Sivu 1/2
Miesjoukko raiskasi kaksi 11-vuotiasta Turussa 1990
Lähetetty: Ke Touko 07, 2008 4:54 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Tapahtui Turun Varissuolla ja miehet olivat vieneet 11-vuotiaat tytöt johonkin kellariin ja olleet siellä heidän kanssaan sukupuoliyhdynnässä. Miehet väittivät oikeudessa tyttöjen tuleen heidän mukaan vapaaehtoisesti.
Juttu oli esillä oikeudessa joko loppuvuodesta -90 tai keväällä -91.
Kuinka tässä lopulta sitten kävi?
Re: Miesjoukko raiskasi kaksi 11-vuotiasta Turussa 1990
Lähetetty: Ke Touko 07, 2008 10:51 pm
Kirjoittaja Katjushka
HS - Kotimaa - 8.11.1990 - 786 merkkiä - 1. painos
Turussa asuvia miehiä syytteeseen sekaantumisesta 11-vuotiaisiin
Turun Varissuolla asuvia miehiä joutuu syytteeseen sekaantumisesta kahteen 11-vuotiaaseen tyttöön. Miehet ovat vieneet tytöt asuintalonsa kellariin ja olleet siellä heidän kanssaan sukupuoliyhteydessä.
Lasten vanhemmat ovat tehneet poliisille rikosilmoituksen raiskauksista.
Syytteeseen joutuu 5-6 miestä. Miehet väittävät tyttöjen suostuneen vapaaehtoisesti sukupuoliyhteyteen heidän kanssaan.
Juttu tulee tänään torstaina esille Turun raastuvanoikeudessa, jossa miehet joutuvat vastaamaan syytteisiin sekaantumisesta lapsiin. Suomessa sukupuoliyhteys alle 14-vuotiaan lapsen kanssa on rikos, vaikka lapsi olisi itse siihen suostunutkin.
Re: Miesjoukko raiskasi kaksi 11-vuotiasta Turussa 1990
Lähetetty: Ke Touko 07, 2008 10:52 pm
Kirjoittaja Katjushka
HS - Kotimaa - 14.6.1991 - 1688 merkkiä - 1. painos
Neljä miestä sai ehdollisen tuomion lapsiin sekaantumisesta
Turku
Helsingin Sanomat
Neljä nuorta miestä tuomittiin lapseen kohdistuneesta haureudesta eri pituisiin ehdollisiin vankeusrangaistuksiin Turun raastuvanoikeudessa torstaina.
Yksi miehistä sai 11 kuukauden ja 10 vuorokauden, toinen 6 kuukauden ja 20 vuorokauden ehdollisen vankeusrangaistuksen lapsiin kohdistuneesta haureudesta.
Kolmas tuomittiin nuorena henkilönä tehdystä lapsiin kohdistuneesta haureudesta yhdistettynä 6 kuukauden ja 20 vuorokauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Neljäs mies sai samasta syystä viiden kuukauden ehdollisen vankeusrangaistuksen.
Lisäksi miehet tuomittiin maksamaan molempien tyttöjen huoltajille henkisistä kärsimyksistä 2500-4000 markkaa. Kalleimmillaan henkistä korvattavaa tuli yhdelle miehelle yhteensä 6500 markkaa. Juttua käsiteltiin oikeudessa suljettujen ovien takana ja oikeuden päätökset julistettiin salaisiksi kymmeneksi vuodeksi.
Viime helmikuussa Turun raastuvanoikeudessa tuomittiin vastaavanlaisessa oikeudenkäynnissä viisi nuorta miestä 4-11 kuukauden ehdollisiin vankeusrangaistuksiin, kun nämä olivat olleet sukupuoliyhteydessä 11- ja 13-vuotiaiden turkulaistyttöjen kanssa.
Tapaukset sattuivat silloin Turun Varissuolla kellaritiloissa ja asuntola-asunnoissa. Miehet väittivät tyttöjen suostuneen sukupuoliseen kanssakäymiseen vapaaehtoisesti ja osa syytteistä hylättiin toteen näyttämättöminä.
Lähetetty: To Touko 08, 2008 7:55 am
Kirjoittaja Doctor Lecter
^ Melkoisen mitättömät rangaistukset

Otaksun, että jos vastaavanlainen juttu tapahtuisi nyt, niin siitä nousisi melkoinen kohu, joka taas saattaisi vaikuttaa rangaistusten pituuteen ja/tai korvausten suuruuteen pidentävästi & korottavasti.
