Sivu 1/2
Harjavalta -07 - naisen surma
Lähetetty: Ti Joulu 11, 2007 2:08 pm
Kirjoittaja maija turjukka
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... /12/590473
"Harjavallasta löytyi surmattu nainen
11.12.2007 12:43
Satakunnan maakunnassa sijaitsevassa Harjavallan kaupungissa on tapahtunut henkirikos, joka paljastui tänään tiistaina.
Harjavallan Saimaantiellä sijaitsevasta kerrostaloasunnosta löytyi aamulla surmattu nainen.
Poliisi on ottanut kiinni yhden henkilön, jonka osuutta rikokseen selvitetään.
Surman tutkinta on aivan alkuvaiheessaan, eikä poliisi tutkinnallisista syistä tiedota tässä vaiheessa tapauksesta enempää.
(MTV3)"
Lähetetty: Ti Joulu 11, 2007 2:48 pm
Kirjoittaja Tampereen Tyttö
Jaahas. Harjavallassa tapahtuu.. Onko Bandidoksella osuutta?
Lähetetty: Ke Joulu 12, 2007 4:15 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Satakunnan Kansa kirjoitti:Harjavallan puukottaja myönsi tekonsa
(12.12 15:13) Harjavaltalainen mies on myöntänyt surmanneensa keski-ikäisen naisen harjavaltalaisessa kerrostaloasunnossa Saimaantie 16:ssa tiistain vastaisena yönä. Vuonna 1967 syntynyt mies otettiin kiinni tiistaiaamuna tekopaikan lähistöltä. Mies on asunnon omistaja. Mies surmasi naisen teräaseella. Poliisi tutkii raa'aksi kuvattu tekoa murhana. Rikokseen liittyvät päihteet ja rikoksen motiiviksi on varmistumassa mustasukkaisuus.
Lähetetty: Ke Joulu 12, 2007 8:27 pm
Kirjoittaja Minney Magia
^Taas "näitä juttuja."
Kurjaa, että joulun alla tapahtuu kaikkea paskaa! Oli ihminen millainen tahansa, niin omaisille kuolemantapaus on aina erittäin ikävää. Varsinkin henkirikos!
Lähetetty: To Joulu 13, 2007 3:14 am
Kirjoittaja PitBull
Minney Magia kirjoitti:^Taas "näitä juttuja."
Kurjaa, että joulun alla tapahtuu kaikkea paskaa! Oli ihminen millainen tahansa, niin omaisille kuolemantapaus on aina erittäin ikävää. Varsinkin henkirikos!
Kyllä tappajakin katuu, ennemmin tai myöhemmin.
Ikävä tapaus tämä, Harjavallassa sattuu ja tapahtuu aika usein

Lähetetty: To Joulu 13, 2007 6:00 pm
Kirjoittaja Pata
Tapettu nainen HM veti viinaa työkseen ja pitkän aikaa. Lähistöllä asuvan tutun naisen kommentti oli mielenkiintoinen: "olenkin miettinyt koska joku sen tappaa". En sitten kysynyt tuolle tarkennusta, ajattelinpa vaan ettei tainnut HM olla niitä mukavimpia ihmisiä.
Tappaja VK on myös pitkän linjan (seka)käyttäjä. Eipä olisi VK:sta uskonut, en ole aikoihin nähnyt (en tosin paikkakunnalla enää asukaan), mutta vuosia sitten baarissa useampaankin kertaan niitä näitä jutellut. Kaveri ei kyllä koskaan ollut ottanut rähinäviinaa. Tietysti tässäkin tapauksessa kun putket ovat viikkojen ja kuukausienkin mittaisia, muuttaa se ihmistä ja harvemmin parempaan suuntaan.
Lähetetty: To Joulu 13, 2007 11:05 pm
Kirjoittaja Mäsä-Masa
Niitä kuuluisia kännitappoja. Ihmiset ovat niin turtuneita samanlaisiin uutisiin, kunhan vaan päivittelevät aikansa ja unohtavat sitten.
