Sivu 1/1
Kirvesmies Porissa 12/2020
Lähetetty: Ke Helmi 09, 2022 2:56 pm
Kirjoittaja tahvokas
https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 98528.html
Syyttäjä vaatii porilaismiehelle (s. 1985) yli puolentoista vuoden ehdollista vankeutta kaikkiaan neljästä samaan yöhön ajoittuvasta rikoksesta.
Mies oli syyttäjän mukaan odottamatta tunkeutunut joulukuussa 2020 Porissa naisen asuntoon, jossa nainen ja tämän seurustelukumppani nukkuivat.
Maksumuurin takana, aika pieni tuomio, kuitenkin yrittänyt selkään lyödä kirveellä...
Re: Kirvesmies Porissa 12/2020
Lähetetty: Ke Helmi 09, 2022 4:15 pm
Kirjoittaja H.Moilanen
Ahaa, luulin että otsikossa mainittu kirvesmies viittaa ammattiin...!
Re: Kirvesmies Porissa 12/2020
Lähetetty: Ti Helmi 22, 2022 8:13 pm
Kirjoittaja Zan
https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 77ff0f95fe
Tässä nyt oikeudenkäynnin jälkeen. Oi voi pienet lapset näkemässä kun isä sekoaa!
Re: Kirvesmies Porissa 12/2020
Lähetetty: Pe Helmi 25, 2022 7:23 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Porilaismies iski ex-vaimonsa uutta kumppania kirveellä – Oikeus tuomitsi hyökkääjän ehdottomaan vankeuteen ensikertalaisuudesta huolimatta
Vuonna 1985 syntynyt porilaismies tuomittiin ex-vaimonsa pahoinpitelystä ja tämän uuden kumppanin törkeästä pahoinpitelystä. Lisäksi hän rikkoi törkeästi pariskunnan kotirauhaa ja uhkasi heitä tappamisella.
Ulko-ovelta kuului tömähdys. Sitten lasi helähti.
Näihin ääniin porilaisnainen heräsi kotonaan joulukuun ensimmäisen päivän vastaisena yönä vuonna 2020. Asunnossa oli hänen lisäkseen nukkumassa miesystävä ja naisen kaksi pientä lasta.
Nainen meni makuuhuoneesta eteiseen. Hänen ensimmäinen ajatuksensa äänien lähteestä varmistui oikeaksi. Eteisessä seisoi hänen vahvasti päihtynyt ex-miehensä ja lastensa isä sorkkarauta kädessä kohotettuna.
Edellisenä iltana nainen, hänen uusi miesystävänsä ja lapset olivat viettäneet koti-iltaa. Illan aikana nainen oli saanut ex-mieheltä useita viestejä muun muassa lapsiin liittyen. Osan viesteistä hän oli kokenut asiattomiksi.
Samana iltana nainen oli kutsunut myös naapurinsa käymään ja avautunut tälle ex-miehestään. Naisen mukaan häntä pelotti, että jotakin pahaa saattaisi tapahtua.
...
Mies palasi kirveen kanssa
Eteisessä nainen tarrasi välittömästi kiinni sorkkarautaan ja yritti saada sen pois ex-mieheltä. Mies töni häntä sisemmälle asuntoon, jolloin nainen kolhi itseään kiviseinään.
Nainen sai lopulta väännettyä sorkkaraudan pois mieheltä ja viskasi sen kauemmas. Olohuoneesta kuului lapsen itkua.
Ex-mies poistui asunnosta ja nainen ehti hetken ajatella tilanteen olevan ohi. Pian mies kuitenkin palasi – tällä kertaa pidellen kirvestä.
Tilanne johti jälleen taisteluun kirveestä. Naisen miesystävä oli myös ilmestynyt näköpiiriin ja näytti menevän naisen ja ex-miehen ohitse olohuonetta kohti.
Ex-mies töni naista ja tämä paiskautui lattialle. Nainen ajatteli, että hänen miesystävänsä saattaisi kuolla, ellei hän pääsisi nopeasti takaisin jaloilleen. Hän oli tilanteessa varma, että ex-miehen tarkoituksena oli tappaa hänen uusi miesystävänsä.
Seuraavaksi nainen näki, kuinka kirves kohosi ex-miehen käsissä ja lähti lyöntiliikkeeseen kohti hänen miesystäväänsä. Nainen syöksyi tarttumaan kirveeseen ja onnistui painamaan sen alas ennen mahdollisesti kohtalokasta iskua.
Hänen miesystävänsä käski ex-miehen ajatella lapsiaan.
”Tänä yönä joku kuolee ja minä menen vankilaan”, nainen kuuli ex-miehensä karjuvan takaisin.
