Sivu 1/2

Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: Pe Tammi 19, 2024 12:18 pm
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Lounais-Suomen poliisi selvittää useita viime vuoden lopulla ja kuluvana vuonna Eurajoella tapahtuneita ulkorakennusten tulipaloja. Poliisi pyytää vihjeitä ja havaintoja tulipalojen selvittämiseksi.

Eurajoella Lauhtuntiellä paloi perjantaina 19.1. yöllä kaksi ulkorakennusta. Paloista ei aiheutunut henkilövahinkoja, mutta molemmat rakennukset paloivat korjauskelvottomaan kuntoon. Palaneet rakennukset sijaitsevat muutaman sadan metrin päässä toisistaan.
Lounais-Suomen poliisi tutkii asiaa ja epäilee, että molemmat palot ovat tahallaan sytytettyjä. Eurajoella on ollut aiemmin kuluvana vuonna sekä viime vuoden loppupuolella vastaavia paloja, joita poliisi tutkii samassa kokonaisuudessa.
Aiemmat palot ovat olleet 15.1.2024 Lauhtuntiellä, jossa paloi piharakennus. Tätä ennen 6.11.2023 paloi Isoniityntiellä niin ikään talon ulkorakennus ja 5.11.2023 Verkkokarintiellä vanha navettarakennus.

Havainnot ja tiedot poliisille
Poliisi pyytää viime yön Lauhtuntien tapahtumiin liittyen havaintoja. Erityisesti poliisi kaipaa tietoja palojen lähialueella tapahtuma-aikaan mahdollisesti polkupyörällä liikkuneesta henkilöstä.
Ensimmäinen ilmoitus hätäkeskukseen paloista tuli kello 2.49 yöllä. Poliisi kaipaa tietoja myös alueella mahdollisesti olevista valvonta- tai riistakameroista.
Poliisi pyytää kaikkia viime yön paloihin ja myös aiempiin paloihin mahdollisesti liittyviä havaintoja joko sähköpostitse osoitteeseen [email protected] tai WhatsApp- tai tekstiviestillä numeroon 050 411 7655.

https://poliisi.fi/-/poliisi-epailee-eu ... tytetyiksi

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: La Tammi 20, 2024 11:43 am
Kirjoittaja SkaTer
Samoilla kulmilla oli 2000-luvun alussa tuhopolttojen sarja. Tekijä tietääkseni on vielä elossa, mutta ilmeisesti ei enää kykenisi uusintakierrokseen...

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: La Tammi 20, 2024 11:51 am
Kirjoittaja Allan Kurma
SkaTer kirjoitti: La Tammi 20, 2024 11:43 am Samoilla kulmilla oli 2000-luvun alussa tuhopolttojen sarja. Tekijä tietääkseni on vielä elossa, mutta ilmeisesti ei enää kykenisi uusintakierrokseen...
Muistatko tarkemmin tapauksista?

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: La Tammi 20, 2024 1:40 pm
Kirjoittaja SkaTer
Muistaakseni poltti samalla kertaa parin naapurin ulkorakennukset ja lopulta, ehkä jo palokunnan ollessa paikalla, sytytti oman kämppänsä. Jäi kiinni ihan verekseltään, olisikohan jopa retostellut asialla paikan päällä.

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: La Tammi 20, 2024 3:02 pm
Kirjoittaja -KKK-
Mikähän tuo viime öinen Olkiluodon onnettomuushälytys mahtoi olla? Joku näki ydinvoimalaonnettomuuden unissaan vai tuliko voimalasta joku vikahälytys?

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: La Tammi 20, 2024 4:03 pm
Kirjoittaja SkaTer
https://ls24.fi/uutiset/20-pelastusyksi ... -ollutkaan

Sekaannus osoitteissa. Eikä kai mitään viittausta ydinvoimalaan, vaan Olkiluodontiehen vain.

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: La Tammi 20, 2024 5:12 pm
Kirjoittaja -KKK-
Sanotaan nyt näin että jo se viittasi ydinvoimalaan että hälytyksen kokoluokka oli suuri ja hälytettyjä yksiköitä paljon. Ei tuolla yksinkertaisesti ole muuta joka aiheuttaisi tälläisen vasteen.

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: La Tammi 20, 2024 9:03 pm
Kirjoittaja Allan Kurma
SkaTer kirjoitti: La Tammi 20, 2024 1:40 pm Muistaakseni poltti samalla kertaa parin naapurin ulkorakennukset ja lopulta, ehkä jo palokunnan ollessa paikalla, sytytti oman kämppänsä. Jäi kiinni ihan verekseltään, olisikohan jopa retostellut asialla paikan päällä.
Sellaisen muistan, että oman kämppänsä tuikkasi tuleen, mutta muista rakennuksista en tiedä. Tämä henkilö asuu edelleen Eurajoella ja näkyy katukuvassa päivittäin.

