Saksalaispariskunta yritti myydä lapsensa netissä

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2636
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

Saksalaispariskunta yritti myydä lapsensa netissä

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkom ... id=1535533

Saksalaispariskunta yritti myydä lapsensa netissä
23.05.2008 20:42

Saksassa seitsenkuisen lapsen vanhemmat yrittivät myydä lasta eBay-nettihuutokaupassa yhden euron hintaan, kertoi poliisi perjantaina. Viranomaiset ovat ottaneet lapsen huostaansa.

Netin käyttäjät ilmoittivat tapauksesta poliisille, joka kävi vierailulla pariskunnan kotona Baijerissa. Lapsen 23-vuotiaan äidin mielestä kyse oli vain pilasta.

Poliisi oli asiasta kuitenkin eri mieltä ja on aloittanut tapauksesta rikostutkinnan. Pariskuntaa epäillään ihmiskaupasta.

eBay poisti huutokauppatarjouksen sivuiltaan jo aiemmin tällä viikolla.

STT
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
SVC
Remington Steele
Viestit: 249
Liittynyt: Su Maalis 02, 2008 1:01 am

Viesti Kirjoittaja SVC »

No jaa, on sitä Huuto.netissäkin kaupattu ainakin veljeä. Kaikilla asioilla ei pitäisi vitsailla, mutta onko liiallisiin sfääreihin vedetty tosikkomaisuuskaan hyvästä?
rapier
Vic Mackey
Viestit: 1900
Liittynyt: Ma Maalis 10, 2008 5:21 pm
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja rapier »

Entäpä jos nuo perkeleet todella olisi myyneet lapsensa? Aika erikoista pilaa on. :shock:
aoitora
Armas Tammelin
Viestit: 87
Liittynyt: Pe Touko 16, 2008 1:32 pm

Viesti Kirjoittaja aoitora »

rapier kirjoitti:Entäpä jos nuo perkeleet todella olisi myyneet lapsensa? Aika erikoista pilaa on. :shock:
Ehkä voisivat olla olleet tosissaan, tuskin kuitenkaan. eBayssähän kuitenkin ihmiset kauppaavat sielujaan, paahtoleipiä, joiden pintaan ihmeen kaupalla EI ole muodostunut Jeesuksen kasvojen kuvaa, ja vaikka mitä. Rangaistuksen huonosta huumorista pitäisi kuitenkin olla eri kuin rangaistuksen lapsen aidosta kaltoin kohtelusta. Enemmän kuin tällaiset ilmoitukset eBayssä minua järkyttävät lastentalutusvaljaat. Muutama viikko sitten näin erään ihmisen taluttavan pientä lastaan kuin koiraa hihnassa kaupungilla. Voi olla, että koen asian väärin ja ehkä se on lapselle mieluisa ja vapaa kokemus, jonka aikuinen kokee alistavana, mutta muistaakseni ihmettelin noita valjaita jo kymmenvuotiaana.

Kuitenkin, valjaissa olevat lapset ovat ensisijaisia kokijoita tilanteessa, toisin kuin eBayssä "myynnissä olevat" lapset, joista tällaisten uutisten pohjalta ei voi edes sanoa, miten tosissaan vanhemmat olivat ja millaisissa olosuhteissa lapsi elää. Toisaalta, jos lapsesta on ollut valokuva eBayssä, se voi joitenkin kolhaista lasta myöhemmin, niinkuin lapsipornokuvat uhrejaan. Suurin ilmeinen kosketus lapsen elämään toistaiseksi tässä tapauksessa on ollut poliisien astuminen perheen elämään, mutta se kai on yhteiskunnan näkökulmasta mahdollisen riskin ehkäisyn arvoista, eikä ylipäätään kovin merkittävää, jos vain kaikki osapuolet käyttäytyvät järkevästi.
Ihmistä etsimässä.
chiller
Armas Tammelin
Viestit: 72
Liittynyt: Ke Touko 21, 2008 4:37 pm

Viesti Kirjoittaja chiller »

Niin, vaikea sanoa kuinka tosissaan ovat olleet. eBayssa on paljon huumori-ilmoituksia. Yleensä tosin käsittääkseni pistävät aloitushinnan tähtitieteelliseksi jotta kukaan ei oikeasti ala huutamaan.

