Sivu 1/1
Varissuolla häijy pahoinpitely
Lähetetty: Ma Maalis 03, 2008 1:48 pm
Kirjoittaja Zodiac
Kolmekymppinen turkulaismies pahoinpideltiin päähän potkimalla Turun Valpuri Innamaankadulla sunnuntain vastaisena yönä puoli yhden aikaan. Kolme poliisin mukaan ulkomaalaistaustaista miestä ryösti mieheltä myös lompakon. Poliisi kertoo, että silminnäkijän mukaan kaikki kolme tekijää potkivat maassa makaavaa uhria muutaman minuutin ajan, vaikka tämä oli jo menettänyt tajuntansa. Uhri kuljetettiin terveyskeskukseen tarkastettavaksi. Uhri virkosi, mutta hänellä ei ole tapahtuneesta mitään muistikuvaa. Turun poliisi toivoo lisää silminnäkijähavaintoja ryöstöstä numeroon 07 1874 6805. Tekijöistä yhdellä on afrotukka ja hiphop-vaatetus. Toisella oli valkoinen takki ja kolmannella leukaparta. Poliisi tutkii tapausta alustavasti ryöstönä.
http://arkisto.turunsanomat.fi/?ts=3,0: ... hoinpitely
Ennustan että tämmöinen toiminta lisääntyy tulevaisuudessa.
EDIT: Muokattu otsikkoa - RAID
Lähetetty: Ma Maalis 03, 2008 1:58 pm
Kirjoittaja joey
On ollut nyt pidemmän alla työn alla maisemanvaihto ja muutto mahdollisesti Turkuun, enkä kyllä vielä vuosi sitten olisi kuuna päivänä uskonut että harkitsen hieman tarkemmin siksi, että kokisin Turun jotenkin vaarallisempana paikkana kuin ennen. Mutta nyt koen. Ne on ne rikastajat.
Lähetetty: Ma Maalis 03, 2008 4:40 pm
Kirjoittaja katupoika
Turhaan pelkäät. En oo missään muualla kuin näillä sivuilla törmännyt tähän "Turku on vaarallinen paikka" -mantraan. Turussa mua ei vituta mikään muu kuin suomenruotsalaisten valtava määrä ja oikeistolainen maine. Rauhallinen ja kaunis kaupunkihan se on.
Lähetetty: Ma Maalis 03, 2008 9:44 pm
Kirjoittaja skoone
katupoika kirjoitti:Turussa mua ei vituta mikään muu kuin suomenruotsalaisten valtava määrä
Kumpihan asui Turussa ensin, suomalainen vai suomenruotsalainen? Vähän kirjoitat kuin eräs norjalainen, jonka mielestä Göteborgissa on liikaa ruotsalaisia

Lähetetty: Ti Maalis 04, 2008 2:32 pm
Kirjoittaja mirelia
OT:
Löytyyhän väkivaltaa ja huumeita jne joka paikasta nykyään missä vaan naapureita on.
Turku on Suomen perse siitä ei mihinkään pääse, ja täällä minäkin asustan

Nistien keskellä, ns hienommalla alueella...
Että tervetuloa Turkuun

Lähetetty: Ti Maalis 04, 2008 2:54 pm
Kirjoittaja madda
Se on lisääntynyt jo. Tuossa oli vain kolme miestä tekijänä. En väheksy tapahtumaa. Se on vakava.
Miltä tuntuisi tuollainen jos noin 10 hengen ryhmä syyllistyisi moiseen,
tosin kaikki eivät osallistuneet mutta enemmän kuin kolme.
Katsojat seuraisivat sivusta ja vielä viran puolesta mutta kukaan ei tekisi mitään?
Raukkamaista hyökätä joukolla yhden kimppuun, olipa uhri kuka hyvänsä. Humalassa/humalaton jne.
Sentään etsittiin silminnäkijöitä, mikä on ihan asiallista totta kai. Etsitäänhän niitä silminnäkijöitä hankeen jätetyille kilpikonnillekin, mikä sekin on oikein sehän on eläinsuojelurikos.
Joistakin tapauksista vaan ollaan ihan hissun kissun ja painetaan villaisella.
Lähetetty: Ke Maalis 05, 2008 3:28 pm
Kirjoittaja katupoika
skoone kirjoitti:katupoika kirjoitti:Turussa mua ei vituta mikään muu kuin suomenruotsalaisten valtava määrä
Kumpihan asui Turussa ensin, suomalainen vai suomenruotsalainen? Vähän kirjoitat kuin eräs norjalainen, jonka mielestä Göteborgissa on liikaa ruotsalaisia

Mitä merkitystä sillä on kuka siellä asui eka ja kuka ei?