Sivu 1/2

Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: Pe Huhti 26, 2019 10:24 pm
Kirjoittaja Iivis
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a1a8 ... f860310e83

Poliisilla iso operaatio Kontulassa - Silminnäkijät: Huoltoasema eristetty
Tänään klo 21:55

Paikalla oli useita poliisipartioita perjantaina alkuillasta. Poliisi kertoo ottaneensa kiinni useita henkilöitä.
Kuva
Silminnäkijöiden mukaan tapahtumapaikkana on Kontulassa sijaitseva huoltoasema. LUKIJAN KUVA

Iltalehden saamien tietojen mukaan Itä-Helsingissä Kontulassa on ollut perjantaina noin seitsemän aikaan illalla mittava poliisioperaatio.

Iltalehteen yhteyttä ottaneet silminnäkijät kertovat, että poliisi on eristänyt Kontulassa sijaitsevan huoltoaseman.

– Kävelimme ohi noin seitsemän aikaan illalla ja huomasimme, että paikalla on ambulanssi pillit päällä. Takaisin päin tullessa pysähdyimme huoltoasemalle. Paikalla oli ainakin kaksi poliisiautoa. Poliisit vetivät paikalle eristysnauhoja, silminnäkijä kertoo.

Väkivaltarikos
Helsingin poliisi tiedotti perjantaina illalla tutkivansa väkivaltarikosta, joka on tapahtunut Itä-Helsingissä.

Poliisin viestinnästä ei kuitenkaan vahvistettu tarkkaa tapahtumapaikkaa Iltalehdelle.

Poliisi kertoo tviitissään, että useita henkilöitä on otettu kiinni.

Koska esitutkinta on alkuvaiheessa, poliisi ei toistaiseksi tiedota asiasta enempää.

Iltalehti ei tavoittanut tutkinnanjohtajaa kommentoimaan tapausta.

Kuva

Re: Poliisi eristänyt huoltoaseman Kontulassa

Lähetetty: Pe Huhti 26, 2019 10:29 pm
Kirjoittaja Iivis
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006085828.html

Poliisi tutkii väkivaltarikosta Itä-Helsingissä – puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Tilanne Kontulan Nesteellä on henkilökunnan mukaan ohi.

Julkaistu: 26.4. 21:48 , Päivitetty: 26.4. 22:14
POLIISI tutkii väkivaltarikosta Itä-Helsingissä. Useita ihmisiä on otettu kiinni perjantaina alkuillasta, tiedotti poliisi Twitter-tilillään.
Poliisi ei tiedota tällä hetkellä tapahtuman tarkempaa paikkaa, aikaa tai sitä, montako ihmistä on otettu kiinni. HS:n tietojen mukaan poliisioperaatio oli Kontulan Nesteellä.

VÄKIVALTARIKOS tuli ilmi, kun puukotettu henkilö käveli Kontulan Nesteen sisälle noin puoli seitsemän aikaan illalla. Nesteen työntekijä kertoi HS:lle, että uhria oli puukotettu vatsaan. Nesteen työntekijät soittivat uhrille ambulanssin. Työntekijän mukaan poliisi saapui paikalle muutaman partion voimin.

Kontulaan Nesteen henkilökunta kertoi kello kymmeneltä perjantai-iltana tilanteen olevan ohi. Huoltoasema on normaalisti auki.

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: La Huhti 27, 2019 12:38 am
Kirjoittaja putsari
Haisee mustalaisilta.

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: La Huhti 27, 2019 1:06 am
Kirjoittaja kakkosurpo
Noita aikoi kävin tankilla tossa, ja en mä manneja siinä nähny. Joku lanssi ja pari sinisten autoa kylläkin.

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: La Huhti 27, 2019 12:46 pm
Kirjoittaja Iivis
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006086033.html

Poliisi: Kontulan väkivaltarikosta tutkitaan tapon yrityksenä – kuusi otettu kiinni
Julkaistu: 27.4. 10:23

Yksi kiinniotetuista on sairaalassa.
Poliisi tutkii tapon yrityksenä ja törkeänä kotirauhan rikkomisena perjantai-illan tapahtumia Kontulassa Helsingissä, kertoo Helsingin poliisilaitos Twitterissä. Poliisi sanoo ottaneensa kiinni kuusi henkilöä, joista yksi on sairaalassa. Kuulustelut ovat alkaneet, ja poliisi tiedottaa asiasta lisää iltapäivällä.

