Sivu 1/1

Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: To Elo 24, 2023 1:06 pm
Kirjoittaja roudatar
Screenshot 2023-08-24 at 13-07-08 Suosittu Tiktok-rekkakuski murhattiin hämärissä olosuhteissa Norjassa – Taustalla vainoamista ja tuhopoltto.png
Screenshot 2023-08-24 at 13-07-08 Suosittu Tiktok-rekkakuski murhattiin hämärissä olosuhteissa Norjassa – Taustalla vainoamista ja tuhopoltto.png (50.08 KiB) Katsottu 11280 kertaa


Mitä ajatuksia tämä herättää? Oliko mies oikeasti vainon kohteena?
Olisiko jollain alamaailman ihmisellä osuutta asiaan. Jään seuraamaan tilannetta mielenkiinnolla.

Re: Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: To Elo 24, 2023 2:08 pm
Kirjoittaja Tessu
Juurikin tuommosten takia en facebookissa ole,maailman suurin lastentarha se on ei muuta

Re: Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: To Elo 24, 2023 2:15 pm
Kirjoittaja viivahattu
Olisiko käräyttänyt jonkun kilpailijan säännösten vastaisesta kalustosta tai käytännöistä? Siihenhän tuo "vasikaksi" haukkuminen varmaan kaikkein vahvimmin viittaisi.

Re: Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: Pe Elo 25, 2023 12:54 am
Kirjoittaja Tessu
Sepä se nettimaailmassakaan ei pidä olla liian näppäräjätkä,kun koskaan ei tiedä kuka tulee käymään...

Re: Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: Pe Elo 25, 2023 1:07 am
Kirjoittaja Collie
Osallistuiko tämä rekkakuski Convoy-mielenosoituksiin?

Re: Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: Pe Elo 25, 2023 8:40 am
Kirjoittaja roudatar
Minusta on melko erikoista kuinka tuollaisia jaetaan facebookiin missä on periaatteessa kaikilla pääsy profiiliin screenshottien tms kautta.
Toki ihminen huolestuneena tekee mielenkiintoisia ratkaisuja elämässään eikä käytöstä stressin alaisena pysty ennustamaan.

Kovasti kyllä kiinnostaa mikä tässä on jutun juoni ja onko tämä kyseinen kaveri elänyt ns kaksoiselämää.

Re: Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: Pe Elo 25, 2023 8:36 pm
Kirjoittaja qurqo
Eiköhän se syyllinen löydy joltain tiktok videolta, kun on mennyt jostain tutusta kuskista hauskoja tarinoita kertomaan.

Re: Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: Pe Elo 25, 2023 8:45 pm
Kirjoittaja Matti Ja Maija
mutta tästä ei saatu suoraa tiktoklähetystä?

ReNorjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: La Elo 26, 2023 12:55 am
Kirjoittaja Geissimummo
Tämä juttu alkoi kiinnostaa samantien kun näin ensimmäisen otsikon murhasta. Meninpä siis tutkimaan ja tonkimaan Jonasin tiktokkia, mutta enhän mä tajunnu sen sisällöstä hölkäsen pöläystä 🙆🏼‍♀️ Olispa ollu edes englanniksi..

Re: Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: Ke Helmi 26, 2025 7:13 pm
Kirjoittaja baneheia62
Eilen alkoi oikeudenkäynti tässä Jonaksen murhatapauksessa. Syytettyinä on neljä noin kolmekymppistä miestä. Yhtä syytetään surmaamisesta, toista surman tilaamisesta, kolmatta aseen hallussapidosta ja toimittamisesta tappajalle, neljättä tappajan kyyditsemisestä tilaajan ja aseen toimittajan välillä.

Näiden miesten nimiä ei ole julkistettu vaan heitä kutsutaan asuinpaikkojensa mukaan. Samat tyypit ovat syyllistyneet niihin aiempiin Jonasta vastaan tehtyihin rikoksiin. Murhan tilaaja on myös aiempien rötösten tilaaja.
Syyttäjän mukaan päämotiivi oli mustasukkaisuus, sillä tilaajan nykyinen avovaimo oli joskus aiemmin ollut lyhyessä suhteessa Jonaksen kanssa..
( Omaa ajatustani: varmaan myös silkkaa kateutta, sillä Jonas oli hyvännäköinen, iloinen, hän omisti firman ja paljon raskasta kalustoa, ja hänellä oli 50 000 tilaajaa Tik Tokissa. Johan se jurppii.)

