Sivu 1/1

Teinityttö vääristeli raiskaustodistelua - sakkorangaistus

Lähetetty: La Helmi 25, 2023 6:55 pm
Kirjoittaja Aizerbaidzan
Jälleen tapaus, joka aiheuttaa oikeille seksuaalirikosten uhreille hallaa. Onneksi tutkijat olivat valppaana, eikä raiskauksesta epäiltyä viety tuomiolle asti.
Iltalehti kirjoitti:https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bb1a ... 0f81fc4d09

16-vuotias tyttö peukaloi todisteen raiskausilmiantonsa tueksi – Korvattava nuorukaiselle 7 000 euroa

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut nykyään 17-vuotiaan tytön todistusaineiston vääristelemisestä nuorena henkilönä.



Eilen klo 23:05


Maaseutupaikkakunnalla asuva tyttö teki toukokuussa 2021 poliisille ilmoituksen, että espoolainen nuorukainen olisi raiskannut hänet. Poliisi haki pojan seuraavana päivänä kuulusteluihin.

Kuulusteluissa nuorukainen kiisti rikokset.

Pojan piinaa lisäsi se, että kaveripiiri oli tullut lähes reaaliajassa tietoiseksi siitä, että häntä epäiltiin raiskauksesta. Tieto oli kiirinyt somessa. Poika ei halunnut vastata puheluihin, koska arvasi mistä asiasta häneltä kysyttäisiin.

Espoolaisnuorukainen oli epäiltynä puolisen vuotta, kunnes syksyllä syyttäjä teki päätöksen esitutkinnan lopettamisesta.

Espoolaispojan rikosepäilyä olivat vahvistivat tytön toukokuussa poliisille lähettämät viestit, joista toiseen tyttö oli liittänyt kuvakaappauksen niistä elokuvista, joita hänen Netflix-tililtään oli katsottu.

365 Days

Poliisille lähettämästään listauksesta tuolloin vasta 16-vuotias tyttö oli poistanut elokuvan ”365 Days”. Edeltävästi hän tehnyt kännykällään hakuja siitä, miten Netflix-listauksesta voi poistaa elokuvia.

Syyttäjän mukaan elokuvanimikkeen poiston tarkoitus oli saattaa raiskauksesta epäillyn pojan kuulustelukertomus epäuskottavaan asemaan. Tyttö tiesi, että nuorukainen on kertonut tai tulee kertomaan katsoneensa kyseisen elokuvan tytön kotona, jonne tyttö oli hänet kutsunut.

Oikeudessa nykyään 17-vuotias tyttö kiisti saamansa todistusaineiston vääristelysyytteen.

Hän väitti, ettei ollut poistanut listauksesta yhtään elokuvanimikettä. Netflix-tunnukset olivat usean henkilön käytössä. Hän oli ollut tuolloin vasta 16-vuotias, eikä voinut mieltää, että jonkun toisen katsoma elokuva voisi olla asiassa merkityksellinen.

Nuorukaisen korvausvaatimus

Nuorukainen vaati oikeudenkäynnissä tytöltä 7 000 euron korvausta loukkauksen aiheuttamasta kärsimyksestä. Tyttö oli levittänyt hänestä kunniaa loukkaavaa valheellista tietoa. Tieto oli levinnyt asumisyhteisössä laajan henkilöpiirin tietoon.

Nuorukainen kertoi, että hänet oli pidätetty.

Koska rikostutkinnassa oli sana sanaa vastaan –tilanne, oli tyttö nuorukaisen mukaan pyrkinyt saamaan poliisin puolelleen toimittamalla poliisille vääristeltyjä todisteita.

Nuorukainen toi oikeudessa esiin myös sen, kuinka puolen vuoden raiskausepäily vaikutti hänen terveyteensä. Hän oli oireillut psyykkisesti ja kokenut voimakasta epäoikeudenmukaisuuden tunnetta. Oireilustaan hän jätti oikeudelle myös lääkärinlausunnon ja sairauskertomuksen.

10 000 euroa

Käräjäoikeus totesi syytteen näytetyksi toteen. Asiassa ei jää järkevää epäilystä, etteikö vastaaja olisi vääristänyt todisteen ja toimittanut sen poliisille.

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi tytön 90 päiväsakkoon, joista maksettavaa kertyy 540 euroa.

Oikeus joutui ottamaan kantaa myös nuorukaisen korvausvaatimukseen. Oikeus totesi, että vastaajan teko oli liittynyt raiskausilmoitukseen. Käräjäoikeus katsoi, että tytön tekemä raiskausilmoitus ei asiaa kokonaisuutena arvioiden pidä paikkaansa.

Vastaaja oli teollaan mitä ilmeisemmin loukannut asianomistajan kunniaa.

Oikeus hyväksyi pojan 7 000 euron korvausvaatimuksen. Tuomitun tulee maksaa tuo summa korkoineen tekopäivästä lukien.

Lisäksi pian aikuistuvan tytön on maksettava asiaomistajan oikeudenkäyntikulut. Kaikkiaan 17-vuotiaalle kertyy maksettavaa korot mukaan lukien noin 10 000 euroa.

