Sivu 1/1
Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen aiemman tuomion takia
Lähetetty: Pe Loka 06, 2023 8:22 am
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
C-hepatiittia sairastanut raumalaismies mies sylkäisi poliisia kasvoihin. Uhri joutui elämään puoli vuotta epävarmuudessa mahdollisesta tartunnasta ja käymään säännöllisissä testauksissa.
42-vuotias raumalaismies oli viime vuoden maaliskuussa otettu kiinni Laitilassa kotihälytyksen yhteydessä. Mies hangoitteli poliisipartiota vastaan muun muassa rimpuilemalla ja heittäytymällä veltoksi. Poliisiasemalla mies jatkoi rimpuiluaan ja sylkäisi poliisipartioon kuulunutta poliisimiestä kasvoihin siten, että sylkeä lensi myös tämän silmään.
Mies oli ollut kuljetuksen aikana käsiraudoissa. Poliisiasemalla tehdyn henkilöntarkastuksen aikana hän oli osoitellut eri poliiseja hokien "sinä", "sinä", "sinä".
Satakunnan käräjäoikeus totesi miehen (s. 1981) syyllistyneen haitantekoon virkamiehelle, mutta jätti hänet rangaistukseen tuomitsematta. Mies tuomittiin hiljattain kolmeksi vuodeksi ja kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen tapon yrityksestä, johon hän syyllistyi jouluna 2021 Raumalla. Mies viilsi henkilöauton matkustajana ollessaan etupenkillä istunutta miestä teräaseella kaulaan.
Käräjäoikeuden mukaan nyt syyksi luettu rikos ei niin sanottuna sakkorikoksena olisi vaikuttanut rangaistukseen lainkaan, jos rikokset olisi käsitelty samassa oikeudenkäynnissä.
Tuomittu velvoitettiin maksamaan rikoksen uhriksi joutuneelle poliisimiehelle 1 000 euroa loukkauksen aiheuttamasta kärsimyksestä. Korvauksen määrässä otettiin huomioon, että uhri joutui tapahtuneen jälkeen elämään puoli vuotta epävarmuudessa mahdollisesta tartuntataudista ja käymään säännöllisissä testauksissa.
Syyttäjä ei ole valittanut käräjäoikeuden ratkaisusta ja tuomio on saanut lainvoiman.
https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 03692.html
Otsikkoa täydennetty
-NILS-
Re: Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen
Lähetetty: Pe Loka 06, 2023 10:51 am
Kirjoittaja Doctor Lecter
Vaikka sama mies sai kaulaan viiltämisestä 3 vuoden 6 kuukauden tuomion, niin nimeään ei uutisissa mainittu.
- Lienee joku sikäläinen demaripoliitikko, jonka mahtikäskyn edessä media konttaa.
Rento autoilu sai ikävän käänteen, kun takapenkillä istunut kaivoi esiin kääntöveitsen – raumalaismiehelle tuntuva tuomio tapon yrityksestä
Tuomittu oli ollut ajelemassa kahden nuoremman miehen kanssa Raumalla joulun aatonaattona. Tunnelma kiristyi kesken ajon. Syyttäjä kovensi rikosnimikkeen syyteharkinnassa tapon yritykseksi.
...
Tapaus sattui jouluaaton aattona 2021 Monnankadun ja Äyhönjärventien risteyksessä, kun tuomittu oli ajelemassa autolla kahden itseään huomattavasti nuoremman miehen kanssa.
40-vuotias mies tarttui auton etupenkillä istunutta 22-vuotiasta miestä takaapäin kiinni ja viilsi häntä kääntöveitsellä kaulaan. Uhrin kaulalle henkitorven seutuville aiheutui noin 7 senttimetrin pituinen viiltohaava.
Autonkuljettajana toimi 18-vuotias mies. Tarkoituksena asianosaisten kertoman mukaan oli juoda alkoholia ja "pörrätä autolla ympäriinsä". Tunnelma kiristyi, kun 22-vuotias ehdotti, että he antaisivat kyydin muutamalle hänen kaverilleen ja että 40-vuotias vietäisiin siksi aikaa kotiinsa.
