16-vuotias Rasmus Takaluoma on ollut kateissa perjantaista 11.11.2022 lähtien. Viimeisin havainto on Lapuan keskustasta puolen yön aikaan. Rasmus on noin 165cm pitkä ja hoikka. Hiukset kiharat.
Rasmuksella on ollut päällä musta huppari, jonka edessä lukee punaisilla kirjaimilla HOOD RICH, jaloissa mustat farkut ja mustat Niken kengät.
Vihjeitä on tullut Seinäjoen alueelta, mutta yhtäkään niistä ei ole pystytty todentamaan.
Mikäli jollakin on pieninkin vihje Rasmuksen olinpaikasta, tulee se ilmoittaa hätäkeskukseen tai Seinäjoen poliisiasemalle. Lisäksi kiinnostaa tieto, kenen kyytiin Rasmus on Lapualta mennyt ja minne hänet on kuljetettu. Kaikki pienetkin vihjeet ovat äärettömän tärkeitä.
14.11.2022
Seinäjoki ja lähialueet huom! Tämän näköinen poika ollut perjantaista asti kateissa ja viimesimmät havainnot on seinäjoella framilla lähtenyt jäähallia päin kävelemään. Nähty myös ideaparkilla. Lauantaina myöhään kysellyt tietä kasperiin. Silloin ollut pyörällä matkassa. Yhteydenotto suoraan poliisille tai hätäkeskukseen. Vanhemmilla ja kaikilla kavereilla kova huoli. Rasmus jos näet tämän tuu kotia.
Kommenteista poimittua
"Istui noin 50v vaalean ja lyhythiuksisen miehen kanssa viereisessä pöydässä ja siinä tuli joku riita ja kannettiin pihalle. En kerinnyt tarkkaan nähdä oliko tämä vaaleahiuksinen mies siinä riidassa osallisena.
Mun arvio on tuo 23.30-00.00. Ei palannut sen jälkeen, kun heitettiin ulos joka tapauksessa."
"Rasmus ollut mun kanssa lapuan hovissa ja tarkat tiedot mitä siinä oli käynyt mutt totta on se että Rasmusta ei ole näkynyt enää sen jälkeen yritti kyllä puolen tunnin päästä takaisin sisälle mutta ei päässyt"
Tulihan tänne minfoon lopulta keskustelun avaus tästä mielenkiintoisesta katoamistapauksesta! Ilmeisesti lähinnä somen kautta etsitty, kun ei yhtään uutista ole vielä linkitetty tai lainattu. Itsekin törmäsin juttuun Snapchatissa, jossa tuo kuva vaihtelevalla saatetekstillä on kiertänyt. Kuulemma nähty milloin missäkin. Pääasiassa kai Seinäjoelta on havaintoja, mutta virallisesti mitään ei ole vahvistettu.
Pari päivää sitten vihjepalkkio oli 500 e ja nyt näköjään jo 1000 e. Viittaa ainakin jonkin verran varakkaaseen perheeseen. Ensimmäinen oma arvaus Rasmuksen katoamisesta on sekaantuminen huumebisneksiin. Siihen voisi liittyä myös riita baarissa jonkun miehen kanssa.
Laitoskarkulainen tämä nuori mies ei taida ainakaan olla.
En tiedä minkälainen persoona tämä Rasmus on, mutta aika isosti somessa tätä asiaa pyöritellään. Monet tuntee hänet tai ainakin antaa ymmärtää että tuntisivat.
Jos ei olisi palkkiota en ihmettelisi ettei kukaan käräytä. Mutta 1000e on pirun iso raha varsinkin nuorelle että luulis jonkun ilmoittavan. Toinen ikävämpi skenaario on että on jossain hengettömänä.
Lähialueiden, varsinkin 24/7 kauppoihin kannattaisi henkilökunnalle ilmoittaa että jos tämän näköistä poikaa näkyy, ilmoittaa häkeen. Kivistön smarketilla nuorisoa pyörii välillä jumalattomasti ilta- ja yöaikaan, ja jos kerran Rasmuksesta Sjoella on havaintoja, en pitäisi ollenkaan mahdottomana että tuolla asioisi. Hengissä kyllä löytyy, kunhan haluaa tulla löydetyksi
Onko kys. herra nyt siis 16 vai 18? Otsikossa lukee 16, mutta Lapuan hovista oli perjantai(?)-illalta havaintoja, eli onko siis 18, vai ottavatko tasapäät alaikäisiä sisälle ryyppäämään?
Henkilökunta vastasi että paperit oli löytynyt, ehkä yrittävät omaa tonttia puolustella. Ei tänä päivänä pysty juuri henkkareita väärentämään.
Muutenkin väittävät että vain käväisi sisällä, mutta asiakkaat olivat vähän eri mieltä.
Alaikäisen heittäminen yksin ulos yöhön on kyllä hanurista, oli yrittänyt puoli tuntia myöhemmin uudestaankin sisään.
Keväinen Eetu Suonkannan keissi tulee ikävästi mieleen, toivotaan parempaa lopputulemaa.
Luin itsekin muualta, että ei Lapuan hovissa vain 'käväissyt', useammam ihmisen vahvistamana. Jonkun vanhemmam miehen kanssa ilmeisesti tullut erimielisyyksiäkin illan aikana. Eli Lapuan hovillakaan ei ole ihan puhtaat jauhot pussissa, tuostahan kannattaisi myös eteenpäin ilmoittaa.
Kiinnostaa kyllä kovasti mikä on saanut tämän pojan lähtemään karkuteille, kerran laitostaustaakaan ei ole. Vai oliko kenties matka juurikin laitokseen, pääsi poliisien kynsistä ja siksi nyt pakoilee?
Jos poitsulla ei puhelinta ole mukana, varmasti on majoittunut kaverin tai hyvänpäiväntutun luokse, ja siellä kaverin puhelimella somettelee, nykynuoret kun eivät pärjää ilman. Onko snapscorea seurattu, nouseeko lukema?
Kaverit kyllä varmasti jotain pimittävät, eivät halua kertoa mitään koska nykykulttuuri nuorilla on 'snitches get stitches'