Lähetetty: La Helmi 16, 2008 5:50 pm
Anteeksi, olen väsynyt, mutta repesin: "Mustikamaan"
Otsikossa siis..
Suomen johtava rikosaiheinen portaali
https://murha.info/rikosfoorumi/
Itse asiassa ihan vain lukihäiriö. Luki-termin loppuosa (kirjaimet k ja i) viittaa siihen kirjoituspuoleen.Alice Oz kirjoitti: Mulla on kirjoitus-ja lukihäiriö
Ny en ymmärtäy, pistäs vähä selittäen.Marsalkka kirjoitti:Itse asiassa ihan vain lukihäiriö. Luki-termin loppuosa (kirjaimet k ja i) viittaa siihen kirjoituspuoleen.Alice Oz kirjoitti: Mulla on kirjoitus-ja lukihäiriö
Marsalkka kirjoitti:Itse asiassa ihan vain lukihäiriö. Luki-termin loppuosa (kirjaimet k ja i) viittaa siihen kirjoituspuoleen.Alice Oz kirjoitti: Mulla on kirjoitus-ja lukihäiriö
Sinulla on lukihäiriö. Ei kirjoitus-ja lukihäiriö.Alice Oz kirjoitti:Ny en ymmärtäy, pistäs vähä selittäen.Marsalkka kirjoitti:Itse asiassa ihan vain lukihäiriö. Luki-termin loppuosa (kirjaimet k ja i) viittaa siihen kirjoituspuoleen.Alice Oz kirjoitti: Mulla on kirjoitus-ja lukihäiriö
Tätä sinun kannattaa pohtia hartaasti ja kauan.Tiina kirjoitti:
Eli jos on vain lukemishäiriö niin onko se silloin siis luhäiriö ja jos vain kirjoitushäirää, niin kihäiriö?
No en tajunu vieläkään. Ku kirjotan väärin ja luen väärin niin miten voi olla vaan lukihäiriö? Sillohan mun pitäis kirjottaa oikein mutta lukee väärin, mut voin kirjottaa väärin mutta lukee oikeen.Marsalkka kirjoitti:Sinulla on lukihäiriö. Ei kirjoitus-ja lukihäiriö.Alice Oz kirjoitti:Ny en ymmärtäy, pistäs vähä selittäen.Marsalkka kirjoitti: Itse asiassa ihan vain lukihäiriö. Luki-termin loppuosa (kirjaimet k ja i) viittaa siihen kirjoituspuoleen.
Lukihäiriö/lukivaikeus/dysleksia tarkoittaa lukemisen ja kirjoittamisen häiriötä/vaikeutta. Ei pelkästään lukemisen häiriötä/vaikeutta.Alice Oz kirjoitti:
No en tajunu vieläkään. Ku kirjotan väärin ja luen väärin niin miten voi olla vaan lukihäiriö? Sillohan mun pitäis kirjottaa oikein mutta lukee väärin, mut voin kirjottaa väärin mutta lukee oikeen.
Mut enks mä sanonu et mulla on kirjoitus-ja lukihäiriö ku vastasin tolle Aarielle? Mut antaa tän asia ny olla tässä ku mä en kuiteskaan mitään tolkkua saa ja palataan siihen alkuperäseen aiheeseen eli tähän MustikKamaan uhriin.Marsalkka kirjoitti:Lukihäiriö/lukivaikeus/dysleksia tarkoittaa lukemisen ja kirjoittamisen häiriötä/vaikeutta. Ei pelkästään lukemisen häiriötä/vaikeutta.Alice Oz kirjoitti:
No en tajunu vieläkään. Ku kirjotan väärin ja luen väärin niin miten voi olla vaan lukihäiriö? Sillohan mun pitäis kirjottaa oikein mutta lukee väärin, mut voin kirjottaa väärin mutta lukee oikeen.
Ei sellaista olekaan kuin kirjoitus-ja lukihäiriö. Vaivaa kutsutaan lukihäiriöksi/lukivaikeudeksi/dysleksiaksi. Ei kirjoitus-ja lukihäiriöksi. Johtunee lukihäiriöstäsi, ettet asiaa ymmärrä. Mutta ei tosiaan jauheta asiasta enempää.Alice Oz kirjoitti:
Mut enks mä sanonu et mulla on kirjoitus-ja lukihäiriö ku vastasin tolle Aarielle?
Anteeks. Mun on pakko palata vielä tähän, koska mua jäi vaivaamaan, ettei Alice ymmärtänyt selitystä...Alice Oz kirjoitti: No en tajunu vieläkään. Ku kirjotan väärin ja luen väärin niin miten voi olla vaan lukihäiriö? Sillohan mun pitäis kirjottaa oikein mutta lukee väärin, mut voin kirjottaa väärin mutta lukee oikeen.
Ja jiin päällä ruotsalaisen oon renkula, niin onko se joo?Tiina kirjoitti: (ja jos peen päällä on öön pilkut onko se silloin pöö?)