Sivu 1/1

Turkkilaismiehen surma Norjassa

Lähetetty: To Heinä 13, 2017 8:48 am
Kirjoittaja Alida
67692526.jpg
67692526.jpg (148.07 KiB) Katsottu 8800 kertaa
c547ee4468928ee3e9888f15e4227a19.jpg
c547ee4468928ee3e9888f15e4227a19.jpg (204.88 KiB) Katsottu 8800 kertaa
Suomalaismies luovutettiin Norjaan - epäiltynä murhatutkinnassa

Keski-ikäisen miehen oletetaan olleen osallisena turkkilaismiehen kuolemaan Oslossa.

Keski-ikäinen suomalaismies luovutettiin Norjaan. Miestä epäillään osalliseksi turkkilaismiehen kuolemaan, kertoo Aftonposten.

Toinen epäilty on 40-vuotias turkkilaismies. Hänet on pidätetty Bulgariassa.

54-vuotias mies löydettiin kuukausi sitten kuolleena asunnostaan Oslossa. Läheiset löysivät yksin asuneen turkkilaismiehen kodistaan. Mies oli asunut Norjassa jo pitkään ja hänellä oli maan kansalaisuus.

Tutkinnan alussa poliisi etsi kuolleen miehen kadonnutta Toyota-autoa, joka oli kadonnut tämän parkkipaikalta.

- Toinen tekijöistä on luovutettu Norjaan. Hänet tuomitaan tutkintavankeuteen keskiviikkona, syyttäjä Sturla Henriksbø kertoi norjalaislehdelle.

Suomalaismiestä on kuulusteltu jo Suomessa. Hänet palautettiin pohjoismaisen luovutussopimuksen nojalla. Bulgariassa olevan miehen saaminen Norjaan kestää pidempään.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201707 ... 4_ul.shtml

Aftenpostenin juttu:
https://www.aftenposten.no/osloby/i/mqp ... i-Bulgaria

Re: Turkkilaismiehen surma Norjassa

Lähetetty: To Heinä 13, 2017 1:44 pm
Kirjoittaja MohammedMohammed
Mitähän tässä on taustalla? Omituinen yhdistelmä henkirikollisia, jos ei muuta. Suomalainen keski-ikäinen ja turkkilainen keski-ikäinen. Vai olisiko suomalainen ollut sattumalta lähistöllä, tai hänen puhelimensa varastettu ja sen perusteella yhdistetty syyttömänä tapaukseen teleliikennetietojen perusteella?

No aikanaan varmaankin selviää..

Re: Turkkilaismiehen surma Norjassa

Lähetetty: To Heinä 13, 2017 3:53 pm
Kirjoittaja chadspill
Siis uhrihan on norjalainen, norjalaismies. Se mainitaan myös jutussakin. Epäiltyinä suomalainen ja turkkilainen.

Re: Turkkilaismiehen surma Norjassa

Lähetetty: To Heinä 13, 2017 4:35 pm
Kirjoittaja Rescuer
chadspill kirjoitti:Siis uhrihan on norjalainen, norjalaismies. Se mainitaan myös jutussakin. Epäiltyinä suomalainen ja turkkilainen.
Uutisessa puhutaan kyllä turkkilaistaustaisesta Norjan kansalaisesta. Joka herättää kysymyksen, onko tuo suomalainenkin lähtöisin samoilta kulmilta. Aftenpostenin jutussakin puhutaan Suomen kansalaisesta. Tekijöillä kuulemma ei ole ollut juuri kytköksiä Norjaan, ovat tulleet maahan juuri ennen murhaa ja poistuneet välittömästi. Eikä uhri ole ollut sattuman varainen...

Re: Turkkilaismiehen surma Norjassa

Lähetetty: To Heinä 13, 2017 4:42 pm
Kirjoittaja sinnerman
^Samaa kanssa pohdin että mitä lie tässä taustalla.Itse melkeen veikkaan jotain kostoa .Arvailin kanssa onko kyseessä suomalainen vai "uusiosuomalainen"?

Re: Turkkilaismiehen surma Norjassa

Lähetetty: To Heinä 13, 2017 5:21 pm
Kirjoittaja MohammedMohammed
Eli kun poliisi jossain vaiheessa avaa sanallisen arkkunsa, jonne on piilotettu tietoa medialta niin lienee käynyt niin, että pari etnisesti turkkilaista ovat käyneet kunniamurhaamassa, tai kostomurhaamassa etnisesti turkkilaisen uusnorjalaisen kaverinsa.