Tekijöiden nuori ikä - tai siis mainittiin "neljä nuorta miestä" vaikutti toki alentavasti, mutta keitä nuo tekijät olivat... Jutun asiakirjat ovat jo näemmä julkisia... Hmmm *pohtio*.
Lähetetty: To Touko 08, 2008 10:18 am
Kirjoittaja Katjushka
Doctor Lecter kirjoitti: Jutun asiakirjat ovat jo näemmä julkisia... Hmmm *pohtio*.
Samapa käväisi mielessä
Nykyisin myös julistetaan salaisiksi pidemmäksi aikaa paperit: 25 tai 40 vuotta salassapitoa on aika tavallista.
Joo, ja tuomiot aikamoista päähäntaputtelua. Koko uutisoinnissa vaikuttaa olleen eri sävy, ikäänkuin 11-vuotiaat olisivat lähes houkutelleet miesjoukon haurauden harjoitukseen.
Lähetetty: To Touko 08, 2008 9:02 pm
Kirjoittaja joey
^ Tuli mieleeni; voisikohan olla että ennenvanhaan (:D) uhrien suostuvaisuus olisi vaikuttanut rangaistukseen? Esimerkiksi, jos tässä nimenomaisessa tapauksessa olisi todettu etteivät uhrit "nyt niin paljoa vastaan pistäneet kun olisivat voineet".
Lähetetty: Pe Touko 23, 2008 9:53 pm
Kirjoittaja R&K
Vaikea uskoa, että 11-vuotiaan oletettaisiin pystyneet tekemään yhtään vastarintaa yli 18v? (miehiä?).
Lähetetty: La Touko 24, 2008 4:39 pm
Kirjoittaja Tirskis
Tosi lievät rangaistukset, mutta syy voi olla tuo tekijöiden nuoruus.
Koska Suomessa rangaistusasteikon lieventäminen on aina tehtävä kun tekijä on nuori, tai rikos jää yritykseksi. Ja ne tekijät ovat luultavasti alle 21 vuotiaat- ehkä siksi se rangaistus on niin pieni.
Lähetetty: Su Touko 25, 2008 4:27 am
Kirjoittaja rapier
Varissuo? Mieleen tulee etnisyys.

Nuorten miesten nimet?
Lähetetty: Ma Kesä 09, 2008 11:24 pm
Kirjoittaja Sekatyömies
Täällä tapauhti silloin paljonkin, mutta tuota tapausta en muista just nyt. on siitä kyllä aikaakin...
Lähetetty: To Heinä 10, 2008 7:12 am
Kirjoittaja Doctor Lecter
21.2.1991 tuomittin Turun raastuvanoikeudessa viisi miestä. Tekijät olivat 21-25 vuotiaita vietnamilaisia.
Vietkongin sissit asialla
EDIT: muokattu
Lähetetty: To Heinä 10, 2008 8:07 am
Kirjoittaja Marsalkka
Doctor Lecter kirjoitti:
Vietkongin sissit asialla

Veikkaan vastapuolen jälkeläisiä.

Lähetetty: Pe Heinä 11, 2008 9:03 am
Kirjoittaja Doctor Lecter
Tästä jutusta on kahdenlaista tietoa: Ensinnäkin Turun raastuvanoikeuden pöytäkirjoissa puhutaan yhdestä tapauksesta tuona vuonna, mutta HS kertoo 22.2.-91 jotta...
Lapsiin sekaantuneet saivat ehdollista Turussa
Viisi Turun Varissuolla asuvaa nuorta miestä tuomittiin Turun raastuvanoikeudessa torstaina ehdollisiin vankeusrangaistuksiin lapsiin kohdistuneesta haureudesta.
...sekä 14.6.-91 jotta Neljä miestä sai ehdollisen tuomion lapsiin sekaantumisesta
Neljä nuorta miestä tuomittiin lapseen kohdistuneesta haureudesta eri pituisiin ehdollisiin vankeusrangaistuksiin Turun raastuvanoikeudessa torstaina. Yksi miehistä sai 11 kuukauden ja 10 vuorokauden, toinen 6 kuukauden ja 20 vuorokauden ehdollisen vankeusrangaistuksen lapsiin kohdistuneesta haureudesta. Kolmas tuomittiin nuorena henkilönä tehdystä lapsiin kohdistuneesta haureudesta yhdistettynä 6 kuukauden ja 20 vuorokauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Neljäs mies sai samasta . . .
