Sivu 1/2
Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ma Marras 26, 2018 9:13 pm
Kirjoittaja MohammedMohammed
Uusi rikosraportti paljastaa: Tässä ovat Suomen vihaisimmat kaupungit - rasismi ja solvaukset leimuavat eniten etelässä
Tänään klo 17:42
Suuret kaupungit eivät ole järin suvaitsevaisia, jos asiaa mittaa viharikoksista tehtyjen ilmoitusten määrällä. Poikkeuksiakin kuitenkin on.
Helsingissä ja Turussa kirjattiin viime vuonna suhteellisesti enemmän viharikosilmoituksia kuin muissa suurissa kaupungeissa.
Jyväskylä ja Tampere erottuivat edukseen.
Turun terroristinen puukkohyökkäys näyttää aiheuttaneen piikin raportoiduissa viharikoksissa.
Arkistovideo: Maahanmuuttovastaiset osoittivat mieltään Raisiossa alkuvuodesta 2016 pakolaiskriisin jälkimainingeissa.
Sisäministeriö julkaisi maanantaina Poliisiammattikorkeakoulun tuoreen vuosiraportin viharikollisuuden kehityksestä Suomessa. Raportin on tehnyt tutkija Jenita Rauta.
Raportti nostaa esille useita muutoksia viharikoksissa. Tällaisiksi määritellään tutkimuksessa rikokset, joiden taustalla ovat ennakkoluulot tai vihamielisyys uhrin oletettua tai oikeaa taustaa, uskontoa, seksuaalista suuntautumista ynnä muuta vastaavaa kohtaan.
Epäiltyjen viharikosten määrä on Suomessa nousussa. Rikosilmoituksia kirjattiin yhteensä 1 165, mikä on 8 prosenttia enemmän kuin viime vuonna. Tyypillisesti rikos kohdistui asianomistajan etniseen tai kansalliseen taustaan, Rauta kirjoittaa. Toiseksi yleisimmin ilmoittaja joutui viharikoksen uhriksi uskontonsa vuoksi.
Etnisesti motivoitunut rikos oli yleisimmin pahoinpitely. Jos uhri joutui kaltoinkohdelluksi uskontonsa takia, kyse oli tyypillisesti kunnianloukkauksesta.
Vammaisuuteen liittyviä rikosilmoituksia oli tilastollisesti edelleen vähän, 57, mutta niiden määrä kasvoi peräti kolmanneksen vuodesta 2016.
Toreilla ja netissä
Viharikosten tapahtumapaikat vaihtelevat tilastojen perusteella runsaasti, mutta kaksi kategoriaa nousi esiin: yleiset ulkoalueet, kuten torit ja kadut – sekä internet. Viharikoksista yli viidennes tapahtui julkisella paikalla ja vajaa viidennes verkossa. Myös uhrin oma asunto ja kotitalon välittömät lähialueet nousivat esiin.
Raportti luokitteli viharikoksia myös sen perusteella, miten usein niitä ilmeni eri kaupungeissa. Rikosilmoitusten ylivoimainen listaykkönen oli Helsinki, jossa rikoksista raportoitiin yli kolme kertaa niin paljon kuin kakkoseksi sijoittuneessa Turussa. Suurista asutuskeskuksista suvaitsevaisimpia ovat kolme yliopistokaupunkia: Jyväskylä, Tampere ja Oulu.
Iltalehden haastattelema poliisihallituksen poliisitarkastaja Måns Enqvist selittää suurten kaupunkien lukemia osaltaan ulkomaalaistaustaisen väestön osuudella.
– Kärjessä olevissa kaupungissa ehkä myös ulkomaalaiskeskittymä on suurin asukaslukuun suhteutettuna, Enqvist arvioi.
Asukaslukuun suhteutettuna Lieksa, Parainen ja Jämsä nousevat vielä Helsinginkin ohi viharikostilastoissa. Rauta huomauttaa raportissaan, että tilastoissa voi olla kyse myös viranomaistoiminnan terävöitymisestä.