Olisi aika uskomatonta, että kantasuomalainen jolla ei ole mitään sidoksia norjaan lähtee turkkilaisen kaverinsa kanssa murhaamaan norjalaisen. Kunniamurhat ja kostomurhat sopivat kyllä etnisesti turkkilaisiin mikä selittäisi, että on käyty vain Norjassa kääntymässä ja lähdetty pois.

Re: Turkkilaismiehen surma Norjassa

Lähetetty: Pe Heinä 14, 2017 8:01 am
Kirjoittaja Alida
Voisikohan nämä olla jotain ammattirikollisia? Oli sitten Suomen suomalainen tai Suomen turkkilainen, niin aika erikoista, että kaksi ulkomailla asuvaa (?) miestä surmaavat Norjassa henkilön ja sitten nopeasti pakenevat ulkomaille.

Uhrista on sanottu, että hän asui asunnossa yksin. Pidätetty suomalainen on noin 50-vuotias ja turkkilainen nelikymppinen.

Re: Turkkilaismiehen surma Norjassa

Lähetetty: Ti Heinä 18, 2017 12:34 am
Kirjoittaja kakkosurpo
Tuskin on kantissuomalainen kyseessä. Kait joku kunnianpuolustusprojekti ollut kyseessä.

Vaikka tekeehän suomalaisetkin kunnian puolustamiseksi murhia, niin en kuitenkaan usko että tässä tapauksessa olevista yksikään on kantaväestöön kuuluva, Norjassa, tai Suomessa.

Tai sitten on tällainen pitsanpaisto-oikeuskysymys. Jos uhri on sattunut perustamaan pitseerian alueelle joka on toisten hallussa, niin kuolemahan siitä voi tulla. Toki voihan suomalaisetkin tappaa toisiaan pitsanpaisto-oikeuksien takia, vaikka juuri nyt ei tule montaakaan mieleen.

Niin, ja vielähän on tuollainen ihmiskauppamahdollisuuskin, siis salakuljetus ja töihin pakottaminen pitseeriaan. Kun sieltä ilmansuunnalta halukkaita tuljioita vielä onkin, vaikka huonoahan täällä pohjolassa on olla. Mistä me tosin tiedämme etteikö suomalaiset ravintolat käytä salakuljetusten lopputuotteita gtväkseen, joten emme arvostele toisiakaan.

"Suomalaismiestä" miestä epäillään taposta Norjassa

Lähetetty: Ke Syys 27, 2017 10:57 am
Kirjoittaja jaskajokunen
Suomalaismies sai kahdeksan vuoden tuomion ja pakeni maasta – epäillään nyt Norjassa kahden lapsen isän murhasta

Henkirikos paljastui Hellerudissa Oslossa 15.6.2017.

Rikosepäily Suomalaismiestä epäillään perheenisän murhasta Norjassa. Epäilty sai aiemmin Suomessa kahdeksan vuoden tuomion, mutta hän pakeni viranomaisia ulkomaille.
Henkirikos on saanut kesän mittaan kohtuullisen paljon näkyvyyttä norjalaismedioissa. Asian selvittämiseen on tarvittu myös suomalaisviranomaisten apua.

Henkirikos paljastui 15. kesäkuuta, jolloin omaiset löysivät 54-vuotiaan miehen kuolleena kotoaan Hellerudissa Oslossa. Turkkilaistaustainen mies oli asunut jo useita vuosia Norjassa, ja hän oli saanut maan kansalaisuuden, kertoo norjalaislehti Aftenposten. Norjalaislehti VG:n mukaan uhri on kahden lapsen isä.

Silminnäkijöiden mukaan uhrin kodissa oli järkyttävät tunnelmat.

– Huomasin, että joku oli kuollut. Perhe meni asuntoon, jonka jälkeen kuulimme paljon huutoa ja itkua. Siellä oli kaaos jonkin aikaa, todistaja kertoi VG:lle.

Tapahtunut oli järkytys perheelle, omaisten avustaja Anne Kristine Bohinen kertoi.

– Tämä oli järkytys perheelle ja he käyvät suruprosessia läpi. He toivovat, että asia saadaan ratkaisua mahdollisimman nopeasti, Bohinen kertoi VG:lle jo kesäkuussa.

Asia on kuitenkin yhä poliisin tutkittavana. Esimerkiksi tekotapa ja motiivi teolle eivät tiettävästi selviä norjalaisviestimistä. Poliisin tutkinnanjohtaja ja oikeudellinen edustaja Sturla Henriksbø kommentoi tekoa vaitonaisesti IS:lle.

