Sivu 1/1

Poliisi ampui vaimonsa ja itsensä. Kokkola 2001

Lähetetty: To Marras 24, 2016 9:29 pm
Kirjoittaja Samppalainen
Poliisi kuoli am­pu­mis­vä­li­koh­tauk­ses­sa Kokkolassa

KOTIMAA 29.8.2001 11:28 ARKISTO STT

Poliisimies ampui vaimonsa ja sen jälkeen itsensä kerrostaloasunnossa Kokkolassa keskiviikon vastaisena yönä. Ammuskelussa haavottui naapurissa asuva mies.
Välikohtaus sattui aamuyöllä kello kahden aikaan vaimon asunnossa kaupungin keskustassa. Pariskunta asui erillään. Asuntoon välejä selvittämään tullut poliisi ampui vaimonsa kuoliaaksi virkarevolverillaan, minkä jälkeen hän surmasi itsensä. Naapurissa asunut mies haavottui vatsaan, ja hänet kuljetettiin hoidettavaksi Keski-Pohjanmaan keskussairaalaan.

Ampuja toimi poliisin järjestysosaston päällikkönä Kokkolassa.

Lähde: Kaleva

Paikallislehti kertoi seuraavaa, jopa murhan uhriksi joutuneen naisen nimen. Miten lie tuo poliisipäällikön ampuma "sivullinen" selvisi?

31.8.2001 KP24 | Päivitetty: 31.8.2001
Anita Wevar oli pelännyt miestään jo pitkään

Keskiviikkoa vasten yöllä Kokkolan keskustassa sattuneen kahden ihmisen kuolemaan ja yhden haavoittumiseen johtaneen tapahtuman kuuluisteluissa on selvinnyt, että toinen uhreista, Anita Wevar oli pelännyt miestään jo pitkään.

– Wevarin perheessä on ollut perheväkivaltaa, tutkinnanjohtaja, Pietarsaaren kihlakunnansyyttäjän Paavo Tyni kertoo.

Hänen mukaansa surmat tehnyt Tom Wevar oli pitänyt yhteyttä perheen kodista muualle muuttaneeseen vaimoonsa jatkuvasti.

– Teon tehnyt on ollut sairaalloisen mustasukkainen, Tyni sanoo.

Tunteja ennen murheellisia tapahtumia Anita oli kertonut pelkäävänsä, kun hän oli nähnyt entisen miehensä liikkuvan uuden kotinsa pihalla. Runsaat kaksi tuntia ennen surmia Anita oli kutsunut naapurissa asuvan miehen turvakseen.

Tutkinnanjohtaja Paavo Tyni epäilee, että Tom oli Anitan kodin pihalla liikkuessaan huomannut vieraan miehen huoneistossa ja tämä oli sysännyt Tomin murheelliseen tekoon.

– Toisen kerroksen huoneisto on sellaisessa paikassa, että pihalta näkyy sinne suoraan, Tyni kertoo. Talon pihalta on tiettävästi löytynyt myös kiikari.

Lähde: KP24

Re: Poliisi kuoli ampumavälikohtauksessa, Kokkola 2001

Lähetetty: Pe Marras 25, 2016 6:28 am
Kirjoittaja Madeline_Poel
Pitäisiköhän tuon otsikon olla paremminkin, että "poliisi aiheutti ampumavälikohtauksen Kokkolassa"...

Re: Poliisi kuoli ampumavälikohtauksessa, Kokkola 2001

Lähetetty: Pe Marras 25, 2016 9:03 am
Kirjoittaja Doctor Lecter
Poliisin epäillään ampuneen vaimonsa ja itsensä
Teon motiivina pidetään mustasukkaisuutta ja eroprosessia


ESIMIESASEMASSA OLLEEN POLIISIN EPÄILLÄÄN AMPUNEEN VAIMONSA JA ITSENSÄ KESKIVIIKON VASTAISENA YÖNÄ YKSITYISASUNNOSSA KOKKOLAN KESKUSTASSA.