Viime helmikuussa Turun raastuvanoikeudessa tuomittiin vastaavanlaisessa....
....sattuivat silloin Turun Varissuolla kellaritiloissa...
Kuten tuolla ylempänä Katjushkan kirjoituksista käy ilmi.
No kuitenkin, ts. anyway:
21.2.1991 tuomittiin Turun raastuvanoikeudessa lasinleikkaaja Manh Hung Ho, 25, jatketusta lapseen kohdistuneesta haureudesta yhdeksäksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen.
Kollaattorinkäyttäjä (mikä sekin lienee? Tästä teostaan joutaisi kyllä rollaattorinkäyttäjäksi) Quec Viet Ho, 21, jatketusta lapseen kohdistuneesta haureudesta tammi- ja helmikuussa -90 sekä lapseen kohdistuneesta haureudesta yhdeksitoista kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen.
Elintarviketyöntekijä Ty Tran, 23, avunannosta lapseen kohdistuvaan haureuteen, teräaseen hallussapidosta sekä laittomasta uhkauksesta päiväsakkoihin (
). Tran oli uhannut hakata erään pojan sekä uhannut katkaista kaulan (ts. irroittaa pään) hänet kerhotiloista häätäneeltä naiselta.
Keittiöapulainen Van Nhan Truong, 23, lapseen kohdistuneesta haureudesta seitsemän kuukautta ehdollista.
Ammattia omaamaton Ming Trun Trang, 23, lapseen kohdistuneesta haureudesta seitsemän kuukautta ehtoollista.
"Ty Tran edellä 4-kohdassa kerrotussa teossa avustanut Minh Trun Trania siten, että Ty Tran on johdattanut edellä kerrotun lapsen asuntoonsa, missä Ty Tran on antanut Minh Trung Tranille ehkäisyvälineen ja järjestänyt tälle tilaisuuden olla sukupuoliyhteydessä edellä kohdassa 4-kerrotun lapsen kanssa".
Vastaajien asianajajien palkkiot jäivät veronmaksajien ongelmiksi.
Lähteenä Turun raastuvanoikeuden pöytäkirja, Diaarinumero R 90/2134. Salainen 10 vuotta päätöksestä, (21.2.2001 saakka).
Peli avattu. Oli nimittäin taannoin puhetta, että aikoinaan salaiseksi julistetuista, mutta nyt jo julkisista asiakirjoista saa mielenkiintoista tietoa mm. minfon sivuille.
Lähetetty: Ti Heinä 15, 2008 5:33 am
Kirjoittaja Doctor Lecter
Tähän juttuun löytyi sitten jatkokertomus...
Turun Varissuolla, Raadinkatu 1:n parkkipaikalla räjäytettiin sunnuntaina 13.10 kello 2.15. Ford Sierra - merkkinen henkilöauto. Auto meni aivan palasiksi ja vieressä olleet kolme muuta autoa kärsivät vaurioita.
Tällä jutulla on selvä syy-yhteys. Allaoleva kursivoitu teksti on suora lainaus Rikosposti - lehdestä maaliskuulta 1992:
Lausteen ja Varissuon taajamissa tiedetään, että autonsa menettäneet, ainakin toinen heistä, oli osallisena mieliä kuohuttaneeseen juttuun, jossa vietnamilaisia tuomittiin alaikäiseen tyttöön sekaantumisesta.
Miehet houkuttelivat apukoulua käyneen tytön, ja muitakin alaikäisiä tyttöjä, asuintalonsa kerhohuoneelle, missä viisikin miestä saattoi kerralla maata yhden tytön kanssa....
...Asia käsiteltiin suoljetuin ovin ja asiakirjat julistettiin salaisiksi kymmenen vuoden ajaksi. Tapaus on jäänyt katkerana kaivelemaan ihmisten mieliä noissa lähiöissä. Tuomiot olivat yllättävän lieviä. Ehdollisten vankeustuomuioiden pienuus sai monen puristelemaan nyrkkejään.
-Vähällä, liian vähällä, pääsivät.
Oikeudenkäyntipöytäkirjojen mukaan kaksi tuomituista miehistä asui teon ja tuomion aikaan Raadinkatu 1:ssä.
Tästä raiskaustapauksesta oli aikoinaan juttua myös SE! - lehdessä.