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: Su Tammi 21, 2024 12:59 am
Kirjoittaja meitzi
-KKK- kirjoitti: La Tammi 20, 2024 5:12 pmEi tuolla yksinkertaisesti ole muuta joka aiheuttaisi tälläisen vasteen.
Olkiluodon ydinvoimala sijaitsee Olkiluodossa, joka on vähän niin kuin vaikkapa esimerkiksi viikki, suomenoja tai tikkurila. Se on alue kunnassa, ja siellä on ollut elämää ja erilaista rakennuskantaa ennen ydinvoimalaa kuten myös ydinvoimalan rakentamisen jälkeenkin. Osaa saarista rannasta katsottuna välittömässä läheisyydessä pidetään niitäkin osana olkiluotoa.

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: Su Tammi 21, 2024 11:33 am
Kirjoittaja Gremlin
Tuo 2002 tapahtunut tuhotöiden sarja alkoi tuhopolttajan omasta kämpästä. Oli metsätöissä telonut kinttunsa ja kun rahan tulo pimeästi loppui, alkoi ahdistus. Jollain kikkavitosella oli maalaispankista onnistunut saamaan lainaa tulisijan ostoon ja lainanhoito vei siinä määrin valuuttaa, ettei pelkällä peruspäivärahalla homma toiminut. Alkoholia ja lääkkeitä nautittuaan oli saanut loistoidean polttaa oma kämppänsä. Kun oma torppa oli tulessa oli sitten suunnannut naapurien piharakennusten kimppuun ja tuikkasi onnistuneesti 2 ulkorakennusta tuleen. Kolmatta oli sytytttämässä kun homma oli keskeytynyt väliintuloon ja palonalun sammutukseen. Lähellä kyllä oli ettei onnistunut.

On kyllä melkoinen sattuma, jos joku uusi hörhö on päättänyt jatkaa samantyyppistä tuhotöiden sarjaa ja vielä aivan samoilla kulmilla. Nämä vanhat ja uudet tuhotyöt sijaitsevat runsaan kilometrin ympyrän sisällä

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: Su Tammi 21, 2024 8:13 pm
Kirjoittaja filosofi aina
Poliisi ei välitä pätkän vertaa. Kylillä liikkuu huhuja. Taitaa olla jo yli kymmennen vuotta aikaa, kun yhden tuhopolton tekijä tunnusti tutulleen tekonsa, mutta poliisia ei kiinnostanut. Jos vain joku viitsisi katsoa poliisin arkistoja,niin nimi saattaisi löytyä.

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: Ma Tammi 22, 2024 7:16 am
Kirjoittaja filosofi aina
Gremlin kirjoitti: Su Tammi 21, 2024 11:33 am Tuo 2002 tapahtunut tuhotöiden sarja alkoi tuhopolttajan omasta kämpästä. Oli metsätöissä telonut kinttunsa ja kun rahan tulo pimeästi loppui, alkoi ahdistus. Jollain kikkavitosella oli maalaispankista onnistunut saamaan lainaa tulisijan ostoon ja lainanhoito vei siinä määrin valuuttaa, ettei pelkällä peruspäivärahalla homma toiminut. Alkoholia ja lääkkeitä nautittuaan oli saanut loistoidean polttaa oma kämppänsä. Kun oma torppa oli tulessa oli sitten suunnannut naapurien piharakennusten kimppuun ja tuikkasi onnistuneesti 2 ulkorakennusta tuleen. Kolmatta oli sytytttämässä kun homma oli keskeytynyt väliintuloon ja palonalun sammutukseen. Lähellä kyllä oli ettei onnistunut.

On kyllä melkoinen sattuma, jos joku uusi hörhö on päättänyt jatkaa samantyyppistä tuhotöiden sarjaa ja vielä aivan samoilla kulmilla. Nämä vanhat ja uudet tuhotyöt sijaitsevat runsaan kilometrin ympyrän sisällä
Hörhö on sekoilija, mutta ymmärrykseni ja tietojeni mukaan kylillä on asunut monia vuosia täysverinen pyromaani, outo, hiljainen koluaja ja kyttääjä. Klassinen pyromaanikin tekee virheitä. Ulkorakennuksen tuleen sytyttäminen oli niin suuri ja kiva jekku, että piti tunnustaa tuttavalleen. Valitettavasti poliisikin taisi pitää kivana jekkuna,josta ei ollut mitään vaaraa ja huolen aihetta.

