavia mekanismeja elämässä. Rikoksen merkit eivät kyllä tästä ainakaan täyty, ellei kyseessä ole esim. lääkeyhtiön petos tai jokin törkeämpi lahjonta (lääkefirmat voitelevat pääsääntöisesti kai vain "kevytrasvoin" lääkäreitä). Rahastus yhteiskunnassa on hyväksyttyä bisnestä, mutta moraalisessa mielessä se voi tuntua joskus rikolliseltakin. Johonkin suurempaan salaliittoon en tässäkään usko. Aivan yleisellä tasolla: Olin kerran nuori "vippari" ja juttelin vanhemman mielisairaanhoitajan kanssa siitä silmiinpistävästä tilanteesta, että sairaat tuntuivat kuuluvan pääasiassa köyhempään ja vähäväkisempään luokkaan. Köyhyys ja huono-osaisuus altistavat psyykkisille häiriöille. Epäilen, että jos täytyisi valita suhteellisen köyhyyden vähentämisen ja lääkehoidon lisäämisen välillä, on kai monen kohdalla aika selvää, että lääkärit osana yhteiskunnan parempiosaisten luokkaa ovat valmiita "lääkitsemään" pillerillä setelipuutoksenkin. Tuosta diagnoosivimmasta on koitunut monella aika riesa. Persoonallisuushäiriöstä ei pitäisi oikeastaan edes puhua, jos ihminen on alle 25-vuotias, koska persoonallisuus vielä muotoutuu. Sitäpaitsi tämä häiriö on mielestäni vain terve reaktio ympärillä vallinneisiin sairaisiin olosuhteisiin. Liittäisi mukaan leikkimielisesti uuden persoonallisuushäiriön: "diagnosoiva persoonallisus". Se sopii joidenkin lääkäreiden ohella ns. narsistimetsästäjiinkin.

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: Pe Joulu 02, 2016 8:07 pm
Kirjoittaja TiiaStiina
Koimies kirjoitti:Mielenkiintoinen aihe mutta kuuluisiko sittenkin esim. osastoon "vapaa keskustelu"?
Kyllä, mutta aihe on jo ollut vapaan keskustelun puolella. Täällä näyttää jo nyt tulleen parempaa pohdintaa, kiitos siitä mm. Koimiehelle. Joskus on niin että tarkoitus pyhittää keinot, se pätee tähänkin.

Ongelmahan on, että sairaat ja heikot eivät saa ääntään kuuluviin. Puolestapuhujia ei ole. Aloittaja on perustellut hyvin kantansa. Hän kirjoittaa: "On rahallisesti kannattavampaa pitää potilas sairaana, tuote myy. Oikeastaan kukaan ei lopullisesti parane, ne jotka paranevat tekevät sen hoidosta huolimatta, ei sen takia. Psykiatriset lääkärit tienaavat kirjaimellisesti miljoonia pitämällä ihmiset sairaina. Mielestäni, jos potilas ajautuu itsemurhaan hoidon takia, lääkäriä voisi syyttää kuolemantuottamuksesta."

http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... 19#p767619

Edit: Oma kosketuskohtani aiheeseen ovat havainnot psyykenlääkkeiden tuputuksesta monille henkilöille tilanteissa joissa kyse onkin loppujen lopuksi leikkaushoitoa vaativasta fyysisestä sairaudesta. Potilasta ei kuunnella vaan yritetään määrätä lääkkeitä masennukseen, vaikka mitään masennusta ei edes olisi. Sellainen herättää kysymyksiä. Jos ei herätä, missä on vika???

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: La Joulu 10, 2016 7:53 pm
Kirjoittaja Koimies
TiiaStiina: "Oma kosketuskohtani aiheeseen ovat havainnot psyykenlääkkeiden tuputuksesta monille henkilöille tilanteissa joissa kyse onkin loppujen lopuksi leikkaushoitoa vaativasta fyysisestä sairaudesta. Potilasta ei kuunnella vaan yritetään määrätä lääkkeitä masennukseen, vaikka mitään masennusta ei edes olisi. Sellainen herättää kysymyksiä. Jos ei herätä, missä on vika???"