Mutta toisaalta, niin uskomattomalta kuin juttu kuulostaakin, en ihmettelisi jos olisivat olleet tosissaan myymässä. Oudompaakin on tapahtunut.
Mariacka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5075
Liittynyt: Ma Syys 10, 2007 7:34 pm

Viesti Kirjoittaja Mariacka »

aoitora kirjoitti: Enemmän kuin tällaiset ilmoitukset eBayssä minua järkyttävät lastentalutusvaljaat. Muutama viikko sitten näin erään ihmisen taluttavan pientä lastaan kuin koiraa hihnassa kaupungilla. Voi olla, että koen asian väärin ja ehkä se on lapselle mieluisa ja vapaa kokemus, jonka aikuinen kokee alistavana, mutta muistaakseni ihmettelin noita valjaita jo kymmenvuotiaana.
Joo, ei ne valjaat mukavia ole. Kuitenkin tunnustan käyttäneeni niitä omalla pojallani, kun hän oli pieni. Toki vain erikoistilanteissa. Myös rattaissa on valjaat ja autoissa turvavyöt. Tarkoitus ei ole nöyryyttää lasta eikä tehdä hänen oloaan epämukavaksi, vaan estää lapsen päätön töytäily autojen alle/eksyksiin vanhemmistaan. Vikkeläjalkaisimpien kanssa kun ei paraskaan tahto/kuri auta. Nuoremman lapsen kanssa pärjättiin ilman, mutta hän oppikin kävelemään "kypsempänä".

Aiheeseen palatakseni: Olisin kyllä pyytänyt enemmän :) .
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2636
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

Nyt Kanadassa on vastaava tapaus:

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200805 ... 7_ul.shtml

Vastasyntynyttä myytiin netissä
28.5.2008 14:16

Kanadalaispari pyysi netissä vauvastaan 6 500 euroa.

Sosiaaliviranomaiset ottivat seitsemän päivän ikäisen vauvan huostaansa huumeongelmaiselta parilta, jonka epäillään nyt syyllistyneen ihmiskauppaan.

Pari laittoi myynti-ilmoituksen Craiglist.com -sivustolle ja tarjosi vauvaansa 6 500 eurolla. Vauvan kerrottiin olevan seitsemän päivän ikäinen, terve ja suloinen, mutta vanhempien rahattomia, lapsen olleen yllätys ja etsivän nyt hyvää kotia.

Myynti-ilmoituksen nähnyt nainen otti yhteyttä poliisiin ja vauvan kauppaaminen keskeytyi.

Pidätyshetkellä pari oli yrittänyt väittää ilmoituksen olleen vain pila.
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
PaulaDrew
Jack Bauer
Viestit: 960
Liittynyt: Ti Joulu 18, 2007 10:49 am
Paikkakunta: Teurastamo 5

Viesti Kirjoittaja PaulaDrew »

Tuo kanadalainen juttu ei vaikuta ihan pilalta. Mutta mikä tekee lapsen myymisestä lainvastaista? Onko se sen moraalittomampaa kuin lapsen antaminen adoptoitavaksi? Miksi lapsen luovuttamisesta ei saisi saada korvausta?

Suomen laki sanoo ihmiskaupasta seuraavaa:
Joka

1) käyttämällä hyväksi toisen riippuvaista asemaa tai turvatonta tilaa,

2) erehdyttämällä toista tai tämän erehdystä hyväksi käyttämällä,

3) maksamalla korvauksen toista vallassaan pitävälle henkilölle tai

4) ottamalla vastaan sellaisen korvauksen

ottaa toisen valtaansa, värvää toisen taikka luovuttaa, kuljettaa, vastaanottaa tai majoittaa toisen hänen saattamisekseen 20 luvun 9 §:n 1 momentin 1 kohdassa tarkoitetun tai siihen rinnastettavan seksuaalisen hyväksikäytön kohteeksi, pakkotyöhön tai muihin ihmisarvoa loukkaaviin olosuhteisiin taikka elimien tai kudoksien poistamiseksi taloudellisessa hyötymistarkoituksessa, on tuomittava ihmiskaupasta vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi.
Muualla omat lakinsa, mutta minusta ei kuulosta kamalan vaaralliselta jos narkkaripariskunta tajuaa itsekin, että lapselle löytyisi varmasti parempikin koti ja saisi vielä rahaakin siitä. Suomessakaan lapseksiotto ei saa virallista vahvistusta, jos ottolapsesta on annettu tai luvattu korvausta. Toisaalta adoptiolapsista käsittääkseni saa maksaa suuriakin summia. Tämä on varmasti ihan kaluttu aihe, mutta itselleni ei ennen ole tullut näin tylsää unetonta yötä että tätä olisi alkanut pohtimaan.
chiller
Armas Tammelin
Viestit: 72
Liittynyt: Ke Touko 21, 2008 4:37 pm

