Sivu 1/2

Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: Ke Syys 11, 2024 11:33 am
Kirjoittaja Tarkastaja Levisi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010689622.html


Homovastaisen saarnaajan juhla­tila­varaus peruttiin Jyväs­kylässä
Kuntayhtymän johtajan mukaan yhteydenottoja on tullut sidosryhmiltä ja gradialaisilta.



DR_O.jpg
DR_O.jpg (78.87 KiB) Katsottu 4835 kertaa


Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Gradia on perunut Parannuksenteon ja Pyhyyden palvelustyö Suomi ry:n tilavarauksen Harjun kampuksen juhlasaliin lokakuuksi suunnitelluista tilaisuuksista.

Gradia kertoi asiasta maanantaina julkaistussa tiedotteessa.

– Sidosryhmiltämme ja gradialaisilta tulleiden yhteydenottojen myötä selvitimme asiaa tarkemmin ja arvioimme tilanteen uudelleen. Päädyimme perumaan tilavarauksen, koska arvioimme tilaisuuden sisällön, ainakin osittain, olevan ristiriidassa arvojemme kanssa. Meille on tärkeää edistää yhdenvertaisuutta kaikessa toiminnassamme, kuntayhtymän johtaja Anssi Tuominen totesi tiedotteessa.

Keskisuomalainen uutisoi syyskuun alussa, että Parannuksenteon ja Pyhyyden Palvelustyö Suomi ry on tuomassa Suomeen kenialaisen saarnaajan David Owuorin, joka tunnetaan myös nimellä Dr. Owuor. Keskisuomalaisen mukaan Owuor tuomitsee saarnoissaan jyrkästi esimerkiksi homo­seksuaalisuuden pahimmaksi teoksi Raamattuun nojaten. Aiheesta uutisoi myöhemmin myös Helsingin Sanomat.

Parannuksenteon ja Pyhyyden Palvelustyö Suomi ry:n mukaan Owuor esiintyy Suomen-vierailunsa aikana myös Helsingissä, Turussa ja Tampereella.



https://www.jeesusontulossa.fi/sisalto/ ... uussa-2024


HERRAN PROFEETTA DR. OWUOR SUOMESSA LOKAKUUSSA 2024

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: Ke Syys 11, 2024 2:08 pm
Kirjoittaja Tarkastaja Levisi
Tuolla on videomateriaalia 'tohtorin' edelliseltä Suomen kiertueelta.
Virsiä lauletaan ja parantumisia tehdään.
Voisin myös kuvitella että tämä profeetta panee suomalaisia naisia.
Eikö kotimaasta löydy tarpeeksi vastaavanlaisia vääriä profeettoja.


https://www.youtube.com/watch?v=wk7vvjtUL7I

1,151 views Jan 3, 2018

Profeetta Dr Owour vieraili Suomessa ja piti tilaisuuden Kultturitalossa. Videolla on paljon todistuksia parantumisista.


https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/mikala ... u-suomeen/


Megapuoskari saapuu Suomeen


Kenialainen ”Herran profeetta” David Owuor tulee syksyllä saarnaamaan Suomeen. David Owuor käyttää itsestään nimeä Dr. Owuor. Toisin kuin poppari Dr. Alban, David Qwuor ei välttämättä ole oikeasti minkään alan tohtori.

Yksi Qwuorin Suomeen tuomisesta vastuussa oleva taho on yhdistys nimeltä Parannuksenteon ja Pyhyyden Palvelustyö Suomi ry. Yhdistyksen perimmäinen tarkoitus ei ole täysin selvä, mutta verkkosivuilta löytyvässä kirjoituksessa luetellaan asioita, ”joita kannattaa siivota elämästään pois, sillä ne vievät kauemmaksi Herrasta”. Tällaisia asioita ovat muun muassa homoseksuaalisuus, abortit, ”moraaliton paljastava pukeutuminen, halkiot, tiukat, niukat läpinäkyvät vaatteet”, virpominen, Harry Potter, joulupukit, lävistykset ja tatuoinnit. Muistaakseni jehovan todistajillakin on jotain ongelmia tuon fiktiivisen velhopojan kanssa.

Helsingin Sanomat tavoitti yhdistyksen toiminnanjohtajan Anna Anttilan, joka on aktivoitunut tänä syksynä myös Uuden Suomen Vapaavuoron puolella. Tätä kirjoittaessani Anttilan kirjoitus ”Herran profeetta Dr. Owuor tulossa suomeen lokakuussa” keikkuu Vapaavuoron luetuimpien listalla kakkosena. Pari Anttilan kaveriakin on aiheesta kirjoittanut. Heidän otsikkonsa kirkuivat vielä pari päivää sitten isoilla kirjaimilla, mutta lieneekö ylläpito puuttunut asiaan ainakin Caps lockin käytön osalta. Anttilan jutussa on sikäli hauska otsikko että ”suomeen” pienellä kirjoitettuna tarkoittaa vain suomen kieltä, eikä minuakaan juuri hetkauttaisi jos Dr. Pepper olisi vain suomen kieleen tulossa. Mutta kun se ryökäle tulee Turkuunkin.