Pahalta kuulostaa, jos leikkauksetkin ovat näin vaarassa! Psykiatrinen potilas on ehkä jopa lähtökohtaisesti leimattu kaveri perusterveydenhoidossa, ja niin moni häiriö/vika saatetaan laskea ensiksi psyykkiseksi vaivaksi. Masennuslääkkeitä kirjoittavat nopeasti tk-lääkärit, mutta psykiatrista avohoitoa voi joutua odottelemaan seudusta riippuen pitkäänkin. Samalla masennuslääkkeet voivat pahentaa joidenkin olotilaa, herkistää itsemurha-ajattelulle ja kuka ties väkivaltaisiin reaktioihin. Vähentävät ne ainakin lähes järestään myös luonnollisen tunne- ja kokemusalueen herkkyyttä, tai jokin tässä suhteessa parempi lääke voi aiheuttaa vakavia vaaroja sisäelimille. Verikoeseurantoja tarvitaan, mutta seurataanko niitä sittenkään niin tarkasti kuin pitäisi? Yhdellä ja samalla lääkeryhmällä hoidetaan "kätevästi" masennuksen ohella paniikkihäiriöitä, sosiaalisia pelkotiloja ja kai muitakin ongelmia. Loppu kuitataan usein vain bentsoilla. Miten vastataan lukuisten maahanmuuttajien/pakolaisten mielenterveysongelmiin, kun jo maassa jo asuvien hoito ei näytä olevan hanskassa, ja pyssy paukkuu tai puukko heiluu milloin missäkin? Psykiatristen potilaiden ääni on todellakin heikossa hapessa tässä yhteiskunnassamme, ellei jotain vakavaa satu, ja silloinkin huomioidaan tilanne vain hetkeksi. Onhan tämä meno moraalisessa mielessä jo kiistämättä rikollista luonteeltaan ja rikokset "järjestelmällisiä".

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: Su Joulu 11, 2016 1:38 am
Kirjoittaja Tuomion Pasuuna
Mistä rikosnimikkeestä tässä on kyse ja ketä henkilöä on syytä epäillä siitä?

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: Su Joulu 11, 2016 12:25 pm
Kirjoittaja TiiaStiina
Tuomion Pasuuna kirjoitti:Mistä rikosnimikkeestä tässä on kyse ja ketä henkilöä on syytä epäillä siitä?
En tiedä, mutta kärsimyksen aiheuttaminen suurelle joukolle ihmisiä voidaan luokitella rikokseksi ihmisyyttä vastaan. Lääkehoidon tarkoitus on juuri päinvastainen ja hoito voi olla hyvinkin onnistunutta, en väitä tuntevani alaa. Hyvillä asioilla on kuitenkin taipumus kääntyä irvikuvakseen, ja olisi suorastaan yllättävää, jos tässäkin ei olisi sellaista rinnakkaisilmiötä havaittavissa kun kerran kyse on isoista rahoista.

Heräsi kysymys, puuttuuko murha.infosta kokonaan alue "rikokset ihmisyyttä vastaan"?

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: Ma Joulu 12, 2016 12:37 am
Kirjoittaja Tuomion Pasuuna
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1 ... 039001#L11
3 § (11.4.2008/212)
Rikos ihmisyyttä vastaan

Joka osana siviiliväestöön kohdistuvaa laajamittaista tai järjestelmällistä hyökkäystä

1) surmaa tai orjuuttaa toisen, käy hänellä kauppaa tekemällä tarjouksen, ostamalla, myymällä tai vuokraamalla taikka kiduttaa häntä tai aiheuttaa hänelle muulla tavoin suurta kärsimystä tai vaikean vamman taikka vahingoittaa vakavasti hänen terveyttään taikka tuhoaa väestöä asettamalla sitä tai sen osaa hävittäviä elinehtoja tai muulla tavoin,

2) karkottaa tai pakolla siirtää alueella laillisesti oleskelevaa väestöä,

3) vangitsee toisen tai muuten riistää häneltä vapauden kansainvälisen oikeuden perustavaa laatua olevien määräysten vastaisesti taikka aiheuttaa vapautensa menettäneen tahdonvastaisen katoamisen,

4) raiskaa toisen, orjuuttaa häntä seksuaalisesti, pakottaa hänet prostituutioon, raskauteen tai sterilisaatioon taikka harjoittaa häntä vastaan muuta vastaavaa törkeää seksuaalista väkivaltaa tai

5) harjoittaa rotuerottelua taikka vainoaa tunnistettavissa olevaa ryhmää tai yhteisöä poliittisen mielipiteen, rodun, kansallisuuden, etnisen alkuperän, kulttuurin, uskonnon tai sukupuolen perusteella taikka niihin rinnastettavilla muilla perusteilla,

on tuomittava rikoksesta ihmisyyttä vastaan vankeuteen vähintään yhdeksi vuodeksi tai elinkaudeksi.