Viesti Kirjoittaja chiller »

PaulaDrew kirjoitti:Mutta mikä tekee lapsen myymisestä lainvastaista? Onko se sen moraalittomampaa kuin lapsen antaminen adoptoitavaksi? Miksi lapsen luovuttamisesta ei saisi saada korvausta?
On se melko moraalitonta jos ostajan taustoja ja tilannetta ei tarkisteta mitenkään. Kanadassakin taitavat syynätä adoptiota hakevan henkilön tarkkaan, minkä lisäksi perheissä käydään käsittääkseni tarkistuskäynneillä. Netistä tuon vauvan voisi ostaa kuka tahansa sairas p*skiainen. Tietenkään ei ole erityisen hehkeää sekään, että narkkarit ja vastaavat, jotka eivät pysty lapsesta huolehtimaan, saavat silti tehdä lapsia, mutta ei se oikein käy perusteluksi kun parempikin vaihtoehto on olemassa (adoptio).
PaulaDrew
Jack Bauer
Viestit: 960
Liittynyt: Ti Joulu 18, 2007 10:49 am
Paikkakunta: Teurastamo 5

Viesti Kirjoittaja PaulaDrew »

^ Lähinnä ajattelin yleisesti sitä, miksi ottolasta ei virallisteta jos asiaan liittyy palkkio.

Miksei lapsensa pois antavalla olisi enemmänkin halua ja aikaa varmistaa itse uuden perheen taustat ja tilanne kuin virallisella taholla ja takana voi olla pitkäkin tuttavuus/ystävyys. Ja nettihän nyt on oivallinen paikka etsiä esim. lapsettomuudesta kärsiviä , jotka eivät välttämättä ongelmistaan muualla huutele. Ei sitä lasta ole pakko ensimmäiselle sairaalle paskiaiselle myydä, kai. Tosin tämä pariskuntahan ilman muuta tekisi niin, koska ovat pahiksia ja käyttävät hyi hyi huumeita.
chiller
Armas Tammelin
Viestit: 72
Liittynyt: Ke Touko 21, 2008 4:37 pm

Viesti Kirjoittaja chiller »

PaulaDrew kirjoitti:^ Lähinnä ajattelin yleisesti sitä, miksi ottolasta ei virallisteta jos asiaan liittyy palkkio.

Miksei lapsensa pois antavalla olisi enemmänkin halua ja aikaa varmistaa itse uuden perheen taustat ja tilanne kuin virallisella taholla ja takana voi olla pitkäkin tuttavuus/ystävyys. Ja nettihän nyt on oivallinen paikka etsiä esim. lapsettomuudesta kärsiviä , jotka eivät välttämättä ongelmistaan muualla huutele. Ei sitä lasta ole pakko ensimmäiselle sairaalle paskiaiselle myydä, kai. Tosin tämä pariskuntahan ilman muuta tekisi niin, koska ovat pahiksia ja käyttävät hyi hyi huumeita.
En minäkään näe mitään ongelmaa siinä jos lapsi saisi hyvän kodin ja samalla raha vaihtaisi omistajaa. Mutta on aika mahdotonta tarkistaa netistä löydetyn ostajan taustoja, ihan hyvinhän kuka vain voi vakuuttaa olevansa täydellinen huoltaja ja esitellä siistiä taloaan, ja rekisterissä lapsen hyväksikäyttö. Eikä tarvitse olla edes rikosrekisteriä, riittää kun ei ole ketään joka valvoisi mitä lapselle tapahtuu.

