Asuntomurtoja Kaakkois-Suomessa tehtaillut ulkomaalaiskolmikko anasti tavaraa ja huumasi asukkaan koirat

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11510
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Asuntomurtoja Kaakkois-Suomessa tehtaillut ulkomaalaiskolmikko anasti tavaraa ja huumasi asukkaan koirat

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

https://yle.fi/uutiset/3-12247419

27.12.2021 15:16

Varkaat murtautuivat omakotitaloon ja huumasivat asukkaan koirat – Kymenlaakson murtovyyhdistä epäillään ulkomailla asuvia miehiä

Kaakkois-Suomessa on tehty useita asuntomurtoja, joiden poliisi epäilee liittyvän toisiinsa. Nyt poliisilla on kolme epäiltyä.

Keski-ikäisten miesten epäillään murtautuneen 20. joulukuuta Kotkan Hirssaaressa sijaitsevaan omakotitaloon ja huumanneen talossa olleet kaksi koiraa lääkeaineilla.

Rikoskomisario Kai Virtanen kertoo, että talosta vietiin irtainta tavaraa, muttei yksilöi omaisuutta enempää. Murto tapahtui keskellä päivää.

Miehet otettiin kiinni keskiviikkona 22. joulukuuta ja vangittiin käräjäoikeuden päätöksellä lauantaina 25. joulukuuta. Poliisi epäilee miehiä törkeästä varkaudesta ja eläinsuojelurikoksesta.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: Asuntomurtoja Kaakkois-Suomessa tehtaillut ulkomaalaiskolmikko anasti tavaraa ja huumasi asukkaan koirat

Viesti Kirjoittaja poikani »

Toivottavasti ihmiset alkavat rakentaa ansaluukkuja taloihinsa. Siitä voi olla vaikka suomen- ja ruotsinkieliset varoitustarrat, sillä eivät nämä kuparivarkaat osaa lukea kuin liettuaa, tai mistä rotankolosta nyt ovat tänne tulleetkaan. Viranomaisia on turha vaivata moisella pikkuasialla.
????? ?? ??????.
Thor.
Remington Steele
Viestit: 238
Liittynyt: Ma Heinä 11, 2016 11:22 pm

Re: Asuntomurtoja Kaakkois-Suomessa tehtaillut ulkomaalaiskolmikko anasti tavaraa ja huumasi asukkaan koirat

Viesti Kirjoittaja Thor. »

poikani kirjoitti: Ma Joulu 27, 2021 4:00 pm Toivottavasti ihmiset alkavat rakentaa ansaluukkuja taloihinsa.
Ei muuten toimi, useamman ansan rakentanut mutta yksikään ei ole lauennut.
Varkailla jokin yliluonnollinen vaisto tai uskovat että jos jokin on liian hyvää ollakseen totta se tuskin on?
Vastaa Viestiin