95-vuotias pyysi kotirappunsa edessä apua kahdelta nuorelta mieheltä – veivät naisen lompakon
Lähetetty: La Tammi 15, 2022 3:35 pm
Kunnon rottailua taas rullata joku iäkäs mummeli.
LÄHDE https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/4439964Iäkkään naisen kauppareissu Vantaan Myyrmäessä päättyi ikävästi. 95-vuotias rollaattorin kera liikkunut rouva oli juuri palannut kotitalonsa ulko-ovelle, kun oven eteen ilmestyi myös kaksi, arviolta 20–25-vuotiasta nuorehkoa miestä.
Vanhus odotti, että miehet olisivat avanneet oven ja menneet hänen edeltään, mutta siihen näillä ei ollut haluja. Niinpä vanhus avasi lukitun oven itse, ja pyysi miehiä pitämään sitä auki sen aikaa, kun hän puhdistaisi rollaattoriaan lumesta.
Puhdistamisen jälkeen kaikki menivät samalla avauksella sisään. Porrasaulassa miehet olivat kyselleet epämääräisesti, olisiko rouvalla antaa jonkinlaista vaihtorahaa, mihin saivat kieltävän vastauksen
Hissin tultua asukas nousi sillä kotiinsa, jossa huomasi lompakkonsa kadonneen. Se oli ollut takin taskussa. Lompakossa oli jonkin verran käteistä ja kortteja.