Sivu 1/3
Lieksa: Nainen ja mies ryyppäsivät itsensä hengiltä
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 8:14 am
Kirjoittaja Doctor Lecter
Poliisi tutkii henkirikosta Lieksassa – nainen löytyi kuolleena, mies kuoli matkalla sairaalaan
Poliisi löysi hätäkeskukseen tulleen ilmoituksen myötä Lieksan Jongunjoella sijaitsevasta asunnosta kuolleena 37-vuotiaan naisen. Paikalta löydettiin myös 43-vuotias mies, joka kuoli matkalla sairaalaan. Poliisin mukaan naisesta löydettiin ulkoisen väkivallan merkkejä.
Poliisi sai hälytyksen paikalle hätäkeskuksen kautta kello kahdeksalta lauantai-iltana.
Poliisi tutkii tapausta tällä hetkellä tappona. Poliisin tämän hetkisten tietojen perusteella asiaan ei liity ulkopuolisia henkilöitä.
Ilta-Sanomien mukaan sekä mies että nainen olivat kirjoilla asunnossa. Lehden haastattelema rikoskomisario Simo Hämäläinen kertoo, että poliisin käsityksen mukaan he olivat parisuhteessa.
Poliisi tiedottaa asiasta seuraavan kerran aikaisintaan sunnuntaina iltapäivällä.
Karjalainen
6.8.2017 02:49
Tutkimuksissa todettiin, että naisen kuolemaan ei liity rikosta. Otsikko vaihdettu.
-NILS-
Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 12:48 pm
Kirjoittaja maija turjukka
Ei taida tulla lisätiedotusta kuin vasta huomenna. Hetki sitten julkaistun Itä-Suomen poliisin facebook-päivityksen mukaan tiedottamistarvetta arvioidaan seuraavan kerran maanantaina.
Yön aikana ja tänään suoritettujen tutkimusten perusteella poliisille on vahvistunut kuva, että asunnossa ei ollut tapahtumahetkellä muita henkilöitä kuin surmansa saanut pariskunta.
Menehtyneet henkilöt ovat pariskunta ja he olivat hiljattain muuttaneet kyseiseen asuntoon. Ilmoituksen asiasta teki toisen menehtyneen lähipiiriin kuulunut henkilö, joka oli mennyt lauantai-iltana hieman ennen klo 20 käymään pariskunnan luona.
Yön ja tämän päivän aikana poliisi on suorittanut ja suorittaa lukuisia kuulusteluja sekä puhutteluita. Lisäksi käydään läpi tapahtumapaikkatutkinnassa hankittua aineistoa. Poliisi pyrkii selvittämään tapahtumien kulun sekä tapahtuneeseen johtaneet syyt mahdollisimman tarkasti. Tässä vaiheessa näistä yksityiskohdista ei ole muuta kommentoitavaa.
Yön ja tämän päivän aikana tehdyissä tutkimuksissa poliisille on entuudestaan vahvistunut käsitys, jonka mukaan asunnossa ei ole tapahtumahetkellä ollut pariskunnan ulkopuolisia tahoja.
Poliisi on järjestänyt pariskunnan lähiomaisille kriisiapua.
Poliisi arvioi tapauksen tiedottamistarvetta seuraavan kerran maanantaina 7.8.2017.
Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 1:40 pm
Kirjoittaja On Anoi Kaa
Kuolema oli se pikalasku, minkä he maksoivat rakkaudesta - tämä rakkaustarina oli elämän pikavippiä vaan. Vai oliko tämä "rakkaus" sittenkin vaan kusetus, kuten usein asianlaita on? Joskus kusettajia on yksi, toisinaan kaksi, mutta varmaa on vain se että eivät nämä olleet ainakaan "ne oikeat" toisilleen.
Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 1:55 pm
Kirjoittaja Luupää
'
Miehestäkö ei siis ole löytynyt ulkoisen väkivallan merkkejä? Surmannut naisen ja niellyt lääkkeitä, huumeita tai myrkkyä kohtalokkaan määrän?
Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 3:06 pm
Kirjoittaja lech
Tällaiseen turtuu. Kerran viikossa nirri pois kumppanilta jossain päin Suomea. Jaksaako kukaan enää keskustella siitä, että mies oli persaukinen ja nainen jättämässä. Ja että miehen Facebookissa jakamat kuvat kertovat, että kaveri oli rikollisen näköinen. Nainen nätti ja elämänhaluinen. Ikäviä asioita ja tapahtuu aivan liikaa.
Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 3:11 pm
Kirjoittaja Tiina
^Niinpä. Lisäksi joidenkin keskusteluhalukkuutta saattaa rajata sekin, että alustavien tietojen perusteella kyseessä on valkoinen hetero, joka läträsi alkoholin ja lääkkeiden kanssa.

Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 4:08 pm
Kirjoittaja Tiina
^Ahaa. Yksi sentään jo heräsi. Onko läheistäkin porukkaa/sukua tämä, kun olet ollut niin hissukseen?

Berlin on kyllä maailman helpoimmin provosoituva.

Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 7:20 pm
Kirjoittaja murjaani
Voimia omaisille, koettakaa etsiä tukea ja jollakin tavalla kantaa toisenne tästä yli.
Epäilty tekijä on ollut hieno mies aikanaan, mutta asiat ovat sitten hiljalleen menneet epäsuotuisaan suuntaan. Ja, kuten nyt näemme, hyvin pitkälle siihen väärään suuntaan.
Rauha menehtyneiden muistolle.
Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 7:54 pm
Kirjoittaja Gladys
Eli lähipiiriin kuulunut henkilö mennyt paikalle ja soittanut häkeen löydettyään naisen kuolleena ja miehen ilmeisesti lähes kuolleena.
Mitä mahtanut tapahtua ja milloin, ja mikä saanut lähipiiriin kuuluvan henkilön saapumaan paikalle juuri tuona hetkenä?
Äärettömän surullisia nämä.
Tiina kirjoitti:Niinpä. Lisäksi joidenkin keskusteluhalukkuutta saattaa rajata sekin, että alustavien tietojen perusteella kyseessä on valkoinen hetero, joka läträsi alkoholin ja lääkkeiden kanssa.

Tiina kirjoitti:Ahaa. Yksi sentään jo heräsi. Onko läheistäkin porukkaa/sukua tämä, kun olet ollut niin hissukseen?

Berlin on kyllä maailman helpoimmin provosoituva.

^ Tässäkö Tiinan anti tähän ketjuun? Mielestäni jokseenkin asiatonta.
Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 7:59 pm
Kirjoittaja Tiina
^Juuri niin Gladys. Anti se on pienempikin. Joku tuolla ihmetteli kun tämä ketju ei ole saanut keskustelua aikaan ja vastasin siihen.
Luultavasti vastaukseni on aika pitkälle totuudenmukainenkin vielä.
Surullistahan se on, että joka viikko näitä tapahtuu. Mutta näin on aina ollut ja tulee varmaan olemaankin. Miehet ryyppäilee ja listii sitten vaimojaan, joita ilmeisesti pitävät itsensä jatkoina tai omaisuutenaan. Ei voi käsittää.
Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 8:31 pm
Kirjoittaja Muppe
Gladys kirjoitti:Mitä mahtanut tapahtua ja milloin, ja mikä saanut lähipiiriin kuuluvan henkilön saapumaan paikalle juuri tuona hetkenä?
Jos uutinen ei avaudu niin mies on tappanut naisen ja itsensä kuten on tapana.Joku on tullu käymään kuten normaalit ihmiset käy toisten luona ja löytänyt.Kummaa että ku joku menee käymään jonkun luona niin täällä aletaan heti ihmetteleen että mitä se nyt sinne meni yhtäkkiä...En edes tiedä voiko pikkuhiljaa saapua jonku luokse..
Aika yksinkertaista,ei tästäki tarvi alkaa Alidamaisesti keksimään salaliittoja ym. kuvitelmia
Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 9:09 pm
Kirjoittaja Porin
Tiina kirjoitti:^Niinpä. Lisäksi joidenkin keskusteluhalukkuutta saattaa rajata sekin, että alustavien tietojen perusteella kyseessä on valkoinen hetero, joka läträsi alkoholin ja lääkkeiden kanssa.

Onhan tuo todella typerää, että tämäkin ketju piti pilata välittömästi.
Outo logiikka muutenkin. Jos tekijää kuvailisi tummaksi kaivosinsinööriksi, olisi se natsifasistirasistin sekoilua. Toiseen suuntaan (etenkin kun ei edes ole mitään suuntia, toisin kuin suvakki- ja rasistileirit väittää, on vain ihmisiä) se onkin sallittua ja jopa humoristista.
Kasva jo aikuiseksi.
Pysytään asiassa; Lieksan henkirikoksessa ja mahdollisessa itsemurhassa. Jätetään ne ääripäiden kommentit pois eikä arvuutella uhrin ja tekijän tai heidän ystäviensä poliittista katsantokantaa. Jottei taas menisi vänkäämiseksi ja itse aihe jäisi taka-alalle.
Muistakaa pykälä numero 4.
-NILS-
Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 9:55 pm
Kirjoittaja stalkkeri
Facebook linkkejä?
Kiinnostaisi nähdä molempien pärstät.
Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 10:15 pm
Kirjoittaja Haarahaukka
OT. Tuo tapahtumapaikka on ihan entisen rajavartioston lähistöllä ja se oli ainakin vuosituhannen alussa poliisien ammattijärjestön omistuksessa.kävin siellä silloin ex-lankomiehen(poliisi) kanssa metsästämässä parina vuotena. En tiedä missä käytössä se nykyään on.
Seutu on täyttä korpea ja ei sinne suurella todennäköisyydellä työpaikan perässä muuteta. Eli pariskunnasta toinen on varmaan sieltä päin kotoisin tai muuten omaa sinne siteitä.
Re: Nainen surmattu Lieksassa - myös surmaaja kuollut
Lähetetty: Su Elo 06, 2017 10:23 pm
Kirjoittaja Tiina
Haarahaukka kirjoitti:
Seutu on täyttä korpea ja ei sinne suurella todennäköisyydellä työpaikan perässä muuteta. Eli pariskunnasta toinen on varmaan sieltä päin kotoisin tai muuten omaa sinne siteitä.
Totta. Työttömyys huimaa tuolla suunnalla.
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uuti ... majarvella
Asunnon hinnat tosin edukkaita, kun porukka yleensä suuntaa pois paremmille ansaintamaille.