– Tutkinnallisista syistä poliisi ei kerro sitä, kuinka murha on tehty tai mikä teon motiivi on, Henriksbø kertoo IS:lle.

Hän vahvistaa kuitenkin Ilta-Sanomille, että murhasta tai avunannosta murhaan epäillään 54-vuotiasta turkkilaistaustaista miestä, jolla on Suomen kansalaisuus. Miehen kiinnisaamiseksi tarvittiin Suomen poliisin apua.

IS:n tietojen mukaan Norjan oikeusviranomainen antoi miehestä pohjoismaisen pidätysmääräyksen 25. kesäkuuta. Mies otettiin seuraavana päivänä Helsingissä kiinni. Hän halusi osaltaan selvittää asiaa, ja mies otettiin säilöön. Mies luovutettiin oikeuden päätöksellä heinäkuussa Norjaan, ja hän on ollut siitä lähtien tutkintavankeudessa.

Aftonposten-lehden mukaan myös Norjan poliisiviranomaiset olivat selvittämässä asiaa Suomessa. Lehden mukaan he tekivät ensimmäisen puhuttelun miehelle Suomessa.

Murhasta tai avunannosta murhaan epäillään myös toista miestä. Henriksbøn mukaan toinenkin epäilty on turkkilaistaustainen, mutta hän on Viron kansalainen. Hänet otettiin Bulgariassa kiinni, jonka jälkeen mies luovutettiin Norjaan. Norjalaislehti VG:n mukaan hän on 40-vuotias. Myös hänet on vangittu.

– Olemme erittäin tyytyväisiä hyvään kansainväliseen yhteistyöhön, jonka avulla epäillyt pystyttiin nopeasti pidättämään. Sen jälkeen pystyimme lähettämään tutkijat ja tekemään kuulusteluja niissä maissa, joissa pidätykset tehtiin, Henriksbø sanoi Aftonpostenille.

VG:n mukaan molemmat miehet saapuivat Norjaan vain hetki ennen henkirikosta ja he myös poistuivat maasta nopeasti epäillyn rikoksen jälkeen. Poliisi selvittääkin kuumeisesti, miksi miehet olivat maassa, kertoo Norjan yleisradioyhtiö NRK.

Poliisin arvion mukaan epäillyt tekijät ja uhri tunsivat toisensa ainakin joltain osin. Molemmat miehet kiistävät syyllisyytensä.

Poliisi yrittää selvittää miehen liikkeitä tapahtuneen jälkeen. Esimerkiksi uhrin valkoinen auto löytyi bingosalin edustalta Ensjøssa. Poliisi ei kommentoinut VG:lle sitä, ajoivatko miehet kyseisellä autolla.

– Tutkimukset ovat edelleen käynnissä.

– Poliisin arvion mukaan tutkimukset kestävät ainakin tämän vuoden loppuun asti, Henriksbø kertoo IS:lle.
seloste.jpg
seloste.jpg (28.34 KiB) Katsottu 6735 kertaa
Epäilty suomalaismies pakeni Suomen viranomaisia
IS:n tietojen mukaan henkirikoksesta epäilyllä suomalaismiehellä on vakavaa rikostaustaa Suomessa. Helsingin hovioikeus tuomitsi miehen törkeästä huumausainerikoksesta ja väärennysaineiston hallussapidosta kahdeksan vuoden vankeuteen vuoden 2011 marraskuussa.

Oikeuden mukaan hän toi kahden muun miehen kanssa Hollannista Suomeen 10 kiloa amfetamiinia, jota myytiin edelleen eteenpäin. Mies odotti tuomiota vapaalla jalalla, sillä käräjäoikeus oli aiemmin hylännyt syytteen törkeästä huumausainerikoksesta.

Hovioikeus määräsi miehen heti vangittavaksi, mutta hän lähti viranomaisia pakoon ulkomaille. Miehestä tehtiin eurooppalainen pidätysmääräys, minkä lisäksi hän päätyi Interpolin etsintäkuulutettujen listalle.

Mies ehti olla yli vuoden paossa, kunnes hän jäi kiinni Venäjällä vuoden 2013 tammikuussa. Tämän jälkeen hänet luovutettiin Suomeen suorittamaan vankeusrangaistustaan. Mies on syyllistynyt aiemmin myös ainakin perusmuotoiseen huumausainerikokseen, josta hän sai päiväsakkoja.

