Sivu 1/1

Poliisisurma Vaskivedellä

Lähetetty: Ti Tammi 22, 2008 11:44 pm
Kirjoittaja Kataja
Todella hatarat tiedot tapahtumasta vaikka uhri ja tekopaikkakin on lähipiirilleni ollut tuttu, mutta ennenkuin alan heitä kiusaamaan ajattelin heittää verkon vesille täälläkin, jos jotain artikkelia tai tekijän jälkivaiheita löytyisi. Millään hakusanalla en saanut osumaan tätä käsittelevää keskustelua.

Tapahtuma täytyy olla 1970 tai 80-luvulta. Sen verran joka tapauksessa tiedän että Virtain (mahd. Vaskiveden kylä) tai lähikunnan alueella ryöstettiin pankki ja poliisi pääsi ryöstäjän kannoille Virtain Vaskiveden kylällä, jolloin ryöstäjä pakeni metsään, piiloutui kiven taakse ja ampui häntä jahdanneen poliisin. Mitähän mahtoi tekijälle tapahtua myöhemmin elämässään?

Netistä en muutenkaan löytänyt mitään juttua tästä, mutta muuten tarttui mielenkiintoista linkkiä.

Poliisin blogi.
http://elamaani.blogspot.com/

ja sieltä saitti johon kootaan surmansa saaneita poliiseja
http://www.odmp.org/

Lähetetty: Ke Tammi 23, 2008 1:44 pm
Kirjoittaja Kataja
Ilmeisesti pitää jalkautua tiedon hakuun. No, hyväähän se vaan tekee

Lähetetty: Ke Tammi 23, 2008 1:49 pm
Kirjoittaja EuroJR
Ei saa olla noin kärsimätön. Laitetaan tietoa, kunhan eteen tulee. Jossain poliisikirjassakin taisi olla koottu noi poliisien surmat. Etsintä vaan kestänee. Pistä yv:tä, jos ei muutaman päivän päästä minusta mitään ole kuulunut.

Lähetetty: Ke Tammi 23, 2008 2:12 pm
Kirjoittaja Kataja
Heh, joo ei ollut itkupotkuraivari, kunhan ajattelin ääneen että voisi kai sitä itsekin yrittää selvitellä eikä vaan pistää aina toisia asialle.

Lähetetty: Pe Kesä 27, 2008 6:03 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Päivämäärä Katajalle jo varmaan on selvinnytkin, samoin uhri, ylikonstaapeli Osmo Rajamäki. http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... sc&start=0

Surmaajan nimeä en tiedä, mutta hän oli läheisellä Pourun kylällä vaikuttaneen taiteilijan poika.

Pahoittelut, että tämä tieto tuli näinkin myöhässä.