Oikeudenkäynti kestää kuusi viikkoa.
Eka päivänä surman tunnustanut Rena-mies kertoi tilaajan luvanneen 35 000 NOK (n. 3 000 euroa), jos hän hän romahduttaisi Jonaksen talouden (ja terveyden). Rena-mies suostui rahan vuoksi, hän ei tuntenut uhria entuudestaan. Oli katuvainen. Selitti, ettei ollut tarkoitus tappaa, vaan rampauttaa. Myönsi houkutelleensa Jonaksen mökille esiintyen mökin omistajana. Oikea omistaja ei tiennyt näistä touhuista, hän oli Espanjassa. Kun Jonas tarkasteli kaivoa, tappaja löi sorkkaraudalla. ja lopuksi ampui selkään, tarkoittaen jalkaan. Joo.
Jonas pääsi pakoon autollaan jonkin matkaa, mutta kuoli ja päätyi ojaan.

Re: Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: To Helmi 27, 2025 1:38 am
Kirjoittaja Collie
baneheia62 kirjoitti: Ke Helmi 26, 2025 7:13 pm ---
Syyttäjän mukaan päämotiivi oli mustasukkaisuus, sillä tilaajan nykyinen avovaimo oli joskus aiemmin ollut lyhyessä suhteessa Jonaksen kanssa..
---
Rena-mies suostui rahan vuoksi, hän ei tuntenut uhria entuudestaan. Oli katuvainen. Selitti, ettei ollut tarkoitus tappaa, vaan rampauttaa. Myönsi houkutelleensa Jonaksen mökille esiintyen mökin omistajana. Oikea omistaja ei tiennyt näistä touhuista, hän oli Espanjassa. Kun Jonas tarkasteli kaivoa, tappaja löi sorkkaraudalla. ja lopuksi ampui selkään, tarkoittaen jalkaan. Joo.
Jonas pääsi pakoon autollaan jonkin matkaa, mutta kuoli ja päätyi ojaan.
Vähän haiskahtaa muhmuttien "kunnia" touhuilta tuo. Siksikö ne nimetkin on salattu. No, odotellaan josko jotain infoa tästä tihkuu julkisuuteen.

Re: Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: Pe Helmi 28, 2025 2:10 am
Kirjoittaja baneheia62
Podkasten Avhört on julkaissut näiden nimet. Ihan norjalaisia ovat. Rena-mies on Kristian Voldmo, Noresund-mies on Kristoffer Örpen Sund, sitten vielä Roy Furuknap ja Öivind Halvorssen.

Noresund-mies on rikosten tilaaja. Tuomittu aiemmin ex-avokkinsa pahoinpitelystä. Kannabiksen hallussapitoa. Tunnustaa palkanneensa tekemään tihutyöt, tappo "tullut yllätyksenä".
FB:stä löytyy nimellä kuva, jossa vaalea, punapartainen viikinki on naisen, lapsen ja koiran kera.

Lähteenä etupäässä VG.

Re: Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: To Maalis 13, 2025 7:48 pm
Kirjoittaja Murheli
Oliko tässä oikeasti jostain vasikoinnista kyse, vaiko pelkästään käsittämättömästä mustasukkaisuudesta? Jos vain mustasukkaisuus kyseessä, niin ihmeen suuren porukan on saanut sotkettua mukaan

Re: Norjalainen TikTok-rekkakuski murhattiin

Lähetetty: Pe Maalis 14, 2025 3:59 am
Kirjoittaja baneheia62
Jos näihin tyyppeihin on uskominen, niin vasikaksi nimittäminen oli seurausta siitä, että Jonas ilmoitti poliisille häneen kohdistuneesta ilkivallasta. Tämähän kuulostaa hullulta jo pelkästään vakuutusyhtiön näkökulmasta katsottuna (jos ei ilmoita poliisille).
Oma olettamus on, että vasikka-tägäykset oli tarkoitettu mustamaalaamaan uhria ja harhauttamaan poliiseja.
Nämä miehet vaikuttavat vähän reppanoilta, joten en usko suurempiin kuvioihin ainakaan näillä tiedoilla.

Aseen toimittaja on näistä ainoa, joka tunsi jollakin tapaa Jonaksen, muistaakseni nuoruudessa olivat asuneet /käyneet koulua samalla paikkakunnalla. Mutta hän on ollut se, joka on ruokkinut mustasukkaisen tilaajan antipatioita Jonasta kohtaan juoruiluillaan.