– Selvityksen perusteella ei voida sanoa, johtuuko tämä viharikosten kasvusta näillä paikkakunnilla vai siitä, että poliisi tunnisti ja kirjasi näissä kunnissa epäillyt viharikokset paremmin, raportti lausuu.
Loppukesästä 2017 tapahtui Turun terrori-isku. Marokkolainen turvapaikanhakija murhasi kaksi sivullista ja yritti murhata kahdeksan muuta elokuun 18. päivänä. Raportti tekee huomion, että viharikoksia koskevien ilmoitusten määrä nousi Suomessa merkittävästi elo-syyskuussa. Kesä-heinäkuussa poliisi vastaanotti niitä noin 80 kuukaudessa, mutta elokuussa määrä nousi yli 150:een ja syyskuussa se oli noin 130. Loppuvuoden trendi oli jälleen laskeva.
Poliisitarkastaja Enqvist on sitä mieltä, että johtopäätöksen voi hyvinkin vetää: Turun isku aiheutti vastareaktiona rasismin piikin.
– On se selvä asia. Iskun jälkeistä vihavyöryä on seurattu. Yksittäinen tilanne tai ilmiö voi lisätä yleistä vihanlietsontaa ja myös tekoja, Enqvist arvioi.
Asiasta on tutkimustietoa myös vuodelta 2015, kun pakolaiskriisi alkoi tuntua yhä enemmän myös Suomessa. Turvapaikanhakijoiden määrä nousi rajusti loppuvuotta kohti.
– Viharikosten määrä lisääntyi selkeästi kolmen viimeisen kuukauden aikana, Enqvist viittaa vuoteen 2015.
Poliisihallitusta edustava Enqvist on huolissaan keskusteluilmapiiristä. Yhteiskunnan on puututtava vihapuheeseen myös ennen poliisia, joka käyttää lähes viimesijaista virkamiesvaltaa.
– Yleinen ilmapiiri yhteiskunnassa on muukalaisvihamielinen. Se antaa tilaa varsinkin suusanalliselle lietsonnalle, joka voi olla rangaistavaa vihapuhetta. Pahimmassa tapauksessa se menee suullisesta ihan konkreettisiin väkivallantekoihin.
Raportin voi lukea Poliisiammattikorkeakoulun verkkosivuilta.
Somaliaanoilla ja irakiaanoilla on 12% edustus viharikoksissa. Se on aika suuri, kun otetaan huomioon, että irakiaanoja ja somaliaanoja lienee Suomessa n. prosentin luokkaa.
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ma Marras 26, 2018 9:57 pm
Kirjoittaja Salmari
Mistähän johtuu?
Olisikohan siitä, että mamut muuttavat kaupunkeihin, joissa on sukulaisia/tuttuja/perhettä. Ja samalla rikollisuus kasvaa ja suomalaiset kyllästyvät jatkuviin rikoksiin
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ma Marras 26, 2018 10:27 pm
Kirjoittaja Rubiskreebeli
Ihmiset nyt vaan ilmoittaa näistä nykyään useammin poliisille. Yksittäistapauksia.
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ma Marras 26, 2018 10:27 pm
Kirjoittaja MohammedMohammed
Salmari kirjoitti:Mistähän johtuu?
Olisikohan siitä, että mamut muuttavat kaupunkeihin, joissa on sukulaisia/tuttuja/perhettä. Ja samalla rikollisuus kasvaa ja suomalaiset kyllästyvät jatkuviin rikoksiin
Ma ei tieda mista johtuu, mutta somaliaanojen ja irakiaanojen viharikosedustusprosentin pitäisi olla prosentin luokkaa. Asiaa pitäisi välittömästi tutkia, kun näyttää siltä, että kynnys viharikoksiin on sekä irakiaanoilla, että somaliaanoilla huomattavan paljon matalampi kuin suomaliaisilla.
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ke Marras 28, 2018 6:21 am
Kirjoittaja holmesin haamu
Ei kannata ottaa millään tavalla vakavasti tälläisiä höpöraportteja. Mikä tahansa mielensä pahoittaminen voidaan katsoa "viharikokseksi" ja tilanne menee aina niin päin, jos mamun katsotaan olevan uhri.