Kuukaudeksi turvakotiin
Edellä kerrottujen tapahtumien kuvaus perustuu rikosten uhriksi joutuneen porilaisnaisen kuulemiseen Satakunnan käräjäoikeudessa. Samalla tavalla hyökkäyksestä ja sen etenemisestä kertoi myös hänen miesystävänsä. Oikeus arvioi heidän yksityiskohtaiset kertomuksensa uskottaviksi.
Kuluvan vuoden tammikuussa naisen entiselle aviomiehelle luettiin syytteet kahdesta pahoinpitelyrikoksesta, törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja laittomasta uhkauksesta.
Nainen ja ex-mies olivat eronneet aiemmin samana vuonna kuin rikokset tapahtuivat, minkä jälkeen heidän välinsä olivat olleet riitaisat.
Naisen saatua joulukuisessa välikohtauksessa ex-mieheltä kirveen pois, mies oli vielä hakenut uudestaan sorkkaraudan, josta syntyi uusi vääntö. Lopulta tunkeutuja poistui asunnosta. Kirveestä osuman saaneen miesystävän selässä oli verta vuotava haava.
Nainen piilotti miehen jälkeensä jättämät astalot ja soitti hätäkeskukseen. Poliisi otti miehen kiinni asunnon ulkopuolelta.
Nainen, hänen lapsensa ja miesystävä joutuivat tapahtuneen jälkeen muuttamaan kuukaudeksi turvakotiin. Sen jälkeen nainen hankki lapsineen uuden asunnon, koska vanhaan palaaminen ei pelkotilojen vuoksi enää onnistunut.
Kevyt ”koppaisu”
Ex-mies kiisti käräjäoikeudessa lähes kaiken naisen asuntoon tunkeutumista lukuun ottamatta. Naisen miesystävään kohdistunutta kirveeniskuaan hän kuvaili kevyeksi ”koppaisuksi”.
Ennen väkivaltaisuuksiin johtanutta tunkeutumista ex-mies kertoi ajaneensa naisen kodin ohi töistä palatessaan. Hän oli nähnyt ikkunasta vieraan miehen lapsensa kanssa ja selvitti pihassa olleen auton rekisterinumeron avulla, kenestä oli kyse.
Mies oli myöhemmin päättänyt juovansa alkoholia niin, että sammuisi. Lopulta hän kertoi saaneensa ajatuksen ex-vaimonsa uuden kumppanin auton vahingoittamisesta ja lähti naisen luokse astalot mukanaan.
Ex-miehen mukaan hän tuli toisiin ajatuksiin todettuaan, että auto on arvoton ja päätti odottaa, että naisen kumppani tulisi ulos. Koska oli yö, hän päätyikin lopulta ottamaan tilanteen omiin käsiin ja hakea tämän ulos.
Ex-miehen mukaan hänen tarkoituksenaan ei ollut vahingoittaa ketään, ja että kirves oli mukana vain käskyjen tehostamiseksi. Puheillaan jonkun kuolemisesta hän väitti viitanneen itseensä.
Mies koki, ettei naisen uudella kumppanilla ollut oikeutta olla hänen lastensa kanssa. Hän kertoi tehneensä päätöksen poistua asunnosta kuultuaan lapsensa äänen.
Ex-miehen mukaan hän oli kärsinyt masennuksesta ja tapahtumat olivat kaduttaneet häntä jälkeenpäin.
Ensikertalaiselle ehdotonta
Vuonna 1985 syntynyt ex-mies tuomittiin perjantaina 1 vuoden ja 6 kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Miehellä ei ole aiempaa rikostaustaa.
Ensikertalaisuudesta huolimatta rangaistus tuli oikeuden mukaan olla ehdoton, sillä miehellä ei ollut edellytyksiä suoriutua syyttäjän oheisrangaistuksena vaatimasta yhdyskuntapalvelusta, eikä oikeus pitänyt ehdollista rangaistusta riittävänä seuraamuksena.
Ex-vaimolleen mies joutuu maksamaan vahingonkorvauksena yhteensä noin 5 400 euroa ja naisen miesystävälle noin 3 840 euroa. Suurimmat yksittäiset korvaussummat määrättiin molempien uhrien kohdalla rikosten aiheuttamasta kärsimyksestä.
...
Enemmän täällä:
Satakunnan Kansa
22.2.2022 16:14
...miehellä ei ollut edellytyksiä suoriutua syyttäjän oheisrangaistuksena vaatimasta yhdyskuntapalvelusta
Mustalainen? Ei kait heillekään joku paloauton pesu tai haravaan nojaaminen olisi ylivoimaista?
Re: Kirvesmies Porissa 12/2020
Lähetetty: Pe Helmi 25, 2022 8:00 pm
Kirjoittaja tahvokas
Mustalaiseksi kanssa epäilin, kai täällä joku ninen tietää? Tosin oli lehtijutun mukaan töistä tullessa ajanut talon ohi. Lasketaanko esim katalysaattorien varastelu työksi? Missähän päin Poria tämä tapahtui?