Sivu 1/1

Tehokas katuminen lyhensi usealla vuodella puukottajan tuomiota

Lähetetty: To Heinä 27, 2023 12:22 pm
Kirjoittaja Matti Ja Maija
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009662804.html

"Mies viilteli nuorta naista päähän ja yritti tunkea puiseen arkkuun

Tehokas katuminen lyhensi usealla vuodella puukottajan tuomiota.

12:15

PÄIJÄT-HÄMEEN käräjäoikeus tuomitsi vuonna 1959 syntyneen lahtelaismiehen törkeästä pahoinpitelystä kahden vuoden ja kahden kuukauden mittaiseen ehdottomaan vankeuteen.

Syyttäjä vaati miehelle 5–6 vuoden tuomiota tapon yrityksestä, mutta käräjäoikeus katsoi, että kyse oli törkeästä pahoinpitelystä.

Mies puukotti hyvin tuntemaansa noin 25-vuotiasta naista viiltämällä häntä leipäveitsellä kuudesti päähän.

Mies on naista fyysisesti huomattavasti suurempi, ja oikeus arvioi, että nainen oli alistetussa asemassa ja selkeästi heikompi osapuoli.

Puukotuksen taustalla oli kiista alkoholista. Mies väitti naisen varastaneen hänen viinaa.

VASTAAJA viilteli naista päähän ja käsiin. Väkivalta oli ollut aaltomaista ja jatkunut pidemmän aikaa.

Nainen istui olohuoneen sohvalla. Miehellä oli veitsi kädessään, ja hän yritti tunkea naisen huoneessa olleeseen puiseen arkkuun.

Päähänsä nainen sai kuusi syvää viiltohaavaa, ja yksi viilto aiheutti valtimovuodon.

Mies kiisti syytteen ja sen, että hänellä olisi ollut aikomus tappaa nainen.

Syytetyn näkemys uhrin pään viiltohaavoista oli, että nainen oli itse kaatuillessaan aiheuttanut ne.

Syytetty oli itse soittanut hätäkeskukseen ja pyytänyt apua paikalle, jotta vakavasti loukkaantunut nainen pääsisi hoitoon. Asunnossa ollut vastaajan naisystävä soitti myös hätäkeskukseen, jotta apu tulisi nopeasti paikalle.

LÄÄKÄRINLAUSUNNOSTA ilmeni, että uhrin päässä olleet vammat eivät olleet voineet aiheutua kaatumisesta. Uhrin verenvuoto oli ollut lausunnon mukaan runsasta, ja uhri oli ollut todellisessa hengenvaarassa.

Käräjäoikeus ei pitänyt todennäköisenä, että uhri olisi itse aiheuttanut päänsä vammat. Oikeus totesi, että vastaajan syyllisyydestä ei jäänyt epäselvyyttä.

Oikeus katsoi, että vastaaja pyrki vapaaehtoisesti ja vakavasti estämään uhrin kuoleman, kun hän soitti hätäkeskukseen ja pyysi myös nais­ystäväänsä soittamaan.

Oikeus katsoi, että vastaajan menettelyssä oli kyse rikoslaissa tarkoitetusta tehokkaasta katumisesta ja katsoi teon tapon yrityksen sijasta törkeäksi pahoinpitelyksi.

Käräjäoikeus tuomitsi vastaajan Timo Juhani Hännisen kahden vuoden ja kahden kuukauden ehdottomaan vankeuteen joulukuun 2021 törkeästä pahoinpitelystä.

Hännisen on maksettava uhrilleen 9 000 euron kärsimyskorvaukset. Hänen on maksettava lisäksi oikeudenkäynti- ja muita kuluja noin 5 500 euroa.

Tuomittu ilmoitti heti tyytymättömyytensä tuomioon, joka annettiin tiistaina."

Ok. tehokas itku ja monirikollinen ja monta kerralla alentaa tuomiota? Only in Finland

Re: Tehokas katuminen lyhensi usealla vuodella puukottajan tuomiota.

Lähetetty: To Heinä 27, 2023 12:36 pm
Kirjoittaja Kummisetä
No mutta niinhän meille opetetaan jo lapsesta asti; hiekkalaatikolla leikkiessä kun tinttaat toista turpaan tai lyöt lapiolla päähän niin sanotaan että "Tuo oli rumasti tehty, nyt pyydät anteeksi. #no anteeks# Ei kun pyydät kunnolla anteeksi ja sitten lyötte kättä päälle ja olette taas kavereita."

Näin nämä Timot _niin Yön- kuin Hännisen_ oppivat jo pienestä pitäen että kun vaan esittää katuvaa ja pyytää anteeksi niin pääsee helpommalla.

Re: Tehokas katuminen lyhensi usealla vuodella puukottajan tuomiota.

Lähetetty: To Heinä 27, 2023 2:50 pm
Kirjoittaja VastarannanKiiski
No, ilman tätä tehokasta katumista uhri olisi kuollut.. ja Timo istuisi tuomiota taposta.
Minusta pykälä on ihan hyvä, ihmisen kannattaa yrittää pelastaa uhri, jos ja kun tajuaa menneensä liian pitkälle... Eikä sen sijaan ajatella että kaikki on jo pilalla, uhri on viisainta tappaa loppuun ja piilottaa raato.
Eikö näihin alennuksiin edellytetä sirä että ilman tekijän avun hankkimista uhri olisi todennäköisesti kuollut? Lopettaa käynnissä olevan väkivallan ja hankkii apua.

Sen sijaan ne paljousalennukset ovat perseestä; voi tehdä isomman satsin rötöksiä ns. tukkuhintaan, jolloin niitä kannattaa urakoida reilusti kun on hommaan kerran ryhtynyt.

Re: Tehokas katuminen lyhensi usealla vuodella puukottajan tuomiota.

Lähetetty: To Heinä 27, 2023 3:59 pm
Kirjoittaja Ifigeneia
Luin että "tehokas kaatuminen" ja olin että mit vit. Jos puukottaja olisi katunut niin tehokkaasti että olisi tekonsa jälkeen kaatunut välittömästi omaan puukkoonsa, niin olisikohan tuomiota lyhennetty vielä lisääkin.

Re: Tehokas katuminen lyhensi usealla vuodella puukottajan tuomiota

Lähetetty: To Heinä 27, 2023 5:12 pm
Kirjoittaja Ghost hunting
Jos on hyvä näyttelijä niin tosi helpolla lähtee lusimisalennusta. :mrgreen: :mrgreen:

Re: Tehokas katuminen lyhensi usealla vuodella puukottajan tuomiota

Lähetetty: Pe Heinä 28, 2023 3:39 pm
Kirjoittaja Jonessa11
Syytetty väitti että uhri on kaatuillessaan aiheuttanut vammat itse ja lisäksi vielä valittaa tuomiosta. :D Tosi katuvalta vaikuttaa.

Re: Tehokas katuminen lyhensi usealla vuodella puukottajan tuomiota

Lähetetty: Pe Heinä 28, 2023 6:58 pm
Kirjoittaja viivahattu
Sehän riittää, että on katunut vaikka vain lyhyenkin aikaa teon jälkeen, jos sen on tehnyt tehokkaasti.