Välikohtauksessa myös haavoittui vakavasti toinen kokkolalaismies. Hänellä ei ollut illalla välitöntä hengenvaaraa.

Alustavien tutkimusten mukaan teon taustalla on mustasukkaisuutta ja aviokriisi. Poliisin vaimo oli muuttanut aiemmin elokuussa pois perheen yhteisestä kodista, ja eroprosessi oli aloitettu.

Ammuskelussa kuoli Kokkolan poliisilaitoksen järjestysosaston päällikkö Tom Wevar ja hänen vaimonsa Anita Wevar. Heiltä jäi kolme alaikäistä lasta.
Verityö tehtiin vaimon uudessa asunnossa hiukan ennen kello puoli kolmea yöllä. Kulunvalvontatietojen mukaan Tom Wevar oli hakenut puoli tuntia aikaisemmin virka-aseensa Kokkolan poliisilaitokselta. Hän oli tuolloin vapaa-ajalla.

AMPUMISHETKELLÄ asunnossa oli myös poliisin vaimon ystävätär ja samassa rapussa asuva mies. Kylässä ollutta miestä ammuttiin yöllä vatsaan kahdesti. Hän hälytti paikalle ambulanssin. Poliisipartio löysi Tom ja Anita Wevarin kuolleina makuuhuoneesta. Molempia oli ammuttu kerran. Tom Wevarin revolverityyppinen virka-ase oli hänellä kädessään.
Sisään asuntoon hän oli mennyt pitkin parveketta vasten nostettuja tikapuita, jotka ovat ilmeisesti peräisin läheiseltä rakennustyömaalta. Poliisin mukaan asunnosta ei ole löytynyt jälkiä murrosta tai kamppailusta.

Tutkinnanjohtajaksi määrätty Pietarsaaren kihlakunnan syyttäjä Paavo Tyni ei pitänyt keskiviikkona tapausta täysin selvitettynä muun muassa siksi, että vatsaan haavoittunutta miestä ei ole voitu kuulustella.

Poliisin vaimon ystävätär, joka myös oli asunnossa, nukkui yöllä sikeästi unilääkityksen takia. Tynin mukaan tutkinnan lähtökohta kuitenkin on, että ampujana on Wevar.
Aviokriisi oli ollut Wevarille raskas, minkä takia hän oli ollut viime viikon sairaslomalla. Hän oli kertonut avoimesti tulevasta erosta työkavereille.

Toissa viikonloppuna yöllä pariskunta oli riidellyt Kokkolan keskustassa. Wevar oli yrittänyt ottaa vaimonsa kyytiinsä mutta epäonnistunut. Samassa yhteydessä vaimo oli saanut lieviä vammoja.

Wevar aloitti järjestysosaston päällikön viran hoidon maaliskuussa. Wevarin kollegat olivat järkyttyneitä ja yllättyneitä keskiviikkoyön tapahtumista, sillä heidän mukaansa Wevar oli hoitanut virkaansa poliisina tunnollisesti.

HS 30.8.2001

Kokkolan surmat tapahtuivat nopeasti

KOKKOLASSA KESKIVIIKON VASTAISENA YÖNÄ SATTUNEET SURMAT TAPAHTUIVAT NOPEASTI. ENNEN SURMIA EI RIIDELTY EIKÄ KÄYTY SANAHARKKAA, SILLÄ VAIMONSA ASUNTOON TUNKEUTUNUT POLIISI AMPUI VAIMONSA HETI.