Tapahtuneen jälkeen 40-vuotias jätettiin kyydistä Sampaanalassa ja 22-vuotias meni terveyskeskuksen päivystykseen, jossa haava puhdistettiin ja suljettiin ompeleilla. Hätäkeskukseen ei tapahtuneesta ilmoitettu, vaan mies kävi myöhemmin poliisiasemalla tekemässä rikosilmoituksen.
SATAKUNNAN käräjäoikeus tuomitsi raumalaismiehen tapon yrityksestä 3 vuoden 6 kuukauden vankeusrangaistukseen.
Hänet määrättiin vangittavaksi ja passitettavaksi Turun vankilaan rangaistusta suorittamaan, tai siellä säilytettäväksi, kunnes rangaistuksen täytäntöönpano alkaa tai asiasta toisin määrätään.
...
Käräjäoikeus asettui tuomiossaan samalle kannalle ja totesi olevan yleisen elämänkokemuksen valossa selvää, että teräaseella viiltäminen kaulan alueelle aiheuttaa potentiaalisen hengenvaaran. Käräjäoikeuden mukaan teossa ei ole ollut kyse raapaisusta tai summittaisesta huitaisusta.
Syytetty kiisti syytteen oikeudessa ja katsoi uhrin itse huitaisseen itseään teräaseella.
Enemmän täällä:
Satakunnan Kansa
28.10.2022 13:18
Hovioikeus:
Takapenkillä istunut mies suivaantui, kun etupenkiltä ehdotettiin, että hänet vietäisiin kotiin – Hovioikeuden mukaan kaulan viiltäminen oli tapon yritys, ei törkeä pahoinpitely
Tapaus sattui jouluaaton aattona 2021 Monnankadun ja Äyhönjärventien risteyksessä Raumalla.
Raumalla joulukuussa 2021 kaveriaan kaulaan kesken automatkan kääntöveitsellä viiltänyt mies sai teostaan pitkän vankeustuomion myös hovioikeudessa.
...
TAPAHTUNEEN jälkeen 40-vuotias jätettiin kyydistä Sampaanalassa ja 22-vuotias meni terveyskeskuksen päivystykseen, jossa haava puhdistettiin ja suljettiin ompeleilla. Hätäkeskukseen ei tapahtuneesta ilmoitettu, vaan mies kävi myöhemmin poliisiasemalla tekemässä rikosilmoituksen.
Satakunnan käräjäoikeus tuomitsi raumalaismiehen (s. 1981) viime syksynä tapon yrityksestä kolmeksi vuodeksi ja kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen. Hänet määrättiin käräjäoikeuden tuomiolla vangittavaksi.
...
MIES haki tuomioonsa muutosta Vaasan hovioikeudelta, katsoen syyllistyneensä enintään törkeään pahoinpitelyyn. Mies vaati vankeusrangaistuksen tuntuvaa lyhentämistä ja sen lieventämistä ehdolliseksi.
...
Niin hovioikeus kuin käräjäoikeuskin asettuivat ratkaisussaan samalle kannalle ja totesivat olevan yleisen elämänkokemuksen valossa selvää, että teräaseella viiltäminen kaulan alueelle aiheuttaa potentiaalisen hengenvaaran.
Hovioikeus piti käräjäoikeuden määräämän rangaistuksen ja korvaukset ennallaan.
Enemmän täällä:
Satakunnan Kansa
6.3.2023 8:18
Vaan ehkäpä Raumalla ilmestyvä Länsi-Suomi -lehti olisi suoraselkäisempi ja varoittaisi kansaa tästä kauloja viiltelevästä sekopäisestä syljeskelijästä:
Raumalla jouluaatonaattona tapahtunut autopuukotus oli myös hovioikeuden mielestä tapon yritys – miehelle ehdotonta vankeutta
Raumalla jouluaatonaattona 2021 toista miestä kääntöveitsellä kaulaan viiltänyt mies sai tuomion tapon yrityksestä myös hovioikeudessa.
...
Muurin takaa enemmän:
ls24.fi
7.3.2023 15:49
Ehkä se nimi siellä on. En tiedä.

