Sivu 1/1

Kiinassa ruttotartuntoja

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2020 1:45 am
Kirjoittaja putsari
Vittu noita muinaisajalla eläviä vinosilmäisiä kommunisteja. Pitäisi eristää iäksi koko maa. Tuokin varmaan raiskannut murmelin ja syönyt murmelin paskaa, koska tuhansia vuosia vanhan uskomuksen mukaan sellainen tuo hyvän elämän.

Kiinassa on havaittu ruttotartuntoja – kaupunki julisti hälytystilan

15-vuotiaan potilaan epäilleen saaneen paiseruttotartunnan hänen käsiteltyään murmelia.

Paiserutto tunnetaan parhaimmin nimellä musta surma, joka aiheutti yli 50 miljoonan ihmisen kuoleman keskiajalla.

MONGOLIAN rajalla sijaitsevalla Kiinan autonomisella Sisä-Mongolian alueella, Bayannurin kaupungissa, on havaittu paiseruttoa, uutisoi BBC.

Tällä hetkellä alueella on tiedossa kaksi epäiltyä ruttotapausta. Toinen sairastuneista on paimen, jonka tartunnan alkuperästä ei ole tietoa. Häntä hoidetaan parhaillaan sairaalassa.

Kiinalainen Global Times -lehti kertoo Twitterissä, että toinen sairastuneista on 15-vuotias, joka on ollut kosketuksissa murmelin kanssa. Murmelit ovat oravansukuisia jyrsijöitä, joita esiintyy Pohjois-Aasian lisäksi Euroopan vuoristoalueilla ja Pohjois-Amerikan länsiosissa.


PAISERUTTO, eli lyhyemmin rutto, on Terveyskirjaston mukaan Yersinia pestis -bakteerin aiheuttama tauti, jota esiintyy pääsääntöisesti jyrsijöillä eräillä alueilla Afrikassa, Aasiassa sekä Etelä- ja Pohjois-Amerikassa. Paiserutto johtaa hoitamattomana kuolemaan 30–60 % tapauksista.

Tunnetuin ruttoepidemia, johon viitataan usein mustana surmana, oli käynnissä keskiajalla. Musta surma tappoi 1300-luvulla yli 50 miljoonaa ihmistä Euroopassa, Afrikassa ja Aasiassa.

Nykyään ihmisen ruttotapauksia raportoidaan maailmalla vuosittain joitakin tuhansia, pääosin epidemia-alueiden maaseudulla tai pienissä kaupungeissa ja kylissä. Tauti hoidetaan mikrobilääkkeillä. Ruttoa vastaan ei ole rokotetta, mutta altistuneille voidaan antaa estolääkitys sairastumisen ehkäisemiseksi.

Toukokuussa 2018 kaksi ihmistä kuoli ruttoon Mongoliassa. He olivat syöneet raakaa murmelin lihaa.

Bayannurin kaupungissa on otettu käyttöön vuoden loppuun asti voimassa oleva kolmannen tason hälytystila, joka kieltää ruttoa mahdollisesti kantavien eläinten metsästämisen ja syömisen. Hälytystila on toiseksi lievin neliportaisella asteikolla.

Anttijussi Ripaoja
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006563794.html

Re: Kiinassa ruttotartuntoja

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2020 7:00 am
Kirjoittaja sikakoira
^
Niin,kuten tuossakin mainittiin niin vuosittain näitä ilmenee ympäri maailmaa. Sitten on tietysti erikseen jotkut pernarutot joita jotkut valtiot liikkeelle itse laittavt mutta se onkin toinen homma se. :wink:

Re: Kiinassa ruttotartuntoja

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2020 7:23 pm
Kirjoittaja Tähdet kertovat
Nykyään on niin exoottista imeskellä puoliksi tapettujen rottien häntiä ja höystää makuelämystä lepakkojen siipipeitteessä marinoiduilla torakoilla, kun ne rapsahtelee niin kivasti ja ovat niin al dente :mrgreen:
Lepraa odotellessa..

Re: Kiinassa ruttotartuntoja

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2020 7:32 pm
Kirjoittaja nipsunapsu
Antibiooteille vastuskykyinen versio raivotaudista olisi mukava lisä :shock:

Re: Kiinassa ruttotartuntoja

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2020 7:37 pm
Kirjoittaja sikakoira
Juurihan se tappaja ameeba teki tuhojaan oliko Floridassa :lol:

Re: Kiinassa ruttotartuntoja

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2020 7:38 pm
Kirjoittaja putsari
Tähdet kertovat kirjoitti: Ti Heinä 07, 2020 7:23 pm Nykyään on niin exoottista imeskellä puoliksi tapettujen rottien häntiä ja höystää makuelämystä lepakkojen siipipeitteessä marinoiduilla torakoilla, kun ne rapsahtelee niin kivasti ja ovat niin al dente :mrgreen:
Lepraa odotellessa..
Kiinassa on ollut nykyaikaa tuhansia vuosia. Pidentää vanhojen uskomusten perusteella 5 cm kullia.

Re: Kiinassa ruttotartuntoja

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2020 7:44 pm
Kirjoittaja Tähdet kertovat
nipsunapsu kirjoitti: Ti Heinä 07, 2020 7:32 pm Antibiooteille vastuskykyinen versio raivotaudista olisi mukava lisä :shock:
Kyllä, sitä ylimääräistä sylkeä voisi huuhdella alas vaikka hopeavedellä.

Re: Kiinassa ruttotartuntoja

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2020 7:49 pm
Kirjoittaja Tähdet kertovat
putsari kirjoitti: Ti Heinä 07, 2020 7:38 pm
Tähdet kertovat kirjoitti: Ti Heinä 07, 2020 7:23 pm Nykyään on niin exoottista imeskellä puoliksi tapettujen rottien häntiä ja höystää makuelämystä lepakkojen siipipeitteessä marinoiduilla torakoilla, kun ne rapsahtelee niin kivasti ja ovat niin al dente :mrgreen:
Lepraa odotellessa..
Kiinassa on ollut nykyaikaa tuhansia vuosia. Pidentää vanhojen uskomusten perusteella 5 cm kullia.
No sitten. Ilmankos kaikki normit kaurapuuroa pureskelevat miehet peittyvät kohta mulkkujen alle.

Re: Kiinassa ruttotartuntoja

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2020 11:17 pm
Kirjoittaja KuroiNeko
2018 2 syönyt raakaa murmelia Mongoliassa, saanet ruton ja kuolleet.
Kyllä noi osaa pitää kaikki "kivat" taudit liikkeellä tolla ihme syömisellään!

Re: Kiinassa ruttotartuntoja

Lähetetty: Ti Heinä 07, 2020 11:26 pm
Kirjoittaja putsari
KuroiNeko kirjoitti: Ti Heinä 07, 2020 11:17 pm 2018 2 syönyt raakaa murmelia Mongoliassa, saanet ruton ja kuolleet.
Kyllä noi osaa pitää kaikki "kivat" taudit liikkeellä tolla ihme syömisellään!
No mut kun siitä saa uskomusten mukaan supervoimat ja tietty myös penis pitenee 5 cm. Olen aina ihmetellyt, että jotkut tahvot pitää kiinalaisia luonnonmukaisena kansana. Saatanan takapajuista porukkaa, jotka tappavat lajeja sukupuuttoon ja kiduttavat muina miehinä eläimiä. Muistatteko muuten sen madventureksen jakson jossa vierailivat Thaimaassa paikassa jossa sai syödä elävän apinan aivoja 1300 dollarin hintaan?