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: Ma Tammi 22, 2024 1:43 pm
Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea
Eurajoen Irjanteella tutkitaan nyt aiempiakin selvittämättömiä tulipaloja
Tahallisiksi epäillyt tulipalot ovat poliisin tehotutkinnassa. Ketään ei ole otettu kiinni. Yleisöltä pyydetään tulipaloista lisävinkkejä ja havaintoja.

IRJANTEEN TULIPALOT ovat rikoskomisario Kimmo Hiltulan mukaan tutkinnassa työlistan kärkipäässä. Toistaiseksi poliisin tiedossa ei ole epäiltyjä eikä ketään ole otettu kiinni.
Poliisi toivoo edelleen yleisöltä vihjeitä ja mahdollisia havaintoja Irjanteen ja Eurajoen viime aikojen tulipaloista.
Lauhtuntiellä 19. tammikuuta roihunneista ulkorakennuspaloista poliisi kaipaa erityisesti tietoja lähialueella tapahtuma-aikaan mahdollisesti polkupyörällä liikkuneesta henkilöstä.
Ensimmäinen ilmoitus hätäkeskukseen paloista tuli perjantaina kello 2.49 yöllä. Poliisi kaipaa tietoja myös alueella mahdollisesti olevista valvonta- tai riistakameroista.

Havaintoja pyydetään sähköpostitse osoitteeseen [email protected] tai Whatsapp- tai tekstiviestillä numeroon 050 411 7655.

Eurajoen tulipaloja 2023–24
Irjanne Järvenpääntie 17.1. 2023. Omakotitalon pihassa tulessa kaksi tuijaa.
Isoluodontie Pinkjärvi 21.5. 2023. Pieni erillinen rantasauna tulessa.
Verkkokarintie 5.11. 2023. Navettarakennus ja irtaimistoa paloi tulipalossa. Ei henkilö- tai eläinvahinkoja.
Irjanne Lauhtuntie 6.11. 2023. Maatilan noin 200 neliömetrin ulkorakennus tuhoutui yöllä syttyneessä tulipalossa.
Irjanne Lauhtuntie 15.1. 2024. Asumattoman omakotitalon piharakennus tuhoutui tulipalossa.
Irjanne Lauhtuntie 19.1.2024. Kaksi noin 200 neliömetrin varasto- ja ulkorakennusta tuhoutui yöllä syttyneissä tulipaloissa.
Lähteet: Hätäkeskus ja Satakunnan pelastuslaitos hälytysilmoitukset.

https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 35845.html

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: Ma Tammi 22, 2024 5:04 pm
Kirjoittaja -KKK-
meitzi kirjoitti: Su Tammi 21, 2024 12:59 am
-KKK- kirjoitti: La Tammi 20, 2024 5:12 pmEi tuolla yksinkertaisesti ole muuta joka aiheuttaisi tälläisen vasteen.
Olkiluodon ydinvoimala sijaitsee Olkiluodossa, joka on vähän niin kuin vaikkapa esimerkiksi viikki, suomenoja tai tikkurila. Se on alue kunnassa, ja siellä on ollut elämää ja erilaista rakennuskantaa ennen ydinvoimalaa kuten myös ydinvoimalan rakentamisen jälkeenkin. Osaa saarista rannasta katsottuna välittömässä läheisyydessä pidetään niitäkin osana olkiluotoa.
Sulla ei taida olla hajuakaan siitä miten pelastustoimen vasteet määräytyy. Mulla on ja sen lisäksi on tietoakin. Luulen myös että sulla ei ole hajuakaan missä Eurajoki, saatikka Olkiluoto sijaitsee ja millainen paikka se on.

Ja tuolla Lauhtun suunnilla on palanut jotain melkeimpä säännöllisin väliajoin. Noitten listattujen lisäksi siellä on palanut maastoa ja heinäpaalejakin.

Re: Poliisi epäilee Eurajoen rakennuspaloja tahallaan sytytetyiksi

Lähetetty: Ti Tammi 23, 2024 5:54 pm
Kirjoittaja Hömppä23
filosofi aina kirjoitti: Ma Tammi 22, 2024 7:16 am Hörhö on sekoilija, mutta ymmärrykseni ja tietojeni mukaan kylillä on asunut monia vuosia täysverinen pyromaani, outo, hiljainen koluaja ja kyttääjä. Klassinen pyromaanikin tekee virheitä. Ulkorakennuksen tuleen sytyttäminen oli niin suuri ja kiva jekku, että piti tunnustaa tuttavalleen. Valitettavasti poliisikin taisi pitää kivana jekkuna,josta ei ollut mitään vaaraa ja huolen aihetta.
Mikset sit ilmota poliisille? Oletat vaan ettei niitä kiinnosta? Enkä oo ikinä kuullu että siellä pyromaani asuisi, vaikka ison osan näistä hörhöistä tiedän. Onko sattuma että palot on samalla alueella kun sillon 2002?