Raportti itsessäänkin on täyttä kansalaisten kusetusta. Ensinnäkin mitään todisteita mistään ns. viharikoksesta ei tarvita. Tässä yhteydessä ei puhutakkaan oikeudessa todistetuista viharikoksista, joiden lukumäärä on ainoastaan muutamia kappaleita vuodessa, vaan lähinnä keksityistä kriteereistä, joiden perusteella sopivan uhrin ollessa kyseessä niin rikoksen voidaan ajatella olevan viharikos todistamatta asiaa mitenkään.
Suomeksi tämä tarkoittaakin, että mitä enemmän mamuja ja mitä enemmän mielensäpahoittamista, niin sitä enemmän viharikoksia.
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ke Marras 28, 2018 11:39 am
Kirjoittaja Marokonsoturi
holmesin haamu kirjoitti:Ei kannata ottaa millään tavalla vakavasti tälläisiä höpöraportteja. Mikä tahansa mielensä pahoittaminen voidaan katsoa "viharikokseksi" ja tilanne menee aina niin päin, jos mamun katsotaan olevan uhri.
Raportti itsessäänkin on täyttä kansalaisten kusetusta. Ensinnäkin mitään todisteita mistään ns. viharikoksesta ei tarvita. Tässä yhteydessä ei puhutakkaan oikeudessa todistetuista viharikoksista, joiden lukumäärä on ainoastaan muutamia kappaleita vuodessa, vaan lähinnä keksityistä kriteereistä, joiden perusteella sopivan uhrin ollessa kyseessä niin rikoksen voidaan ajatella olevan viharikos todistamatta asiaa mitenkään.
Suomeksi tämä tarkoittaakin, että mitä enemmän mamuja ja mitä enemmän mielensäpahoittamista, niin sitä enemmän viharikoksia.
Kyllä tällainen kannattaa vakavasti silmäillä läpi. Ei ole mitenkään järkeenkäypää, että prosentin osuus uudisväestöstä tehtailee yli 10%:n verran viharikoksia maassa, jonne heidät on avosylin vastaanotettu ja toivotettu tervetulleeksi.
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ke Marras 28, 2018 12:27 pm
Kirjoittaja Joutsenlaulu
Mielestäni tämä osoittaa todeksi yleisen käsityksen että Helsinki on rasistinen kaupunki.
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ke Marras 28, 2018 2:12 pm
Kirjoittaja Supt Harper
MohammedMohammed kirjoitti:Somaliaanoilla ja irakiaanoilla on 12% edustus viharikoksissa. Se on aika suuri, kun otetaan huomioon, että irakiaanoja ja somaliaanoja lienee Suomessa n. prosentin luokkaa.
Siis 12 % edustus asianomistajina, ei tekijöinä.
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ke Marras 28, 2018 4:17 pm
Kirjoittaja Marokonsoturi
Supt Harper kirjoitti:MohammedMohammed kirjoitti:Somaliaanoilla ja irakiaanoilla on 12% edustus viharikoksissa. Se on aika suuri, kun otetaan huomioon, että irakiaanoja ja somaliaanoja lienee Suomessa n. prosentin luokkaa.
Siis 12 % edustus asianomistajina, ei tekijöinä.
Suomalaisia kohtaan oli tehty 65% viharikoksista. Harmillista, ettei tekijöiden kansallisuutta eritelty tutkimuksessa vaan ainoastaan asianomistajien.
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ke Marras 28, 2018 4:32 pm
Kirjoittaja sikakoira
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/265891 ... mus-kertoo
Suomi rasistisin maa EU-raportissa – Tummaihoisten häirintä yleistä
RASISMI
Suomi koetaan hyvin rasistiseksi maaksi tummaihoisten keskuudessa, selviää Euroopan unionin jäsenmaita koskevasta tutkimuksesta. Suomi oli kaikkein rasistisin maa niiden 12:n EU-maan joukossa, joita tutkittiin.