Yritys on rangaistava.
En nyt oikein näe että mikään näistä momenteista täyttyisi.

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: Ma Joulu 12, 2016 1:35 am
Kirjoittaja TiiaStiina
Minun silmiini osui myös väljempiä määritelmiä, joihin sisältyi kärsimyksen aiheuttaminen monille. En tosin käyttänyt Finlexiä.
Lainsäädännössä ei ole koskaan huomioitu kaikkea. Kissan voi silti nostaa pöydälle. Teko voi täyttää rikoksen tunnusmerkit, vaikkei siitä olisi vielä olemassa lainsäädäntöä.

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: Ma Joulu 12, 2016 3:53 am
Kirjoittaja TuskaistaTietoa
Tuomion Pasuuna kirjoitti:http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1 ... 039001#L11
3 § (11.4.2008/212)
Rikos ihmisyyttä vastaan

Joka osana siviiliväestöön kohdistuvaa laajamittaista tai järjestelmällistä hyökkäystä

1) surmaa tai orjuuttaa toisen, käy hänellä kauppaa tekemällä tarjouksen, ostamalla, myymällä tai vuokraamalla taikka kiduttaa häntä tai aiheuttaa hänelle muulla tavoin suurta kärsimystä tai vaikean vamman taikka vahingoittaa vakavasti hänen terveyttään taikka tuhoaa väestöä asettamalla sitä tai sen osaa hävittäviä elinehtoja tai muulla tavoin,

on tuomittava rikoksesta ihmisyyttä vastaan vankeuteen vähintään yhdeksi vuodeksi tai elinkaudeksi.

Yritys on rangaistava.
Mielestäni tuon osalta puhutaan joissain tapauksissa ns. rajatapauksista. Siis tietenkään mitään tuomioita ei ole vaaraa tulla, koska suuret businekset ovat lainsäädännön ulkopuolella.

Eli oletetaan tapaus, että lääkefirma myy tuotetta tietäen sen aiheuttavan vakavia osalle kuoleman aiheuttavia sivuoireita. Ja he jättävät tuon kertomatta, koska se ei olisi hyvää businesta. On tapahtunut. Ja voidaan jopa argumentoida, että tuo tapahtuu aina, myös tapauksessa että lääkkeen tehoa vakavallle sairaudelle liioitellaan vastoin yrityksen parempaa tietoa.

Eikö tällöin kyseinen lääkefirma muka tuhoa väestöä asettamalla sen osaa hävittäviä elinehtoja?

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: Ke Joulu 28, 2016 3:09 pm
Kirjoittaja tattooed fucker
Se on niin perkeleen iso bisnes,herrat kumartaa kun resepti kirjoitetaan.Siellä sun täällä on yksityisiä lekureita,ketkä kirjottaa mitä haluat.Samapa toi on heille,vaikka olisi alaikäinen.Tulihan tuota aikoinaan suunnistettua sinneppäin.Ei onneksi enää.osaan rentoutua eritavalla :) Olin tuossa vuosia sitten jalat katki ym kivaa autolla kartanlukijana.Lekuri soitti,jotta tarviitko sitä ja tätä.En tarvinnut,enkä tule tarviamaan.Vetelisin itseäni korviksille ja lujaa jos siihen paskaan olisin koskenut uudestaan.Jotkut jää nitkuille aamu kahvista,toisilla käy se paskempi tuuri.

Re: Psyykelääkebisnes

Lähetetty: Ke Joulu 28, 2016 3:15 pm
Kirjoittaja tattooed fucker
Osalle ihmisistä kyllä hyötyä.Järjenkanssa.Kyllähän tuo vit.käyrä välistä tuntuu,jotta ämpärikaupalla.Vissiin pysäytti kun hävis näkö,kroppa,sen jälestä mieli.Sydänkii stoppas hetkeks.Virheistä oppii.