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005384393.html

Usea Suomen kansalainen on joutunut Interpolin etsintäkuulutuslistalle
Rikos Julkaistu 25.03.2012

Useita rikoksesta epäiltyjä suomen kansalaisia on joutunut kansainvälisen rikospoliisijärjestön Interpolin etsintäkuulutuslistalle, koska heidän epäillään pakoilevan ulkomailla. Keskusrikospoliisin (KRP) mukaan listalla on tällä hetkellä 38 henkilöä.

– Listalle joutuu, jos henkilö pakoilee esitutkintaa, oikeudenkäyntiä tai vankeustuomiota ulkomailla, KRP:n rikoskomisario Kaarlo Askola kertoo MTV3 Uutisille.

Pyynnön kansainvälisestä etsintäkuulutuksesta voi tehdä Suomessa syyttäjä, oikeuslaitos tai rikosseuraamusvirasto. Myös muu maa voi tehdä Suomen kansalaisesta kansainvälisen etsintäkuulutuspyynnön.
Suomen kuuluttamia, rikoksesta epäiltyjä henkilöitä Interpolin listalla on yhteensä 83, jossa on mukana myös muun maan kansalaisia.

Interpolin listoilla on esimerkiksi Suomen ja Marokon kansalainen Ayoub El Yaakoubi, jota epäillään suomalaisnaisen henkirikoksesta. Hän karkasi ulkomaille vajaat 20 vuotta sitten, kun henkirikoksen esitutkinta oli kesken.

– Oikeus vapautti hänet vankeudesta esitutkinnan aikana, kun näyttöä ei ollut riittävästi. Hän pakeni ulkomaille heti vapauduttuaan vankeudesta, Askola kertoo MTV3 Uutisille.

Hänen mukaansa Yaakoubi pakoilee tällä hetkellä Marokossa, mutta Suomi on asian suhteen voimaton.

– Tiedämme, että hän on siellä, mutta emme voi tehdä asialle mitään. Marokolla ja Suomella ei ole rikoksesta epäillyn luovutuspäätössopimusta. Marokko ei luovuta kansalaisiaan ulkomaille oikeudenkäyntiä varten, Askola selvittää.

Interpolin listoille on päätynyt myös Suomen kansalainen Adil Bulut, jota epäillään huumerikoksista.

https://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikk ... gs.Ge8lHHg

Facebookista löytyy kaksi saman miehen profiilia Adil Bulut nimellä, toisessa kotipaikka Helsinki ja toisessa Pietari, syntynyt vuonna-62, 85% todennäköisyydellä sama suomalaismies?

Otsikko tarkennettu
-NILS-

Re: Suomalaismies sai kahdeksan vuoden tuomion ja pakeni maa

Lähetetty: Ke Syys 27, 2017 1:17 pm
Kirjoittaja MohammedMohammed
Bulut Adil viittaa afrikkaan, no tyypillinen suomalaismies.

Re: Suomalaismies sai kahdeksan vuoden tuomion ja pakeni maa

Lähetetty: Ke Syys 27, 2017 1:23 pm
Kirjoittaja Muppe
MohammedMohammed kirjoitti:Bulut Adil viittaa afrikkaan, no tyypillinen suomalaismies.
On kyllä suomalainen "Suo,kuokka ja Bulut" :lol:

Suomalainen turkkilanen,originelli afrikkalainen joka halus olla norjalainen..

Re: "Suomalaismiestä" miestä epäillään taposta Norjassa

Lähetetty: Pe Syys 29, 2017 7:00 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
bulut.jpg
bulut.jpg (59.9 KiB) Katsottu 6734 kertaa
Mistähän päin Suomea lienee kotoisin tämä median hehkuttama suomalaismies? Piirteet viittaavat Varsinais-Suomeen, mutta nimi uussuomalaisiin.

Jos sama heppu tekisi jonkin mullistavn keksinnön, niin hän olisi medialle turkkilaismies, joka asuu Suomessa. Rikollisena hän on medialle suomalaismies.

Re: "Suomalaismiestä" miestä epäillään taposta Norjassa

Lähetetty: Pe Syys 29, 2017 11:09 pm
Kirjoittaja poikani
Ja taas Suomen kansalaisuus* tekee toimittajan mielessä ihmisestä suomalaisen. Mielipuolista.

*Miksi sellainen on edes myönnetty turkkilaiselle? Hullua.

Re: Turkkilaismiehen surma Norjassa

Lähetetty: Pe Marras 23, 2018 9:27 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Epäily: Perheenisä murhattiin Norjassa – suomalaismies välttyi oikeudenkäynniltä

Suomalaismiestä epäiltiin perheenisän murhasta Norjassa. Rikosepäilyt ovat nyt hälventyneet.
Norjassa, Oslon Hellerudissa viime vuoden kesäkuun puolivälissä tapahtunut henkirikos on etenemässä oikeuden käsittelyyn.