Suomi nousee esiin Being Black in the EU -tutkimuksen osiossa, jossa selvitettiin kyselyn noin 6000 tummaihoisen, afrikkalaistaustaisen vastaajan kokemusta rasistisesta ahdistelusta tai häirinnästä (engl. racist harassment) kyselyä edeltäneiden viiden vuoden aikana. Kokonaisuudessaan kyselyn vastaajista lähes joka kolmas, 30 prosenttia vastaajista, katsoi joutuneensa ahdistelun kohteeksi ihonvärinsä vuoksi (edellisen 5 vuoden aikana).
Suomen vastaajista peräti 63 prosenttia katsoi joutuneensa rasistisen häirinnän kohteeksi. Luku on korkein tutkittujen maiden joukossa, ja merkittävästi korkeampi kuin esimerkiksi Ison-Britannian ja Maltan vastaava luvut, 21 ja 20 prosenttia. Pohjoismaista Ruotsissa ja Tanskassa vastaajista 41 prosenttia ilmoitti rasistisesta syrjinnästä. Suomen jälkeen korkein luku oli Luxemburgin 52 prosenttia.
Rasistiseksi häirinnäksi katsottiin ihonväriin, uskontoon tai etniseen alkuperään perustuva ahdistelu kuten uhkaava tai loukkaava puhe, väkivallalla uhkaaminen, loukkaavat eleet tai tuijotukset, sähköinen uhkailu tai haukkuminen sekä loukkaavat kommentit sosiaalisessa mediassa.
Suomesta kyselyssä oli mukana noin 500 vastaajaa. Tutkimuksessa mukana olleet maat olivat Suomen lisäksi Itävalta, Italia, Tanska, Ranska, Saksa, Irlanti, Luxemburg, Malta, Portugali, Ruotsi ja Britannia. Tutkimuksesta selviää, että ihonväriin perustuva, tummaihoisiin kohdistuva rasismi on yhä unionissa yleistä – 20 vuotta sen jälkeen, kun syrjintä kiellettiin EU-laeilla. Tutkimuksen mukaan rasismia esiintyy niin työnhaussa kuin asuntoa etsiessäkin.
Suomen luku oli korkein myös, kun vastaajilta tiedusteltiin, olivatko he kokeneet rasistista väkivaltaa edellisen viiden vuoden aikana. Suomen vastaajista 14 prosenttia vastasi kyllä, kun tutkittujen EU-maiden keskiarvo oli viisi prosenttia. Irlanti ja Itävalta olivat lähellä Suomea 13 prosentilla.
Positiivisesti esiin nousee Suomen poliisi. Tiedusteltaessa, olivatko vastaajat tulleet pysäytetyksi poliisin toimesta ja kokivatko he pysäytyksen johtuneen ihonväristään, lähes puolet (44 prosenttia) poliisin pysäyttämistä vastaajista kaikissa tutkituissa maissa koki poliisin toiminnan olleen rasistisesti motivoitunutta. Italian osuus oli korkein, jossa näin koki peräti 70 prosenttia poliisin pysäyttämistä vastaajista. Suomen osuus oli matalin, sillä vain 18 prosenttia vastaajista koki poliisin motiivin olleen rasistinen.
Tutkimuksen teettänyt Euroopan unionin perusoikeusvirasto FRA vaatii EU:ta tehostamaan toimiaan muun muassa työmarkkinoiden syrjinnän kitkemiseksi ja maahanmuuttajien rohkaisemiseksi ilmoittamaan häirinnästä viranomaisille.
Suomalaiskommentti: Aggressiot päivittäisiä
Tutkimuksen on nostanut sosiaalisessa mediassa esiin vihreä poliitikko Fatim Diarra, joka sanoo voivansa allekirjoittaa kokemuksen, että Suomessa esiintyy syrjintää niin työ- kuin asuntomarkkinoilla ja muussakin arkisessa elämässä.
