Sivu 1/1

DJ Jaba nuhdeltiin ehtoolliseen raiskauksesta

Lähetetty: To Helmi 02, 2017 10:16 am
Kirjoittaja DemlaMinfo
UMK-karsinnoista tuttu Pää-Äijät duon DJ Jaba tuomittiin raiskauksesta

Torstai 2.2.2017 klo 09.34

Pää-Äijät duon DJ Jaba sai vuoden ja kahden kuukauden pituisen ehdollisen tuomion vappuna 2014 tapahtuneesta raiskauksesta.

Pää-Äijät duon toinen osapuoli, DJ Jaba on saanut raiskaustuomion.

Tapahtumat saivat alkunsa vuonna 2014 vappuna. Tuolloin suositun bilebändi Pää-Äijien toinen osapuoli eli DJ Jaba oli Levillä, jossa hän teki puhelintreffit uhrinsa kanssa. He olivat vanhoja tuttuja, aiemmin he olivat tavanneet samassa työpaikassa Pyhätunturilla.

Lapin käräjäoikeuden papereista selviää se, ettei heidän välillään ollut seurustelusuhdetta.

Puhelintreffit olivat johtaneen tapaamiseen aamuyön tunteina. Tuolloin he olivat päätyneet DJ Jaban asunnolle. Ennen nukahtamista he olivat suukotelleet ja halailleet, mutta uhri oli kertonut kieltäytyvänsä seksistä. Illan aikana he molemmat olivat nauttineet alkoholia.

Myöhemmin uhri oli herännyt ilman housuja. Sen jälkeen uhri oli mennyt omaan asuntoonsa, sekä tehnyt poliisille rikosilmoituksen. Myöhemmin hänelle tehtiin lääkärintarkastus.

Lapin käräjäoikeus tuomitsi DJ Jaban raiskauksesta vuoden ja kahden kuukauden pituiseen ehdolliseen tuomioon.

Tuomio ei ole lainvoimainen.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Seiska.

LEENA YLIMUTKA
[email protected]
Hetkinen, miksikäs nyt uhrin kuva ja nimi on esillä, vaikka tuomio olikin alle kahden vuoden totuusmedian linjauksien?

Re: DJ Jaba nuhdeltiin ehtoolliseen raiskauksesta

Lähetetty: To Helmi 02, 2017 2:42 pm
Kirjoittaja Tuomion Pasuuna
Siksi että kyseessä on julkisuuden henkilö.

Re: DJ Jaba nuhdeltiin ehtoolliseen raiskauksesta

Lähetetty: To Helmi 02, 2017 2:51 pm
Kirjoittaja URSA
http://www.iltalehti.fi/viihde/20170202 ... 7_vi.shtml
Pää-Äijät lopettaa - syynä raiskaustuomio

Torstai 2.2.2017 klo 10.00

Pää-Äijät -yhtye ilmoitti lopettamisuutisestaan Facebookissa.

Pää-Äijät lopettaa.
Duo ilmoitti päätöksestään Facebook-sivuillaan.
Lopettamispäätös liittyi duon toisen osapuolen saamaan raiskaustuomioon.

Pää-Äijät -duon toinen osapuoli, DJ Jaba, ilmoitti bändin Facebook-sivuilla lopettamispäätöksestä.

- Hei! Pää-Äijät lopettaa. Minulla on meneillään oikeusjuttu ja haluan selvittää sen ensin. Pää-Äijä Julmarille toivotan hyvää! Haluan kiittää kaikkia faneja jotka ovat kuunnelleet musiikkiamme ja käyneet keikoilla!, DJ Jaba kirjoittaa.

Kaikki sai alkunsa siitä, kun Lapin käräjäoikeus antoi tammikuun 20. päivänä raiskaustuomion DJ Jaballe. Jaba tuomittiin vuodeksi ja kahdeksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen.

Lisäksi hänet velvoitettiin maksamaan uhrille korvauksia kaikkiaan 3200 euroa.

Tuomio ei vielä ole lainvoimainen.

Pää-Äijät -fanit ovat ottaneet lopettamisuutisen tyrmistyneinä vastaan.
Artikkeli jatkuu ilmoituksen jälkeen

- Molemmille jätkille tsemppiä ja menestystä tulevaan, oottehan te semmosia velikultia, että aina tuloo hymy ko teitä näkkee ja aina on mukava jauhaa paskaa aitojen tyyppien kanssa. Uus sivu kääntyy varmasti ja toivon, että jos ei yhessä niin erikseen tuun joskus kuulemaan jotain tsibaleita jätkiltä, ootte parhaita.

- Hei eihän tänään oo aprillipäivä, eräs fani hämmästelee.

- Siis mitä? Nyt kyllä toivon että luin väärin, toinen faneista kirjoittaa.

Pää-Äijät -duo osallistui UMK-kisoihin vuonna 2014 biisillään Shamppanjataivas.

Duo on tuttu myös monille Levin Vinkkarin after ski -bileissä viihtyneille. Miehet ehtivät viihdyttää hiihtäjiä noin kuuden vuoden ajan ennen hajoamistaan.
Yhteenveto: Nukkuvaa hiihtäjää ei saa viihdyttää ilman hiihtäjän antamaa lupaa.