Kokkolan poliisilaitoksen järjestysosaston päällikkö Tom Wevar tunkeutui tikkaiden avulla parvekkeen kautta vaimonsa Anita Wevarin asuntoon kello puoli kolme. Vaimonsa ammuttuaan poliisi ampui asunnossa ollutta miestä, joka asuu samassa rapussa. Yksi luoti osui miestä mahaan, toinen käteen ja kolmas meni ohi. Sen jälkeen poliisi ampui itsensä.
Tutkintaa johtava Pietarsaaren kihlakunnan syyttäjä Paavo Tyni kertoo, että tapahtumien nopea kulku on varmistettu haavoittuneen miehen puhuttelussa. Myös naapurit kertoivat kuulleensa peräkkäisiä laukauksia.
Surmien syy oli aviokriisi, sillä vaimo oli muttanut omaan asuntoon. Poliisi otti avioeron raskaasti. Pariskunnalta jäi kolme alaikäistä lasta.
Haavoittunut mies ei ole hengenvaarassa.

HS 1.9.2001

Tom Wevar oli 40-vuotias ja Anita Wevar 38-vuotias.
-------------------------
Ajankohta elokuusta lokakuulle 2001 oli synkkä; Elokuussa Rengossa mies ampui vaimonsa, sytytti talonsa palamaan ja ampui sen jälkeen itsensä.

Lokakuun lopulla Lappeenrannan Kaukaalla 54-vuotias simpeleläinen mies surmasi entisen naisystävänsä sekä tämän luona kyläilemässä olleen 43-vuotiaan imatralaisen naisen. Surmien jälkeen mies ampui itsensä.

Eikä vuoden 2001 viimeiset päivät menneet sen paremmin; kolarilaismies ampui tyttärensä ja tämän pojan. Surmatöiden jälkeen mies ampui itsensä. Mainittakoot, että miehen tytär oli poikansa kanssa tullut joulunviettoon isänsä luo Kokkolasta.

Re: Poliisi kuoli ampumavälikohtauksessa, Kokkola 2001

Lähetetty: Pe Marras 25, 2016 4:55 pm
Kirjoittaja Samppalainen
Madeline_Poel kirjoitti:Pitäisiköhän tuon otsikon olla paremminkin, että "poliisi aiheutti ampumavälikohtauksen Kokkolassa"...
Juu, oli lähellä että otsikko olisi ollut eri, mutta ajattelin kuitenkin pysyä sanomalehdeksi itseään kutsuvan Kalevan otsikossa. Aikamoinen kontrasti otsikossa muuten tuo Keskipohjanmaan kanssa!

Lisätään tähän vielä aikansa tuorein uutinen(jota hesari peesaili), tuon perusteella uhriksi joutunut naapurimies pelastui piällysmiäspolliisi Tom Wevarin heikon sihdin ansiosta, eikä torso-osuma ollut paha, kun päästiin noinkin nopsaa puhuttamaan:

31.8.2001 KP24 | Päivitetty: 31.8.2001
Surmia ei edeltänyt sanaharkkaa

Keskiviikkoa vasten yöllä Kokkolassa sattuneessa ampumavälikohtauksessa haavoittunut mies on kertonut poliisille, että surmia ei edeltänyt minkäänlaista sanaharkkaa kerrostaloasunnossa.

– Miehen kertomuksen mukaan surmatyöt tehnyt mies oli kivunnut huoneistoon tikapuita pitkin parvekkeen kautta. Parvekkeen ovi ei ilmeisesti ole ollut lukossa, koska mies oli päässyt suoraan huoneistoon. Sisälle tultuaan hän oli välittömästi ampunut Anitan ja sen jälkeen kolme laukausta tätä haavoittunutta miestä kohti. Yksi laukauksista oli osunut viistosti vatsaan, toinen käteen ja kolmas oli mennyt ohi. Välittömästi tämän jälkeen ampuja oli ampunut revolverin viimeisen patruunan itseensä, tutkinnanjohtaja, Pietarsaaren kihlakunnansyyttäjän Paavo Tyni kertoo.

Tynin mukaan kuuluisteluissa on käynyt ilmi, että Tom Wevar teki teot selvästi suunnitelmallisesti eli tapahtumia tutkitaan murhana ja murhan yrityksenä.

Haavoittunut kokkolalainen mies toipuu vammoistaan.

Lähde: KP24