Sivu 1/3

Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet"!

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 11:58 am
Kirjoittaja On Anoi Kaa
Oudoksi on meno mennyt Kampissa, nuoret naiset myyvät itseään ja pakottavat toisiaan polvistumaan "tai sä vittu kuolet".
Video teinitytön rankasta kohtelusta kauppakeskuksen edustalla järkyttää – kaverit eivät puuttuneet, poliisi tutkii pahoinpitelynä
Julkaistu: 12.3. 11:32

Nuoren tytön retuutus tallentui videolle, jonka sisältö järkyttää sosiaalisessa mediassa.
Sosiaalisessa mediassa leviää video, jossa nuoret naiset ottavat yhteen Helsingin keskustassa Kampin keskuksen edustalla muiden nuorten seuratessa tilannetta vierestä.


Video on järkyttänyt ihmisiä Facebookissa.

– Lapset on häikäilemättömiä, tyttö pyytää useita kertoja apua muilta ja kukaan ei tee mitään puuttuakseen tilanteeseen, yksi kommentoija ihmettelee Facebookissa.

– Jokaisen ihmisen velvollisuus on puuttua tuollaiseen tilanteeseen. Jos ei muuten uskalla mennä väliin niin soittaa hätäkeskukseen. Pellejä on kaikki kiusaajat. Ne jotka menee väliin ja puolustaa kiusattuja on kyllä ne rohkeimmat! kirjoittaa toinen.

Poliisista vahvistetaan IS:lle, että sillä on esitutkinnassa videolla näkyviä tapahtumia vastaava tapaus, joka sattui torstai-iltana. Asiasta on kirjattu rikosilmoitus pahoinpitelystä.

”Sä et lähe mihinkään”

Videolla näkyy, kuinka joukko nuoria naisia ja miehiä viettää iltaa ostoskeskuksen sisäpuolella aivan ulko-oven liepeillä. Porukkaan kuuluva mustatukkainen nuori nainen käskee toista, vaaleanruskeatukkaista nuorta naista polvistumaan. Ruskeatukkainen ihmettelee käskyä.

– Voitsä jättää mut rauhaan, hän pyytää.

Vastapuoli käskee uudestaan häntä polvistumaan. Ruskeatukkainen yrittää lähteä pois.

– Sä et lähe mihinkään, v***u tajuutsä että sä kuolet, sanoo mustatukkainen.

Nuoret päätyvät ostoskeskuksen ulkopuolelle. Tässä vaiheessa ruskeatukkainen suostuu polvistumaan.

– Kunnolla. Polvet alas, mustatukkainen käskee.

Ruskeatukkainen pyytää jälleen kerran, että toinen jättäisi hänet rauhaan, ja yrittää lähteä pois.

– Sä et v***u lähde mihinkään, ymmärrätsä? sanoo mustatukkainen.

Ruskeatukkaisen ääni murtuu. Itkuisena hän pyytää jälleen, että mustatukkainen jättäisi hänet rauhaan.

Tyttöjen ympärillä olevat nuoret tarkkailevat tilannetta, mutta eivät juuri yritä puuttua siihen.

Mustatukkainen käy käsiksi ruskeatukkaiseen. Hän painaa tämän maata vasten ja retuuttaa noin kymmenen sekunnin ajan, kunnes mahdollisesti ulkopuolinen ihminen puuttuu tilanteeseen.

– Hei! Nyt loppuu, videolla kuuluva ääni huutaa.

Porukka näyttää hajaantuvan ja osa siitä lähtevän tiehensä.

– Go, go, go (mene, mene, mene) nuori mies kuuluu huutavan.

– Meitsi bongas poliisit, meitsi bongas poliisit, nuoret miehet laulavat.

Sunnuntaiaamupäivällä videon ilmeisesti alkuperäinen jako Facebookissa oli kerännyt noin 2 500 uudelleenjakoa ja yli 4 000 tykkäystä.

Samuli Launonen
Is

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 2:08 pm
Kirjoittaja Dark Tetra
Tämä on aika perinteinen tapaus. Mutakuonotyttö on kavereittensa kanssa suomalaisen tytön kimpussa. Kyseessä siis etninen katutapahtuma, joka ei sisällä rasismia koska tekijä(t) ovat ulkomaalaisia eikä suomalaisia. Vapaakasvatuksella on myös merkitystä tässä etnisessä katutapahtumassa.

https://www.youtube.com/watch?v=8UklIyZtYeg

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 2:23 pm
Kirjoittaja Paa
Eikö tämä muka ole rasismia.

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 2:55 pm
Kirjoittaja sarianna
Ei hyvää päivää! Mikä näitä nuoria oikein vaivaa? :shock: :shock: :shock:

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 2:57 pm
Kirjoittaja sinnerman
Rasismia en tuosta löydä.Äärimmäistä typeryyttä sitten senkin edestä.

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 3:06 pm
Kirjoittaja JustBlack
sinnerman kirjoitti:Rasismia en tuosta löydä.Äärimmäistä typeryyttä sitten senkin edestä.
Veit jalat suustani! Pahoinpitelijä suomalainen. FB:ssä jaetun videon alla näkyy tekijän ja tämän isän henkilöllisyydet ja screenshotit isän uhosta tän tapauksen jälkeen ja kyllähän isukin profiilissa "käydään keskustelua" edelleen... :roll:

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 3:31 pm
Kirjoittaja Gladys
Kai sitä retuutukseksikin voi kutsua kun toinen käy täysillä päälle. Voi tsiisus mitä touhua. Yhtä pahoinpidellään ja muu porukka ei tee mitään (mitä nyt kuvaa ja kannustaa.) Noiden vanhempana häpeäisin kyllä silmät päästäni. Toivottavasti kakarat saavat käyttäytymisestään kunnon sanktiot.

Tosin mitä tuohon pahoinpitelijään tulee, niin ei ole näemmä omena kauaksi pudonnut puusta. Isukkinsa nolaa tällä hetkellä julkisesti itseään minkä pystyy. NOLOA!

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 4:59 pm
Kirjoittaja reijoreipas
Satoja vuosia sorrettu kansa vain purkaa pahaa oloaan.

Hajaantukaa.

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 5:02 pm
Kirjoittaja vempele
heti otsikon nähtyäni arvastin, että kyseessä on keskenkasvuiset neekerit

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 5:19 pm
Kirjoittaja Totuuden Puolesta
Mikä on tämän "isän" FB?

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 5:24 pm
Kirjoittaja Turvis

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 5:38 pm
Kirjoittaja Turvis
Tosin aika asiatonta oli minulta tuo linkki laittaa. Kun tietojen mukaan ko.herra on käynyt "kierto koulun" ja ta.kin on Al-qaida, voisi päätellä, että perheen tytöillä on suht turvaton ja epävakaa tähän astinen elämä ollut. Näkisin myös tämän tapahtumaketjun pääosan esittäjän olevan jonkun sortin uhri.

Toivottavasti isä nyt ei käy tytärtään syyttämään osakseen saamastaan some-vittuilusta, jonka omalla perseilyllään hommasi.

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 5:40 pm
Kirjoittaja SherlockBitch
Linkkiä alkuperäiseen jakoon? Näkisi screenshotit isän uhitteluista..

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 6:33 pm
Kirjoittaja JustBlack

Re: Kampin ostarilla pakotettiin polvistumaan "tai sä kuolet

Lähetetty: Su Maalis 12, 2017 7:02 pm
Kirjoittaja Turvis
No kylläpä tää nyt on saanut sairaat piirteet...