Ryöstön yritys Perhossa 2020
Lähetetty: Pe Kesä 05, 2020 2:42 pm
Onko ketään paikallista linjoilla joka tietäisi tästä enemmän?Perhon helmikuisesta ryöstön yrityksestä vankeutta – mies pahoinpiteli asukasta sorkkaraudalla
5.6.2020 klo 14.23
Kotirauhan rikkomisen oikeus katsoi törkeäksi, koska asunnossa oli lapsia.
Pohjanmaan käräjäoikeus on tuominnut kolmikymppisen miehen vankeuteen Perhossa helmikuussa tapahtuneesta ryöstön yrityksestä ja törkeästä kotirauhan rikkomisesta. Tuomion pituus on vuosi ja kahdeksan kuukautta, josta osa on jäännösrangaistusta, sillä mies oli tekohetkellä ehdonalaisessa.
Hänen on myös maksettava perheelle yhteensä lähes 30 000 euron vahingonkorvaukset muun muassa kivusta ja särystä sekä kärsimyksestä ja traumaperäisestä stressihäiriöstä. Mies on ollut vangittuna helmikuusta saakka.
Sen sijaan toisen miehen syytteet kaatuivat oikeudessa. Oikeuden mukaan jäi näyttämättä toteen, että miehet olisivat suunnitelleet teot yhdessä. Syytteistä vapautettu kuljetti tuomitun rikospaikalle, mutta muilta osin tapahtumista on erilaisia näkemyksiä.
Sorkkarauta mukana perheen ovelle
Rikos tapahtui Perhossa helmikuussa. Paikalle kyydin saanut mies meni perheen ovelle kasvot peitettynä ja sorkkarauta kädessään. Hän alkoi puhua suvun velasta ja aseista, jotka hänen pitäisi saada.
Ryöstö jäi yritykseksi, sillä perheen isä onnistui työntämään tekijän ulos. Tämä ehti kuitenkin lyödä sorkkaraudalla useita iskuja, joista aiheutui vammoja.
Syyttäjä vaati tekijälle tuomiota törkeästä ryöstöstä, mutta käräjäoikeuden mukaan tekoa ei voi pitää törkeänä. Siinä ei käytetty laissa ampuma- tai teräaseeseen rinnastettavaa, hengenvaarallista asetta eikä uhrille aiheutettu hengenvaarallista tilaa.
Sen sijaan kotirauhan rikkominen oli oikeuden mukaan törkeää. Perheellä oli syytä pelätä turvallisuutensa puolesta, lisäksi asunnossa oli lapsia.
Tuomittu on myöntänyt teonkuvaukset osin oikeiksi, mutta kiistänyt tekojen olleen törkeitä. Hän sanoo sorkkaraudan olleen mukana, mutta ei ryöstötarkoituksessa. Hän sanoo myös, ettei hänen tarkoituksensa ollut käyttää väkivaltaa tai vaatia omaisuutta.