Nicke Lignelliä päin ajanut rattijuoppo tuomiolla
Lähetetty: Ke Tammi 09, 2008 9:33 am
Iltalehti kirjoitti:Lignellin onnettomuuskäräjät alkaa!
9.1.2008 8:10
Näyttelijän autoon törmänneelle rattijuopolle neljä syytettä.
Onnettomuus tapahtui Länsi-Uudellamaalla Bromarvissa uudenvuoden aatonaattona vuonna 2006.
Tapahtuma-aikaan oli pimeää, mutta keli oli hyvä. Lignell oli ollut äitinsä kanssa Tammisaaressa hyvästelemässä isäänsä.
Vastaan tullut bromarvilaismiehen Toyota törmäsi Lignellin Mersuun.
Vakavasti loukkaantunut Lignell jäi puristuksiin penkin ja ratin väliin. Vieressä istunut sairaanhoitaja-äiti yritti auttaa poikaansa ja pitää tätä tajuissaan ambulanssin tuloon saakka.
Kallonmurtuman ja aivoverenvuodon saanut Lignell kiidätettiin Helsinkiin Töölön sairaalaan, missä hänet leikattiin. Teho-osastolla kolme päivää ollut mies toipui hämmästyttävän nopeasti, ja hän pääsi kotiin jo viikko onnettomuuden jälkeen.
Poliisin lisäksi tapausta selvitti myös onnettomuustutkintalautakunta.
- Se vahvisti tutkinnan aiemmat tulokset siitä, että rattijuopon auto oli ajautunut Lignellin kaistalle, Raaseporin poliisista kerrottiin viime huhtikuussa.
Myös rattijuoppo loukkaantui pahoin muun muassa lonkkaansa. Hän pahoitteli tapahtunutta sairaalasta Iltalehden välityksellä ja pyysi Lignelliltä anteeksi tekoaan.
- Leikkauksen jälkeen olin ihan tyyni. Sanoin äidille, että ei tässä mitään hätää, tärkeintä, että selvittiin hengissä ja että olemme tolkuissamme ja kaikki luutkin ehjinä, Lignell kertoi IL:lle viime huhtikuisessa haastattelussa.
PASI LEHTINEN
[email protected]