Re: Teinityttö vääristeli raiskaustodistelua - sakkorangaistus

Lähetetty: La Helmi 25, 2023 8:14 pm
Kirjoittaja holmesin haamu
Ilman muuta pitäisi suhtautua vakavasti myös vääriin ilmoituksiin.
Kerran nähnyt mediassa yhden poliisiarvion vääristä raiskausilmoituksista vuosia sitten ja niitä tulee poliisin tietoon yllättävän paljon.
Tämä on vaarallista oikeiden tapausten kannalta.

Re: Teinityttö vääristeli raiskaustodistelua - sakkorangaistus

Lähetetty: La Helmi 25, 2023 9:00 pm
Kirjoittaja Huutaja Jaana
holmesin haamu kirjoitti: La Helmi 25, 2023 8:14 pm Ilman muuta pitäisi suhtautua vakavasti myös vääriin ilmoituksiin.
Kerran nähnyt mediassa yhden poliisiarvion vääristä raiskausilmoituksista vuosia sitten ja niitä tulee poliisin tietoon yllättävän paljon.
Tämä on vaarallista oikeiden tapausten kannalta.
100% samaa mieltä. Ja kunnon rangaistukset.

Re: Teinityttö vääristeli raiskaustodistelua - sakkorangaistus

Lähetetty: La Helmi 25, 2023 9:07 pm
Kirjoittaja Villeri
Mikähän mahtaa olla diagnoosi, kun 16-vuotias kehittää tuollaisen syytöksen ja puolustaa sitä läpi poliisin kuulustelujen ja oikeudenkäynnin? Tunnekylmää hommaa.

Re: Teinityttö vääristeli raiskaustodistelua - sakkorangaistus

Lähetetty: La Helmi 25, 2023 10:02 pm
Kirjoittaja Likeavirgin
Villeri kirjoitti: La Helmi 25, 2023 9:07 pm Mikähän mahtaa olla diagnoosi, kun 16-vuotias kehittää tuollaisen syytöksen ja puolustaa sitä läpi poliisin kuulustelujen ja oikeudenkäynnin? Tunnekylmää hommaa.
Olisiko kuullut frendeiltään, että nämä ovat duunailleet samaa ja saaneet paljon rahaa millä ostaa huumeita, karkkia, siideriä, meikkiä ja vaatteita?

Re: Teinityttö vääristeli raiskaustodistelua - sakkorangaistus

Lähetetty: La Helmi 25, 2023 10:32 pm
Kirjoittaja Kummisetä
Ehkäpä Karma puuttuu asiaan ja tuo valehteleva äpärä tulee raiskatuksi oikeasti ja vielä jonkun (eläin)lauman toimesta.
Ja kun menee tekemään rikosilmoitusta niin luukulla sattuu olemaan juuri se sama poliisi jota jo kerran kusetti....

Re: Teinityttö vääristeli raiskaustodistelua - sakkorangaistus

Lähetetty: La Helmi 25, 2023 10:50 pm
Kirjoittaja claw
Villeri kirjoitti: La Helmi 25, 2023 9:07 pm Mikähän mahtaa olla diagnoosi, kun 16-vuotias kehittää tuollaisen syytöksen ja puolustaa sitä läpi poliisin kuulustelujen ja oikeudenkäynnin? Tunnekylmää hommaa.
Olen jo pitkään miettinyt noiden teinien eri pedari-, sekä raiskaussyytöksien kohdalla, että varmastikin osa teineistä haistaa helpon rahan!

Re: Teinityttö vääristeli raiskaustodistelua - sakkorangaistus

Lähetetty: Su Helmi 26, 2023 11:44 am
Kirjoittaja dazu
Kummisetä kirjoitti: La Helmi 25, 2023 10:32 pmEhkäpä Karma puuttuu asiaan ja tuo valehteleva äpärä tulee raiskatuksi oikeasti ja vielä jonkun (eläin)lauman toimesta.
Ja kun menee tekemään rikosilmoitusta niin luukulla sattuu olemaan juuri se sama poliisi jota jo kerran kusetti....
Toivottavasti ei käy noin, sillä raiskaaja huomatessaan, että poliisi pitää uhria valehtelijana, raiskaa aivan varmasti jatkossakin ja seuraavalla kerralla uhri saattaa kuolla, kun poliisin suhtautumisesta jää omnipotentti flow päälle...

Re: Teinityttö vääristeli raiskaustodistelua - sakkorangaistus

Lähetetty: Su Helmi 26, 2023 8:34 pm
Kirjoittaja Kräki
Frendille kävi näin toissakesänä. Yli vuoden kesti se piina kaverilla,että paljastui totuus. Akka peitti raiskaussyytteellä oman kundin pettämisen.
Ja tosiaan,poliisi sanoi kuulusteluissa,että näitä vääriä ilmiantoja tulee todella paljon ja kaikki on tutkittava.

Re: Teinityttö vääristeli raiskaustodistelua - sakkorangaistus

Lähetetty: Su Helmi 26, 2023 8:41 pm
Kirjoittaja Huutaja Jaana
Kräki kirjoitti: Su Helmi 26, 2023 8:34 pm Frendille kävi näin toissakesänä. Yli vuoden kesti se piina kaverilla,että paljastui totuus. Akka peitti raiskaussyytteellä oman kundin pettämisen.
Ja tosiaan,poliisi sanoi kuulusteluissa,että näitä vääriä ilmiantoja tulee todella paljon ja kaikki on tutkittava.
Voi vittu. Ollut varmaan mukavan pituinen vuosi. Hakiko frendisi korvauksia?