Onko toimittajat osanneet yhdistää tiedon tuomiosta ja Pää-äijien lopettamisilmoituksen?

Re: DJ Jaba nuhdeltiin ehtoolliseen raiskauksesta

Lähetetty: To Helmi 02, 2017 9:24 pm
Kirjoittaja disposal
https://www.seiska.fi/Uutiset/Raiskauks ... as/1118740
:) Raiskauksesta tuomittu UMK-tähti: Omatuntoni on puhdas!
2.2.2017 08:12

Viime vuonna Uuden Musiikin Kilpailussa nähdyn Pää-Äijät-duon toinen jäsen DJ Jaba eli Jan Baas tuomittiin raiskauksesta ehdolliseen vankeuteen.


Käräjäoikeus langetti DJ:lle ehdollista vankeutta vuoden ja kaksi kuukautta.

Seiska tavoitti Jan Baasin kommentoimaan tuomiotaan. Mies vahvisti valittavansa tuomiosta hovioikeuteen eikä suostunut lausumaan aiheesta sen takia enempää.

– Totta on, että tuomio tuli. Omatuntoni on puhdas. Katsotaan tarkempia lausuntoja sitten, kun hovioikeuden päätös tulee, Jan kertoi.
On melkoinen tapaus tämä DJ. Taannoin väitti saanneensa seksimessuilla lavalla panemisesta ja sen videoinnista 1500€, sittemmin juttu tarkentui että mahdollisesti rahaa olisi tullut kavereilta vedon(lyönnin) seurauksena. Sitä ihmettelen että tuomio tuli 2014 tapahtuneesta raiskauksesta, silti lähes kolme vuotta kesti saada tuomio ja sillä välin DJ ehti osallistua UMK:uun ja olla muutenkin paljon esillä mediassa, eikä raiskausepäily tullut missään kohtaa esille.

Re: DJ Jaba nuhdeltiin ehtoolliseen raiskauksesta

Lähetetty: To Helmi 02, 2017 10:59 pm
Kirjoittaja Totuuden Puolesta
Tuomion Pasuuna kirjoitti:Siksi että kyseessä on julkisuuden henkilö.
Kenen mukaan? Itse en ole kuullutkaan tästä raiskaajasta ennen tätä ketjua.

Re: DJ Jaba nuhdeltiin ehtoolliseen raiskauksesta

Lähetetty: To Helmi 02, 2017 11:13 pm
Kirjoittaja WalkingDisaster
Totuuden Puolesta kirjoitti:
Tuomion Pasuuna kirjoitti:Siksi että kyseessä on julkisuuden henkilö.
Kenen mukaan? Itse en ole kuullutkaan tästä raiskaajasta ennen tätä ketjua.
En minäkään, muttei se todellakaan tarkoita sitä, ettei kyseessä olisi julkisuuden henkilö. Google on oiva apu, jos jotain asiaa ei itse tiedä.

Re: DJ Jaba nuhdeltiin ehtoolliseen raiskauksesta

Lähetetty: Pe Helmi 03, 2017 12:53 pm
Kirjoittaja VoDKa
WalkingDisaster kirjoitti:
Totuuden Puolesta kirjoitti:
Tuomion Pasuuna kirjoitti:Siksi että kyseessä on julkisuuden henkilö.
Kenen mukaan? Itse en ole kuullutkaan tästä raiskaajasta ennen tätä ketjua.
En minäkään, muttei se todellakaan tarkoita sitä, ettei kyseessä olisi julkisuuden henkilö. Google on oiva apu, jos jotain asiaa ei itse tiedä.
Se ettei jotain henkilöä itse satu tietämään ei ole yhtä kuin ettei kukaan muukaan tietäisi. Tämä yhtye esiintyi muistaakseni viime vuonna UMK-karsinnoissa ja herätti kyllä jonkin verran keskustelua lähinnä tyylinsä vuoksi. Kyseessä oli "valkoiset köyhät miehet esittää rikkaita mustia räppääjiä"-tyyppinen pläjäytys. Kyllä noillekin faneja löytyy, mutta ei tainnut kovin kaksisesti menestyä karsinnoissa. Tuossa tuo niiden video UMK-kisoihin:

https://www.youtube.com/watch?v=B13lpHA27dw

Mitä itse tuomioon tulee niin tuo on taas tuollainen hänen sanansa vastaan toisen sana-tilanne, mistä on vaikea taas sanoa tarkempia tietoja tietämättä oikein mitään. Jos raiskaus on todettu, niin tuomio tuntuu vähäiseltä, kuten lähes aina ehdolliset, mutta toisaalta aika on sentään vähän enempi kuin puoli vuotta. Tietysti huomioon pitää ottaa sekin että onhan tuosta julkisuuskuvaan tullut aika kovaa iskua ja samalla tuo yhtyekin on siitä hajonnut sen myötä. Kai senkin voi tavallaan rangaistukseksi laskea, vaikka ei oikeustoimen järjestämää olekaan.