Sivu 1/1
tappo oulussa 98-99
Lähetetty: Su Joulu 30, 2007 6:05 pm
Kirjoittaja fakiiri
Muistaako kukaan tapausta, sattui jossain kerrostalo asunnossa ja tekijä oli 18-19v nuori mies.. Tuomio taisi olla jotain 10v paikkeilla.
Lähetetty: Ma Tammi 14, 2008 10:08 pm
Kirjoittaja fakiiri
Tähän olikin tullut väärää tietoa
Juttu on sattunut vuonna 2000!
Lähetetty: Ti Tammi 15, 2008 12:12 am
Kirjoittaja joey
fakiiri kirjoitti:Tähän olikin tullut väärää tietoa
Juttu on sattunut vuonna 2000!
Heti tarkensi, ja paljon!

Lähetetty: Ti Tammi 15, 2008 7:31 am
Kirjoittaja Minney Magia
No voi hyvänen aika! Kyllähän tuosta fakiirin selvityksestä olisi jo heti pitänyt hiffata, mistä ja kenestä on kyse!
En nyt vaan viitsi alkaa kaivamaan koko juttua lehdestä, joten laitan tähän nyt vaan, että:
vuonna 2000(ehkä) tehtiin henkirikos kerrostaloasunnossa. Tekijänä oli 18vuotias se ja se.......
Hei ihan oikeesti!!!
Lähetetty: Ti Tammi 15, 2008 10:39 am
Kirjoittaja Piipi
Et kuitenkaan tarkoita v. 2001 Toppilassa tapahtunutta tappoa?
Jossa 25-vuotias mies tappoi tytön, 21 v.
Siitä onkin jo toisaalla keskustelu mutta pimeä juttu tuntuu olevan. Mitään tietoa ei missään!!
Re: tappo oulussa v. 2000
Lähetetty: Ke Heinä 21, 2010 10:14 am
Kirjoittaja hellämustapääfinnilä
Muuta tietoa etsiessä löytyi hovioikeuden päätös joulukuussa 2000 sattuneesta surmatapauksesta, jossa hasiskaupat olivat päätyneet kauppiaana toimineen henkilön törkeään ryöstöön ja tappoon. Teko tapahtui 21.12.2000 vastaisena yönä Oulussa. Liekö tämä tapaus se jota ap tarkoitti?
Yksi ostoksille menneistä (4) tuomittiin hovissa taposta, törkeästä ryöstöstä ja huumausainerikoksesta 10 vuoden 6 kuukauden vankeusrangaistukseen, toinen sai alle 18-vuotiaana tehdystä törkeästä ryöstöstä ja huumausainerikoksesta 1 v 4 kk ehdollisen rangaistuksen.
Tappaja oli lyönyt uhriaan viiden kg:n käsipainolla ja veitsellä useita kertoja pään alueelle. Kuoleman varsinaisena syynä oli ollut oikealle korvan eteen kohdistunut teräaseella tehty 11,5 cm syvyinen pisto, ja sen aiheuttamat kasvojen verisuoni- sekä kudosvauriot. Päähän kohdistuneista tylpistä iskuista aiheutuneet kallonmurtuma ja aivojen ruhjevamma ovat olleet myötävaikuttamassa uhrin kuolemaan.
Asian käsittely käräjäoikeudessa ja koko hovin päätös tammikuulta 2002 löytyvät täältä tarkkoine teonkuvauksineen:
http://www.oikeus.fi/tulostus/28804.htm
19-vuotiaasta uhrista, vanhempiensa ainosta lapsesta, kerrotaan seuraavaa:
Vaikka X on asunut eri taloudessa omassa asunnossaan, on tämä Y:n ja Z:n mukaan ollut vammauduttuaan liikenneonnettomuudessa vanhempiensa avun varassa ja sen vuoksi näille edelleen erittäin läheinen. Y on löytänyt poikansa ruumiin hakiessaan tätä aamulla kouluun.
Re: tappo oulussa 98-99
Lähetetty: Ma Tammi 20, 2025 9:18 pm
Kirjoittaja Xalpel
Neljä nuorta vangittiin taposta Oulussa
Riitta Kiipula
27.12.2000 2:00
OULU. Oulun poliisi on vanginnut neljä miestä, joita epäillään syyllisiksi nuoren miehen kuolemaan Oulussa torstaina. Uhri oli 19-vuotias, samoin yksi vangituista. Muut ovat 17-vuotiaita. Kaksi heistä on Oulusta, kaksi Tornion seudulta.
Uhri löydettiin asunnostaan teräaseella surmattuna. Löytäjä oli pojan isä, joka meni poikansa asunnolle Toppilaan.
https://www.hs.fi/suomi/art-2000004051885.html
Mahdollisesti tämä tapaus.