Kerrassaan vastuuton on Anttilan toinen kirjoitus ”Hiv/Aids on parantunut”. Lääkkeillä toki viruskopioitten määrä saadaan painettua mittaamattoman pieneksi joten potilas ei silloin enää ole tartuttava eikä kuole itse, vaan voi elää ihan täyttä, normaalia elämää. Mutta on kyllä pöyristyttävää pötyä väittää että jonkun saaarnoilla olisi sellainen vaikutus. Kirjoitusta suosittelevat Johanna Mattila ja Aaron Almquist, jotka ovat kirjoittaneet myös omat mainospostauksensa lokakuuussa Suomeen lentävästä kenialaishuijarista. Lienee sanomattakin selvää, että kaikilla on kommentointi kiinni ja laulukirja auki.

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: Ke Syys 11, 2024 3:14 pm
Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika
RL11/6 kirjoitti: Ke Syys 11, 2024 2:35 pm
Varsin asiallinen tyyppi. Harmi, että on neekeri.
You can't always get what you want.

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: Ke Syys 11, 2024 3:27 pm
Kirjoittaja Huutaja Jaana
RL11/6 kirjoitti: Ke Syys 11, 2024 2:35 pm Yksi Qwuorin Suomeen tuomisesta vastuussa oleva taho on yhdistys nimeltä Parannuksenteon ja Pyhyyden Palvelustyö Suomi ry. Yhdistyksen perimmäinen tarkoitus ei ole täysin selvä, mutta verkkosivuilta löytyvässä kirjoituksessa luetellaan asioita, ”joita kannattaa siivota elämästään pois, sillä ne vievät kauemmaksi Herrasta”. Tällaisia asioita ovat muun muassa homoseksuaalisuus, abortit, ”moraaliton paljastava pukeutuminen, halkiot, tiukat, niukat läpinäkyvät vaatteet”, virpominen, Harry Potter, joulupukit, lävistykset ja tatuoinnit.

Varsin asiallinen tyyppi. Harmi, että on neekeri.
Tää on kyllä jännä keissi, kun ei tiedä kuka tässä "hävisi" ja kuka "voitti", rasistit vai suvakit? :o

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: Ke Syys 11, 2024 3:35 pm
Kirjoittaja Villeri
Kysymys kuuluu, miksi tapahtumajärjestäjän arvojen pitäisi vastata tilavuokraajan arvoja? Kysymykseen olisi syytä olla jokin vastaus etenkin silloin, kun tilavuokraaja on verorahoilla operoiva julkisyhteisö.

Toisaalta ihmetyttää aika helvetisti, miten tällaiselle Afrikan huru-ukolle löytyy kuulijoita Kulttuuritalon verran.

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: Ke Syys 11, 2024 3:38 pm
Kirjoittaja Minämies
Sateenkaaripaskaa meidän kyllä kaikkien pitää väkipakolla niellä.

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: Ke Syys 11, 2024 3:57 pm
Kirjoittaja Huutaja Jaana
Minämies kirjoitti: Ke Syys 11, 2024 3:38 pm Sateenkaaripaskaa meidän kyllä kaikkien pitää väkipakolla niellä.
https://www.instagram.com/queers.for.palestine/?hl=fi

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: Ke Syys 11, 2024 7:24 pm
Kirjoittaja Minämies
Huutaja Jaana kirjoitti: Ke Syys 11, 2024 3:57 pm
Minämies kirjoitti: Ke Syys 11, 2024 3:38 pm Sateenkaaripaskaa meidän kyllä kaikkien pitää väkipakolla niellä.
https://www.instagram.com/queers.for.palestine/?hl=fi
Siinä on kyllä typeryyden huipentuma!
Tämä keskustelun ukkeli taisi sentään (yrittää) pitää tämän tilaisuuden vuokratiloissa, eikä siihen ole varattu kokonaista virallista kalenterikuukautta, jossa viedään lapset yleisille kaduille tanssimaan transujen kanssa.

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: Ke Syys 11, 2024 9:41 pm
Kirjoittaja Papa Legba
Saarnaajan kannattaa hommata toinen saarnapaikka, hyvällä ilmalla vaikka iso kenttä. Vaikka joku ei kyseisestä julistamisesta tykkäisi niin ukolla on oikeus sanomisiinsa.

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: To Syys 12, 2024 7:40 am
Kirjoittaja Gfh
Kohta täällä ei saa enää toteuttaa kristinuskoa eikä saa lausua raamatun sanoja ääneen, kun kaikki siellä sanottu ei ole nykyideologioiden mukaisia juttuja.