Kai tämä on aika itsestäänselvää, mutta selvensin nyt kuitenkin.
Bambinos
Agentti Scully
Viestit: 666
Liittynyt: To Helmi 28, 2008 10:36 am

Viesti Kirjoittaja Bambinos »

Minusta taas nuo lasten valjaat tuntuvat aivan loistavalta idealta. Jos näen vanhemman jolla on lapsi valjaissa, minulle tulee vain mieleen että "onpa ainakin huolehtiva vanhempi", ja että eipä ryntää auton alle. Henkiseltä elämältään lapsi ja koira ovat ihan samalla tasolla :)

Saksalaispariskunnasta sen verran, että kyseessä lienee pariskunta, jolla on tavallista mustempi huumorintaju.. :) Eihän kukaan nyt tosissaan myisi lasta eurolla (ja vielä julkisesti eBayssa!), kun siitä voisi saada tuhansia.
Mike Manner
Jessica Fletcher
Viestit: 3147
Liittynyt: Ke Touko 28, 2008 10:37 am

Viesti Kirjoittaja Mike Manner »

PaulaDrew kirjoitti:Tuo kanadalainen juttu ei vaikuta ihan pilalta. Mutta mikä tekee lapsen myymisestä lainvastaista? Onko se sen moraalittomampaa kuin lapsen antaminen adoptoitavaksi? Miksi lapsen luovuttamisesta ei saisi saada korvausta?

Suomen laki sanoo ihmiskaupasta seuraavaa:
Joka

1) käyttämällä hyväksi toisen riippuvaista asemaa tai turvatonta tilaa,

2) erehdyttämällä toista tai tämän erehdystä hyväksi käyttämällä,

3) maksamalla korvauksen toista vallassaan pitävälle henkilölle tai

4) ottamalla vastaan sellaisen korvauksen

ottaa toisen valtaansa, värvää toisen taikka luovuttaa, kuljettaa, vastaanottaa tai majoittaa toisen hänen saattamisekseen 20 luvun 9 §:n 1 momentin 1 kohdassa tarkoitetun tai siihen rinnastettavan seksuaalisen hyväksikäytön kohteeksi, pakkotyöhön tai muihin ihmisarvoa loukkaaviin olosuhteisiin taikka elimien tai kudoksien poistamiseksi taloudellisessa hyötymistarkoituksessa, on tuomittava ihmiskaupasta vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi.
RL. 3 §
Ihmiskauppa
Joka:
1) käyttämällä hyväksi toisen riippuvaista asemaa tai turvatonta tilaa,
3) maksamalla korvauksen toista vallassaan pitävälle henkilölle tai
4) ottamalla vastaan sellaisen korvauksen

RL. 3 a §
Törkeä ihmiskauppa
Jos ihmiskaupassa:
3) rikos kohdistuu kahdeksaatoista vuotta nuorempaan lapseen tai henkilöön, jonka kyky puolustaa itseään on olennaisesti heikentynyt,

ja rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä ihmiskaupasta...
"Mä olen sitä mieltä, et jos 5 senttiä on liikaa OMASTA viestistä Minfoon, kannattaa harkita poistumista kokonaan. Perusteena se, että "harrastuneisuus" palstalle, ei ole likimainkaan riittävä!" -John Doe
Tuulitukka84
Poliisikoira Rex
Viestit: 265
Liittynyt: Pe Tammi 18, 2008 8:11 pm
Paikkakunta: In the middle of nowhere

Viesti Kirjoittaja Tuulitukka84 »

Omista penskoistani olen jotakuta taluttanut valjaissa, kun on niin vilkas liikkeissään. Ei tollanen parivuotias sitä minään alistamisena koe.
Bleddyn
Neuvoja-Jack
Viestit: 587
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 12:33 am
Paikkakunta: K-S Survival Program.

Viesti Kirjoittaja Bleddyn »

aoitora kirjoitti:Enemmän kuin tällaiset ilmoitukset eBayssä minua järkyttävät lastentalutusvaljaat. Muutama viikko sitten näin erään ihmisen taluttavan pientä lastaan kuin koiraa hihnassa kaupungilla. Voi olla, että koen asian väärin ja ehkä se on lapselle mieluisa ja vapaa kokemus, jonka aikuinen kokee alistavana, mutta muistaakseni ihmettelin noita valjaita jo kymmenvuotiaana.
No voihan nyt kauhea! :roll:
Että mieluummin auton alle kuin valjaisiin? Lapset on arvaamattomia. Sekunniksi kun käännät pääsi, niin johan on piltti ehtinyt tunkea itsensä ties minkälaiseen liemeen.
Mun puolesta kaikki vanhemmat voisivat pitää kakaransa kytkettyinä. Ainakin yleisillä paikoilla. :wink:
Bambinos kirjoitti: Henkiseltä elämältään lapsi ja koira ovat ihan samalla tasolla :)
Nyt kyllä aliarvioit koiria pahasti! :lol:
Kiikun kaakun rajalla
Puolimielet hajalla
Vastaa Viestiin