Räjäytyksestä tuomittiin sittemmin kaksi alle 20-vuotiasta poikaa. Räjäytyksessä käytetyt dynamiitit he olivat varastaneet joltakin työmaalta.
Voihan se olla niinkin, että kyseessä oli pelkkä muukalaisviha eikä kosto em. raiskauksista.
Lähetetty: Pe Marras 14, 2008 9:32 pm
Kirjoittaja TaURi
Doctor Lecter kirjoitti:Tästä jutusta on kahdenlaista tietoa: Ensinnäkin Turun raastuvanoikeuden pöytäkirjoissa puhutaan yhdestä tapauksesta tuona vuonna, mutta HS kertoo 22.2.-91 jotta...
Lapsiin sekaantuneet saivat ehdollista Turussa
Viisi Turun Varissuolla asuvaa nuorta miestä tuomittiin Turun raastuvanoikeudessa torstaina ehdollisiin vankeusrangaistuksiin lapsiin kohdistuneesta haureudesta.
...sekä 14.6.-91 jotta Neljä miestä sai ehdollisen tuomion lapsiin sekaantumisesta
Neljä nuorta miestä tuomittiin lapseen kohdistuneesta haureudesta eri pituisiin ehdollisiin vankeusrangaistuksiin Turun raastuvanoikeudessa torstaina. Yksi miehistä sai 11 kuukauden ja 10 vuorokauden, toinen 6 kuukauden ja 20 vuorokauden ehdollisen vankeusrangaistuksen lapsiin kohdistuneesta haureudesta. Kolmas tuomittiin nuorena henkilönä tehdystä lapsiin kohdistuneesta haureudesta yhdistettynä 6 kuukauden ja 20 vuorokauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Neljäs mies sai samasta . . .
Viime helmikuussa Turun raastuvanoikeudessa tuomittiin vastaavanlaisessa....
....sattuivat silloin Turun Varissuolla kellaritiloissa...
Kuten tuolla ylempänä Katjushkan kirjoituksista käy ilmi.
No kuitenkin, ts. anyway:
21.2.1991 tuomittiin Turun raastuvanoikeudessa lasinleikkaaja Manh Hung Ho, 25, jatketusta lapseen kohdistuneesta haureudesta yhdeksäksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen.
Kollaattorinkäyttäjä (mikä sekin lienee? Tästä teostaan joutaisi kyllä rollaattorinkäyttäjäksi) Quec Viet Ho, 21, jatketusta lapseen kohdistuneesta haureudesta tammi- ja helmikuussa -90 sekä lapseen kohdistuneesta haureudesta yhdeksitoista kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen.
Elintarviketyöntekijä Ty Tran, 23, avunannosta lapseen kohdistuvaan haureuteen, teräaseen hallussapidosta sekä laittomasta uhkauksesta päiväsakkoihin (
). Tran oli uhannut hakata erään pojan sekä uhannut katkaista kaulan (ts. irroittaa pään) hänet kerhotiloista häätäneeltä naiselta.
Keittiöapulainen Van Nhan Truong, 23, lapseen kohdistuneesta haureudesta seitsemän kuukautta ehdollista.
Ammattia omaamaton Ming Trun Trang, 23, lapseen kohdistuneesta haureudesta seitsemän kuukautta ehtoollista.
"Ty Tran edellä 4-kohdassa kerrotussa teossa avustanut Minh Trun Trania siten, että Ty Tran on johdattanut edellä kerrotun lapsen asuntoonsa, missä Ty Tran on antanut Minh Trung Tranille ehkäisyvälineen ja järjestänyt tälle tilaisuuden olla sukupuoliyhteydessä edellä kohdassa 4-kerrotun lapsen kanssa".
Vastaajien asianajajien palkkiot jäivät veronmaksajien ongelmiksi.
Lähteenä Turun raastuvanoikeuden pöytäkirja, Diaarinumero R 90/2134. Salainen 10 vuotta päätöksestä, (21.2.2001 saakka).
Peli avattu. Oli nimittäin taannoin puhetta, että aikoinaan salaiseksi julistetuista, mutta nyt jo julkisista asiakirjoista saa mielenkiintoista tietoa mm. minfon sivuille.
Ja asusteleepi muuten yksi noista "vietnamilaisista" (muutti tapauksen jälkeen) Eräässä pohjois-pohjanmaan suuressa kaupungissa nykyäänkin.
Aika tampio tyyppi, tuli tutuksi silloisen puolison kautta.