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: To Syys 12, 2024 10:11 am
Kirjoittaja RipKirby
Huutaja Jaana kirjoitti: Ke Syys 11, 2024 3:57 pm
Minämies kirjoitti: Ke Syys 11, 2024 3:38 pm Sateenkaaripaskaa meidän kyllä kaikkien pitää väkipakolla niellä.
https://www.instagram.com/queers.for.palestine/?hl=fi
Menee vähän off-topic, mutta miten ihmeessä maailmasta löytyy näinkin paljon
itsetuhoisia ihmisiä.

Queerien ja homojen osa on harjoitella lentämään katoilta ainakin jos hamas on
vallassa. Naivismin ja typeryyden määrä jaksaa aina hämmentää mieltä.

Mitä tulee tuohon "profeettaan" niin samaa tasoa kuin intian "gurut". Rahaa
kääritään taskuun kun hölmöt saadaan uskomaan mitä uskomattomampiin
juttuihin.

Kaipaisin ihmiskuntaan enemmän kriittistä ajattelua.

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: To Syys 12, 2024 10:29 am
Kirjoittaja ylälauteiden mies
Muistuipa mieleen eräs Ugandalaistaustainen "uskonnollinen konsultti", pastori Dr Martin Ssempa, joka on tullut tunnetuksi kiihkeistä ja hyvin värikkäin esimerkein pitämistään puheista, joissa homoseksuaalit ja muut sukupuolivähemmistöihin lukeutuvat saavat paheksuntaa mieltymystensä suhteen.

https://youtu.be/QUHkQ9vP_lA?si=qfo9fjLsoO2KGfT4

Hänen kuulijakuntansa vaikuttaa olevan erittäin tyrmistynyttä yksityiskohtaisten paljastusten myötä.

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: To Syys 12, 2024 7:50 pm
Kirjoittaja Kuikka Koponen
Huutaja Jaana kirjoitti: Ke Syys 11, 2024 3:27 pm
RL11/6 kirjoitti: Ke Syys 11, 2024 2:35 pm Yksi Qwuorin Suomeen tuomisesta vastuussa oleva taho on yhdistys nimeltä Parannuksenteon ja Pyhyyden Palvelustyö Suomi ry. Yhdistyksen perimmäinen tarkoitus ei ole täysin selvä, mutta verkkosivuilta löytyvässä kirjoituksessa luetellaan asioita, ”joita kannattaa siivota elämästään pois, sillä ne vievät kauemmaksi Herrasta”. Tällaisia asioita ovat muun muassa homoseksuaalisuus, abortit, ”moraaliton paljastava pukeutuminen, halkiot, tiukat, niukat läpinäkyvät vaatteet”, virpominen, Harry Potter, joulupukit, lävistykset ja tatuoinnit.

Varsin asiallinen tyyppi. Harmi, että on neekeri.
Tää on kyllä jännä keissi, kun ei tiedä kuka tässä "hävisi" ja kuka "voitti", rasistit vai suvakit? :o
En ossa kyllä minäkään ylläolevaan vastata, mutta suuresti toivon että homot paranisivat sairaudestaan, vaikka sitten neekerin voimasanoilla. :mrgreen:

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: To Syys 12, 2024 11:42 pm
Kirjoittaja Järppä90
Käsittämätöntä, että nykyään saa olla tasan yhtä mieltä asioista. Kenenkään ei ole pakko mennä tämän mustan tyypin kokouksiin, mutta ei niitä kannata myöskään estää. Käsittääkseni esim. Pridetouhua kritisoi jopa jotkut itsekin homoseksuaalit, ja nykyään se kai on jo niin, että homot on etuoikeutettuja, ja Queer tyypit on niitä oikeita sorrettuja

Re: Afrikkalaisen homoista saarnaavan 'tohtorin' juhlatilavaraus peruttiin Jyväskylässä

Lähetetty: Su Syys 15, 2024 1:05 am
Kirjoittaja Olinko eka
IHMEPARANTUMISIA lupaavan ”Herran profeetan” eli David Owuorin esiintymisiä on peruttu useassa kaupungissa.

Owuorin oli tarkoitus esiintyä lokakuussa Helsingissä, Turussa, Tampereella ja Jyväskylässä. Tapahtumia on ollut järjestämässä suomalainen yhdistys nimeltä Parannuksenteon ja Pyhyyden Palvelustyö Suomi ry.

Jyväskylä = Peruttu.
Tampere = Peruttu.
Turku = Peruttu

Parannuksenteon ja Pyhyyden Palvelustyö Suomen verkkosivuillakin mainostetaan enää vain Helsingin tilaisuuksia. Verkkosivuilla luki perjantaina, että ”muutoksia saattaa tulla vielä”.

https://www.hs.fi/alueet/art-2000010693066.html