- Monnantien ja Äyhönjärventien risteys. Näillämain hullu viiltelijä yritti tappaa ihmisen. Kuvan autot eivät liity tapaukseen. Kuva google street view 2019.
- monna-äyhö.jpg (104.1 KiB) Katsottu 2512 kertaa
Re: Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen
Lähetetty: Pe Loka 06, 2023 12:30 pm
Kirjoittaja Sil5
Aika pienellä selviää tapon yrityksestäkin...3 v 6 kk josta todennäköisesti istutaan vain puolet. Siis rangaistus on todellisuudessa 1 v 10 kk.
Jonkinlaista ryhtiä toisi Suomen oikeusjärjestelmälle jos tällaisessa täysin selvässä tapauksessa hovioikeuteen valittajan tuomiota korotettaisiin esim. 1/3:lla alkuperäisestä, raastuvassa annetusta rangaistuksesta. Siis hovissa tuomiota olisi korotettu esim. 5 vuoteen vankeutta. Tällainen korotus tuomioon tulisi olla automaattinen seuraus siihen jos valitus ei menesty, eikä sille olisi ollut alkuunkaan perusteita.
- tämä pistäisi rikollisen miettimään sitä kannattaako lähteä rasittamaan oikeuslaitoksen ja yhteiskunnan resursseja.
- nykyisellään kaikki venkulat valittavat automaattisesti tuomioistaan..sehän on heille ilmaista ja harmitonta. Menee veronmaksajien piikkiin.
- suurin houkutus lienee siinä että usein pääsee vielä vapaalle odottelemaan hovin käsittelyä. Saa sillä välin jatkaa rikosten tekemistä...
Toki voi olla niinkin että tuomarit sekä asianajajat ylläpitävät tällä käytännöllä myös omia taloudellisia etujaan?
Re: Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen
Lähetetty: Pe Loka 06, 2023 1:09 pm
Kirjoittaja Millavaan
Olis kyllä kiva tietää nimi tälle kun on samaa ikää. En kyllä niin paljon tunne porukkaa Raumalta mutta jonkin verran kumminkin.
Re: Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen aiemman tuomion takia
Lähetetty: Ma Loka 09, 2023 10:45 am
Kirjoittaja 1lpo
Millavaan kirjoitti: Pe Loka 06, 2023 1:09 pm
Olis kyllä kiva tietää nimi tälle kun on samaa ikää. En kyllä niin paljon tunne porukkaa Raumalta mutta jonkin verran kumminkin.
Juu olisi kiva tietää nimi myös. Lohdutuksena oli ihanaa lukea että et tunne raumalta paljon porukkaa mutta vähän kuitenkin. Tunnetko ihmisiä muualta päin maatamme?
Re: Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen aiemman tuomion takia
Lähetetty: Ma Loka 09, 2023 10:55 pm
Kirjoittaja Millavaan
^ no enpä juuri kun en oo muilla paikkakunnilla asunut.
Re: Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen
Lähetetty: Ti Loka 10, 2023 7:35 am
Kirjoittaja canis lupus
Millavaan kirjoitti: Pe Loka 06, 2023 1:09 pm
Olis kyllä kiva tietää nimi tälle kun on samaa ikää. En kyllä niin paljon tunne porukkaa Raumalta mutta jonkin verran kumminkin.
42-vuotias --- C-hepatiittia sairastanut raumalaismies mies sylkäisi poliisia kasvoihin.
Kohtuuhyvät tuntomerkit. C-hepaa Suomessa sairastavat Suomessa pääsääntöisesti afrikkalaisperäiset ihmiset tai sitten suonensisäisiä huumeita käyttävät. Tuo "räkiminen ja "sinä, sinä, sinä" -hokeminen viittaavat ensimmäiseen luokkaan.
Re: Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen aiemman tuomion takia
Lähetetty: Ti Loka 10, 2023 8:00 am
Kirjoittaja Svimba
Eihän c-hepatiitti tartu syljestä! Vaan verestä.
Tosin meille opetettiin koulussa et se on myös sukupuoli tauti, et ota näistä nyt sitten selvää.