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: La Huhti 27, 2019 3:57 pm
Kirjoittaja Hankkija
Poliisi on kuullustellut osaa henkilöistä liittyen Kontulan tapahtumiin. Kaikki kuusi kiinniotettua henkilöä on pidätetty. Sairaalaan viedyn henkilön tilanne ei ole vakava. Poliisi tiedottaa asiasta lisää sunnuntaina.

https://twitter.com/HelsinkiPoliisi/sta ... 3775493121

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: La Huhti 27, 2019 8:26 pm
Kirjoittaja URSA
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006085828.html

Kontulan Nesteelle käveli perjantaina puukotettu ihminen – poliisi otti kuusi kiinni tapahtumien johdosta

Tällä hetkellä tapahtumia tutkitaan muun muassa tapon yrityksenä ja törkeänä kotirauhan rikkomisena. Kuusi henkilöä on otettu kiinni, mutta poliisi ei vielä kerro, mistä kukakin on epäiltynä.

Julkaistu: 26.4. 21:48 , Päivitetty: 27.4. 16:03

POLIISI tutkii Itä-Helsingissä tapahtunutta väkivaltarikosta, jonka vuoksi yksi ihminen joutui perjantaina sairaalaan. Tutkinta liittyy HS:n perjantai-iltana uutisoimaan tapaukseen, jossa ilmeisesti puukotetuksi joutunut henkilö oli kävellyt Kontulan Nesteelle ja työntekijät olivat soittaneet hänelle ambulanssin.

Päivystävä tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Petri Juvonen kertoi lauantai-iltapäivänä HS:lle, että tämänhetkisten tietojen mukaan tapaukseen liittyy useita epäiltyjä, uhreja ja rikosnimikkeitä.

”Tapon yritys ja törkeä kotirauhan rikkominen ovat kovimmat nimikkeet”, hän kertoo.

Poliisi otti perjantai-iltana kiinni kuusi epäiltyä Helsingin alueella. Asianomistajia eli epäiltyjen rikosten uhreja on kolme.

”Siinä, mihin kukin on uhri ja mitä kukin epäillyistä on tehnyt, on aikamoinen selvittäminen. En pysty tällä hetkellä kertomaan tapahtumien yksityiskohdista yhtään mitään”, Juvonen sanoo.

JUVONEN KERTOO yhden henkilön joutuneen sairaalaan, mutta ei vahvista väkivaltarikoksen tekotapaa. HS:n tietojen mukaan kyse oli puukotuksesta ja tapaukseen liittyi poliisioperaatio Kontulan Nesteellä.

Poliisin mukaan väkivaltarikokset tapahtuivat noin puoli seitsemän aikaan perjantaina illalla. Juvonen kertoo, että yksi uhreista pakeni tapahtumapaikalta Kontulan Nesteelle, josta huoltoaseman henkilökunta hälytti poliisin ja ambulanssin paikalle.

Loput uhrit löytyivät Juvosen mukaan lähistöltä, mutta tarkempaa paikkaa hän ei pysty vielä kertomaan esitutkinnan ollessa kesken. Kaikki epäillyt on pidätetty ja heidän kuulustelunsa jatkuvat sunnuntaihin, kertoo Juvonen.

Poliisilla ei ole Juvosen mukaan vielä varmaa tietoa siitä, tunsivatko kaikki osapuolet toisiaan. Sairaalaan viedyn henkilön tilanne ei ole poliisin mukaan vakava.

Väkivaltarikos tuli ilmi, kun puukotettu henkilö käveli Kontulan Nesteen sisälle noin puoli seitsemän aikaan illalla. Nesteen työntekijä kertoi HS:lle, että uhria oli puukotettu vatsaan. Nesteen työntekijät soittivat uhrille ambulanssin. Työntekijän mukaan poliisi saapui paikalle muutaman partion voimin."

Kuusi epäiltyä ja kolme uhria, reilu meininki.

Suoraan sanottuna tulee mieleen Itä-Helsingissä aiemmin paljastuneet maahanmuuttajaryhmien väliset tappelut, onko tämä niille jatkoa. Toisaalta silloin poliisi olisi lähtenyt paikalle useampien kuin "muutaman" partion voimin, mutta onhan niitä mennyt sinne varsinaiselle rikospaikallekin.

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: La Huhti 27, 2019 9:03 pm
Kirjoittaja sikakoira
Kontula,piri,mustalaiset.Aivan niin kuin putsari sanoi,haiseeeeee. :lol:

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: La Huhti 27, 2019 9:27 pm
Kirjoittaja Tampereen Tyttö
Oliskos kateissa ollut Nyman löytynyt??

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: Ma Huhti 29, 2019 7:52 pm
Kirjoittaja URSA
Jos Nyqvististä on puhe, se on ollut poliisilla tallessa tiistaista lähtien.