”Rasismi on meillä valitettavan naamalla läiskyvää ja jokapäiväistä. Mun päälle on syljetty matkalla kouluun, mua on tönitty ja mulle on huudettu mitä kuvottavampia asioita. Me ruskeat ihmiset kohtaamme päivittäin mikroagressioita”, Diarra kirjoittaa.
”Mua sylettää kun mä ajattelen sitä miten mä olen joutunut tottumaan siihen, että yksin kävellessä joku huutaa neekeriä mun perään.”
Emme voi jatkaa näin, Diarra toteaa.
Laitoin tämän nyt tänne kun hieman sivuaa aihetta.Otsikon voisi muuttaa muotoon
" Suomi-Rasismin tyyssija "
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ke Marras 28, 2018 4:44 pm
Kirjoittaja URSA
Mielestäni tämä osoittaa todeksi, että maahanmuuttajia on helppo suvaita kun heistä ei ole runsaasti omakohtaisia arkisia kokemuksia. Helsingissä on jo oliko se 17 prosenttia väestöstä maahanmuuttajia ja suvaitsemattomuus lisääntyy samaa tahtia.
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ke Marras 28, 2018 4:56 pm
Kirjoittaja jepulis82
Näistä unohtuu aina se fakta, että eri mamuryhmät todellakin vihaa toisiaan. Suomalainen juoppo ehkä huutelee neekeriä ja näyttää keskaria, kun taas mamuilla on kunnon joukkotappelut ja vihaa pidetään jostain joka tapahtui tuhat vuotta sitten.
Viharikokset ovat varmaan lisääntyneet, mutta kuka niitä tekee on eri asia. Suomalaiset nyt on sellaista lammaskansaa, että tää viharikoshysteria oikein naurattaa.
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ke Marras 28, 2018 5:17 pm
Kirjoittaja Supt Harper
Marokonsoturi kirjoitti:Supt Harper kirjoitti:MohammedMohammed kirjoitti:Somaliaanoilla ja irakiaanoilla on 12% edustus viharikoksissa. Se on aika suuri, kun otetaan huomioon, että irakiaanoja ja somaliaanoja lienee Suomessa n. prosentin luokkaa.
Siis 12 % edustus asianomistajina, ei tekijöinä.
Suomalaisia kohtaan oli tehty 65% viharikoksista. Harmillista, ettei tekijöiden kansallisuutta eritelty tutkimuksessa vaan ainoastaan asianomistajien.
Et ole tainnut käydä lukemassa tutkimusta. On siellä tekijöistäkin erittelyt.
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ke Marras 28, 2018 7:19 pm
Kirjoittaja MohammedMohammed
Onhan se aikamoista mahdoton savotta EU:lla edessä, kun Suomessakin joka viides kuukeri kuvittelee poliisin pysäyttelevän heitä rasistisin motiivein kadulla.. ja ne vihaiset mikroeleetkin johtunevat siitä, että samat tyypit viheltelevät kauppakeskuksissa pikkutyttöjen perään päivästä toiseen ja notkuvat mestoilla aiheuttaen mielipahaa ja häiriötä kauppakeskusten asiakkaille.
Re: Viharikosten kaupungit Turku ja Helsinki
Lähetetty: Ke Marras 28, 2018 8:16 pm
Kirjoittaja jepulis82
MohammedMohammed kirjoitti:Onhan se aikamoista mahdoton savotta EU:lla edessä, kun Suomessakin joka viides kuukeri kuvittelee poliisin pysäyttelevän heitä rasistisin motiivein kadulla.. ja ne vihaiset mikroeleetkin johtunevat siitä, että samat tyypit viheltelevät kauppakeskuksissa pikkutyttöjen perään päivästä toiseen ja notkuvat mestoilla aiheuttaen mielipahaa ja häiriötä kauppakeskusten asiakkaille.
Juu. Pitää muistaa että mikroaggressiot ja manspreadingit ovat kauheinta mitä suvakki voi edes kuvitella. Siinä on kyllä joukkoraiskaukset ja lasten panemiset pikkurikoksia kun pahat sanat saa nössöt oikein itkun partaalle.