Re: Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen aiemman tuomion takia
Lähetetty: Ti Loka 10, 2023 8:37 am
Kirjoittaja canis lupus
Svimba kirjoitti: Ti Loka 10, 2023 8:00 am
Eihän c-hepatiitti tartu syljestä! Vaan verestä.
Tosin meille opetettiin koulussa et se on myös sukupuoli tauti, et ota näistä nyt sitten selvää.
No jos jotakin pystyt päättelemään että tämä virus on usein afikkalaisilla, ja eivät nämä kaikki ole suonensisäisiä käyttäneet, niin millaisella seksikäyttäytymisellä ovat viruksensa saaneet...?
Re: Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen
Lähetetty: Ti Loka 10, 2023 9:00 am
Kirjoittaja Gentle
Sil5 kirjoitti: Pe Loka 06, 2023 12:30 pm
Aika pienellä selviää tapon yrityksestäkin...3 v 6 kk josta todennäköisesti istutaan vain puolet. Siis rangaistus on todellisuudessa 1 v 10 kk.
Jonkinlaista ryhtiä toisi Suomen oikeusjärjestelmälle jos tällaisessa täysin selvässä tapauksessa hovioikeuteen valittajan tuomiota korotettaisiin esim. 1/3:lla alkuperäisestä, raastuvassa annetusta rangaistuksesta. Siis hovissa tuomiota olisi korotettu esim. 5 vuoteen vankeutta. Tällainen korotus tuomioon tulisi olla automaattinen seuraus siihen jos valitus ei menesty, eikä sille olisi ollut alkuunkaan perusteita.
- tämä pistäisi rikollisen miettimään sitä kannattaako lähteä rasittamaan oikeuslaitoksen ja yhteiskunnan resursseja.
- nykyisellään kaikki venkulat valittavat automaattisesti tuomioistaan..sehän on heille ilmaista ja harmitonta. Menee veronmaksajien piikkiin.
- suurin houkutus lienee siinä että usein pääsee vielä vapaalle odottelemaan hovin käsittelyä. Saa sillä välin jatkaa rikosten tekemistä...
Toki voi olla niinkin että tuomarit sekä asianajajat ylläpitävät tällä käytännöllä myös omia taloudellisia etujaan?
Onhan tämä järjestelmä huutava vääryys lievine tuomioineen. Tavallinen ihminen ei voi haastaa kokemaansa vääryyttä käräjille saati viedä ylempään asteeseen, koska voittaessaankin on pelko, että joutuu maksamaan.
Tää rikollissaasta saa vaöitella kaikkiin asteisiin ilman pelkoa velkavankeuteen joutumisesta. Pitempiä tuomioita tosiaan sitte jos ei lompakosta löydy rahaa valittaa selvistä asioista.
Re: Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen aiemman tuomion takia
Lähetetty: Ti Loka 10, 2023 9:29 am
Kirjoittaja Sienisalaatti
Svimba kirjoitti: Ti Loka 10, 2023 8:00 am
Eihän c-hepatiitti tartu syljestä! Vaan verestä.
Tosin meille opetettiin koulussa et se on myös sukupuoli tauti, et ota näistä nyt sitten selvää.
Totta, verialtistumisella se pääosin tarttuu, mutta mahdollista myös limakalvokontaktissa. Pelkän syljen välityksellä tarttumisesta ei oikein näyttöä tunnu löytyvän.
Re: Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen aiemman tuomion takia
Lähetetty: Ti Loka 10, 2023 9:51 am
Kirjoittaja Millavaan
Kyllä siihen tartuntaan vaaditaan aina verikontakti että ei pitäisi syljestä tarttua.
Re: Poliisia silmään sylkäissyt vältti rangaistuksen aiemman tuomion takia
Lähetetty: Ti Loka 10, 2023 10:08 am
Kirjoittaja canis lupus
Ei pitäisi ei. Mutta on silti mahdollista. Esim. ientulehdus yhdistettynä sylkirauhastulehdukseen tai naarmuun kasvoissa sekä huonoon tuuriin.
Toimii ilman lainauksiakin, jotka poistettu
-NILS-