Lähetetty: Pe Joulu 14, 2007 7:16 am
Kirjoittaja Doctor Lecter
Mäsä-Masa kirjoitti:Niitä kuuluisia kännitappoja. Ihmiset ovat niin turtuneita samanlaisiin uutisiin, kunhan vaan päivittelevät aikansa ja unohtavat sitten.
Näinhän se on, mutta onneksi meillä on käytössä tämä mainio keskustelupalsta, jossa asioita voidaan puida monelta kantilta. Joskus näiden kännitappojen takaa saattaa paljastua ns. mielenkiintoinen yhteys johonkin toiseen tapaukseen tms. Jotain sellaista mikä jäisi pelkästään sanomalehtiä lukemalla huomioimatta.
Minfon porukkaa on ympäri Suomen ja muualtakin, joten usein joku tietää tapauksesta enemmän kuin mitä lehdissä kerrotaan - kuten on jo tämänkin tapauksen yhteydessä sekä mm. "Mies surmattiin Iitissä" -jutussa mainittu.
Ja onhan se - kuten jo olen monasti todennut, mielenkiintoisia nuo heidän surmaan tai jopa surmiin johtaneet riidan aiheensa.
Lähetetty: Pe Joulu 14, 2007 4:43 pm
Kirjoittaja Pata
^^^Täytyy sen verran tuota omaa juttuani täydentää, että surmattu nainen oli ollut puolisen vuotta kuivilla, kunnes oli viikko takaisin alkanut jälleen juomaan. Pitkän linjan tekijä kuitenkin tällä alalla.
Lähetetty: To Helmi 07, 2008 4:14 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Satakunnan Kansa kirjoitti:Murhasta syytetty mielentilatutkimukseen
(07.02 14:46) Naisystävänsä murhasta syytetty harjavaltalaismies on määrätty mielentilatutkimukseen. Vuonna 1967 syntynyt harjavaltalaismies tunnusti tappaneensa naisystävänsä, mutta kiistää murhan. Asianomistajien korvausvaatimuksiin Porin käräjäoikeuden Kokemäen sivukanslia ottaa kantaa vasta, kun mielentilatutkimus on valmistunut. Syyttäjä vaatii miehelle elinkautista tuomiota murhasta. Syytteen mukaan mies löi uhriaan ensin perunanuijalla ja hetkeä myöhemmin leipäveitsellä. Puukoniskuja oli syyttäjän todisteiden mukaan vähintään 27.
Iltalehti kirjoitti:Naisystävänsä surmanneelle syyte murhasta
7.2.2008 15:19
Naisystävänsä surmanneelle harjavaltalaismiehelle luettiin torstaina syyte murhasta Porin käräjäoikeudessa Kokemäellä.
Mies myönsi surmanneensa naisen asunnossaan joulukuussa, mutta kiisti teon olleen murha.
Mies oli lyönyt naista ensin perunanuijalla päähän ja sen jälkeen iskenyt 27 kertaa keittiöveitsellä. Yksi iskuista lävisti kaulavaltimon. Iskut vaurioittivat myös sydäntä, keuhkoa, rintaonteloa ja maksaa niin pahoin, että nainen menehtyi.
Syyttäjä piti tekoa erityisen raakana ja julmana, koska mies löi niin monta kertaa eikä uhri kuollut heti. Syyttäjän mukaan teon taustalla oli mustasukkaisuus.
Käräjäoikeus ei välipäätöksessään ottanut kantaa siihen, onko kyseessä murha vai tappo. Mies passitettiin mielentilatutkimukseen.
Surmatun kaksi lasta vaativat yhteensä 38 000 euron korvauksia kärsimyksestä. Oikeus ottaa kantaa korvauksiin myöhemmin.
STT
Lähetetty: Pe Touko 30, 2008 10:09 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Satakunnan Kansa kirjoitti:http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satell ... SKAWrapper
Päivitetty 30.5. 15:56, julkaistu 30.5. 15:42
Naisen surmaaja täydessä ymmärryksessä
Tapio Pessi
Naisystävänsä veitsellä surmannut harjavaltalaismies oli mielentilatutkimuksen mukaan tekohetkellä täydessä ymmärryksessä eli syyntakeinen. Porin käräjäoikeuden Kokemäen osasto antaa kansliapäätöksen jutussa kesäkuussa. Syyttäjä vaatii tuomiota murhasta ja puolustus taposta.