Norjan viranomaiset vaativat 41-vuotiaalle turkkilaismiehelle rangaistusta 54-vuotiaan perheenisän murhasta. Turkkilaismiestä syytetään myös törkeästä varkaudesta.

Tapaus on herättänyt kohtuullisen paljon huomiota norjalaisissa tiedotusvälineissä. Rikos nousi otsikoihin myös Suomessa, kun kävi ilmi, että teosta epäiltiin toista miestä, jolla on Suomen kansalaisuus. IS uutisoi aiemmin, että turkkilaistaustaisella, 55-vuotiaalla suomalaismiehellä on vakava rikostausta Suomessa.

HÄNEN osaltaan rikosepäilyt ovat nyt kuitenkin hälventyneet. Viranomaiset päättivät kesällä, ettei miestä ole syytä epäillä rikoksista. Asian vahvistaa IS:lle poliisin tutkinnanjohtaja ja oikeudellinen edustaja Sturla Henriksbø.
– Toinen epäilty, joka on Suomen kansalainen, vapautettiin ja hänen syytteistään luovuttiin sen takia, koska näytön puutteen vuoksi ei voitu osoittaa, että hän olisi osallistunut murhaan, Henriksbø sanoo IS:lle.

Oikeudenkäynti 41-vuotiasta turkkilaismiestä vastaan alkaa Norjassa helmikuun 12. päivänä ensi vuonna. Turkkilaismies on asunut Virossa. Henriksbøn mukaan motiivina perheenisän murhaan näyttäisi olevan raha.
– Motiivina murhaan näyttää olevan se, että uhrilta on haluttu varastaa rahaa, Henriksbø selvittää.

Norjalaislehti VG:n mukaan uhri olisi piilottanut kotiinsa satojatuhansia norjan kruunuja. Poliisi uskoo, että murhasta epäilty mies olisi häipynyt rahojen kanssa.

VG:n mukaan mies olisi ajanut Ruotsin läpi ja tullut laivalla Suomeen, jolloin Tullin viranomaiset löysivät rutiinitarkastuksessa miehen autosta 300 000 norjan kruunua, eli noin 30 000 euroa. VG:n tietojen mukaan rahat kuuluivat uhrille.

Tässä vaiheessa Suomen Tullilla ei ilmeisesti ollut tietoa siitä, että miestä epäiltäisiin henkirikoksesta. Tullin viranomaiset pyrkivät yleensä saman tien selvittämään, mistä noin iso rahamäärä on peräisin. Tuotavan rahan määrää ei ole kuitenkaan rajoitettu, jos matkustaja tulee toisesta EU-maasta toiseen EU-maahan, kuten tässä tapauksessa. Mies pääsi jatkamaan matkaansa.

Mies napattiin myöhemmin kiinni Bulgariasta, josta hänet luovutettiin Norjaan.

Epäilysten mukaan turkkilaismies olisi puukottanut uhria kahdesti selkään. Hän kuoli vammoihinsa. Epäilty murha perheenisän kotona. Uhrilla oli kaksi lasta.


IltaSanomat
23.11. 13:09

Re: Turkkilaismiehen surma Norjassa

Lähetetty: Ma Marras 26, 2018 9:27 am
Kirjoittaja On Anoi Kaa
IS kirjoitti:Tullin viranomaiset löysivät rutiinitarkastuksessa miehen autosta 300 000 norjan kruunua, eli noin 30 000 euroa.

Tässä vaiheessa Suomen Tullilla ei ilmeisesti ollut tietoa siitä, että miestä epäiltäisiin henkirikoksesta.
No ei ilmeisesti ollut tietoa, eikä ilmeisesti ollut tietoa siitäkään, että oli hatkassa Suomessa tehtyjen kepposten takia ja siksi päässyt ihan Europolin most wanted -listalle. Tullikyylät olleet niin kiimassa löydettyään pikkusumman rahaa (jonka joutuivat kuitenkin nolosti luovuttamaan takaisin "suomalaiselle"), että jäi henkilöllisyys ajamatta järjestelmän läpi. Tuo kyrpänokka olisi hyvin voinut jatkaa teurastamistaan, koska tuomio ei siitä juuri olisi muuttunut.

Ketähän muita nämä tullisuharit ovat päästäneet läpi? Potkut olisi näille pitänyt antaa - jotkut ovat saaneet potkut parista sanasta somessa tai telkussa...