Tämä tapaus liittyy jälleen kerran ryhmien väliseen joukkotappeluun.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epa ... #gs.8pmxpr
Epäilty tapon yritys Helsingin Kontulassa liittyi joukkotappeluun – poliisi toivoo yleisöltä havaintoja tapahtumista

Kontula on Helsingin itäisiä lähiöitä, jonne kulkee metro.

JULKAISTU 51 MINUUTTIA SITTEN

Helsingin poliisin perjantaina uutisoitu operaatio Kontulassa liittyi joukkotappeluun. Yhteen otti kaksi miesporukkaa, joista ainakin osa oli toisilleen entuudestaan tuttuja.

Poliisi kertoo, että tapahtumat alkoivat asunnosta Kilpolantiellä ja että taustalla ovat olleet ryhmien väliset erimielisyydet. Pihalla tilanne oli kärjistynyt väkivaltaiseksi, ja kaksi ihmistä sai tappelun yhteydessä vammoja teräaseesta. Heistä toinen oli maanantaina yhä sairaalassa.

Osa osallisista oli poliisin mukaan paennut läheiselle huoltoasemalle.

Kaikkiaan kuutta ihmistä epäillään rikoksista. Käräjäoikeus vangitsi maanantaina 19-vuotiaan miehen epäiltynä tapon yrityksestä. Viisi muuta oli pidätettynä pahoinpitelyrikoksista epäiltyinä, mutta heidät vapautettiin maanantaina.

Tapahtumia selvitetään yhä, ja poliisi pyytää mahdollisia havaintoja osoitteeseen vakivaltarikosyksikkö.[email protected].

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: Ma Huhti 29, 2019 8:27 pm
Kirjoittaja jaskajokunen
Vangitun etunimi on Abdribadri

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: Ma Huhti 29, 2019 8:56 pm
Kirjoittaja sikakoira
^
Olishan se pitänyt arvata kun joukkio ja teräaseet.Mannet ottaa yleensä 1/1
Kyseessä kun on Kontula niin huumeet ovat taustalla.

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: Pe Heinä 26, 2019 4:37 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Seurue tarkoittaa nyt ja tulevaisuudessa muitakin kuin mustalaisia:
Kahden seurueen yhteenotto Kontulassa toi neljän vuoden vankeustuomion puukotuksesta

JULKAISTU 2 TUNTIA SITTEN
Helsingin Kontulan huhtikuisesta puukotuksesta annettiin tuomio perjantaina. 19-vuotias mies tuomittiin tapon yrityksestä neljän vuoden vankeuteen.

Helsingin käräjäoikeuden mukaan Abdibadri Mustafe Duaale yritti tappaa 21-vuotiaan miehen lyömällä tätä veitsellä kylkeen Kontulan Nesteen lähellä huhtikuun lopussa.

Kyseessä oli oikeuden mukaan kahden seurueen välinen väkivaltainen yhteenotto, jossa oli syytteessä useita miehiä. Osa pahoinpitelysyytteistä hylättiin, mutta yksi 24-vuotias mies tuomittiin 1 vuoden 3 kuukauden vankeuteen.

Mies oli tappelussa viiltänyt veitsellä yhden miehen kättä sekä lyönyt kasvoihin, potkinut sekä lyönyt metalliketjulla toista miestä. Rangaistukseen kuuluu miehen aiempi tuomio lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

Tapahtumia edelsi kahteen eri seurueeseen kuuluvien miesten kohtaaminen Kontulan ostoskeskuksessa, jossa oli tullut ristiriitaa.
mtvuutiset
26.7.2019 14:11

Klaanien tavat tulivat Suomeen. Saas havaita tullaanko tämän tapauksen yhteydessä puhumaan "Ruotsi-Norja-Tanska tapojen rantautumisesta Suomeen" - kuten Kampin ampumisjupakassa, vai onko kyseessä Intian suunnalta Eurooppaan noin 500 vuotta sitten rötöstelemään lähteneen väestöryhmän kulttuurin leviämisestä muihin yhteisöhin?

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: Pe Heinä 26, 2019 5:27 pm
Kirjoittaja Anoteus
Varmaan se Niko Ranta-Ahonkin keissi otettiin esille suuruudellaan peittämään nämä tervetulleiden "vieraiden" tekemät rikokset. Mielenkiinnolla odotan tulevia rikostilastoja, tosin moni on jo varmaan saanut siihen mennessä kansalaisuuden, niin hukkuu kantiksien sekaan..

Re: Puukotettu käveli Kontulan Nesteelle

Lähetetty: Pe Heinä 26, 2019 6:28 pm
Kirjoittaja Oliver
Nyt kaikki innolla pelastamaan näitä abracadabroja välimereltä Suomeen niin saamme sisäministerimme puoluekavereineen onnelliseksi ja ihmissalakuljettajien rahapussit lihaviksi.