Vuonna 1967 syntynyt mies surmasi naisystävänsä mustasukkaisuuden takia 11. joulukuuta omassa kerrostaloasunnossaan Harjavallassa. Sanaharkan jälkeen mies löi naista ensin perunanuijalla päähän ja sen jälkeen leipäveitsellä 27 kertaa keskivartaloon.
Lähetetty: Ti Kesä 03, 2008 10:22 am
Kirjoittaja minkki_13
Tampereen Tyttö kirjoitti:Jaahas. Harjavallassa tapahtuu.. Onko Bandidoksella osuutta?
Aina kun harjavallassa tapahtuu niin katseet kääntyy Bandidos MC:n suuntaan

.
Lähetetty: Ti Kesä 10, 2008 3:47 pm
Kirjoittaja maija turjukka
Tuomio taposta 12 vuotta:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2008061 ... 6_uu.shtml
Naisystävänsä puukottanut sai 12 vuotta vankeutta
10.6.2008 15:34
Lähes 30 kertaa keittiöveitsellä naisystäväänsä puukottanut mies on saanut 12 vuotta vankeutta taposta.
Porin käräjäoikeuden Kokemäen sivukanslian mukaan harjavaltalaisen Vesa Ensio Kerkkäsen teko oli lähes murha, mutta oikeus päätyi tiistaisessa tuomiossaan tapon enimmäisrangaistukseen.
Mielentilatutkimuksessa todettiin, että Kerkkänen oli rikoshetkellä viime joulukuussa vastuullinen teostaan. Syyttäjä vaati rangaistusta murhasta.
Mies myönsi tapon. Hän kertoo, että riita naisystävän kanssa syntyi, kun hän arvosteli tämän alkoholinkäyttöä. Kerkkänen löi naisystävää perunanuijalla ja iski tätä veitsellä 27 kertaa keskivartaloon. Nainen kuoli iskuihin.
Oikeus oli sitä mieltä, että tapon motiivina oli mustasukkaisuus.
Kerkkänen määrättiin maksamaan uhrin omaisille 6 000 euroa kärsimyskorvausta.
STT
Lähetetty: Ti Joulu 23, 2008 4:20 pm
Kirjoittaja otus
Puukotti naisystävänsä - elinkautinen murhasta
23.12.2008 14:53
Vaasan hovioikeus kovensi naisystävänsä tappaneen harjavaltalaisen Vesa Ensio Kerkkäsen tuomion elinkautiseksi.
Porin käräjäoikeus tuomitsi miehen viime kesäkuussa 12 vuodeksi vankeuteen taposta.
Hovioikeus katsoi Kerkkäsen syyllistyneen murhaan, sillä lähes 30 veitseniskua osoittaa hänen määrätietoisesti pyrkineen riistämään naisystävänsä hengen.
Kerkkänen tappoi naisystävänsä viime joulukuussa riidan päätteeksi. Miehen mielentilassa tai uhrin käytöksessä ei ollut teon rikosoikeudellista arviointia lieventäviä asioita. Hovioikeus piti rikoskokonaisuutta törkeänä.
Yksi hovioikeuden jäsenistä oli ratkaisusta eri mieltä. Hänen mielestään kyseessä oli tappo, joka oli tehty suunnittelematta ja suuttumustilassa eikä näin ollen ollut kokonaisuutena arvostellen törkeä.
STT
Lähetetty: Ti Joulu 23, 2008 5:34 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Yksi hovioikeuden jäsenistä oli ratkaisusta eri mieltä. Hänen mielestään kyseessä oli tappo, joka oli tehty suunnittelematta ja suuttumustilassa eikä näin ollen ollut kokonaisuutena arvostellen törkeä.
Olisikohan Kerkkäsellä tuon äänestysratkaisun johdosta jonkinlaiset mahdollisuudet saada juttu KKO:n käsittelyyn? On sitä selvempiäkin juttuja setvitty siellä asti.
Elinkautisvankeja on nyt ennätysmäärä ja suurenee aina vaan...